Linda (televíziós sorozat)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Maxell miklós (vitalap | szerkesztései) 2021. április 12., 12:18-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Főcímzene fordulat)
Linda
Műfajvígjáték, krimi, akció, kaland

Író
Rendező
Főszereplő
Zeneszerző

Formátum4:3
Ország Magyarország
Nyelvmagyar
Évadok3 (7–7 epizód és 3) + 1 (5 epizód)
Epizódok17 + 5 (epizódlista)
Gyártás
Producer
  • Gát György
  • Polgár András
  • Rozgonyi Ádám
VágóMiklós Mari
Operatőr
Részenkénti játékidő50–65 perc
Gyártó
ForgalmazóBudapest Film (DVD)
Sugárzás
Eredeti adóMTV-1
Ismétlések:
TV-1, m1, TV-2, m2, Duna TV, RTL Klub (1999), Viasat 3 (2005-2007), Duna World, M3
Eredeti sugárzás1984. november 2.1990. március 24.
Státuszbefejezett
Korhatár
  • Korhatár nélkül megtekinthető Korhatár nélkül megtekinthető (korábban)
  • Tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott Tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott (jelenleg)
Kronológia
Kapcsolódó műsorZsarumeló (1985)
További információk
SablonWikidataSegítség

A Linda népszerű magyar televíziós filmsorozat volt az 1980-as években. Az első szezont 1984-től, a másodikat 1986-tól, a harmadikat 1989-től vetítette a Magyar Televízió. 1984 és 1987 között 10 rész, 1987 és 1991 között 7 rész készült. Ekkor már két gyártó működött közre, ugyanis a kezdetekkor még a Mafilm, később a Tele P-Art Produkciós Iroda is bekapcsolódott, akik az Angyalbőrben c. sorozatot is készítették. A második sorozat 5 epizódját 1999 és 2000 között forgatták. Műfaja bűnügyi filmvígjáték-sorozat. A tévéfilmsorozat a Magyar Televízió és a Tele P-Art gyártásában készült, a Budapest Film forgalmazásában jelent meg DVD-n.

Rendezője Gát György, majd a harmadik évadban Szurdi Miklóssal közösen rendezték az epizódokat. A főszerepeket Görbe Nóra, Szerednyey Béla, Bodrogi Gyula és Pécsi Ildikó alakítják. A sorozaton újabb és újabb generációk nőnek föl, kedveltsége továbbra is töretlen. A 2002-ben bemutatott újabb részek a régebbi epizódoktól eltérően folytatásos történetet alkotnak. Ez a széria azonban nem ért el olyan hatalmas sikert, mint az 1980-as évekbeli Linda.

1986-ban a sorozat forgatókönyv írói – Coper András, Gát György és Rozgonyi Ádám – kiadtak egy regényt Linda - Szafari címmel. Ezt a történetet nem filmesítették meg, csak könyv formájában létezik. Főszereplői a filmből megismert szereplők. Lindát ezúttal Bécsbe küldik továbbképzésre, ám elutazása előtt egy holttestet talál, majd a történet folyamán egy nemzetközi bűnügybe keveredik.

A Pajtás című úttörőmagazinban képregény sorozatként is felbukkant Linda. A történetben a KFKI Központi Fizikai Kutatóintézet egyik professzora követ el bűncselekményeket, ám amikor Linda az elfogására indul, a tudós az intézet területén egy időgépbe löki, és XIV. Lajos korába küldi vissza, ahol Linda találkozik Dumas három testőrével, Athosszal, Porthosszal és Aramisszal. A történet itt félbeszakadt, mivel a történetet nem lehetett folytatni, és az olvasók körében sem aratott sikert.

A film sugárzási jogát két kereskedelmi csatorna is megvásárolta: 1999-ben a RTL Klubon futott, 2003-ban az m1 is megismételte, 2005-től a Viasat 3 sugározta, majd 2008. augusztus végétől újra az m1 műsorán volt látható. 2010 nyarán az m2-n, 2011-ben az m1-en vetítették.

2012 és 2015 között a 17 + 5 részt a Duna Televízió és a Duna World, 2015 nyarától az m3 sugározta.

Az első két évad DVD formátumban is megjelent, lemezenként 2-2 epizóddal.

2013 januárjában az Origo.hu beszámolt arról, hogy Martin Csaba rendező tervezi elkészíteni a Linda visszatér című mozifilmet,[1] de ez végül nem valósult meg.

Cselekmény

Veszprémi Linda, a végzős gimnazista lány elhatározza, hogy rendőr lesz. Környezete azonban nem tartja jó választásnak ezt a szakmát: édesapja és tanárai szívesebben látnák őt biológusként vagy kutatóként, sőt osztálytársai rendszeresen kigúnyolják a mániájáért, ő azonban rájuk se hederít. Emődi Tamásnak, az egyik osztálytársának viszont megtetszik Linda, s udvarol neki. A lány látszólag nem vesz róla tudomást, de egyszer édesapja is megjegyezi Tominak: "állandóan a hülye szerelmes verseidet olvassa".

Linda első sikeres ügye már az iskolában elkezdődik, ártalmatlanítja az osztálytársnője után szaglászó "szatírt", majd bravúros nyomozással kideríti, hogy kicsoda osztálytársa valódi édesapja.

Később a közlekedésrendészeten szolgál, majd felküzdi magát a ranglétrán, és alhadnagyként szolgál Eősze Gábor mellett. Főnöke viszont nem örül a túlzottan lelkes lánynak, aki mintha szándékosan akarna belekeveredni a bajba. Eősze mindent megtesz annak érdekében, hogy távol tartsa Lindát a komolyabb bűnügyektől, ezért egyszerű feladatokkal bízza meg a lányt. Eősze nagyon szigorú, de ezt sokkal inkább egyfajta aggodalom motiválja, mert nem szeretné, ha a lánynak bármi baja esne. Azonban Linda akarva, vagy akaratlanul is, de találkozik komoly bűnügyekkel, ilyenkor viszont aberrált egyénekkel is szembe kerül, ezért jogosak is főnöke aggodalmai. Rendszeresen továbbképzésre küldik, hogy nyugalmuk legyen, így sem járva sikerrel, mert Linda egyfolytában látványos verekedésekben vesz részt. A nyomozólány különféle bűntényekbe botlik: képrablás, maffia ügy, sorozatgyilkosság, ám az élelmes, harcias és okos lány mind felderíti ezeket. A rejtélyes bűnügyek mellett a hangulatot fokozza Linda lenyűgöző taekwondo-tudása, sőt apja Veszprémi Béla és nagytermészetű barátnője, Klára nevettető és megnyerő alakítása, továbbá Linda taxis vőlegénye, a sokszor szerencsétlenkedő Tamás, aki törekszik felnőni Lindához.

Epizódok

1. évad (Bevezető (pilot) részek) (1983)

  1. A szatír
  2. A fotómodell
  3. Oszkár tudja

2. évad (1986)

  1. A tizennyolckarátos aranyhal
  2. Pavane “Egy infánsnő halálára”
  3. Piros, mint a kármin
  4. Rebeka
  5. Panoptikum
  6. Software
  7. Pop pokol

3. évad (1989)

  1. Víziszony
  2. Aranyháromszög
  3. Stoplis angyalok
  4. Erotic Show
  5. Tüzes babák
  6. Hazajáró lélek
  7. Régi barát

Előzmények és gyártás

  • A Linda sorozat ötlete Gát György fejében született meg, még rendező-szakos főiskolásként. Jelentős hatással voltak rá a Bruce Lee és a korai Jackie Chan filmek, de az alkotó mindezt sokkal több humorral akarta felvértezni.
  • Az ötlet eladása nem volt egyszerű dolog. A rendező többször is tárgyalt a Magyar Televízióval, ahol nem lelkesedtek a karatézó rendőrlány ötletéért, viszont addig próbálkozott, amíg a Magyar Televízió szórakoztató osztályának főosztályvezetője biztosította a szükséges anyagiakat, noha ekkor is alig bíztak a sikerében, így még főcím se készült hozzá. Végül elkészült az első három rész az ún. pilot epizódok. Gát így jellemezte az előrelépést a sorozattal: "Akkor megnyertem vele a szkeptikusokat, ’csinálj egy főcímet hozzá, és akkor leadjuk adásban, megnézzük, hogyan fogadják’. Elsöprő lett a siker, ezért rendeltek belőle még tizennégyet – ez a története a Lindának. Szóval én mint anglomániás, Amerika-mániás és sorozatmániás, baromira tudtam már akkor, hogy mitől működik egy sorozat, mitől lesz siker, mitől lesz emlékezetes. Azokat az eszközöket használtam, amiket kint tanultam.”
  • A szerep kifejezetten Görbe Nórára íródott, akinek ekkoriban már volt filmes tapasztalata, így volt egy rövid szerepe az azóta kultuszfilmmé vált Dögkeselyű c. Cserhalmi Györggyel készült bűnügyi filmben. A forgatások előtt azonban a színésznőnek el kellett sajátítania a harcművészeti alapokat. Mivel már gyerekkora óta balettozott, megvolt a mozgáskultúrája hozzá. Görbe Nóra felkészítését Harmat László, profi taekwondo harcművész végezte, aki épp akkoriban költözött haza Svédországból. Ő lett a film szakértője a harcjeleneteknél. Görbe Nóra 14 hónapig edzett nála, míg végül megszerezte a zöld övet. A forgatások körülbelül akkor kezdődtek, mikor sárga öves vizsgát tett.
  • A sorozat rendőrségi szakértőjének Dr. Láposi Lőrincet kérték fel az alkotók. Minden egyes forgatókönyvet átnézett, s ha kellett, akkor elmagyarázta a szükséges javításokat, nehogy életszerűtlenek legyenek bizonyos elemek, s így a filmek hitelesek lettek nyomozói szempontból.
  • A sorozat elsöprő sikert aratott a nézők körében, a kritikusok viszont erősen bírálták.[forrás?]

Szereplők

A sorozat egyes epizódjainak főszereplői:

1.1. epizód: Nyertes Zsuzsa, Szegedi Erika, Kozák András, Andorai Péter, Balkay Géza, Csákányi László, Benkóczy Zoltán, Andai Györgyi, Leisen Antal, Mányai Zsuzsa, Tímár Éva, Katona János, Miklósy György, Incze József, Gáspár Tibor, Voith Ági, Salinger Gábor és a Szatír szerepében: Szacsvay László

1.2. epizód: Sáfár Anikó, Csiszár Imre, Gáti Oszkár, Miklósy György, Ambrus András, Bod Teréz, Rák Kati, Bencze Ferenc, Kun Vilmos, Kádár Flóra

1.3. epizód: Psota Irén, Gelley Kornél, Sarlai Imre, Schubert Éva, Takács Margit, Pogány Margit, Temessy Hédi, Csiszár Imre, Bod Teréz, Szakácsi Sándor, Harkányi Endre, Körtvélyessy Zsolt

2.1. epizód: Kaszás Géza, Rékasi Károly, Kránitz Lajos, Bajor Imre, Nagy Zoltán, Verebes Károly, Kun Vilmos, Hegyi Barbara, Détár Enikő

2.2. epizód: Eck Imre (hangja: Szoboszlai Sándor), Hajzer Gábor (hangja: Mácsai Pál), Lovas Pál, Dobránszky Zoltán, Krámer György (hangja: Józsa Imre), Yvette Ruczek (hangja: Orosz Helga), Solymos Pál (hangja: Balázsi Gyula), Paronai Magdolna (hangja: Herczeg Csilla), Szekeres Lajos (hangja: Rátóti Zoltán), Uhrik Teodóra (hangja: Bodnár Erika), Németh Erika (hangja: Horváth Éva), Tóth Sándor és a Pécsi balett

2.3. epizód: Both Béla, Blaskó Péter, Ujréti László, Velenczey István, Bencze Ferenc, Szerencsi Hugó, Laklóth Aladár

2.4. epizód: Bod Teréz, Tábori Nóra, Békés Itala, Ilosvay Katalin (hangja: Lelkes Ágnes), Horváth Jenő, Sárosi Gábor, Romhányi Rudolf

2.5. epizód: Lőte Attila, Végvári Tamás, Dózsa László, Dunai Tamás, Epres Attila, Gát György, Szatmári István, Temessy Hédi, Verebes István

2.6. epizód: Kertész Péter, Hámori Ildikó, Konter László, Hetényi Pál, Bitskey Tibor, Kivés György

2.7. epizód: Kozák András, Bagó Bertalan, Szabó Ottó, Hollósi Frigyes, Horváth Pál és az Első Emelet együttes

3.1. epizód: Tordy Géza, Kaszás Géza, Sáfár Anikó, Hollósi Frigyes, Lamanda László, Ferenczy Csongor

3.2. epizód: Körtvélyessy Zsolt, Rudolf Péter, Sörös Sándor, Incze József, Détár Enikő, Fülöp Zsigmond, Gosztonyi János, Czibulás Péter, Epres Attila, Maszlay István és kommentátorként Háda János

3.3. epizód: Lukács Sándor, Méhes László, Nyertes Zsuzsa, Tordai Teri, Juszt László, Moór Marianna, Fonyó István, Seress Zoltán

3.4. epizód: Andorai Péter, Jakab Csaba, Papadimitriu Athina, Kertész Péter, Tóth Enikő, Tolnai Miklós (hangja: Reviczky Gábor), Fillár István (hangja: Besztercei Pál)

3.5. epizód: Dózsa László, Harkányi Endre, Ádám Tamás, Szurdi Miklós, Szurdi Tamás, Dengyel Iván, Uri István, Dancsházi Hajnal

3.6. epizód: Bárdy György, Kun Vilmos, Rajhona Ádám (hangja: Vallai Péter), Bajor Imre, Piroch Gábor

3.7. epizód: Inke László, Baranyi László, Piroch Gábor, Bars József, Barbinek Péter, Zsolnay András

Érdekességek

  • A Linda nagy mértékben rányomta a bélyegét a fiatalok érdeklődésére: hatására hihetetlen mértékben növekedett a rendőrség népszerűsége, jóval több nő jelentkezett rendőrnek, mint addig. Arról nem is beszélve, hogy több fiatal próbálta ki magát küzdősportokban, és közülük sokan komoly eredményeket értek el.[forrás?]
  • Néhány színész több különböző karaktert is alakított a sorozatban:
    • Kozák András, aki az első részben Linda osztálytársának apjaként tűnt fel, majd a Pop-pokol c. epizódban egy bandamenedzsert alakít.
    • Bod Teréz háromszor bukkant fel. Egyszer kirabolt áldozat (7. rész – Rebeka), egyszer az áldozat anyja (2. rész – A fotómodell), egyszer pedig a gyanúsított (3. rész – Oszkár tudja).
    • Miklósy György egykori tanárt (1. rész – A szatír), máskor kisállat-kereskedőt alakít (2. rész – A fotómodell).
    • Nyertes Zsuzsa A szatír című epizódban Linda és Emődi Tamás osztálytársnője, a Stoplis angyalok címűben pedig Krisztina, a Monimpex női focicsapat játékosa.
    • Kertész Péter a Software című részben egy fejlesztőmérnököt alakít, akit Tálas Jenőnek hívnak, az Erotic Show című epizódban viszont egy kerítőt játszik.
    • Papadimitriu Athina a Piros mint a kármin című epizódban egy professzornőt alakít, aki képekkel foglalkozik, az Erotic show című részben viszont egy sztriptíztáncosnőt játszik, aki az epizód főgonosza is.
    • Sáfár Anikó kétszer bukkant fel a sorozatban: a 2. részben (A fotómodell) egy prostituáltat játszott, a Víziszony című részben pedig egy özvegy könnyűbúvárt, az epizód főgonoszát alakította.
    • Kaszás Géza szintén kétszer bukkant fel a sorozatban: A tizennyolckarátos aranyhal című részben egy rosszfiút alakított, a Víziszony című részben pedig egy könnyűbúvárt.
    • Kun Vilmos többször is felbukkan a sorozatban: A fotómodell című részben a közlekedésrendészet vezetőjét, Linda felettesét alakította, az 1986-os évadban több ízben is Tokodi hadnagy megformálója volt. A Hazajáró lélek című részben (3. évad utolsó előtti része) Németh István őrnagyot, a gazdasági csoport vezetőjét játszotta.
    • Temessy Hédi háromszor bukkan fel a sorozatban: a 2. részben (Fotómodell) egy taxiutast, a 3. részben (Oszkár tudja) egy tolvajnőt, a 8. részben (Panoptikum) Jusztina nővért alakítja.
    • Csiszár Imre a 2. részben (Fotómodell) egy dealert alakít, aki az epizód főgonosza, a 3. részben (Oszkár tudja) egy amatőr tenor énekest.
    • Blaskó Péter a 6. részben (Piros, mint a Kármin) egy képtolvajt játszik, míg az új sorozatban ő játssza Kovách alezredest, aki Linda főnöke.
    • Hollósi Frigyes a Pop-pokol részben a rádiószerelő segédjét (Virág úr), míg a Víziszony részben búvárt játszik.
  • A pilot részekben Eősze Gábort még Deme Gábor játszotta, ám váratlan halála után a sorozat látványtervezője, Vayer Tamás vette át a szerepét.
  • Több színész is más hangján szólal meg. Az Erotic Show című epizódban például játszik az a Tolnai Miklós, aki Linda főnökének, Eőszének a hangját kölcsönzi. Tolnai ezért Reviczky Gábor hangján szólal meg. A Hazajáró lélek című epizódban Rajhona Ádám pedig Vallai Péter hangján szólal meg.
  • A 2. és 3. szezon epizódjaiban a film fővilágosítója, Romwalter Béla is szerepet kapott: ő játssza Ricsi nyomozót, Linda kollégáját. Romwalter a 3. szezontól nem a saját hangján szólal meg, hanem Beregi Péterén. Ricsi az első két szezonban szinte egyáltalán nem kapott semmilyen szerepet, addig abszolút mellékszereplő volt.
  • A 3. szezon epizódjaiban a film rendezőasszisztense ifj. Elek Ottó is szerepet kapott: ő játssza Ottó nyomozót, aki szintén Linda kollégája. Ő sem a saját hangján, hanem Várkonyi Andrásén szólal meg.
  • Ronyecz Mária az 1989-es szériában már csak 2 epizódban játszott. (a Stoplis angyalok és a Tüzes babák című epizódokban) A színésznő ekkor már súlyos betegséggel küzdött, 1989. november 2-án hunyt el 45 éves korában.
  • Görbe Nórát eredetileg Katának hívták volna a filmben, ám a készítők egy olyan nevet akartak választani, ami minden nyelvben ugyanúgy hangzik. Így lett a főszereplő neve Linda.
  • A pilot részekben Eősze Gábor irodájának falán még egy Lenin-kép lóg.
  • Linda a pilot részben a Kaffka Margit Gimnáziumból ballag el, apjával, Bélával együtt pedig a Sallai Imre (ma Tátra) utca 5/a. számú házban laktak. Ebben a házban rendezték be a 2. rész kisállat kereskedését is.
  • A sorozat színészei közül Görbe Nórán kívül Harsányi Gábor is tud karatézni, akivel a legelső részben meg is mérkőzik egy edzésen, mielőtt karaktereik azután kollégák lesznek. Harsányi karaktere, Handel Gyula később azonban már nem karatézik, helyette inkább hegedül.
  • Linda szobájának falára Bruce Lee poszter van kiragasztva.
  • A 3. részben kb. a 14. percnél a szoba falán lévő fantomképek közül az egyik feltűnik Dobray György 1979-es Áldozat, illetve Szőnyi G. Sándor és Bujtor István 1982-es Csak semmi pánik című filmjében is. Ugyancsek ebben a részben Linda és Tamás Orson Welles Az óra körbejár című híres krimijének végét nézik.
  • Mivel Görbe Nóra gyerekkorában balettozott, éppen ezért az ő kérésére írtak egy epizódot, amelynek a balett a központi témája (Pavane egy infánsnő halálára).
  • A Pop-pokol c. epizódban a 80-as évek egyik legnépszerűbb popegyüttese, az Első Emelet is szerepelt, de itt a nevük „Gothic” volt.
  • A Rendőrségi székház forgatási helyszíne a budapesti Fő utcában 1984-ben átadott Industrialexport irodaház volt, amelyet 20 éves fennállása után teljesen elbontottak. A helyére 2005-ben a ma is álló Palaház névre keresztelt nagyobb irodaházat építettek.
  • Az előző kettőhöz képest a harmadik szezon epizódjai kicsit gyorsítottak és tíz perccel rövidebbek lettek.
  • A Görbe Nóra, Vayer Tamás és Bánffy György által alakított Veszprémi Linda, Eősze őrnagy és Doki feltűnik Gát Györgynek a Zsarumeló című sorozatában is.
  • A harmadik évadban a Zsarumeló című sorozat zenéi hallhatók aláfestő zene gyanánt.
  • Az új sorozat 3. részében (Az Ász) a Pánczél nevű rendőr lakásán a régi Linda sorozat poszterei láthatók.

Bakik

  • A szatír c. epizódban (ami a történet szerint 1982-ben játszódik) Linda az 1962-es gólyabálról érdeklődik, és az egyik szereplő 20 év helyett azt mondja, hogy 18 év telt el azóta.
  • A tizennyolc karátos aranyhal c. epizódban Linda a 2-es metró Deák Ferenc téri megállójában száll fel. Két megállót is megy, de mikor kiugrik a szerelvényből, még mindig a Deák téren van. Amikor Linda leugrik a metróról, elindul a rövidebbik átjáró felé ami a 3-as metró felé vezet, mire a kis mozgólépcső tetejéhez ér, a rossz fiúk már ott várják őt (ennyi idő alatt még futva sem lehet a kerülőúton odaérni).
  • A sorozatban Balázs Péter karakterét hívják Kő (pontosabban: Kőhalmi) Zoltánnak. Ám a második részben karakterét Gáti Oszkár játssza, Balázs Péter ebben az epizódban Basóként szerepel. A harmadik résztől ismét Balázs Péter karakterét hívják Kő Zoltánnak.
  • A Piros, mint a Kármin című epizódban, amikor Linda kihúzza a vízből a holttestet, akkor az elkezd a lábával kapálózni.
  • A Rebeka című epizódban a nyitott szemmel meghalt szereplőnek egy picit megmozdul a szeme, amikor a helyszínelők vakuval lefényképezik.
  • A Tüzes babák című epizódban Eősze őrnagy véletlenül Gábornak szólítja Handel Gyulát. Ugyanebben a részben egy kispolski néven ismeretes Polski Fiat p126 kocsi felborul és a sofőr elveszti az eszméletét. Közben elkezd lángolni a motor a kocsi elejében. A kispolski azonban farmotoros.
  • A Régi barát című epizódban Beregi Péter egy csapost alakít (és a saját hangján meg is szólal), miközben a film egy másik szereplőjének, Ricsinek (Romwalter Béla) is Beregi Péter kölcsönözte a hangját.
  • Ugyancsak a Régi barát című epizódban Veszprémi Béla Amerikából hazalátogató régi ismerősének szállodai szobája a budai Hotel Flamencoban van (a szálló logója több helyen is látszik), a szálló garázsából kihajtva viszont a pesti Atrium Hyatt (ma Sofitel) szálloda mélygarázsát hagyja el. Az ez utáni autósüldözés helyszínei is a valósághoz képest többször összevissza követik egymást.
  • Szintén a Régi barát című epizódban Linda a szálló halljában egy külföldi "divatlapot" lapozgat, ami a valóságban a Burda hobbivarró magazin egy példánya.
  • Az új sorozat 4. részében (A pokoli játszma), amikor Linda a kocsijában szállítja haza az apját a fogorvostól, akkor a belső jeleneteknél látszik, hogy a Lágymányosi hídon mennek keresztül, majd a következő pillanatban már a Műegyetem rakparton vannak, a következő jelenetnél ismét a Lágymányosi hídnak ugyanazon a részén járnak.
  • Az új sorozat 5. részében (Az ördög golyó), amikor az epizód végén fölülről mutatják a rendőrségi motorcsónakokat, akkor lehet látni annak a helikopternek a propellerét, amiből az operatőr filmezett.

Idézetek

Eősze őrnagy: "Mondja, Veszprémi! Nem tartja furcsának azt, hogy ahova maga beteszi azokat a 32-es pici lábacskáit, akkor ott azonnal megölnek valakit?"

Eősze őrnagy: (Veszprémi Bélának) "Egyetértek önnel, a lánya egy tömeggyilkos!"

Emődi Tamás: "...valakit aranyhallal szúrtak le?"

Klárika: "Béla, nekünk miért nincs csipogó kulcstartónk?"

Eősze őrnagy: "Igyekezzünk, a holttest hűl, mi rendőrök vagyunk, nem régészek!"

Eősze őrnagy: "Veszprémi, maga a Hasfelmetsző Jack! Amerre megy, ott vér folyik."

Eősze őrnagy: "Mondja, miért akar maga mindenáron rendőr lenni?"

Linda: "Különleges adottságaim vannak. Olyanok, amelyekkel nem minden nyomozó dicsekedhet."

Eősze: "Például?"

Linda: "Például hogy nő vagyok!"

Veszprémi Béla: "Baltazár inkább meghal, de nem alkuszik!"

Főcímzene fordulat

Rota Francesco zenèsz, szerkesztő – műsorvezető 2019 oktòber 25.-én Soul History című zenés, zenetörténeti tematikus és portréműsorában mutatta be, hogy álláspontja szerint a Linda főcìmzene alapjául szolgáló eredeti motívumot Frances Ruffino a torontói Parry Music Library kiadó és könyvtár filmzeneszerző művésze komponálta, és az 1982-es Glamour & Romance music for films, tv, radio válogatáslemez A6 műremekeként csendült fel The Cool Look címen. Maga a lemez azon műsorok zenéit tartalmazza, melyek addigra népszerűvé váltak Amerikában, így legtöbb esetben az 1981-es év sikerei, tehát a Vukán György által 1983 második felében készitett - véleménye szerint zseniálisan sikerült - Linda Theme főcímzene már feldolgozás!

A „legújabb” Linda sorozat

A készítők 2000-ben forgatták a Linda folytatását. Görbe Nórát már ezelőtt is elárasztották a rajongók által írt levelek, melyekben azt kérték: legyen folytatás. A színésznő azonban jó ideig ellenállt a kérésnek, ugyanis bevallása szerint túlságosan beskatulyázták a sikítozó rendőrlány szerepébe, és a rendezőktől sem kapott szerepajánlatokat. Végül elfogadta, hogy a közönség így zárta őt a szívébe. 1999-ben a Magyar Televízió megkereste, és elmondták neki, hogy összeállt az egykori stáb egy része. Végül sikerült meggyőzni, hogy legyen folytatás, ami sok huzavona után 2002. március 19-én került először adásba.[3] Az új sorozatban Görbe Nórán, Szerednyey Bélán és Bodrogi Gyulán kívül olyan színészek kaptak szerepet, mint Blaskó Péter, Gazdag Tibor, Borbély László, Gesztesi Károly, Gergely Róbert, Vincze Gábor Péter, Bíró Kriszta, stb.

Történet

A történet szerint egy olyan kábítószer kerül forgalomba, melynek mellékhatásaként a fiatalok ölni és gyújtogatni kezdenek. Linda a kábítószer-terjesztő hálózat fejére vadászik, még mielőtt az elvadult, a törzsfejlődés korábbi szakaszába került emberek ellepnék a várost.

Epizódok

  1. A piros dáma
  2. A fekete király
  3. Az ász
  4. A pokoli játszma
  5. Az ördög golyó

Eltérések az előző szériákhoz képest

  • Linda ebben a sorozatban már nem egy cserfes és kotnyeles lány, hanem egy megfontolt, érett nő lett, aki keveset beszél, viszont távol-keleti megérzéseinek segítségével továbbra is sikerül felderítenie a titokzatos bűntényt.
  • Linda ezúttal nem sikoltozik, mint korábban (mely szokás egyébként Bruce Lee-től ered) és ezekben a részekben már az aikidó (helyett: taijiquan) harcművészet képviselője lesz. A készítők itt nem a látványra és a verekedésre törekedtek; ezek itt csak másodlagos szerepet játszanak.
  • Linda már nem a megszokott sárga Babettájával, hanem egy amerikai Chevrolet mikrobusszal jár, ami egyszerre lakás és keleti szentély.
  • A szereplőgárda jelentősen megváltozott, ám újra találkozhatunk Veszprémi Bélával és Emődi Tamással, ugyanakkor Klárika, Eősze őrnagy és a rendőrség többi tagja már hiányzik.
  • Lindából vegetáriánus lett, valamint a spirituális vonalat erősíti: ezoteriával, pszichológiával és távol-keleti tudományokkal foglalkozik.
  • Veszprémi Béla természetgyógyász lett.
  • Emődi Tamás újságíró lett.
  • A korábbi részekkel szemben ez a sorozat öt egymáshoz kapcsolódó részből áll.

Jegyzetek

  1. Bujdosó Bori: Linda a moziban folytatja a verekedést. origo.hu, 2013. január 2. (Hozzáférés: 2013. január 6.)
  2. Nevét a Linda – Szafari című könyvből tudhatjuk meg.
  3. Linda visszatér a képernyőre. [2014. október 20-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. október 20.)

Források

További információk