Hildoceras

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen DenesFeri (vitalap | szerkesztései) 2021. március 10., 13:17-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Hildoceras
Evolúciós időszak: Toarci 182,7–174,1 Ma
Hildoceras sublevisoni
Hildoceras sublevisoni
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Puhatestűek (Mollusca)
Osztály: Fejlábúak (Cephalopoda)
Alosztály: Ammoniteszek (Ammonoidea)
Rend: Ammonitida
Alrend: Ammonitina
Öregcsalád: Hildoceratoidea
Család: Hildoceratidae
Alcsalád: Hildoceratinae
Hyatt, 1867
Nem: Hildoceras
Hyatt, 1876
Szinonimák
  • Goniohildoceras Seguenza, 1886
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Hildoceras témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Hildoceras témájú kategóriát.

Hildoceras-fajok a Gerecse hegységből. ELTE Őslénytani Tanszék gyűjteménye

A Hildoceras a fejlábúak (Cephalopoda) osztályának fosszilis Ammonitida rendjébe, ezen belül a Hildoceratidae családjába tartozó nem.

Tudnivalók

A Hildoceras-fajok a kora jura és a középső jura korok határán, a toarci korszak idején éltek, mintegy 182,7–174,1 millió évvel ezelőtt.[1] A toarci emelet ammonitesz-sztratigráfiájában a Bifrons zóna tagolása a gyors evolúciós változást mutató genus különböző fajain alapul.[2] Evolúciós szempontból a Hildaites nem utóda. Közvetlen rokonai a Hildoceratinae alcsaládhoz tartozó, hasonló morfológiájú genusok: Hildaites, Orthildaites, Cingolites, Urkutites.

Maradványaikat a következő országokban találták meg: Bulgária, az Egyesült Királyság, Franciaország, Irán, Grúzia, Japán, Luxemburg, Magyarország, Montenegró, Németország, Görögország, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Szerbia, Tunézia és Ukrajna.[3][4]

Magyarországon a Bakony és a Gerecse hegység Kisgerecsei Márga rétegeiben, valamint a Mecsek hegységben gyakori ősmaradvány, főleg a Hildoceras sublevisoni, H. lusitanicum és H. bifrons fajok fordulnak elő.

Rendszerezés

A nembe az alábbi 12 faj tartozik:

Jegyzetek

  1. Sepkoski, Jack: Sepkoski's Online Genus Database, 2002. [2016. február 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. május 28.)
  2. Page, K. N. (2003). The Lower Jurassic of Europe: its subdivision and correlation. Geological Survey of Denmark and Greenland Bulletin, 1: 23–59.
  3. Paleobiology Database - Hildoceras. (Hozzáférés: 2014. május 28.)
  4. Seyed-Emami, Kazem, et al. "Toarcian and Aalenian (Jurassic) ammonites from the Shemshak Formation of the Jajarm area (eastern Alborz, Iran)." Paläontologische Zeitschrift 79.3 (2005): 349-369.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Hildoceras című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk