Ugrás a tartalomhoz

Boszniai háború

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pagony (vitalap | szerkesztései) 2021. április 6., 11:17-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 2A01:36D:112:D:85BC:23E6:7165:5D0C (vita) szerkesztéséről AtaBot szerkesztésére)
Boszniai háború
Délszláv háború
Jobbra lent: Norvég ENSZ katona Szarajevóban Jobbra fent: Ratko Mladić katonák kíséretében. Balra: A szarajevói parlament épülete, 1992 májusában, miután bombatalálatot kapott.
Jobbra lent: Norvég ENSZ katona Szarajevóban
Jobbra fent: Ratko Mladić katonák kíséretében.
Balra: A szarajevói parlament épülete, 1992 májusában, miután bombatalálatot kapott.
Dátum1992. április 1.1995. december 14.
HelyszínBosznia-Hercegovina
EredményDaytoni egyezmény
Harcoló felek
Kis-Jugoszlávia:
 Jugoszlávia
 Montenegró
Jugoszláv szövetségesek:
 Szerb Krajinai Köztársaság
 Boszniai Szerb Köztársaság
 Csetnikek
 Nyugat-Boszniai Köztársaság
 Bosznia-Hercegovina
 Bosnyák és arab mudzsahedek
 Horvátország
 Osztrák és német önkéntesek
 Herceg-Boszniai Horvát Köztársaság
 ENSZ

 NATO

Haderők
~600-700 tank
~120 000 katona
Bosnyákok:
~100 tank
~200 000 katona
Horvátok:
~300 tank
~70 000 katona
Veszteségek
20 649 katona
3 555 civil
Bosnyákok:
31 270 katona
32 723 civil
Horvátok:
5 439 katona
1 899 civil
A Wikimédia Commons tartalmaz Boszniai háború témájú médiaállományokat.

A boszniai háború 19921995 között a Bosznia-Hercegovinában élő bosnyákok, szerbek és horvátok között Jugoszlávia és Horvátország beavatkozásával folytatott polgárháború.

A balkáni háború legszörnyűbb szakasza, mintegy 97 000 ember életét kioltó konfliktus. Az áldozatok kevesebb mint felét kitevő civilek 83%-a muszlim, 10%-a szerb és 5%-a pedig horvát nemzetiségű volt.[1] Pusztán vallási és etnikai hovatartozásuk miatt gyilkoltak meg több ezer embert. A háborúban részt vevő mindegyik náció hallatlan kegyetlenkedéseket követett el a másik kettő polgári lakossága ellen.

A háború kezdete

A háborúban elfoglalt területek 1993 januárjában
  szerbek
  horvátok
  bosnyákok

Az 1991 óta zajló horvátországi háborúval párhuzamosan robbant ki a konfliktus.

A boszniai szerbek nem akartak elszakadni a Szlovénia, Horvátország és Macedónia kiválása után megmaradt Jugoszláviától, miközben a boszniai horvátok és a bosnyákok nem kértek a túlnyomóan szerb többségű állammaradékból. 1992 januárjában ezért a szerbek kikiáltották a Boszniai Szerb Köztársaságot, amely Jugoszlávia részének nyilvánította magát. 1992. február 29-én és március 1-jén egy referendumot tartottak Bosznia-Hercegovina függetlenségéről az egész köztársaságban. A választók 67%-a vett részt a szavazáson – főleg boszniai horvátok és bosnyákok, mert a szerbek bojkottálták –, és 98%-uk a függetlenségre szavazott. A helyzet pattanásig feszült volt.

Április 1-jén Bijeljina községben megtörtént az első összeütközés: rálőttek a nem szerb lakosságra. Két nappal később a Szerb Nemzeti Erő ellenőrzése alá került Banja Luka. Ezen a napon Mostar mellett felrobbantottak egy kamiont. Alija Izetbegović, Bosznia-Hercegovina elnöke megszervezte a terrorista ellenes csoportot, hogy ismét stabilizálódjon az ország, azonban ez nem sikerült. Livnóban és Tuzlában elkezdték megszervezni a partizán-hagyományokra épülő „területi ellenállás”-t. Másnap Arkan kapitány szerb gárdája elfoglalta Bijeljinát. A Jugoszláv Néphadsereg (JNA) és a SDS e nap elaknásította Bosanski Brodot és a környéket. Április 15-én megalakult a Bosznia-Hercegovinai Hadsereg is.

Május 2-án megkezdődött a háború. Május 31-én Vrhpolje-ban brutális emberöldöklés zajlott, amely folytatódott június 3-án Seljanában, augusztus 14-én Korići-falnál, augusztus 23-án Szarajevó Halači utcájában, szeptember 28-án Boljakovi Potokban.


Bosnyák–horvát konfliktusok

Bosnyák–horvát konfliktus
Délszláv háború
Dátum19921994
HelyszínHercegovina, Lašva-völgy
EredményWashingtoni egyezmény
Harcoló felek
 Horvátország
 Herceg-Boszniai Horvát Köztársaság
 Bosznia-Hercegovina
 Bosnyák ill. „önkéntes” arab mudzsahedek
A Wikimédia Commons tartalmaz Boszniai háború témájú médiaállományokat.

A bosnyák-horvát konfliktus a bosnyák hadsereg (Armije BiH) és a horvát gárda (HVO) között zajlott 1992 és 1994 között.

1993 januárjában a horvát erők bombázták a Lašva-völgyi Gornji Vakufot. Január 11-én kezdődtek a harcok, a horvátok követelték a város átengedését, hogy összeköthessék nyugat-boszniai és közép-boszniai területeiket. Ellenkező esetben a város lerombolásával fenyegetőztek. A bosnyákok nem hajlottak a megállapodásra, ezért a horvátok mészárlást indítottak a civil lakosság ellen Bistrica, Uzričje, Duša, Ždrimci és Hrasnica falvakban. A két hónapos vérengzések alatt a nehéztüzérség folyamatosan lőtte a várost. A támadásokban több száz bosnyák civil halt meg, az etnikai tisztogatás alatt 2000 bosnyák halt meg vagy tűnt el. 1993 első felében Hercegovinában is harcok dúltak, de 1993 júniusában a bosnyák erők visszafoglalták a Neretva völgyét. Eközben a horvátok kilenc hónapig ostromolták Mostart, május 9-én lerombolták a mostari öreghidat is. 1994 márciusában aláírták a Washingtoni egyezményt, melynek értelmében a bosnyákok és a horvátok megalapították a Föderációt. Innentől kezdve a bosnyákok és a horvátok közti harcok megszűntek.


Horvát–szerb konfliktusok

Horvát–szerb konfliktus
Délszláv háború
Dátum1992. április 1.1995. december 14.
HelyszínHorvátország, Boszniai Krajina, Szávamellék, Hercegovina
EredményDaytoni egyezmény
Harcoló felek
 Boszniai Szerb Köztársaság
 Jugoszlávia
 Szerb Krajinai Köztársaság
 Montenegró
 Horvátország
 Herceg-Boszniai Horvát Köztársaság
A Wikimédia Commons tartalmaz Boszniai háború témájú médiaállományokat.

A háború elején a szerbek a Krajinai Szerb Köztársaság támogatásával két hadjáratban is megverték a horvátokat a Száva menti régióban, ezzel 1992 októberére annak nagy része a Szerb Köztársaság fennhatósága alá került. Eközben Nyugat-Boszniában elfoglalták Livnót és Jajcét. 1993-ban és 1994-ben a konfliktus elsősorban Horvátországban zajlott. A Föderáció megalakulása után a horvátok a Tuđman vezette Horvátország támogatásával ellencsapást indítottak. A nyugat-boszniai offenzíva hatására kötötték meg a Daytoni békét.


Szerb–bosnyák konfliktusok

Bosnyák–szerb konfliktus
Délszláv háború
Dátum1992. április 1.1995. december 14.
HelyszínBoszniai Krajina, Hercegovina, Kelet-Bosznia, Szarajevó környéke
EredményDaytoni egyezmény
Harcoló felek
 Boszniai Szerb Köztársaság
 Nyugat-Boszniai Köztársaság
 Jugoszlávia
 Szerb Krajinai Köztársaság
 Montenegró
 Bosznia-Hercegovina
 NATO
 Bosnyák és arab mudzsahedek
A Wikimédia Commons tartalmaz Boszniai háború témájú médiaállományokat.

A szerbek és bosnyákok (főként kelet-boszniai) konfliktusa véres harcokba torkollott, mind a katonai egységek mind a civil lakosság körében. 1992-ben a szerbek etnikai tisztogatást végeztek, ami elől sok bosnyák menekült (vagy űztek el) Srebrenica környékére.

A boszniai háború egyik legvéresebb eseménye a srebrenicai mészárlás volt. A mészárlás 1995 júliusában történt, amikor Srebrenica környékén, amit előzőleg az ENSZ erői már biztonságos területté nyilvánítottak, mintegy 8700 bosnyákot gyilkoltak le. A bűncselekményt, Ratko Mladić vezetésével, a Szerb Köztársasági Hadsereg hajtotta végre, de több félkatonai szervezet is részt vett a mészárlásban.

Béketeremtés

Boszniában rendkívüli méreteket öltött a háború, de a nyugati világ akkor kezdett komolyabb figyelmet fordítani rá, amikor arab (jemeni) önkéntesek is feltűntek a harcokban, akik muszlim bosnyákok egyes csoportjaival alkották az ún. boszniai mudzsahedeket. Ezek között feltehetően terroristák is voltak, s ekkorra már a Nyugat komoly figyelmet fordított a konfliktusra, nehogy a terrorizmus ezen a csatornán keresztül törjön a Nyugatra.

A horvátok oldalán is szélsőséges, Ausztriából és Németországból verbuválódott neonáci önkéntesek harcoltak.

1993. augusztus 1–11. között zajlott a Mir Sada erőszakmentes nemzetközi békemenet a háború megállítására. Bár végül nem járt sikerrel, a kezdeményezés egyedülálló esemény volt a történelemben, mint a mindmáig legnagyobb tömeget megmozgató erőszakmentes akció egy másik országban dúló háború megfékezésére.

A háborút 1995-ben a daytoni békeszerződéssel zárták le. Ebben Slobodan Milošević, Alija Izetbegović és Franjo Tuđman, a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság, a bosnyák nép és Horvátország vezetői megegyeztek Bosznia-Hercegovina jelenlegi felosztásáról és szabad választások kiírásáról.


Az áldozatok

Az áldozatok száma[2]
Összes áldozat
93 837
bosnyákok 63 687 67,9%
szerbek 24 216 25,8%
horvátok 5 057 5,4%
mások 877 0,9%
Összes polgári áldozat
34 610
bosnyákok 30 514 88,2%
horvátok 2 076 5,9%
szerbek 1 973 5,7%
mások 47 0,2%
Összes elesett katona
54 223
bosnyák 30 173 55,6%
szerb 21 399 39,5%
horvát 2 619 4,8%
mások 32 0,1%
Meg nem állapított 4 000

A mai napig meghatározatlan az áldozatok száma, hiszen még számtalan tömegsír maradt feltáratlan. Az egyik boszniai statisztika a következő táblázatban van összefoglalva – eszerint közel 94 ezren haltak meg. Más számítások szerint 97 ezernél is több áldozat lehetett.

Nemzetközi bíráskodás

Több szervezet is megpróbált beavatkozni a békés rendezés érdekében. Az ENSZ 1993. május 25-én a 827. számú határozatával létrehozta a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűntetteket vizsgáló Nemzetközi Törvényszéket (ICTY).

A büntetendő cselekedetek körét négy nagy csoportba sorolja az alapító okmány a genfi a hágai jogra, a Genocídium-egyezményre, valamint a nürnbergi gyakorlatra tekintettel:

  • szándékos emberölés, kínzás vagy embertelen bánásmód; szenvedés, illetve súlyos testi-lelki sérelem szándékos okozása és további dolog elleni- és kényszerítéses cselekmények;
  • a háború jogának és szokásainak megsértése;
  • népirtás, illetőleg az arra irányuló szövetkezés, az arra való felbujtás, annak kísérlete, vagy az abban való bűnrészesség;
  • emberiesség elleni bűncselekmények elkövetése.

Jegyzetek

  1. Boszniai halottak (2007. június 27.)
  2. Istraživačko-dokumentacioni centar Sarajevo, Magazin "Dani", 23. decembar 2005. (Hiányos adatok.)

További információk

Commons:Category:War in Bosnia and Herzegovina
A Wikimédia Commons tartalmaz Boszniai háború témájú médiaállományokat.