Ugrás a tartalomhoz

Lunohod–1

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. március 26., 12:41-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.

Koordináták: é. sz. 38,32507°, ny. h. 36,99490°

Lunohod–1
OrszágSzovjetunió
ŰrügynökségSzovjetunió
Típus
  • lunar rover
  • solar vehicle
Indítás dátuma1970. november 10.
Indítás helyeBajkonuri űrrepülőtér
HordozórakétaProton hordozórakéta
Tömeg756

COSPAR azonosító1970-095D
SablonWikidataSegítség

A Lunohod–1 a Holdra juttatott, ember alkotta, első automata holdjármű. A tudományos kutatássegítő technikai eszköz a szovjet Luna-program keretében készült. A Lunohod–1-et a Luna–17 juttatta el a Hold felszínére 1970. november 17-én.[1]

Küldetése

Az automatikus, helyzetváltoztató holdjárművel kívánták végezni a Hold geológiai (anyagvizsgálat), mágnesezettségi, sugárterhelési és „időjárási” viszonyainak további tudományos megismerését.

Jellemzői

Méretei: tömeg 756 kilogramm, alváz szélessége -, magassága 1600 centiméter, hossza 2218 centiméter, 8 kerekének egyenkénti átmérője 0,51 méter.

Felépítése: könnyűszerkezetű vázra épített kerekek, lengéscsillapítók, rúdantennák, tükör a lézeres kapcsolathoz és a fotoelemek feltöltéséhez, mozgató motorok és automatikájuk, környezeti kockázatvizsgáló-, mintavevő eszközök, hermetikusan zárt, üst formájú műszertartály, hőmérsékletmérő és szabályzó eszközök, kémiai akkumulátorok, radioizotópos hőforrás, rádió adó-vevő egység.

Tudományos- és műszaki eszközei: talajsűrűség-mérő röntgen készülék-, röntgen-spektrométer anyagvizsgáló berendezés, talajmechanikát vizsgáló berendezés, lézertükör, 4 darab televíziós fotóberendezés (jármű és környezet ellenőrzése).

Mozgatása: kis szakaszokra bontott haladásokat terveztek, illetve végeztek, amit a Földről vezéreltek. Az utasítások késleltetése a Föld-Hold között 2,6 másodpercig tart, ezért nem lehet a holdjármű veszélyeztetettsége nélkül folyamatos mozgást végezni.

Hőszigetelése: a Lunohod tervezői számoltak a Holdon uralkodó szélsőséges hőmérsékleti különbségekkel: a nappali hőmérséklet általában 50 fok, néhány óra alatt 200 fokot csökkenve mínusz 150 fokos hidegbe vált. Egy hőpalack megoldást választottak, melynek belsejében közel állandó hőmérsékletet tartottak fenn. Az akkumulátorok újratöltését napelemek alkalmazásával oldották meg. Az akkumulátorok teljesítményét radioizotópos hőforrással mentesítették. A holdbéli éjszaka közel 170 órán át tart. Az energiaellátást, energiaveszteséget biztonságosan kellett megoldani. A hőveszteséget az ezüst szín alkalmazásával, kettős fallal, többrétegű anyaggal, illetve az üst alsó részének a talaj hőmérsékletének szintjére történő beállításával egyensúlyozták. A műszerek energiafelhasználásánál keletkezett hőt a belső hőmérséklet biztosítására hasznosították. A rövid idejű kapcsolatfelvételekkel – kétszer sugárzott telemetrikus és hőmérsékleti adatokat – a belső hőmérséklet igyekeztek elősegíteni. A kapott belső hőmérsékleti adatok alapján megállapították, hogy sikerült +18 fokot tartani.

Program

1970. november 17-én a leszállóegység megérkezett az Esők-tengerének (Mare Imbrium) nevezett medencébe. A leszállóegység az univerzális szállító egységből és annak tetején elhelyezett, 756 kilogramm tömegű holdrobotból, a holdjárműből állt. A landolást követően 2,5 órával a Lunohod–1 legördült a szállító egység vezetősínjein, és 1,2 méter távolságra megállt a leszállóegységtől. Megkezdődött a holdjármű és berendezéseinek teljes körű ellenőrzése.

November 19.-én pár méter mozgást végeztek. Az ellenőrző kamerák segítségével megállapították, hogy a kerekek stabilan tartják a műszerrészt.

November 22.-én felkészült az első Hold éjszakára. Becsukta a tükröt, egyben a lézerreflektort is.

November 25.-én a krími obszervatórium csillagászai a Lunohod tükrének felhasználásával párhuzamosított módszerrel lézerjeleket sugározva hajtottak végre különböző méréseket.

December 9.-én felnyitották a tükör fedelét, a napsugárzás a napelemek segítségével feltöltötte az elemeket. Az űrjármű távvezérelt ellenőrzése egy órát vett igénybe. Az „üstben” elhelyezett berendezések nappali hőmérséklet emelkedését az éjszakai módszer segítségével oldották meg. A fotóelemek tartósságát úgy oldották meg, hogy a napenergiát az állítható tükör segítségével vetítették a napelemtáblára. A tükröt olyan anyagból készítették (berilliumból), amely az ultraibolya sugárzást az infravörösnél jobban tükrözi. Ezáltal a fotoelemek nem igazán a hőt, hanem a fényhullámokat juttatták el, ezáltal javítva az energiaátalakítás folyamatát. Megindították a Lunohodot, ellenőrizve az elektromos motorok használhatóságát. A televíziós fotóberendezés kifogástalan képeket sugárzott.

December 12.-én és december 13.-án éjjel 4,5 órás kapcsolatot tartottak fenn a holdjárművel, 252 métert mozgatták, felvételeket készítettek, miközben a napelemekkel és a radioizotópos hőforrással feltöltötték az elemeket.

December 18.-án 197 métert tett meg, a kísérlet megkezdésétől 1022 métert haladt, zavartalanul végezte a meghatározott programot. Éjszaka (földi) újabb 263 métert haladt a tévékamerák által előzetesen felderített terepen, kiválasztva a második holdéjszakára nyugvóhelyét.

December 20.-án 3 óra 26 perc alatt 337 métert mozgott, két kráteren áthaladva, felületüket, környezetüket vizsgálva.

A Lunohod–1 eredetivel megegyező méretű makettje a moszkvai Űrhajózási Múzeumban

December 22.-én a tükröt a Föld felé fordították, hogy a földi ellenőrző állomások lézeres bemérést végezhessenek. A leszállás óta 1719 métert tett meg, és 1370 méterre távolodott el a leszállóegységtől.

1971. január 9.-én 2,5 órás kapcsolat mellett 140 métert haladt.

Január 11.-én az éjjeli (földi) működés alatt 517 métert haladt előre, az űrjárművet a leszállóegység irányába fordították.

Január 18.-án a holdjármű 3593 méter megtétele után visszaérkezett a Luna–7 leszállóegységhez.

Április 10.-ig üzemképes maradt 11 holdéjszaka után. 49 óra alatt 10 540 métert mozgott, több mint 20 000 felszíni képet, 200 panorámaképet (mintegy 50 kilométeres távolságból is értékelhető képeket adott), 500 alkalommal vizsgálta a felület szilárdságát, 25 vegyi elemzést végzett.

Szeptember 14.-én történt az utolsó rádiókapcsolat. A Holdra szállást követően 301 nap, 6 óra és 37 perc időtartamig működött. A radioizotópos hőforrás kimerülésével aktív tevékenysége megszűnt. A lézerreflektor nyitott helyzetben maradt, elősegítve a földi kutató objektumokkal végzett méréseket. A szonda végül megfagyott, működésképtelenné vált. Végső tartózkodási helye közel 40 évig ismeretlen volt.

Utóélete

A holdjárót 2010. április 22.-én fedezte fel az amerikai Lunar Reconnaissance Orbiter.

2013 márciusában a Côte d'Azur Obszervatórium munkatársainak sikerült a holdjáró lézertükréről visszaverődő jeleket fognia, a pontos méréseket azonban az időjárás nem tette lehetővé.[2][3]

Jegyzetek

Források

További információk

Kapcsolódó szócikkek

Elődje:
Kezdet

Lunohod-program
1970–1973

Utódja:
Lunohod–2