Brussels Airlines

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen AtaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 13., 03:19-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jegyzetek: források --> jegyzetek AWB)
Brussels Airlines
A Brussels Airlines egyik Airbus A319 típusú repülőgépe leszálláshoz készülődik Zaventem repülőtéren
A Brussels Airlines egyik Airbus A319 típusú repülőgépe leszálláshoz készülődik Zaventem repülőtéren
OrszágBelgium
Jogi formapublic limited company
IATA: SN  ICAO: BEL   Hívójel: BEE-LINE
Adatok
Alapítás2006. november 7.
AnyavállalatSN Airholding N.V./S.A. (55%) Lufthansa (45%)
SzövetségStar Alliance
BázisrepülőtérBrüsszel Zaventem repülőtér
Flotta mérete44
Flotta repülőgép típusa
Úti célok66
Törzsutas klubMiles & More

SzékhelyBrüsszeli repülőtér
Vezető
  • Bernard Gustin (vezérigazgató)
  • Peter Kranich (üzemeltetési vezérigazgató)
  • Etienne Davignon (igazgatóság elnöke)
LégiszövetségStar Alliance
A Brussels Airlines weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Brussels Airlines témájú médiaállományokat.
Brussels Airlines head office

A Brussels Airlines Belgium nemzeti légitársasága, amely a Brüsszel városa melletti zaventemi nemzetközi repülőtéren van a bázisa. Világszerte több, mint 110 városba indulnak járatai Brüsszelből,[1] bár elsősorban Európa és Afrika nagyvárosaiba repülnek. Az Amerikai Egyesült Államokba az American Airlinesszal közösen indít járatokat. Az utasszállítási tevékenység mellett foglalkozik még charter szolgáltatásokkal, karbantartással, valamint a pilóták és az utaskísérők képzésével.[2] A légitársaság tagja az IATA nemzetközi légi szállítási szövetségnek és az európai légitársaságokat tömörítő Association of European Airlines (AEA) szövetségnek.

Története

A Brussels Airlines légitársaság 2006. november 7-én alakult a belga SN Brussels Airlines (SNBA) és az angol Virgin Express légitársaságok összeolvadásával. 2005. április 12-én írt alá egy szerződést az SN Airholding (az SNBA tulajdonosa) Richard Branson-al, a Virgin Express alapítójával, amelyben az SNBA átvette az ellenőrzést a Virgin Express felett.[3][4] 2006. március 31-én az SNBA és a Virgin Express bejelentették, hogy a jövőben egy vállalatként fognak üzemelni. Az új nevet, a Brussels Airlines-t 2006. november 7-én jelentették be a zaventemi repülőtéren összehívott sajtókonferencián.[5] Az új légitársaság hivatalosan 2007. március 25-én kezde meg működését.[6] Az új cég elsősorban az európai és afrikai piacon akar versenyezni, ahol a többi légitársaság által kevésbé frekventált célpontokra indít járatokat.[7]

2007 májusában a cég üzembe helyezte a negyedik nagy hatótávolságú, egy Airbus A330-300 típusú repülőgépet, amelyet a megszűnt Air Madrid vállalattól vásároltak.[8]

A Mauritius szigetén bejegyzett leányvállalatán, a Pan African Airlines Leasing Company Ltd.-n keresztül a Brussels Airlines alapított egy légitársaságot Kongóban, az AirDC nevű vállalatot a Hewa Bora Airways-el közösen üzemeltetik.[9]

2007 decemberében a vállalat bejelentette, hogy stratégiai szövetségre kíván lépni egy másik légitársasággal, amelyet a vállalat jövőjének biztosítása szempontjából elengedhetetlennek tartottak[10]

2008. szeptember 15-én jelentette be a Lufthansa német légitársaság, hogy 45%-os tulajdonrészt szerez a Brussels Airlines-ban, és lehetősége van megvásárolni a maradék 55%-ot 2011-től. A megegyezés részeként a Brussels Airlines a Star Alliance, a világ legnagyobb, légitársaságokat tömörítő szövetségének tagja lett.[11][12]

A vállalat irányítása

Egy Bae 146 (Avro RJ85) típusú repülőgép, az SN Brussels Airlines jelzéseivel a Birmingham International Airport (Anglia) repülőtéren leszáll. (2007)

A Brussels Airlines a Delta Air Transport S.A./N.V. vállalat által bejegyzett és használt név.[13] 2008. október 26. után a vállalat légiforgalmi kódja megváltozott, a korábbi ICAO (DAT) helyett a "BEL"-t használja.

2008. június 3-án a Brussels Airlines első vezérigazgatója, Philippe Vander Putten lemondott, helyébe az igazgatótanács döntése értelmében Michel Meyfroidt és Bernard Gustin lépett, mint ideiglenes igazgatók.

Szolgáltatásai

Kizárólag az európai járatokon a vállalat kétfajta jegyet kínál, a "b.flex economy+" és "b.light economy" kategóriában:

  • a b.flex economy+ drágább, de az utasok jobb kiszolgálást kapnak, mint pl. ingyenes napilapok, italok és ételek a fedélzeten, illetve pótdíj nélkül módosítható az utazás időpontja.
  • a b.light economy lényegesen olcsóbb, a fedélzeten lehet vásárolni ételeket és italokat. A jegy módosítása csak felár ellenében lehetséges.[14]
  • a b.business teljes business szolgáltatást nyújt az európai hálózaton. Prémium ételeket, ingyen pezsgőt ajánl.

A közepes és interkontinentális járatokon (Afrika, Moszkva, Helsinki and Tel Aviv) a légitársaság a hagyományos "economy" és "business" osztályú jegyeket árusítja.

Törzsutasprogram

A Brussels Airlines tagja a Lufthansa törzsutas programjának a Miles & More-nak. Mérföldeket a légitársaság összes járatán és a Star Alliance légiszövetségbe tartozó légitársaságoknál lehet gyűjteni.

Brussels Airlines 2009. október 25-én csatlakozott a Miles & More törzsutasprogramhoz, ezzel egyidőben a Brussels Airlines saját programja megszűnt.

Codeshare megállapodás

A Brussels Airlines-nek a következő légitársaságokkal van codeshare megállapodása:[15]

Flotta

A Brussels Airlines egyik BAe 146 (Avro RJ85) típusú repülőgépe

A Brussels Airlines flottájában a következő repülőgépek üzemeltek (2013 áprilisában):[16][17]

Típus Szolgálatban Rendelésen Utasok Útvonalak Megjegyzések
J Y Total
Airbus A319-100 14 0 0 141 141 Európa, Ázsia, Észak-Afrika 1 darab Star Alliance festésben
Airbus A320-200 5 1 0 168 168 Európa, Ázsia
Airbus A330-200 3 0 24 238 262 Afrika
Airbus A330-300 5 1 30 254 284 Afrika, Észak-Amerika
Avro RJ100 0 0 0 97 97 Európa már nem működtetik ezt a típust
Bombardier Dash 8 Q400 5 0 0 78 78 Európa Air Nostrum és Cityjet üzemeltetésében
Összesen 44 2

Jegyzetek

További információk

Commons:Category:Brussels Airlines
A Wikimédia Commons tartalmaz Brussels Airlines témájú médiaállományokat.