A második világháború után a német nyelvterületen is elterjesztették, emiatt visszaszorult az ott őshonos északi méh. Ennek oka a nagyobb népesség és a bővebb hordás volt. Hans Peschetz méhtenyésztő szerint tervszerű tenyésztése 1929-ben kezdődött. 2014-ben mindössze 20 méhtenyésztő működött Karintiában a Méhtenyésztők Országos Egyesülete szerint. Az osztrák Karintia, Bécs, Alsó-Ausztria, Stájerország területén csak krajnai méh tartható és tenyészthető. A törvény megszegőit megbüntetik.[2]
Virágport gyűjtő krajnai méh egy Hylotelephium virágzaton
Hegyi méh. Krajnában, Ausztriában erősen védik fajtatisztaságát.
Alföldi méh. Magyarországon ez terjedt el; pannon méhnek is nevezik. Ma Magyarországon csak ez a fajta tenyészhető, bár más fajták tartása is engedélyezett. A külkereskedelem engedélyköteles; csak az a méhész kaphat engedélyt, akinek van regisztrációs száma. A határon túlról jönnek más fajtájú méhrajok is.
Bánsági méh. A krajnai méh és az olasz méh keveredéséből jött létre. Színezete nem állandósult; egyes példányok inkább olasz méhnek néznek ki. A Délvidékről származik, központja az egykori Torontál, Temes és Krassó-Szörény megye.
Sötét páncélú, szürke, a toron barna szőrű. Szőre rövid. A dolgozók szőröve széles, barna, vagy szürke színű. Az anya színezete lányaiéhoz hasonló, festés nélkül nehéz megkülönböztetni a dolgozóktól; a herék szürkésbarnák.[1] 2-3 potrohgyűrűjén megjelenhet a sárga szín.[3] Mintázatában jellemzők a világosbarna gyűrűk. Közepes termetű, karcsú; akkora, mint az olasz vagy az északi méh. Szipókájának hossza legalább 6,5 mm.[4] Végtagjai hosszúak, kubitális indexe 2,0—5,0, ami magasnak számít.[5] Viasztükrének hátsó határa íves.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Carniolan honey bee című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Kärntner Biene című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.