Ugrás a tartalomhoz

Donna Reed

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Donna Reed
SzületettDonna Belle Mullenger
1921. január 27.[1][2][3][4][5]
Denison
Elhunyt1986. január 14. (64 évesen)[1][2][3][4][5]
Beverly Hills
Állampolgárságaamerikai
Házastársa
  • William J. Tuttle (1943–1945)
  • Tony Owen (1945–1971)
Gyermekeinégy gyermek
Foglalkozása
  • televíziós színész
  • filmszínész
  • színész
  • békeaktivista
IskoláiLos Angeles City College
Kitüntetései
Halál okahasnyálmirigyrák
SírhelyeWestwood Village Memorial Park temető

Magassága161 cm
Színészi pályafutása
Aktív évek1941-1986
Díjai
Oscar-díjak
Legjobb női mellékszereplő
Most és mindörökké (1954)
Golden Globe-díjak
Legjobb női főszereplő (vígjátéksorozat)
The Donna Reed Show (1963)

A Wikimédia Commons tartalmaz Donna Reed témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Donna Reed (Donna Belle Mullenger) (Denison, 1921. január 27.Beverly Hills, 1986. január 14.) Oscar-díjas amerikai színésznő.

Fiatalkora

[szerkesztés]

1921. január 27-én született az iowai Denisonban William Richard Mullenger (1893-1981) és Hazel Jane Shives (1899-1975) leányaként. Az öt gyermek közül Donna volt a legidősebb, metodista szellemben nevelkedett. Miután leérettségizett szülővárosában azt tervezte, hogy tanár lesz, de nem volt pénze a helyi főiskolára. A nagynénje tanácsára Los Angelesbe költözött, ahol elkezdte a főiskolát. A tanulmányai mellett különböző színházi produkciókban lépett fel, de nem tervezte, hogy színésznő lesz. Miután több filmstúdió is próbafelvételre hívta, végül aláírt a Metro-Goldwyn-Mayerhez, de ragaszkodott hozzá, hogy előbb befejezi tanulmányait.

Karrierje

[szerkesztés]

Mikor 1941-ben aláírta a szerződést az MGM-mel, még abban az évben debütált a filmvásznon a The Get-Away című produkcióban. Donna Adams néven szerepelt, amit később a stúdió döntése nyomán Donna Reedre változtatott. Két évvel később Mickey Rooneyval játszott az Az élet komédiájában, majd 1945-ben a Dorian Gray képe című horrorban volt látható.

Reed 1941-ben
Reed és William Holden elnyert Oscar-díjukkal (1954)

Előnyös külseje és kedves megjelenése miatt a második világháború alatt népszerű címlaplánnyá vát a katonák körében. Reed személyesen válaszolt a tengerentúl szolgálatot teljesítők leveleire.

1946-ban az RKO Pictures kölcsönvette az MGM-től Mary Bailey szerepére Frank Capra Az élet csodaszép című filmjéhez. A filmet később az Amerikai Filmintézet beválasztotta minden idők 100 legjobb amerikai filmje köze, továbbá az egyik legnagyobb karácsonyi klasszikussá vált.

Egy évvel később A Zöld delfin utca című történelmi drámában játszott Lana Turner és Van Heflin mellett. 1953-ban Alma Burkeöt, egy prostituáltat, Montgomery Clift karaktere szeretőjét alakította a Most és mindörökkében. Az alakításáért az Amerikai Filmakadémia Oscar-díjjal jutalmazta legjobb női mellékszereplő kategóriában.

1958-ban kezdte el forgatni a The Donna Reed Show című televíziós vígjátéksorozatot, melyben egy idealizált középosztálybeli háziasszonyt formált meg. A széria nyolc évadot futott az ABC-n az 1966-os leállásáig.

A Dallas című sorozat 1984-85-ös évadjában Barbara Bel Geddest helyettesítette, aki úgy döntött, hogy kiszáll a történetből. Amikor a következő szezonra mégis visszatért, Reedet hirtelen kirúgták. Ezért beperelte a produkciót szerződésszegésért, amiért később a bíróság több, mint egymillió dolláros kártérítést ítélt meg neki.

Magánélete

[szerkesztés]

1943 és 1945 között a sminkmester William J. Tuttle (1912-2007) felesége volt. Szintén 1945-ben hozzáment a producer Tony Owenhez (1907-1984), akivel négy gyermeket neveltek fel: Penny Jane, Anthony, Timothy és Mary Anne (a két idősebbiket örökbe fogadták). Reed és Owen 1971-ben elváltak, majd három évvel később hozzáment egy nyugalmazott katona őrnagyhoz, Grover W. Asmushoz (1926-2003), akivel haláláig együtt maradt. Reed a vietnámi háború alatt békeaktivista volt.

Halála

[szerkesztés]

1986. január 14-én hunyt el hasnyálmirigyrákban Beverly Hillsben 13 nappal a 65. születésnapja előtt. Mindössze halála előtt három hónappal diagnosztizálták súlyos betegségét. A Los Angeles-i Westwood Village Memorial Park Cemeteryben helyezték örök nyugalomra.

Hagyatéka

[szerkesztés]

Özvegye Grover W. Asmus, más családtagok és barátai létrehozták Reed szülővárosában Denisonban a Donna Reed Alapítvány az Előadóművészetért nevű nonprofit szervezetet, mellyel ösztöndíjat nyerhetnek tehetséges előadóművész tanulók.

Reed szülővárosában évente megrendezik a Donna Reed Fesztivált is. Oscar-díja megtekinthető a denisoni W. A. McHenry múzeumban. A filmiparban betöltött helyének köszönhetően csillagja ott van a Hollywood Walk of Fame-en.

Fontosabb filmjei

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b Francia Nemzeti Könyvtár: BnF források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 10.)
  2. a b SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. a b Find a Grave (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  4. a b Discogs (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  5. a b GeneaStar
  6. https://humanrights.iowa.gov/icsw/2021-hall-fame-honoree-donna-reed

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Donna_Reed című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]