Nemzetközi nőnap


A nemzetközi nőnap a női egyenjogúság és a nők emberi jogainak napja. Szocialista szervezetek kezdeményezésére hozták létre az első világháború előtti időszakban. Olyan témákra helyezi a hangsúlyt, mint a nemek közötti egyenlőség, a szabadságjogok, valamint a nők elleni erőszak és visszaélés.[1][2]
A legkorábbi nőnap az Amerikai Szocialista Párt által New Yorkban, 1909. február 28-án szervezett nők napja volt.[3] Az 1917-es orosz forradalom után a bolsevikok március 8-án kezdték megünnepelni és Lenin 1922-ben a nők az orosz forradalomban betöltött szerepe tiszteletére is ezt a napot nyilvánította nőnappá.[4] A szovjet uralmat követően a keleti blokk országaiban és Magyarországon (1948 óta) ezen dátumon tartják.
Az ünnep az ENSZ 1977-ben történt javaslatát követően vált globális ünneppé, amikor felkérte a bolygó összes országát, hogy ünnepeljék meg a nők jogainak védelmét. Egyike az ENSZ által elismert vagy bevezetett több mint százhatvan [5] nemzetközi napnak . [6]
Eredetileg munkásmozgalmi és feminista eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával és szabad munkavállalásával kapcsolatos demonstratív nap volt: 1857-ben New Yorkban negyvenezer textil- és konfekcióipari munkásnő lépett sztrájkba a béregyenlőségért és a munkaidő csökkentésért. Manapság a különféle civil szervezetek ezen a napon világszerte, a nők elleni erőszak, a nőket érő családon belüli erőszak, a munkahelyi szexuális zaklatás, a prostitúció és az egyéb, a nők ellen elkövetett erőszak formái elleni tiltakozásuknak is hangot adnak.[7]
Története
[szerkesztés]A nemzetközi nőnap létrehozói szerint az egyszerű, de mégis történelmet alakító nők napja, ami a nők évszázados küzdelmét eleveníti fel, melyet az egyenlő jogokért és lehetőségekért vívtak.
Az első március 8-hoz kötődő esemény 1857-ben történt, amikor március 8-án emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek New York utcáin.

A nemzetközi munkásmozgalom fejlődésével a nők emancipációjának kérdése is egyre inkább előtérbe került: 1866. szeptember 3. és 8. között az I. Internacionálé (hivatalosan: Nemzetközi Munkásszövetség)[8] első kongresszusán határozatot fogadtak el a nők hivatásszerű munkavégzéséről. Ez a határozat annak az évezredes sztereotípiának kívánt véget vetni, mely szerint a nők helye kizárólag otthon van.
Az 1889.[9] július 14-én kezdődő II. Internacionálé alakuló közgyűlésén Clara Zetkin beszédében hirdette a nők jogát a munkához, az anyák és gyerekek védelmét és a nők széles körű részvételét az országos és nemzetközi eseményekben.
1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az első nemzeti nőnapot, február utolsó vasárnapjára, 28-ára igazítva.
1910. február 28-án a The New York Times megjelentet egy cikket „A szocialisták ünneplik a nőnapot” címmel, amely arról számolt be, hogy országszerte szocialista gyűlések zajlottak a nők választójogáért.[10]
A II. Internacionálé VIII. kongresszusán 1910. augusztus 28. és szeptember 3. között határoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében nemzetközileg is nőnapot tartanak. A határozatot a kongresszus elfogadta, de a megemlékezés pontos dátumáról nem született döntés.
1911. március 19-én Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban tartották meg a világon először a nemzetközi nőnapot.
1911 és 1915 között továbbra is több országban megünnepelték a "nemzetközi nőnapokat" vagy a "dolgozó nők napját", nevezetesen Németországban, Ausztriában, Franciaországban és Oroszországban.[11][12][13]
1917. március 8-án (a juliánus naptár szerint február 23-án, azaz: február utolsó vasárnapján) Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért. Négy nappal később – nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására – II. Miklós cár lemondott, s polgári kormány alakult, mely szavazójogot biztosított a nőknek. A bolsevikok az orosz forradalom első napjának jelölték meg, így véglegessé vált a nőnap dátuma is.
A Nemzetközi Nőnap dátumát 1921-ben a Kommunista Nők II. Nemzetközi Konferenciáján március 8-ra tűzték ki. Szovjet-Oroszország volt az első ország, amely 1921-ben hivatalossá tette.[14] A Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsa Elnökségének 1965. május 8-i rendelete értelmében a nemzetközi nőnap nemcsak ünnep, hanem munkaszüneti nap is lett.[15]
Magyarországon
[szerkesztés]
Magyarországon hagyományosan március 25-én, Gyümölcsoltó Boldogasszony napján tartották meg a keresztény nőnapot, megemlékezve Jézus fogantatásáról és születésének híréről. Ez egyben az anyaság napja is volt ezért.
A nemzetközi nőnapi felhíváshoz először 1913-ban csatlakoztak magyarok, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztott. A következő évben, 1914-ben már országszerte rendezvényeket szerveztek.
1945 után a keleti blokk országaiban is kezdték hivatalosan ünnepelni a nőnapot.
A Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kötelezővé vált, és az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnapot 1948-tól szovjet mintára március 8-án tartották meg.
A rendszerváltást követően a nőnap Magyarországon is veszített eredeti munkásmozgalmi hangulatából, azonban ezzel párhuzamosan nőtt az ünnep kereskedelmi jelentősége.
ENSZ
[szerkesztés]Az Egyesült Nemzetek Szervezete 1975-ben kezdte megünnepelni a Nemzetközi Nőnapot, amely évet a Nemzetközi Nőévnek nyilvánítottak. 1977-ben az Egyesült Nemzetek Közgyűlése felkérte a tagállamokat, hogy „történelmi és nemzeti hagyományaikkal és szokásaikkal összhangban az év bármely napját a Nők Jogainak és a Nemzetközi Béke ENSZ-napjává nyilvánítsák”.[16][17]
A legtöbb országhoz hasonlóan az ENSZ március 8-át a Nemzetközi Nőnap napjaként ismeri el.[18] A világ jelentős része évente megemlékezik róla.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ About International Women's Day (angol nyelven). International Women's Day . [2016. június 3-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2021. március 8.)
- ↑ International Women's Day (angol nyelven). United Nations . [2021. március 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2021. március 8.)
- ↑ United Nations page on the background of the IWD. Un.org. [2020. március 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. március 8.)
- ↑ Pruitt, Sarah: The Surprising History of International Women's Day (angol nyelven). HISTORY , 2023. szeptember 13. (Hozzáférés: 2023. november 2.)
- ↑ Gupta, Sakshi: International Days List of 2025, Important Days Month-wise List (Indian English nyelven). www.studyiq.com, 2025. március 5. (Hozzáférés: 2025. március 9.) „The United Nations recognizes over 160 international days, each raising awareness about global issues like health, peace, and sustainability.”
- ↑ Nations, United: List of International Days and Weeks (angol nyelven). United Nations. (Hozzáférés: 2025. március 9.)
- ↑ Tüntetéstől a hóvirágig: a Nemzetközi Nőnap rövid története, mult-kor.hu
- ↑ Eredeti neve: International Workingmen's Association (innen származik a magyar kifejezés, amely az intézményt és az indulót egyaránt azonosítja)
- ↑ Az I. és a II. Internacionálé | Az újkor (1492-1914) | Sulinet Tudásbázis. tudasbazis.sulinet.hu. (Hozzáférés: 2016. március 8.)
- ↑ SOCIALISTS HAVE A WOMAN'S DAY; Speakers at Carnegie Hall All Women Except One, and He Denounces Man. - The New York Times. web.archive.org, 2021. szeptember 16. (Hozzáférés: 2025. március 9.)
- ↑ Journée des femmes: la véritable histoire du 8 mars (francia nyelven). CNRS Le journal. (Hozzáférés: 2025. március 9.)
- ↑ Anna Bellavitis – Nicole Edelman: Genre, femmes, histoire en Europe: France, Italie, Espagne, Autriche. 2011. = Genre et société, ISBN 978-2-84016-100-4 Hozzáférés: 2025. március 9.
- ↑ La rédaction de Vie publique (République française), « Droits des femmes : cinq questions sur la journée du 8 mars [archive] », sur Vie publique.fr
- ↑ Temma Kaplan, "On the Socialist Origins of International Women's Day", Feminist Studies, 11/1 (1985)
- ↑ Указ Президиума ВС СССР от 08.05.1965 № 3589-VI — Викитека (orosz nyelven). ru.wikisource.org. (Hozzáférés: 2025. március 9.)
- ↑ Sablon:UN doc
- ↑ UN Resolution A/RES/32/142. United Nations General Assembly. (Hozzáférés: 2024. március 10.)
- ↑ International Women's Day. United Nations. [2021. május 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. február 13.)
Források
[szerkesztés]- Jeles Napok - nemzetközi nőnap
- A Nőnap eredete
- Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Nemzetközi Nőnap
További információk
[szerkesztés]- Az 1325-ös számú ENSZ határozat
- Nőnap - wyw.hu Archiválva 2013. március 27-i dátummal a Wayback Machine-ben
- Árvai Tünde: Militáns ünnep? A női szolidaritás világnapja? Fogyasztói hírverés? – A nőnap történetéből