Összekötő vasúti híd

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 89.134.170.132 (vitalap) 2009. november 24., 03:38-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Az Összekötő vasúti híd a pesti oldalról nézve

Az Összekötő vasúti híd (a köznyelvben sokszor használt alakja még a Déli összekötő vasúti híd) egy vasúti Duna-híd Budapesten. Magyarország legfontosabb és legforgalmasabb vasúti összeköttetése a Dunán.

Ezen a helyen 1873-tól 1877-ig épült meg egy kétvágányú híd, ezt 1913-ban egy új híddal helyettesítették, amely azonban a II. világháborúban megsemmisült, helyette 1946-ban ideiglenes egyvágányú csavarozott szerkezetű híd (úgynevezett K-híd) létesült, majd 1953-ban készült el a mai hídszerkezet két vágánnyal. Ezen a hídon keresztül folyik az ország Dunán áthaladó vasúti forgalmának túlnyomó része. (Az ideiglenes híd elemei a régi Újpesti vasúti hídba lettek beépítve)

A négy nyílású rácsos mederhíd 393 m, a teljes híd 477 m hosszú. Rajta az engedélyezett maximális sebesség: 60 km/h.

A vele párhuzamos Lágymányosi híd megépülte után 1995-ben a gyalogosforgalom megszűnt.

2004-ben a Művészetek Palotája felépülésével kapcsolatban a vágányokat zajelnyelő lemezekkel látták el, a síneket pedig rugalmas elemeken keresztül rögzítik a keresztaljakhoz, ezzel csökkentve az áthaladó vonatok keltette zajt és rezgést.

A híd pillérjeinek északi oldalán lévő szabadon maradt alapokra a majdan épülő új híd harmadik vágánynak biztosít lehetőséget.

Külső hivatkozások