Ugrás a tartalomhoz

Pataky Kálmán

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Pataky Kálmán
Született1896. november 14.
Alsólendva
Elhunyt1964. február 29. (67 évesen)
Los Angeles
Állampolgárságamagyar
NemzetiségeMagyar
Foglalkozásaoperaénekes
SírhelyeFiumei Úti Sírkert (34/1-1-37)

A Wikimédia Commons tartalmaz Pataky Kálmán témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Deésfalvi Pataky Kálmán (Alsólendva, 1896. november 14.Los Angeles, 1964. február 29.[1]) magyar operaénekes (tenor). Katonai pályára indult, énekelni 23 évesen kezdett. 1921-ben a budapesti Operaház szerződtette. Egyedülálló képességeire külföldön is felfigyeltek, így 1926-ban a bécsi operaház szerződtette. Világhírének csúcsán, 1936-ban a Salzburgi Ünnepi Játékokon Florestant (Beethoven: Fidelio) énekelte Toscanini vezényletével. 1946-ban a tengerentúlra ment, egy ideig Buenos Airesben élt, később visszavonult az énekesi pályától és Chilében, végül Kaliforniában telepedett le. Tiszta csengésű, rendkívül kiművelt hanganyaga a legkiválóbb olasz tenoristák mellé helyezi.

Életpályája

[szerkesztés]

Ifjúsága

[szerkesztés]

Pataky Kálmán a Zala vármegyei Alsólendván született 1896. november 14-én. Apai ágon erdélyi származású volt: id. Pataky Kálmán 1857-ben született Maros-Torda vármegyében, 1889-ben vette feleségül Szentgyörgyvölgyről péterfalvi Molnár Irmát. Id. Pataky Kálmán tanár volt, előbb Pesten utána Alsólendván, majd 1907-ben Csáktornyára helyezték át iskolaigazgatónak. Az ifj. Pataky Kálmán itt tanult meg hegedülni Dobossy Elektől, az elemi iskola tanítójától. Csáktornya után két évig Nagykanizsán járt gimnáziumba, ahol az iskolai zenekar tagjaként hegedült és énekelt.[2] Ezután Vácon és Kolozsvárott folytatta a tanulmányait, végül ez utóbbi városban érettségizett 1915-ben. Érettségi után azonnal besorozták és mint egyéves önkéntes kapott kiképzést a pesti tarackos tüzérezrednél. A horvátországi Varasdra került szolgálatba, és mivel a tiszti vizsgán egyelőre nem felelt meg, a harctérre küldték. Nem sokáig volt a fronton, mert súlyosan megbetegedett, és hazakerült: májgyulladása volt. Hadikórházi ápoltatása idején, rossz hallása ellenére, elvégezte a tiszti tanfolyamot a Ludovikán, és 1918-ban az olasz harctérre került. A háború alatt is muzsikusnak készült, és minden alkalmat megragadott, hogy hegedűt vegyen a kezébe. Még kolozsvári évei alatt jelentkezett Metz Albert ismert zenepedagógusnál, azzal a szándékkal, hogy komolyan szeretné zenei tanulmányait folytatni. A neves tanár azonban elutasította, arra hivatkozva, hogy már nem tud új tanítványokat fogadni. Pataky ezek után máshol próbálkozott, és beiratkozott Gábor József Andrássy úti énekiskolájába, melyet 1921-ben fejezett be.

Pályakezdés

[szerkesztés]

1921 júniusában Pataky részt vett az Operaház egyik meghallgatásán. Szerződtették ugyan és tehetségére a sajtó is felfigyelt, de jövőjét bizonytalannak érezte, mivel nem remélhette, hogy a befutott, nagy énekesek átadják majd szerepeiket neki, de mégis szükségét érezte annak, hogy sürgősen a nyilvánosság elé lépjen. Panaszt tett a minisztériumban, az Operaház felettes hatóságánál, Wlassics Gyulánál. Wlassics sürgetésére Máder Rezső igazgató úgy döntött, hogy felajánlja az ifjú énekesnek a Rigoletto mantuai hercegének a szerepét. Így végre 1922. január 22-én megadatott Patakynak, hogy színpadra lépjen Helge Lindberg (Rigoletto) és Sándor Erzsi (Gilda) társaságában. Pataky nemcsak a közönséget nyerte meg, hanem a kritikát is. 1922 tavaszán ismét a Rigolettóban énekelt, ezúttal Emil Schipper oldalán, aki a várakozáson alul teljesítő Lindberget váltotta. Ősszel Puccini Bohéméletének Rodolphóját énekelte a Városi Színházban, majd december 9-én Halász Gitta oldalán a Gianni Schicchiben debütált Rinuccióként. Az 1923-as évben ismét az Operaházban énekelt, előbb Nicolai A windsori víg nők című operájának a Fentonját, majd 1923. június 9-én Rossini A sevillai borbélyának Almaviváját.

Távozás Bécsbe

[szerkesztés]

Az 1924-es évadban Poldini Ede Farsangi lakodalom című vígoperájában szerepelt. Az 1925-ös idény elején Gounod Faustjában debütált, majd ugyancsak ebben az évadban Barinkay (Strauss:Cigánybáró), Pinkerton (Puccini: Pillangókisasszony) és Cavaradossi (Puccini: Tosca) szerepében is. Az 1925/26-os idény végén a színházat anyagi csőd fenyegette és ugyanebben az évben látogatott el Budapestre Schalk főzeneigazgató, a bécsi Operaház direktora, új énekeseket szerződtetni. A leszerződtetett énekesek között volt Székely Ferenc és Pataky Kálmán is. Új szerződésének értelmében Patakynak szeptemberig tíz szerepet kellett volna megtanulnia német nyelven, azonban lemondott gázsijának egy részéről, így ősszel csak Verdi A végzet hatalma című operájában debütált. A nagy sikerű előadást követően felhívást kapott vendégszereplésre a drezdai és berlini operaházaktól. Időközben a már Radnai Miklós vezette budapesti Operaház kiegyezett a bécsi házzal és megállapodtak abban, hogy Pataky huszonnégy előadásra visszatér a magyar fővárosba. Budapesti vendégszerepléseikor többször is támadták, mert a dalokat németül énekelte és csak az átvezető prózát mondta magyarul, az énekes arra hivatkozott, hogy nem volt ideje betanulni magyarul a librettót.

Karrierje tetőpontján

[szerkesztés]
Pataky Kálmán és Beregi Lea házassági anyakönyvi bejegyzése 1929-ből

Pataky nemzetközi karrierje Bécsben kezdődött. 1926-tól a bécsi Állami Opera tagja volt, annak együttesével járt külföldön, egyik jelentős szereplője volt Salzburgnak és mint a bécsi Operaház művésze eljutott Buenos Airesbe is. Lázasan tanulta az új szerepeket és az 1927/28-as idényre már révbe érkezett énekesnek számított, a közönség és a sajtó egyaránt elfogadták, foglalkoztak személyével. Mindamellett, hogy rendszeresen vendégszerepelt a magyar fővárosban, szabadsága idején Drezdában énekelt, de eljutott Koppenhágába is, ahol részt vett a rádió által szervezett magyar heten, minek keretén belül magyar operarészleteket és dalokat énekelt. A neves Salzburgi Ünnepi Játékokon először 1929-ben énekelt Mozart Don Giovannijának Don Ottaviója szerepében. Nagysikerű előadásai közé tartoztak a Clemens Krauss vezényelte Rózsalovagok (Strauss) is. Ennek, valamint Clemens Krauss, a nagyhírű bécsi karmester támogatásának köszönhetően Pataky a salzburgi színpad egyik állandó szereplője lett. Krauss 1931-ben, a nagy gazdasági világválság idején vette át a bécsi opera vezetését, aminek kiemelkedő énekesei Pataky Kálmán és Németh Mária voltak. Pataky újabb szerepekkel bővítette repertoárját, énekelt Korngold Violantájában, Verdi három operájában A trubadúrban, a Simon Boccanegrában és Az álarcosbálban valamint Friedrich von Flotow Mártájában (Lyonel szerepe volt Pataky egyik kedvence) és nem utolsósorban Mozart Szöktetés a szerájból című operájában.

Pataky először 1935-ben járt először Buenos Airesben, ahol a Teatro Colón színpadán a Lammermoori Lucia, a Traviata és a Così fan tutte címszerepeit énekelte. 1936 kivételével, 1940-ig minden évben szerepelt a patinás dél-amerikai operaházban, amely hírnevét annak köszönhette, hogy mindig a világ legjobb énekeseit és karmestereit szerződtette le. Patakynak Buenos Airesben nagy sikere volt, szívesen lépett fel a Colónban, biztos törzspublikumra számíthatott, az argentin operabarátok a nagy olasz tenoristákkal egyenrangúnak tartották.

Pataky Kálmán sírja Budapesten. Kerepesi temető: 34/1-1-37.

Pataky egyik legemlékezetesebb bécsi előadása a Toscanini vezényelte Fidelio volt, melyben Florestant alakította. A nagyhírű karmesternek annyira megtetszett az énekes tehetséges, hogy felkérte énekelje a szerepet a Salzburgi Ünnepi Játékokon is. Az anekdoták tanúsága szerint Toscanini egy aláírt fényképpel jutalmazta meg a tehetséges tenort.

1938-ban, Ausztria Németországhoz való csatlakozása után Pataky, felesége Beregi Lea[3] és apósa Beregi Oszkár visszatértek Magyarországra. Az énekes Poldini Ede új operájának a Himfynek a címszerepét játszotta az Operaházban. Az 1938/39-es évadban Pataky már az Operaház rendes tagjának számított, fellépései – a nehéz viszonyok között is ügyesen szervezett külföldi vendégszereplésekkel együtt – emelték a társulat tekintélyét.

A milánói Teatro alla Scala az 1939-1940-es évadban műsorára tűzte Weber Oberonját Tullio Serafin vezényletével és mint azt a színlap hirdette, Hüon szerepét Pataky énekelte. Ennek a szereplésnek nem lett folytatása. A háború miatt a tengerentúli fellépéseiről is le kellett mondania.

Utolsó évei

[szerkesztés]

Pataky 1946-ig énekelt rendszeresen. 1945. február 10-én Szegeden énekelte Szu-csong herceg szerepét Lehár A mosoly országa című operettjének jubiláris századik előadásán. Noha a háború utáni fellépései nagy sikereknek örvendtek, mégsem hozták meg az énekes számára az anyagi biztonságot, egy ideig az opera öltözőjében lakott. Ezen kívül fülét is fájlaltatta, amivel kórházba is került. Új szerződést nem írt alá. Meghívást kapott Dél-Amerikába, azonban a szerződés a Teatro Colónnal meghiúsult, akárcsak egy új szerződés a bécsi Operaházzal (ez egy Jeritza Máriával való személyes ellentét miatt nem valósult meg).

Apósa révén, aki színészként nem volt ismeretlen az Amerikai Egyesült Államokban eljutottak New Yorkba, mivel azonban letelepedési engedélyt nem kaptak, Pataky, a felesége és apósa Chilébe utaztak, ahol az énekes évekig zenepedagógusként dolgozott. 1963-ban visszaköltöztek Kaliforniába, ahol végre megkapták a letelepedési engedély. Helyzetük jobbra fordult. Pataky röviddel Los Angelesben való megtelepedésük után, 1964. február 29-én elhunyt.

Szerepei

[szerkesztés]
Bemutató
dátuma
Zeneszerző Opera Szerep Előadás helyszíne Operaház
1922 január 10. Giuseppe Verdi Rigoletto Mantuai herceg Budapest Operaház
április 6. Richard Strauss A rózsalovag Énekes Budapest Operaház
szeptember 24. Giacomo Puccini Bohémélet Rodolpho Budapest Városi Színház
december 9. Giacomo Puccini A köpeny Utcai énekes Budapest Városi Színház
december 9. Giacomo Puccini Gianni Schicchi Rinuccio Budapest Városi Színház
1923 március 13. Aimé Maillart Villars dragonyosai Sylvain Budapest Városi Színház
április 29. Carl Otto Ehrenfried Nicolai A windsori víg nők Fenton Budapest Operaház
május 2. Giuseppe Verdi La Traviata Alfredo Budapest Operaház
június 9. Gioachino Rossini A sevillai borbély Almaviva gróf Budapest Operaház
1924 január 10. Ambroise Thomas Hamlet Laertes Budapest Operaház
január 27. Léo Delibes Lakmé Gérald Budapest Operaház
február 19. Poldini Ede Farsangi lakodalom Kálmán diák Budapest Operaház
november 27. Wolfgang Amadeus Mozart Az álruhás kertészlány Belfiore Budapest Operaház
1925 március 8. Giacomo Puccini Manon Lescaut Des Grieux Budapest Operaház
október 25. Johann Strauss A cigánybáró Barinkay Budapest Operaház
október 31. Goldmark Károly Sába királynője Asszád Budapest Operaház
1926 január 10. Giacomo Puccini Pillangókisasszony Pinkerton Budapest Operaház
március 18. Jacques Offenbach Hoffmann meséi Hoffmann Budapest Operaház
április 24. Giacomo Puccini Tosca Cavaradossi Budapest Operaház
szeptember 5. Charles Gounod Faust Faust Budapest Operaház
december 10. Giuseppe Verdi A végzet hatalma Alvaro Bécs Staatsoper
1927 február 18. Pietro Mascagni Parasztbecsület Turiddu Bécs Staatsoper
április 20. Adolphe Adam A lonjumeau-i postakocsi Chapelou Bécs Staatsoper
december 31. Ernst Křenek Húzd rá Jonny Max Bécs Staatsoper
1928 február 28. Franco Alfano Madonna imperia Filippo Mala Bécs Staatsoper
június 11. Richard Strauss Az egyiptomi Heléna Da-Ud Bécs Staatsoper
október Wolfgang Amadeus Mozart Szöktetés a szerájból Belmonte Bécs Staatsoper
november 14. Giuseppe Verdi Az álarcosbál Riccardo Budapest Operaház
december 9. Wolfgang Amadeus Mozart Szöktetés a szerájból Belmonte Budapest Operaház
1929 március 23. Giuseppe Verdi A végzet hatalma Alvaro Budapest Operaház
tavasz Wolfgang Amadeus Mozart Don Juan Don Ottavio Bécs Staatsoper
tavasz Halévy A zsidónő Lipót herceg Bécs Staatsoper
december 14. Wolfgang Amadeus Mozart Così fan tutte Ferrando Bécs Staatsoper
1930 január 12. Giuseppe Verdi Simon Boccanegra Gabriele Adorno Bécs Staatsoper
február 25. Ambroise Thomas Mignon Wilhelm Meister Berlin Staatsoper
június 25. Gioachino Rossini Hamupipőke Don Ramiro Bécs Redoutensaal
ősz Giacomo Meyerbeer A hugenották Raoul Bécs Staatsoper
december 20. Erich Wolfgang Korngold Violanta Alfonso Bécs Staatsoper
1931 augusztus 1. Lehár Ferenc Szép a világ Trónörökös Karlsbad
szeptember 17. Giacomo Puccini A köpeny Henri Bécs Staatsoper
1932 november 18. Friedrich von Flotow Márta Lyonel Berlin Städtisches Theater
1933 február 7. Gaetano Donizetti Szerelmi bájital Nemorino Bécs Staatsoper
az idény során Gaetano Donizetti Az ezred lánya Tonio Bécs Staatsoper
az idény során Giuseppe Verdi A trubadúr Manrico Bécs Staatsoper
1934 január 27. Jules Massenet Manon Des Grieux Budapest Teatro Colón
február 18. Giuseppe Verdi A trubadúr Manrico Budapest Teatro Colón
április 1. Giuseppe Verdi Falstaff Fenton Buenos Aires Teatro Colón
április 14. Gaetano Donizetti Lammermoori Lucia Edgardo Buenos Aires Teatro Colón
szeptember Licino Refice Cecilia Valerno Buenos Aires Teatro Colón
július 18. Jaromír Weinberger Švanda, a dudás Babinsky Buenos Aires Teatro Colón
augusztus 19. Bedřich Smetana Az eladott menyasszony Vencel Buenos Aires Teatro Colón
1935 az idény során Wolfgang Amadeus Mozart A varázsfuvola Tamino Bécs Staatsoper
az idény során Georges Bizet Carmen Don José Bécs Staatsoper
az idény során Giacomo Meyerbeer Az afrikai nő Vasco da Gama Bécs Staatsoper
1936 február 5. Hector Berlioz Faust elkárhozása Faust Bécs Staatsoper
április 5. Giuseppe Verdi Aida Radames Bécs Staatsoper
május 12. Giuseppe Verdi Aida Radames Budapest Operaház
az idény során Ruggero Leoncavallo Bajazzók Canio Bécs Staatsoper
az idény során Umberto Giordano André Chénier Chenier Bécs Staatsoper
július 25. Ludwig van Beethoven Fidelio Florestan Salzburg Festspielhaus
szeptember 17. Ludwig van Beethoven Fidelio Florestan Bécs Staatsoper
október 23. Ermanno Wolf-Ferrari A madonna ékszerei Gennaro Bécs Staatsoper
1937 január 14. Gaetano Donizetti Don Pasquale Ernesto Bécs Staatsoper
március 4. Carl Maria von Weber Euryanthe Adolat hilversumi rádió
március 30. Erkel Ferenc Bánk bán Bánk Budapest Operaház
szeptember 10. Richard Wagner Tannhäuser Walter Buenos Aires Teatro Colón
szeptember 22. Christoph Willibald Gluck Iphigénia a tauroszok földjén Pylades Buenos Aires Teatro Colón
október 4. Richard Wagner A nürnbergi mesterdalnokok Walter Buenos Aires Teatro Colón
1938 április 12. Poldini Ede Himfy Kisfaludy Budapest Operaház
szeptember 12. Richard Wagner Trisztán és Izolda Ifjú hajós Buenos Aires Teatro Colón
december 17. Carl Maria von Weber A bűvös vadász Max Bécs Staatsoper
1939 augusztus Richard Strauss Elektra Aegist Buenos Aires Teatro Colón
1940 március 26. Carl Maria von Weber Oberon Hüon Milánó Teatro alla Scala
október 11. Richard Wagner A bolygó hollandi Kormányos Buenos Aires Teatro Colón
december 23. Christoph Willibald Gluck Alceste Admento Róma Operaház
1941 július 24. Berté Henrik Három a kislány Schubert Budapest Szigeti Színpad
1945 január Lehár Ferenc A mosoly országa Szu-csong herceg Szeged Operaház

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. A szakirodalomban több eltérő halálozási dátum is található, a Los Angeles-i halotti anyakönyvek névmutatója (California, County Birth and Death Records, 1800-1994, Los Angeles, Death Index 1964 A-Z) szerint azonban Pataky Kálmán 1964. február 29-én hunyt el, és a C 4795-ös számú halotti anyakönyvi bejegyzésben szerepel.
  2. http://kataliszt.blogspot.hu/2014/03/pataky-kalman-nagykanizsai-kisgimnazista.html
  3. Teljes nevén Beregi Lea Veronika Berolina Fausztina (1910, Charlottenburg [Berlin] - 1996, Budapest).

Források

[szerkesztés]
  • Somogy Vilmos-Dr. Molnár Imre: Pataky Kálmán, Zeneműkiadó, Budapest, 1968

Külső hivatkozások

[szerkesztés]