DB NachtZug
DB NachtZug | |
Típus |
|
Megszűnt | 2016. december |
A Wikimédia Commons tartalmaz DB NachtZug témájú médiaállományokat. | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
A DB NachtZug vagy más néven a City Night Line a Deutsche Bahn éjszakai vonatainak összefoglaló termékneve volt. A DB NachtZug szolgáltatást a DB egyik leányvállalata, a DB AutoZug üzemeltette. A vonatok éjszaka közlekedtek, magasabb komfortot nyújtottak, mint az EuroNight járatok. Helyjegy váltása kötelező volt rá. Ezek a vonatok hálókocsikból, fekvőhelyes kocsikból, ülőhelyes kocsikból és egyes járatokban autószállító kocsikból álltak. Helyüket az ÖBB Nightjet járatai vették át.[1]
Története
[szerkesztés]Kezdeti évek
[szerkesztés]1998-ban a Deutsche Bahn a DB Fernverkehr AG-tól a DB AutoZug GmbH-ra bízta az EuroNight és az Urlaubsexpress kategóriájú éjszakai vonatokat. Egy évvel később a zürichi székhelyű CityNightLine AG, amely addig a Deutsche Bahn, valamint az osztrák és svájci állami vasúttársaságok, az ÖBB és az SBB közös vállalkozásaként működött, a DB Fernverkehr AG 100 %-os leányvállalata lett. A vállalatot ugyanaz a menedzsment vezette, mint a DB Autozug GmbH-t, így a City Night Line hálózat központi elemét képező összes éjszakai vonatkategória felelőssége ezentúl egyetlen kézben összpontosult. A CityNightLine és az akkori DB megfelelője (NachtZug) szolgáltatásainak, gördülőállományának és árképzésének irányítása azonban továbbra is külön maradt.
A szolgáltatások átalakítása
[szerkesztés]A két vállalat integrációjával párhuzamosan a DB Autozug GmbH éjszakai vonatait átnevezték DB NachtZugra. Az új menetrend 2002. december 15-i bevezetésekor a DB Nachtzug kínálatát 20 vonatra bővítették.[2] A fapados légitársaságok megjelenését és a nemzetközi nagysebességű vasúti hálózat bővülését követően a DB felismerte, hogy éjszakai vonatszolgáltatását a közlekedési piac változó igényeihez kell igazítania. A cél az volt, hogy az éjszakai szolgáltatásokat a nagysebességű vonatok kiegészítő termékeként nagy távolságokon (800 és 1500 km között) hozzák létre. E cél elérése érdekében a meglévő vonatkategóriákat, a CityNightLine (CNL), a DB NachtZug (NZ) és az UrlaubsExpress (UEx) vonatokat összevonták egy új termékké, a City Night Line (CNL) termékké, amelyet integráltak a különböző indulási országok viteldíjrendszerébe és értékesítési folyamataiba. Ezt követően a vonalhálózatot az új célkitűzéseknek megfelelően átalakították: a távolsági járatokkal párhuzamosan futó útvonalakat megszüntették, más útvonalakat szisztematikusan meghosszabbítottak, az erős szezonális ingadozással rendelkező úti célokat és a turisztikai célpontokat nappali járatokkal helyettesítették. E kötegelés során a régebbi személykocsikat kivonták a forgalomból. Azóta az alvó-, fekvő- és ülőhelyes kocsik teljes flottája teljesen klimatizált. A kocsik egységes, fehér színű festést kaptak, piros ablakcsíkkal és teljesen fehér ajtókkal. A szolgáltatást minden vonalon egységesítették.
Az éjszakai vonalakat eredetileg a korábbi CityNightLine vasúttársaság üzemeltette. A vállalat a DB AutoZug GmbH-hoz hasonlóan a Deutsche Bahn 100 %-os leányvállalata volt, és 2010. január 1-jével eszközügylet formájában integrálódott a DB Csoportba.
Megszűnés
[szerkesztés]2014 végén a City Night Line összes Dániába és Franciaországba (Párizsba) közlekedő vonatát, valamint a Hollandiába (Amszterdamba) közlekedő vonalak egy részét megszüntették. 2015 végén a München és Berlin közötti belföldi éjszakai vonatokat is megszüntették.
2015 decemberében a Deutsche Bahn úgy döntött, hogy 2016 decemberi hatállyal megszünteti az összes fennmaradó éjszakai vonatjáratot, beleértve a City Night Line-t.[3] A Deutsche Bahn tervezi, hogy pótlásként néhány további ICE nagysebességű vonatjáratot indít éjszaka normál ülőhelyekkel, és továbbra is együttműködik a Németországba éjszakai vonatokat üzemeltető külföldi vasúttársaságokkal, például az ÖBB-vel.[3] A Deutsche Bahn tervezi, hogy a vonatjáratokat éjszaka is közlekedtetni fogja.
2016 októberében a DB és az ÖBB bejelentette, hogy az osztrák vasúttársaság 2016. december 10-ig hat új éjszakai vonatjáratot indít az ÖBB nightjet márkanév alatt, amelyek közül több Németországon keresztül közlekedik majd, részben a korábbi német éjszakai vonatokkal azonos útvonalakon.[1] Az ÖBB átvette a DB néhány korábbi éjszakai vonat kocsiját is.[1]
Viszonylatok 2006-ban
[szerkesztés]- N 1 & N2: Hága – Köln – Dortmund / München – Nürnberg – Würzburg – Berlin – Stralsund – Ostseebad Binz
- N 3 & N4: Hága – Köln – Dortmund / München – Nürnberg – Würzburg – Padborg – Koppenhága
- N 5: Hága – Köln – Dortmund – Berlin – Drezda – Prága
- N 14: Párizs – Brüsszel – Hannover – Berlin
- N 15: Hamburg – Bréma – Brüsszel – Párizs
- N 18: München – Stuttgart / Dortmund – Köln – Frankfurt (Main) – Bellinzona – Chiasso – Milánó
- N 19: München – Kufstein – Brennero/Brenner – Verona – Firenze / Velence
- N 24: Hamburg – Hannover – Augsburg – München
- N 25: Berlin – Halle (Saale) – München
- N 26: Bécs – Salzburg – München / Frankfurt (Main) – Strasbourg – Párizs
Viszonylatok 2007 decemberétől
[szerkesztés]Lásd még
[szerkesztés]Források
[szerkesztés]- ↑ a b c „ÖBB-"Nightjet" übernimmt Nachtzugsverbindungen der Deutschen Bahn”, Die Presse , 2016. október 7. (Hozzáférés: 2017. január 2.) (german nyelvű)
- ↑ Fahrplanwechsel. In: Eisenbahn-Revue International, Heft 11/2002, ISSN 1421-2811, S. 498 f.
- ↑ a b Fender, Keith. „DB to withdraw all remaining sleeper trains”, 2015. december 21. (Hozzáférés: 2017. január 2.)
További információk
[szerkesztés]- www.nachtzugreise.de (németül)
- www.citynightline.de (németül)
- European Railway Server
- Deluxe-Abteil – Interaktives Panoramabild (QTVR) vom Deluxeabteil CNL
- Dusche WC im Deluxe-Abteil – Interaktives Panoramabild (QTVR) der Dusche/WC im CNL Deluxe-Abteil
- Gang Doppelstock Wagen – Interaktives Panoramabild (QTVR)