Makám (együttes)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 2001:16b8:5c4f:e501:1870:7776:dcfe:a65d (vitalap) 2021. február 15., 01:15-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Tagok)
Makám
Információk
EredetMagyarország
Alapítva1984
Tagok
Hornai Zóra, Korzenszky Klára, Boros Attila, Eredics Dávid, Kuczera Barbara, Keönch László, Krulik Zoltán
Korábbi tagok
Herczku Ági, Palya Bea, Szalóki Ági, Lázár Erika, Bede Sarolta, Lovász Irén, Bognár Szilvia, Juhász Endre, Szőke Szabolcs, Gyulai Csaba, Szalai Péter, Thurnay Balázs, Borlai Gergő, Horváth Olga, Grencsó István, Czakó Péter, Zsemlye Sándor

A Makám weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Makám témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Makám egy magyar együttes, mely 1984-ben alakult.

Története

Makám együttes - Budai vár, 2014

Tagjainak többsége, Krulik Zoltán[1] (gitár), zeneszerző, zenekarvezető, Juhász Endre (oboa), Bencze László (bőgő), Szalai Péter (tabla) már együtt zenéltek Szilágyi Attila (gitár) – társaságában az 1975-1980 között működő C.S.Ö. (Creatív Stúdió Öt) együttesben.

Az 1980-1984 között létezett Makám és Kolinda szétválása után Juhász Endre és Krulik Zoltán mellett Szőke Szabolcs (gadulka) lettek a Makám név továbbvivői.

Krulik Zoltán
Szalóki Ágnes és Bognár Szilvia
Korzenszky Klára
Kuczera Barbara
Horváth Móni
Boros Attila
Keönch László Farkas
Lovász Irén

A formációhoz, 1985-ben, Szalai Péter indiai tanulmányai idején – Thurnay Balázs ütőhangszeres került, akinek Szalai hazaérkezése után, a marimba és kaval lett a fő hangszere. A Makám a C.S.Ö. irányvonalát folytatta. A kompozíciókban, melyekben az improvizációnak is fontos szerep jutott - többféle kulturális hatás vegyült a kortárs zene elemeivel. Már a hangszerpark megválasztása is szokatlan, egyedi hangzást ígért. Az európai hangszerek – oboa, gitár, bőgő – mellett az észak-indiai klasszikus zene reprezentáns ütőhangszere a tabla, a Bulgáriában honos fúvós és vonós hangszer, a kaval és a gadulka, az afrikai marimba és udu különleges együtthangzása hamarosan népszerűvé tették az együttest.

1986-ban Zolnay Pál az MTV megrendelésére filmet készített az együttes életéről, az akkor egyeduralkodó magyar lemezkiadó, a Hungaroton pedig szerződést kínált, és 1988-ban elkészül a Makám első önálló LP-je, a nyolc Krulik-kompozíciót tartalmazó Közelítések / Approaches.[2] A lemez és számos koncert (Vigadó, Egyetemi Színpad, Zeneakadémia) közreműködője volt Steven James (USA) sarod játékos, Ravi Shankar tanítványa.

A Közelítések A oldalára a kezdeti korszak melodikus, többségében improvizációkat is tartalmazó darabjai (Keleti p.u., Trió, Indák, Panaszfal), míg a B-re már a kortárs zene repetitív elemeit és összetett metrikus struktúrákat alkalmazó hosszabb kompozíciói kerültek (Fecskefészek-sziget, Közelítések I., Kettős él, Vízóra).

A Makám ezen felállásával 1991-ig számos hazai koncertje mellett megfordult Grazban, Veronában, Udinében, Triesztben, Bresciában, Milánóban, Torinóban, Nantes-ban, Brestben, Münchenben, Prágában. 1991-ben, a kezdetben vendégszólistaként szereplő Grencsó István (szaxofon, fuvola) – állandó tagja lesz a Makámnak és Szalai Péter helyét Borlai Gergő (dob) vette át. Kis időre Czakó Péter (basszusgitár) is megfordult az együttesben.

1994-ben készült el a Divert Time Into című CD, melyen ugyancsak folytatódik a melodikus-tematikus improvizatív vonal és a repetitív, összetett struktúrákat, bartóki hangrendszert alkalmazó kamarazenei vonal kettőssége Krulik darabjaiban. A formáció fontosabb állomásai, 1991-1999 között Ethno Zenei Fesztivál Zeneakadémia, Koppenhága, Varna Summer Jazz Fest, Prága. 2000-ben az Erdenklang német kiadó, majd a Fonó Records felkérésére Krulik Zoltán vokális darabokat készített Lovász Irén számára.

A magyar népdalok a Makám sokszínű köntösében is hitelesen hangzanak. Az 1999-ben elkészült SkanZen c. lemez másik énekes szólistája Bognár Szilvia. A formáció és a CD nagy sikerét jelzi, hogy már 2000-ben meghívást kaptak Párizsba, a Theatre de la Ville Abesses színházába, Varsóba a Lengyel Rádió EthnoSféra fesztiváljára. Lovász Irénnel még két tematikus CD készül, a 2001-ben megjelent és azóta platinalemezzé vált, adventi énekeket tartalmazó 9 Colinda és a 2002-ben megjelent Szindbád. Mindkét lemez őrzi a kezdeti korszak zenei finomságait, multi-kulturális szemléletét. Krulik ezen újabb darabjainak a szövegét is jegyzi.

2001 és 2003 között a Makám koncertezett Indiában (Delhi, Bombay, Ahmadábád), Moszkvában, Salzburgban, Bécsben, Grazban, Luxemburgban.

2003-ban készült elt az Anzix, mely a balkáni háborúra reflektál, sajátosan, a nők, asszonyok szemszögéből. A CD rendkívüli nemzetközi sikerét jelzi, hogy 2004-ben a World Music Charts éves listáján az első 15%-ban szerepel. Énekes szólistái Palya Bea, Bognár Szilvia, Szalóki Ági. Időközben a fúvos szólista posztra Szokolay Dongó Balázs, majd Zsemlye Sándor került.

2003 és 2006 között Bognár Szilvia volt a Makám állandó énekese, vele készült el 2004-ben a családi hangos-képeskönyv, az Almanach. A nemzetközi világzenei szaksajtó is felfigyelt a Makámra. A FolkRoots brit magazin két írásában is méltatta az együttest, majd egy hosszú elemzés jelent meg Ken Hunt tollából, s a nyári CD mellékletében világsztárok társaságában szerepelt a Fakerék c. Makám dal.

2006-ban átalakult az együttes, Horváth Olga (hegedű), Eredics Dávid (klarinét, kaval, szaxofon, furulya), Boros Attila (basszusgitár), Keönch László (dob, udu, cajon, derbuka, xilofon) lettek Krulik társai. Énekes szólista kezdetben Lázár Erika volt – Ákom Bákom, Zarándokének - 2008 óta pedig Bede Sarolta, Hornai Zóra, Korzenszky Klára.

Tagok

Jelenlegi tagok
  • Hornai Zóra - ének
  • Korzenszky Klára - ének
  • Boros Attila - akusztikus basszusgitár
  • Eredics Dávid - klarinét, szaxofon, kaval, furulya
  • Kuczera Barbara - hegedű, ének
  • Keönch László - ütőhangszerek: dob, udu, cajon, derbuka, xilofon hangszereken
  • Krulik Zoltán - akusztikus gitár
Korábbi tagok
  • Herczku Ági - ének,
  • Palya Bea - ének,
  • Szalóki Ági - ének,
  • Lázár Erika - ének,
  • Bede Sarolta - ének,
  • Lovász Irén - ének,
  • Bognár Szilvia - ének,
  • Juhász Endre - oboa,
  • Szőke Szabolcs - gadulka,
  • Gyulai Csaba- ütőhangszerek,
  • Szalai Péter - tabla,
  • Thurnay Balázs - ütőhangszeres, marimba, kaval,
  • Borlai Gergő - dob,
  • Horváth Olga - hegedű,
  • Grencsó István - szaxofon, fuvola,
  • Czakó Péter - basszusgitár,
  • Szokolay Dongó Balázs - fúvós szólista,
  • Zsemlye Sándor - fúvós szólista
  • Krulik Eszter - hegedű

Diszkográfia

Jegyzetek

  1. Archivált másolat. [2018. február 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. február 28.)
  2. https://www.discogs.com/Mak%C3%A1m-K%C3%B6zel%C3%ADt%C3%A9sek-Approaches/release/3299702

Források

Külső hivatkozások