Leslie Nielsen
Ehhez a szócikkhez további forrásmegjelölések, lábjegyzetek szükségesek az ellenőrizhetőség érdekében. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts a szócikk fejlesztésében további megbízható források hozzáadásával. |
Leslie Nielsen | |
![]() | |
Leslie Nielsen 1982-ben | |
Életrajzi adatok | |
Születési név | Leslie William Nielsen |
Született |
1926. február 11.[1][2][3][4][5] Regina, Kanada |
Elhunyt |
2010. november 28. (84 évesen) Fort Lauderdale, Florida |
Sírhely | Evergreen Cemetry, Fort Lauderdale, Florida |
Házastársa |
Monica Boyer (1950–1956) Alisande Ullman (1958–1973) Brooks Oliver (1981–1983) Barbaree Earl (2001–2010) |
Pályafutása | |
Iskolái |
|
Aktív évek | 1950–2010 |
Műfajok |
|
További díjak |
|
![]() | |
Leslie Nielsen aláírása | |
Leslie Nielsen IMDb-adatlapja PORT.hu-adatlap | |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Leslie Nielsen témájú médiaállományokat. | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
Leslie William Nielsen (Regina, Saskatchewan, 1926. február 11. – Fort Lauderdale, Florida, 2010. november 28.[7]) Emmy-díjra jelölt kanadai-amerikai színész, humorista.
A Csupasz pisztoly-trilógia Frank Drebin hadnagyaként vált ismertté, de ő játszotta Dr. Rumnyakot az Airplane! című filmben, Harris elnököt pedig a Horrorra akadva sorozat 3. és 4. részében. Noha a színész pályája során rengeteg műfajban megmutatta magát – mind filmekben, mind televíziós műsorokban –, a legismertebb alakításai vígjátékokhoz köthetők, elsősorban a Csupasz pisztoly sorozathoz.
Vígjátékaiban megformált karakterei látszólag esetlennek, szórakozottnak tűnnek, és mindehhez társulnak a filmjeit jellemző abszurd helyzetek (amelyek főleg a háttérben zajlanak).
Kezdő színészként játszotta komolyabb szerepeit. Főszerepet játszott az 1956-os Tiltott Bolygó című science fictionben, mellékszerepet pedig A Poszeidon katasztrófa című filmben, mint hajóskapitány. Ezután jó néhány évvel később fordult csak a vígjátékok felé. Az 1980-as Airplane!-ben „pléhpofájú” doktorként nyújtott alakítása nagyot lendített karrierjén. Egy neves filmkritikus Roger Ebert mondta róla: „A svindlik Olivier-je”.
Jellemző magyar szinkronhangjai Sinkovits Imre, Sinkó László és Sztankay István.
Fiatalkora[szerkesztés]
A kanadai Reginában született Maybelle és Ingvard Nielsen fiaként, édesanyja walesi, míg édesapja dán származású, s még az óhazában született. A Csupasz pisztoly filmben walesi származására utalva említi Frank Drebinként Vincent Ludwignak (Ricardo Montalbán), hogy apja walesi. Két bátyja közül Erik Nielsen az 1980-as években Kanada miniszterelnök-helyettese volt, nagybátyja, Jean Hersholt pedig szintén híres színész volt a 20. század első felében. Leslie és családja sokáig Fort Normanban élt, ahova az édesapját kinevezték a Kanadai Királyi Lovascsendőrség élére. Miután Edmontonban elvégezte a Victoria Composite Egyetemet, belépett a Kanadai Légierőbe, ahol egy évig szolgált a második világháború alatt (noha harcba nem küldték). Amikor leszerelt, munkát talált, lemezlovasként dolgozott a calgaryi rádiónál, majd úgy döntött, jelentkezik a Lorne Greene Rádió Művészeti Akadémiára, Torontóba. Húszas éveiben New Yorkban élt, ösztöndíjat kapott a Neighborhood Playhouse-ba. Zenét és színészetet tanult, és fellépett nyári szabadtéri színházakban. Első televíziós szereplése 1948-ban, a Studio One egyik epizódjában volt.
Karrierje[szerkesztés]
A kezdetek[szerkesztés]

Karrierje drámai szerepekkel indult, számos szerepben próbálta ki magát: mint orvos, ügyvéd vagy épp rendőr. Egyedül az 1950-es évben 50 különféle alakításban tűnt fel. Nielsen az akkori fizetéséről ezt mondta: „Nagyon kevés aranyat termett ez az időszak, 75-100 dollárt kaptunk műsoronként.” Különleges hangja miatt számos dokumentumfilm és reklám narrátora lett. Maréknyi kivételtől eltekintve, dramatikus korszaka meglehetősen csendesen telt.
Nem sokkal később, 1954-ben Hollywoodba költözött, szerződést kötött a Paramounttal, és jelentkezett a Tiltott Bolygó című film (1956) szerepválogatásra, John J. Adams parancsnok szerepére. A science-fiction jó kritikákat kapott, és nagy nézettséget hozott. A Shakespeare A vihar komédiája ihlette film további főszereplői Anne Francis és Walter Pidgeon. Debbie Reynolds szerelmét alakította a Tammy-filmek első részében, a Tammy and the Bachelorban (Tammy és az agglegény, 1952), Harrison kapitányt A Poszeidon katasztrófában (1972), valamint feltűnt a M*A*S*H televíziós sorozat Ringbanger című epizódjában. Még egy Gyilkos Sorok-epizódban is szerepelt.
Saját állítása szerint több mint 1500 televíziós műsorban szerepelt. Fiatal színészként fellépett az Alfred Hitchcock bemutatja…, és a két western témájú, The Virginian (Virginiai férfi) és a Wild Wild West című sorozatokban. Első televíziós főszerepében az amerikai függetlenségi háború hősét, Francis Mariont alakította a Walt Disney által rendezett The Swamp Fox (A mocsári róka) televíziós sorozatban. Érdekesség, hogy a főcímdalt is maga Leslie Nielsen énekelte. 1961-ben szerepelt a Los Angelesben játszódó rendőr dráma sorozatban, a The New Breedben (Az Új Nemzedék). 1968-ban a főszereplőt, egy pilótát alakított a népszerű rendőrsorozatban, a Hawaii Five-O-ban. Rendőrként tűnt fel, szintén főszerepben, a The Bold Ones: The Protectorsban (1969). Az 1977-es Project: Kill című, William Gilder rendezte akciófilmben is, Jonathan Trevor megformálásában.
Az Airplane! és a Csupasz pisztoly[szerkesztés]
Nielsen áttörését a vígjátékok felé nagyban elősegítette az 1980-as Airplane!, a Zero Hour! című film paródiája. Egy orvost alakít, aki a repülő személyzetét sújtó ételmérgezés ellen veszi fel a harcot. A pléhpofájú előadásmódja áll szemben az őt körülövező abszurd helyzettel. Az Amerikai Filmakadémia szerint a film egyike minden idők 10 legjobb vígjátékának. A kritikusok dicsérték a filmet, amit a közönség is igazolt. Amikor a film rendezői, Jim Abrahams, David Zucker és Jerry Zucker őt választották ki a szerepre, megfelelőnek tartották, hogy eljátsszon egy úgymond „hal a vízben”-t. Igazi egyéniségeket akartak a vígjátékba csempészni.
A rendezők új vígjátékukon felbuzdulva elhatározták, hogy átviszik a „bohózat sok ütleggel” stílust a televízióba is. Nielsent kérték fel a Nagyon különleges Ügyosztály filmsorozat főszerepére. A sorozatban tűnt fel először, Frank Drebin alakjában. A sztereotipikus rendőr karakterét a későbbi detektívsorozatok is átvették.
A sorozat nyitójelenetének ötletéül az 1950-es évek koprodukciós showja, a M Squad szolgált, amelyben egy rendőrautó nézőpontjából láthatjuk, amint az a sötét városi utcán halad, a háttérben dzsessz-zene hallatszik. A hangalámondás és a filmbe épített epilógus tisztelgés volt a Quinn Martin-féle klasszikus rendőrdrámák felé, beleértve a The Fugitive, a Barnaby Jones, a The F.B.I., és a Cannon című sorozatokat. Ahogy az Airplane!-ben dr. Rumack, Drebin egy komoly karakternek látszik, ám a következő pillanatban már hasra esik, vagy bármi módon nevetségessé teszi magát. A sorozatot ugyan a kritikusok nem jutalmazták díjjal, Nielsent Emmy-díjra jelölték a Legjobb főszereplő kategóriában, vígjátéksorozatban nyújtott alakításáért. Az Airplane! kivételével sokáig nem mutatkozott a humor oldalán, csak kisebb szerepei voltak, például két horrorfilmben, a Prom Nightban és A rémmesék könyvében (Creepshow). Különlegességnek számít, hogy Nielsen cameoszerepben is feltűnt mint Allen Green, akit a Barbra Streisand megformálta Claudia Draper gyilkol meg Martin Ritt Call girl ötszázért című drámájában.
Hat évvel a Nagyon különleges ügyosztály befejezése után a rendező úgy döntött, készít egy egész estés filmet a történetből. A film címe Csupasz Pisztoly – A nagyon különleges ügyosztály aktáiból (The Naked Gun: From the Files of Police Squad!) címet viselte, és Nielsen újra feltűnt Frank Drebin hadnagy szerepében. A történet szerint merényletet készülnek elkövetni II. Erzsébet brit királynő ellen, egy hipnotizált baseballjátékos segítségével. Drebin, ahogy a doktor az Airplane!-ben, nincs tudatában, hogy ő az abszurd helyzetek fő okozója. A filmet mind a kritikusok, mind a közönség nagy elismeréssel fogadták, majd két folytatás is követte, a Csupasz Pisztoly 2 és 1/2 – A félelem szaga (1991) és a Csupasz Pisztoly 33 és 1/3 – Az utolsó merénylet (1994).
Későbbi vígjátékok[szerkesztés]
Nielsen kipróbálta magát különböző szerepekben, amelyek sosem érték el Frank Drebin sikerét. Több film is készült a Csupasz pisztoly trilógia stílusában, változó kritikai és közönségsikerrel. Akadtak filmek, melyeket a kritikusok nem kíméltek szegényes teljesítményük miatt.
Mivel a Csupasz pisztoly sorozat egy rendőrdráma-paródia, Nielsen a későbbiekben is filmparódiákra koncentrált. Rossz kritikát kapott a Bújj, bújj, ördög! (Repossessed), a Csupasz pisztoly a (z)űrben (2001: Space Travesty), amelyek az Az ördögűző és a 2001: Űrodüsszeia (2001: A Space Odyssey) filmek paródiái. Ugyancsak éles kritikával illették az elsősorban a fiatalabb korosztálynak szánt Szörfös nindzsák és Mr. Magoo című filmeket.
Hosszú idő után a Horrorra akadva 3. volt az első, a kritika által is pozitívan értékelt szerepe, melyet további két folytatásban való szereplése követett.
Utolsó évei[szerkesztés]
Nielsen még nyolcvanas éveiben is aktív színész volt. Darrow című egyszemélyes színházi fellépése volt, de emellett számos tévéreklámban felbukkant mint szereplő vagy éppen narrátor. 2007-ben a Discovery Channel műsorában, a Doktorológia Leslie Nielsen módra című tudományos műsorban vállalt kisebb szerepet. Még halála előtt is dolgozott: utolsó szerepe a Spanish Movie című, a latin-amerikai filmeket kifigurázó vígjátékban volt, a The Waterman Movie című animációs filmhez pedig a hangját kölcsönözte, amikor meghalt.
Alakításai[szerkesztés]
Élete során több mint 220 karaktert formált meg, több mint 100 filmben, és körülbelül 1500-szor szerepelt tévéműsorokban. Az alábbi példák televíziós és filmes karrierjének leghíresebb alakításai.
Dr. Rumack[szerkesztés]
Nielsen 1980-ban az Airplane! c. filmben alakította dr. Rumacket, akinek megformálása mérföldkőnek számított színészi pályafutásában.
Frank Drebin hadnagy[szerkesztés]
Elsőként a Nagyon Különleges Ügyosztály című tévésorozatban bukkant fel a kétbalkezes rendőr hadnagy figurája, aki saját cselekedeteivel kerül viccesebbnél viccesebb szituációkba, amelyekben rendszerint nagy károkat okoz, de végül mégis mindig eléri a célját, és sikerrel jár. Küldetései során állandó bajtársai Ed Hocken rendőrkapitány (aki általában csak szörnyülködő szemtanúja Drebin hadnagy csetlés-botlásainak) és Nordberg (aki viszont jellemzően Frank cselekedeteinek áldozata).
Harris elnök[szerkesztés]
2003-ban játszotta el először a kitalált Harris elnököt, a Horrorra akadva sorozat 3. részében, ami a Horrorra akadva filmek közül az eddigi legnagyobb nézettséget hozta. Bár itt nem főszerepben tűnt fel, mégis a film iránti kiemelt érdeklődést az ő jelenléte okozta, emiatt a rendező felkérte őt a film 4. részében való szereplésre is. A 3. film volt az első, amit a szériából David Zucker rendezett, aki a ZAZ rendezői csoport tagja. Nielsen már korábban is dolgozott együtt velük más filmekben, mint a The Kentucky Fried Movie (amiben cameoszerepben tűnt fel), az Airplane! vagy a Csupasz Pisztoly címűben.
Magánélete[szerkesztés]
Nielsen négyszer nősült, első három felesége: Monica Boyer (1950–1956), Alisande Ulmann (1958–1973), és Brooks Oliver (1981–1983). 2001-ben vette el negyedik feleségét, Barbaree Earlt,[8][9] akivel már 1983 óta alkottak párt. Két gyermeke született a második házasságából, Maura Nielsen Kaplan és Thea Nielsen Disney.
Leslie Nielsen nagy golfrajongó volt, szabadidejében szívesen űzte a sportot.[10] Egy interjúban mondta ezzel kapcsolatban: „Én nem a rosszkedv ellen golfozom, hanem rosszul golfozom, és jól érzem magam.”[10]
Több interjúban is elmondta, a korából kifolyólag akad néhány egészségi gondja, úgymint a hallásának romlása.[11] Emiatt jelentkezett a Nemzetközi Jobb Hallásért Egyesületbe, amelynek az elnöke lett.
Halála[szerkesztés]
A színészt 2010 novemberében vették fel a floridai Fort Lauderdale kórházba tüdőgyulladással. November 28-án unokaöccse, dr. Doug Nielsen jelentette be a CJOB rádióállomásnak, hogy a színész a keleti parti idő szerint (EST) délután 5:30 körül, álmában, családja és barátai körében elhunyt.[7]
Filmográfia[szerkesztés]
Filmjei[szerkesztés]
Bemutató | Cím | Magyar cím | Szerep | Rendező |
---|---|---|---|---|
1956 | Ransom! | Váltságdíj | Charlie Telfer | Alex Segal |
1956 | Forbidden Planet | Tiltott bolygó | John J. parancsnok | Fred M. Wilcox |
1956 | The Vagabond King | - | Thibault | Michael Curtiz |
1956 | The Opposite Sex | Az ellentétes nem | Steve Hilliard | David Miller |
1957 | Hot Summer Night | Forró nyári este | William Joel Partain | David Friedkin |
1957 | Tammy and the Bachelor | Tammy and the Bachelor | Peter Brent | Joseph Pevney |
1958 | The Sheepman | A juhász | Stephen Bedford / Johnny Bledsoe | George Marshall |
1964 | See How They Run | Nézd, hogy szaladnak | Elliott Green | David Lowell Rich |
1964 | Night Train to Paris | - | Alan Holliday | Robert Douglas |
1965 | Dark Intruder | Sötét betolakodó | Brett Kingsford | Harvey Hart |
1965 | Harlow | Harlow | Richard Manley | Alex Segal |
1966 | The Plainsman | Buffalo Bill visszatér | George Armstrong Custer ezredes | David Lowell Rich |
1966 | Beau Geste | Beau Geste | De Ruse hadnagy | Douglas Heyes |
1967 | Code Name: Heraclitus | A kód neve: Héraklész | Fryer | James Goldstone |
1967 | The Reluctant Astronaut | Botcsinálta űrhajós | Fred Gifford | Edward J. Montagne Jr. |
1967 | Gunfight In Abilene | Szelíd pisztoly | Grant Evers | William Hale |
1967 | Rosie! | - | Cabot Shaw | David Lowell Rich |
1967 | How to Steal the World | Hogy lopjuk el a világot | Maximilian Harmon generális | Sutton Roley |
1968 | Counterpoint | Ellenpont | Victor Rice | Ralph Nelson |
1968 | Dayton's Devil | Dayton ördögei | Frank Dayton | Jack Shea |
1968 | Companions in Nightmare | - | Dr. Neesden | Norman Lloyd |
1968 | Trial Run | - | Jason Harkness | William A. Graham |
1969 | Deadlock | - | Sam Danforth hadnagy | Lamont Johnson |
1969 | How to Commit Marriage | - | Phil Fletcher | Norman Panama |
1969 | Change of Mind | - | Webb sheriff | Robert Stevens |
1970 | Night Slaves | - | Henshaw sheriff | Ted Post |
1970 | The Aquarians | - | Hivatalnok | Don McDougall |
1970 | Hauser's Memory | - | Joseph Slaughter | Boris Sagal |
1971 | Incident in San Francisco | - | Brubaker főhadnagy | Don Medford |
1971 | Four Rode Out | - | Mr. Brown | John Peyser |
1971 | They Call It Murder | - | Frank Antrim | Walter Grauman |
1972. | The Poseidon Adventure | A Poszeidon katasztrófa | Harrison kapitány | Ronald Neame, Irwin Allen |
1973 | …And Millions Die! | - | Jack Gallagher | Leslie H. Martinson |
1973 | Snatched | - | Bill Sutter | Sutton Roley |
1973 | Amanda Fallon | - | Mr. Cummings | Jack Laird |
1973 | The Return of Charlie Chan | - | Alexander Hadrachi | Daryl Duke |
1974 | Can Ellen Be Saved? | - | Arnold Lindsey | Harvey Hart |
1976 | Grand Jury | - | John Williams | Christopher Cain |
1976 | Project Kill | - | John Trevor | William Girdler |
1976 | Brinks: The Great Robbery | - | Norman Houston ügynök | Marvin J. Chomsky |
1977 | Sixth and Main | - | John Doe | Christopher Cain |
1977 | Day of the Animals | Az állatok napja | Paul Jenson | William Girdler |
1977 | Viva Knievel! | - | Stanley Millard | Gordon Douglas |
1977 | The Kentucky Fried Movie | - | A férfi a Feel-O-Rama filmből | John Landis |
1977 | The Amsterdam Kill | Összeesküvés Amszterdamban | Riley Knight | Robert Clouse |
1978 | Little Mo | Kicsi Mo | Nelson Fisher | Daniel Haller |
1979 | The Albertans | - | Don MacIntosh | Ronald Weyman |
1979 | Institute for Revenge | - | Hollis Barnes | Ken Annakin |
1979 | Riel | - | Crozier polgármester | George Bloomfield |
1979 | City on Fire | Lángoló város | William Dudley polgármester | Alvin Rakoff |
1980 | OHMS | - | Governor | Dick Lowry |
1980 | Airplane! | Airplane! | Dr. Rumack | Jim Abrahams, Jerry Zucker, David Zucker |
1980 | Prom Night | - | Mr. Raymond Hammond | Paul Lynch |
1981 | A Choice of Two | - | Nem tudni | John Howe |
1982 | Twilight Theater | - | Különböző szerepben | Perry Rosemond |
1982 | Foxfire Light | Lidércfény | Reece Morgan | Allen Baron |
1982 | Wrong is Right | Gyilkos Optika | Mallory | Richard Brooks |
1982 | Creepshow | Rémségek könyve | Richard Vickers | George A. Romero |
1983 | Prime Times | - | Önmaga | Howard Storme |
1983 | The Night the Bridge Fell Down | - | Paul Warren | Georg Fenady |
1983 | Cave-In! | Omlásveszély | Joseph „Joe” Jonhson | Georg Fenady |
1983 | The Creature Wasn't Nice | - | Jamieson kapitány | Bruce Kimmel |
1985 | Murder Among Friends | - | Nem tudni | David Greene |
1985 | Reckless Disregard | A nagy per | Bob Franklin | Harvey Hart |
1985 | Blade in Hong Kong | - | Harry Ingersoll | Reza Badiyi |
1986 | The Patriot | A kémkedés ára | Frazer admirális | Frank Harris |
1986 | Soul Man | Fekete fehéren | Mr. Dunbar | Steve Miner |
1987 | Striker's Mountain | - | Jim McKay | Alan Simmonds |
1987 | Nightstick | - | Thad Evans | Joseph L Scanlan |
1987 | Nuts | Call girl ötszázért | Allen Green | Martin Ritt |
1987 | Home Is Where the Heart Is | - | Nashville Schwartz sheriff | Rex Bromfield |
1988 | Dangerous Curves | Veszélyes kanyarok | Greg Krevske | David Lewis |
1988 | The Naked Gun: From the Files of Police Squad! | Csupasz pisztoly | Frank Drebin hadnagy | David Zucker |
1989 | The Railway Dragon | - | Narrátor | Hilary Phillips, Gerard Tripp |
1990 | Repossessed | Bújj, bújj, ördög! | Jebedaiah Mayii atya | Bob Logan |
1991 | All I Want for Christmas | Gézengúzok karácsonya | Mikulás | Robert Lieberman |
1991 | The Naked Gun 2½: The Smell of Fear | Csupasz pisztoly 2 és 1/2 | Frank Drebin hadnagy | David Zucker |
1991 | Change of a Lifetime | Esély az életre | Lloyd Dixon | Jonathan Sanger |
1993 | Digger | - | Arthur Evrensel | Rob Turner |
1993 | Surf Ninjas | Szörfös nindzsák | Chi ezredes | Neal Israel |
1994 | Naked Gun 33⅓: The Final Insult | Csupasz pisztoly 33 1/3 – Az utolsó merénylet | Frank Drebin hadnagy | David Zucker |
1995 | S.P.Q.R. 2000 e 1/2 anni fa | Pajzán kalandok Rómában | Lucio Cinico | Carlo Vanzina |
1995 | Rent-A-Kid | Kölcsöngyerek visszajár | Harry Haber | Fred Gerber |
1995 | Mr. Willowby's Christmas Tree | Mr. Willowby karácsonyfája | Willowby komornyikja | Jon Stone |
1995 | Dracula: Dead and Loving It | Drakula halott és élvezi | Drakula | Mel Brooks |
1996 | Spy Hard | Drágám, add az életed! | WD-40 ügynök | Rick Friedberg |
1998 | Safety Patrol | Ügyefogyott ügyelő | Mr. Penn | Savage Steve Holland |
1998 | Mr. Magoo | Mr. Magoo | Quincy Magoo | Stanley Tong |
1998 | Wrongfully Accused | Sziki-szökevény | Ryan Harrison | Pat Proft |
1999 | Family Plan | Mr. Balhé | Harry Haber | Fred Gerber |
1999 | Harvey | - | Dr. Chumley | George Schaefer |
1999 | Pirated: 3D Show | - | Lucky kapitány | Keith Melton |
2000 | Santa Who? | Ki a Télapó? | Télapó | William Dear |
2000 | 2001: A Space Travesty | Csupasz pisztoly a (z)űrben | Marshall Dix | Allan A. Goldstein |
2001 | Camouflage | Kamuzsaru | Jack Potter | James Keach |
2001 | Kevin of the North | Szánon nyert örökség | Clive Thornton | Bob Spiers |
2002 | Men with Brooms | - | Gordon Cutter | Paul Gross |
2003 | Scary Movie 3 | Horrorra akadva 3. | Harris elnök | David Zucker |
2003 | Noël Noël | - | Angol narrátor | Nicola Lemay |
2004 | The Nutcracker and the Mouseking | A diótörő és az Egérkirály | Az Egérkirály angol szinkronja | Tatjana Ilyina, Michael G. Johnson |
2006 | Scary Movie 4. | Horrorra akadva 4. | Harris elnök | David Zucker |
2007 | Music Within | A hang a tiéd | Bill Austin | Steven Sawalich |
2008 | Superhero Movie | Superhero | Albert bácsi | Craig Mazin |
2008 | An American Carol | Amerikai ének | Nagypapa/Osama Bin Nielsen | David Zucker |
2008 | Slap Shot 3: The Junior League | - | Charlestown polgármestere | Rixhard Martin |
2009 | Stan Helsing | Nincs Helsing - Rémes film | Kay | Bo Zenga |
2009 | Spanish Movie | - | Doktor | Javier Ruiz Caldera |
2012 | The Waterman Movie | - | Ready Espanosa | - |
Televíziós szerepei[szerkesztés]
Év | Cím | Magyar cím | Szerep | Megjegyzés |
---|---|---|---|---|
1958–1961 | Alfred Hitchcock Presents | Alfred Hitchcock Bemutatja | Lloyd Ashley & DA Rudolph Cox | 2 epizód |
1959 | The Swamp Fox | - | Francis Marion ezredes | |
1959–1961 | The New Breed | - | Price Adams hadnagy | |
1964 | The Alfred Hitchcock Hour | - | Steven Grainger | 1 epizód |
1964–1969 | The Virginian | A virginiai férfi | Ben Stratton | 5 epizód |
1969 | The Bold Ones: The Protectors | - | Helyettes rendőrfőnök | |
1969–1974 | Hawaii Five-O | - | Brent és Faraday ezredes | 2 epizód |
1971–1975 | Columbo | - | Peter Hamilton és Geronimo | 2 epizód |
1972–1977 | The Streets of San Francisco | San Francisco utcáin | 3 epizód: Az elesettek légiója, Mielőtt meghalok, Az utolsó lövés | |
1973 | M*A*S*H* | - | Buzz Brighton ezredes | 1 epizód |
1982 | Police Squad! | Nagyon különleges ügyosztály | Frank Drebin hadnagy | |
1985–1986 | Murder, She Wrote | Gyilkos sorok | Daniels kapitány és David Everett | 2 epizód |
1988 | Day by Day | - | Jack Harper | 1 epizód, Emmy-díj-jelölés |
1989 | Saturday Night Live | - | Önmaga | 259. epizód |
1992 | The Golden Girls | Öreglányok | Lucas Hollingsworth | A sorozatvégi epizód |
1994–1999 | Due South | - | Buck Frobisher őrmester | 4 epizód |
1995 | Mr. Willowby's Christmas Tree | Mr. Willowby karácsonyfája | Willowby komornyikja | tévés karácsonyi különkiadás |
2000 | Santa Who? | Ki a Télapó? | Télapó | tévéfilm |
2001 | Scrubs | Dokik | cross-dressing | nem elismert |
2002 | Liocracy | - | Terrence Brynne McKennie | |
2004 | Zeroman | Zeroman | Les Mutton/Zeroman | |
2007 | Doctorology | - | Önmaga/Házigazda | |
2007 | Lipshitz Saves the World | - | Lipshitz mentora | utómunka |
Rövidfilmek[szerkesztés]
- 1993: Bad Golf Made Easier
- 1994: Bad Golf My Way
- 1997: Stupid Little Golf Video
- 1997: National Geographic Video: The Savage Garden
Írások[szerkesztés]
- 1993: A meztelen valóság
Díjai[szerkesztés]
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ Integrált katalógustár (német és angol nyelven). (Hozzáférés: 2014. április 9.)
- ↑ Francia Nemzeti Könyvtár: BnF források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 10.)
- ↑ SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
- ↑ Internet Broadway Database (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
- ↑ Find a Grave (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
- ↑ https://web.archive.org/web/20090227173344/http://www.cbc.ca/arts/story/2003/10/23/nielsenaward231003.html
- ↑ a b Dalton, Andrew. „Leslie Nielsen of 'Naked Gun' fame dies at age 84”, Toronto Star, 2010. november 28. (Hozzáférés ideje: 2010. november 28.)
- ↑ Leslie Nielsen (angol nyelven). NNDB. [2010. december 2-i dátummal az eredetiből archiválva].
- ↑ Leslie Nielsen (angol nyelven). Yahoo! Movies. [2010. december 2-i dátummal az eredetiből archiválva].
- ↑ a b Leslie Nielsen (angol nyelven). Tribute.ca. [2010. december 2-i dátummal az eredetiből archiválva].
- ↑ Interview with Leslie Nielsen Actor and Comedian (angol nyelven). AudiologyOnline.com, 2002. december 9. [2010. december 2-i dátummal az eredetiből archiválva].
Források[szerkesztés]
- Leslie Nielsen az AlloCiné weboldalán (franciául)
- Leslie Nielsen Pictures. Fanpix.Net (fanpix.famousfix.com). (Hozzáférés: 2021. szeptember 26.)
További információk[szerkesztés]
- Leslie Nielsen a PORT.hu-n (magyarul)
- Leslie Nielsen az Internetes Szinkronadatbázisban (magyarul)
- Leslie Nielsen az Internet Movie Database-ben (angolul)
- Leslie Nielsen a Rotten Tomatoeson (angolul)
- Leslie Nielsen a Northern Stars-ban
- Leslie Nielsen a Box Office Mojóban
- Leslie Nielsen a Hollywood.com-on
- All Movie Guide entry for Leslie Nielsen Archiválva 2006. április 26-i dátummal a Wayback Machine-ben
- Leslie Nielsen a Canada's Walk of Fame-on
- Leslie Nielsen Archiválva 2010. december 23-i dátummal a Wayback Machine-ben at TV.com
Fordítás[szerkesztés]
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Leslie Nielsen című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
|