Ji-ven-cse

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2019. november 9., 17:23-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Külső hivatkozás)
Ji-ven-cse
A Ji-ven-cse (Yiwenzhi) első oldala
A Ji-ven-cse első oldala
SzerzőPan Piao és Pan Ku
OrszágHan-kori (Kína)
Nyelvklasszikus kínai nyelv
Témaa Han-kor előtt íródott művek tematikus bibliográfiája
Műfajbibliográfia
Kiadás
Kiadás dátumai. sz. 2. század eleje
SablonWikidataSegítség
Átírási segédlet
Ji-ven-cse
Kínai átírás
Hagyományos kínai藝文志
Egyszerűsített kínai艺文志
Mandarin pinjinYìwénzhì
Wade–GilesI4-wen2-chih4

A Ji-ven-cse a kínai Han-dinasztia hivatalos történeti művének, Han sunak a 30. fejezete, amely az úgynevezett „mongráfiák” (cse 志) szakasz utolsó fejezete. Ebben a tekintetben általában nem tekinthető önálló alkotásnak, a jelenleg ismert formája is a Han su összeállítóinak munkája, az összeállítás alapjául szolgáló korábbi források, valamint a tematikája miatt, általában külön, mintegy önálló alkotásként szokás rá hivatkozni. A Ji-ven-cse (szó szerint: „Értekezés az irodalomról”) valójában egy bibliográfiai katalógus, amely tartalmazza a Han su összeállításának lezárásáig született, a szerzők által fellelhető vagy ismert kínai nyelvű könyveket. Ez a fejezet önmagában a 100 tekercsből álló Han sunak 30 tekercsét teszi ki tehát a teljes történeti műnek majdnem az egyharmada. A bibliográfiában szereplő műveknek – részben vagy egészben, illetve valamilyen változatban – ma mindössze közel 20%-a ismert, amelynek egyik oka a Csin-dinasztia idején, i. e. 204-ben elrendelt és végrehajtott nagy könyvégetés. Épp ezért a Ji-ven-cse páratlan forrásnak számít a Csin-kor előtti irodalom és írásbeliség tanulmányozásához.

Összeállítása

Jól lehet, a Ji-ven-cse összeállítását általában a Han su szerzőinek, Pan Piaonak (班彪; i. sz. 3–54) és fiának, Pan Kunak (班固; 32–92) – aki apja halála után folytatta és befejzte annak művét – tulajdonítják, azonban a fejezethez írt bevezetőből, előszóból tudni lehet, hogy ők egy bizonyos Liu Hszin (劉歆; kb. i. e. 50. – i. sz. 23.) Csi lüe (《七略》) című bibliográfiai összeállítására támaszkodtak. A Csi lüe maga is Liu Hszin apjának, Liu Hsziang (劉向; i. e. 77–6) a Pie-lu (《別錄》) címet viselő katalógusának kibővített változata volt, amely a császári könyvtárban fellelhető művek szerzőinek, címeinek és terjedelmüknek adatait tartalmazta.

Tartalma, szerkezete

Az alapul szolgáló katalógust Liu Hszin még hét fő kategóriára lüe 略) osztotta, Pan Ku azonban ezt lecsökkentette hat kategóriára, és némelyiket meg is változtatta. A Csi lüe (《七略》 ) csak az i. sz. 23. előtt íródott műveket tartalmazta, így Pan Ku kiegészítette azon művekkel is, amelyek Liu Hszin halála után i. sz. 92-ig, vagyis a saját haláláig eltelt hetven év alatt íródtak.

A hat kategória további egységekre osztott. Valamennyi lüe változó számú csungból (種) áll, amelynek jelentése: 'fajta', 'féle'. A szerkesztő itt valójában az egyes kategóriákon belüli irányzatokat kívánta elkülöníteni. Így például a hadtudományos irodalom tárgykörébe, kategóriájába sorolt műveket, a következő négy csungra, vagyis irányzatra osztja:

  • „Stratégiai és taktikai tervezők” (Csüan-mou-cse 權謀者)
  • „A hadászati terep- és erőviszonyokra (alapozók)” (Ping-hszing-si 兵形勢)
  • „A katonai tekintélyből fakadó győzelmet (hangsúlyozók)” (Ping-vej-seng 兵威勝)
  • „A katonai cselekre és fortélyokra (alapozók)” (Ping-csi-csiao 兵技巧)

A csungokon belül a következő alkategória a csia (家), amelynek jelentése: 'család', s amely kifejezéssel már magukat a műveket jelöli a bibliográfia. A bibliográfiai tételek, a műcímek végén fel van tüntetve az adott mű terjedelme is. Erre kétféle mértékegység is előfordul: a pien (篇) a bambuszcsíkokra íródott művek tekercseit jelenti, míg a csüan (卷) a selyemre íródott könyvek göngyölegére, tekercsére vonatkozik. Ezt manapság általában kötetként, vagy fejezetként fordítják és értelmezik.

A Han su Ji-ven-cse tartalma
A hat kategória (lüe 略) Osztály (Csung 種) Iskola (Csia 家) Tekercs (pien 篇, csüan 卷)
A konfuciánusok (Liu ji lüe 六藝略) 9 103 3,123
A filozófusok (Csu-ce lüe 諸子略) 10 189 4,324
A si és a fu-költők (Si fu lüe 詩賦略) 5 106 1,318
A katonai írások (Ping-su lüe 兵書略) 4 53 833
A csillagászok és jósok (Su su lüe 術數略) 6 190 2,528
Az orvosok és alkímisták (Fang csi lüe 方技略) 4 36 868

A Ji-ven-cse tehát 6 főkategóriába és 38 alkategóriába osztva összesen 596 művet ismertet, amely egykor összesen 13 269 tekercs terjedelmű volt. Ennek a majd hatszáz műnek ma csupán a kb. 20%-a ismert valamilyen formában, változatban.

A Ji-ven-csehez a történelem során két tudós, írástudó írt kommentárt: Jen Si-ku (顏師古; 581–645) és Vang Jing-ling (王應麟; 1223–1296).

Hivatkozások

Megjegyzések

Források

Irodalom

  • Loewe 1993: Michael Loewe (szerk.). Early Chinese Texts: A Bibliographical Guide. The Society for the Study of Early China and the Institute of East Asian Studies, University of California. ISBN 1-55729-043-1

Források