Ugrás a tartalomhoz

Wikipédia:Formai útmutató (könnyűzene)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tudnivalók

Minden könnyűzenei témájú szócikkre érvényesek a Wikipédia általános formai és tartalmi követelményei. Ezeken túl, annak érdekében, hogy a könnyűzenei témájú szócikkek egységesek és jól használhatóak legyenek, a szócikk elnevezésére, kinézetére és tartalmára vonatkozóan az alábbi szempontokat kell figyelembe venni!

Nevek és címek helyesírása

[szerkesztés]

Részletesen a magyar és az angol nyelv idevonatkozó szabályait írjuk le. További nyelveken a név- és címképzés szabályait lásd a MusicBrainz.org honlapján!

Magyar nyelven

[szerkesztés]
  • Az egyszavas címeket mindig nagy kezdőbetűvel írjuk.
  • A többszavas együttesnevek szavait (a személynevekhez hasonlóan) mind nagy kezdőbetűvel írjuk. Amennyiben a cikk címében az együttes típusa is szerepel (pl. Amadinda ütőegyüttes), akkor a típusjelölő szó kisbetűs.
  • A többszavas lemez- és dalcímekben csak az első szót írjuk nagy kezdőbetűvel, minden további szót kis kezdőbetűvel. Kivétel ez alól a címben szereplő tulajdonnév.

Angol nyelven

[szerkesztés]
  • Az egyszavas címeket mindig nagy kezdőbetűvel írjuk.
  • A többszavas címeknél és neveknél az első és utolsó szavakat mindig nagy kezdőbetűvel írjuk.
  • A további szavakat is nagy kezdőbetűvel írjuk, kivéve a kötőszavakat (and, but, or, nor), a prepozíciókat (of, to, in, at, for, on, over), a névelőket (an, a, the), a főnévi igenév előtagját (to).
  • Nagy kezdőbetűvel írjuk a rövid igéket (Is, Are, Be, Do) és a névmásokat (Me, It, His), illetve az öt vagy annál több betűs prepozíciókat (About, Below, Above, Under, Through).
  • Ha a prepozíció egy szókapcsolat, kifejezés része, akkor a prepozíciót is nagy kezdőbetűvel írjuk (pl. Turn On the Radio).

Képek feltöltése

[szerkesztés]

A magyar jogi szabályozás alapján csak a szerzői jog tulajdonosának engedélyével használható fel kép a Wikipédián. Ebbe természetesen beletartoznak a lemezborítók, zenekari fotók és logók is.

Lemezborítók

[szerkesztés]

A magyarral ellentétben az angol Wikipédián az amerikai szerzői jogi törvények érvényesek, amelyek például lemezborítók esetén ismerik a méltányos felhasználás (fair use) intézményét. Ott ezért láthatod külön engedély nélkül minden zenei kiadványról írt szócikkben illusztrációként a kiadvány borítóját.

Magyarországon nem így van. Lemezborítók esetén a szerző (kiadó, előadó vagy menedzsment) írásos engedélye szükséges. Az engedélykéréshez lásd a Wikipédia:Önkéntes ügyfélszolgálat oldal útmutatóját. Engedély hiányában a borítók azonnal törlendőek.

Zenekari fotók, előadók képei

[szerkesztés]

Együttesekről vagy előadókról írt szócikkekhez a Wikimedia Commonsban találhatsz szabad felhasználású képeket, amelyek felhasználására szerzőjük már engedélyt adott. Ezek többnyire rajongók által készített koncertfotók. Az együttes vagy előadó hivatalos honlapjáról származó promofotókat csak engedéllyel lehet felhasználni.

Engedélykérés

[szerkesztés]

A jogvédett képek Wikipédián történő felhasználására a jogtulajdonostól kell engedélyt kérni emailben. Lemezborítók esetén ez többnyire a lemezkiadó, zenekari fotók esetén az együttes.

Elfogadott, illetve kerülendő kifejezések

[szerkesztés]
Elfogadott kifejezések Kerülendő (nem enciklopédikus)
együttes, zenekar, projekt banda, csapat
album, lemez, felvétel, demó, LP, EP, CD, DVD, VHS
dal, szám, felvétel nóta
koncert, fellépés, előadás buli
turné, koncertsorozat, koncertkörút túra

Könnyűzenei szócikkek létrehozása

[szerkesztés]

Általánosságban elmondható, hogy

  • ha még nincs azonos című szócikk a Wikipédián, akkor a cikk tárgyának elnevezését használd címként,
  • mindig használd a szócikk tárgyának alapadatait összefoglaló infobox sablonokat,
  • a címeket (album címe, dal címe) dőlt betűvel emeld ki, a neveket (együttes, zenész, kiadó stb.) nem kell megdönteni,
  • törekedj az egységes szerkezetre,
  • a Források között a független forrásaidat sorold fel, a Külső hivatkozások között pedig a hivatalos zenekari, kiadói honlapokat,
  • ha idegen nyelvű szócikket fordítasz magyarra, akkor az eredeti szócikk forráshivatkozásait is vedd át,
  • ne felejtsd el kategorizálni a kész szócikket,
  • a vitalapon helyezd el a cikkértékelő sablont: {{WPZENE|besorolás=|fontosság=|szerkesztő=|dátum=}},
  • és végül mindig bizonyosodj meg róla, hogy az elkészült szócikkben a más lapokra mutató hivatkozások valóban a megfelelő szócikkre mutatnak, szükség esetén pedig pontosítsd a linket!

Az egyes témákhoz kapcsolódó részletes leírásokat lásd alább!

Együttesek

[szerkesztés]
  • Ha még nincs azonos című szócikk a Wikipédián, akkor az együttes elnevezését használjuk.
    1. együttes neve – például: Led Zeppelin
  • Címazonosság esetén az alábbi névkonvenciókat kell alkalmazni:
    1. együttes neve (együttes) – címazonosság esetén, például: Piramis (együttes)
    2. együttes neve (stílus+együttes) – több azonos nevű együttes esetén, például: Anthrax (punkegyüttes)
    3. együttes neve (nemzetiség stílus+együttes) – több azonos nevű és nemzetiségű együttes esetén, például: XY (amerikai rockegyüttes)
  • Minden együttesről írt szócikknél alkalmazni kell az {{Együttes infobox}}(?) sablont.
  • Egységes szócikk szerkezet használata a minta alapján.
  • Kategorizálás:

Fontos megjegyzés: Ne hozz létre szócikket saját együttesedről, vagy olyan együttesről, amelynek kiadója, menedzsere, szervezője vagy, mivel ezeknek a szócikkeknek a tartalma nagy valószínűséggel nem semleges nézőpontból mutatja be a cikk tárgyát! Részletesen lásd a Wikipédia:Önéletrajz lapon!

Diszkográfia

[szerkesztés]

Együttesek diszkográfiáját alap esetben az együttesek szócikkében, külön szakaszban kell elhelyezni. A túlságosan terjedelmes és szerteágazó diszkográfiákat, amely a stúdióalbumok mellett több koncert- és válogatáslemezt is tartalmaz, érdemes külön szócikkben elhelyezni.

Megjegyzés: Az együttes szócikkének diszkográfia-szakaszában ezután csak a stúdióalbumokat soroljuk fel, közvetlenül az albumok felsorolása előtt pedig a {{bővebben}}(?) sablont kell használni, például: {{bővebben|Queen-diszkográfia}}(?).

Zenekari tagok listája

[szerkesztés]

Együttesek aktuális és korábbi tagjainak névsorát alap esetben az együttes szócikkében, külön szakaszban kell elhelyezni. A sok tagcserét megélt zenekarok esetén az átláthatatlan és követhetetlen névsorok kifejtésére érdemes külön szócikket létrehozni.

Megjegyzés: Az együttes szócikkének Tagok-szakaszában ezután csak az aktuális zenekari tagokat soroljuk fel, közvetlenül a felsorolás előtt pedig a {{bővebben}}(?) sablont kell használni, például: {{bővebben|Testament-tagok listája}}(?).

Zenészek

[szerkesztés]
  • A szócikk címében mindig a zenész, előadó közismert nevét (művésznév) kell használni. A teljes születési nevet (és a születési adatokat) a szócikk bevezetőjében, illetve az infoboxban lehet feltüntetni.
    1. zenész neve – például: Rob Halford
  • Címazonosság esetén az alábbi névkonvenciókat kell alkalmazni:
    1. zenész neve (zenész) – több azonos nevű személy esetén, például: Steve Smith (zenész)
    2. zenész neve (hangszere) – több azonos nevű zenész esetén, például: XY (gitáros)
    3. zenész neve (stílusa+hangszere) – több azonos nevű hangszeres esetén, például: XY (rockgitáros)
    4. zenész neve (nemzetisége stílusa+hangszere) – több azonos nevű és stílusú hangszeres esetén, például: XY (angol rockgitáros)
  • Minden zenészről, előadóról írt szócikknél alkalmazni kell a {{Zenész infobox}}(?) sablont.
  • Egységes szócikk szerkezet használata a minta alapján.
  • Kategorizálás:

Fontos megjegyzés: Ne hozz létre szócikket önmagadról, vagy olyan zenészről illetve előadóról, amelynek kiadója, menedzsere, szervezője vagy, mivel ezeknek a szócikkeknek a tartalma nagy valószínűséggel nem semleges nézőpontból mutatja be a cikk tárgyát! Részletesen lásd a Wikipédia:Önéletrajz lapon!

Megjegyzés: A szövegben kerüljük a reklám és bulvár ízű megfogalmazásokat! A kedvenc étele, kedvenc színe típusú információk nem a Wikipédiára valók.

Diszkográfia

[szerkesztés]

Zenészek vagy előadók diszkográfiáját alap esetben a zenész vagy előadó szócikkében, külön szakaszban kell elhelyezni. A túlságosan terjedelmes és szerteágazó diszkográfiákat, amely a stúdióalbumok mellett több koncert- és válogatáslemezt is tartalmaz, érdemes külön szócikkben elhelyezni.

Megjegyzés: A zenész vagy előadó szócikkének diszkográfia-szakaszában ezután csak a stúdióalbumokat soroljuk fel, közvetlenül az albumok felsorolása előtt pedig a {{bővebben}}(?) sablont kell használni, például: {{bővebben|Eric Clapton-diszkográfia}}(?).

Albumok

[szerkesztés]

Ide tartoznak az együttesek, zenészek, előadók hivatalos zenei kiadványai: stúdióalbumok, koncertlemezek, válogatásalbumok, nagylemezek, középlemezek, kislemezek, illetve VHS és DVD videók.

Fontos megjegyzés: Ne hozz létre szócikket saját együttesed vagy olyan együttes kiadványáról, amelynek kiadója, menedzsere, szervezője vagy, mivel ezeknek a szócikkeknek a tartalma nagy valószínűséggel nem semleges nézőpontból mutatja be a cikk tárgyát!

Koncertturnék

[szerkesztés]

Lemezkiadók

[szerkesztés]
  • Ha még nincs azonos című szócikk a Wikipédián, akkor a kiadó teljes nevét használjuk.
    1. kiadó neve – például: Atlantic Records
  • Címazonosság esetén az alábbi névkonvenciókat kell alkalmazni:
    1. kiadó neve (lemezkiadó) – például: XY (lemezkiadó)
    2. kiadó neve (műfaj kiadó) – több azonos elnevezésű kiadó esetén, például: XY (rockzenei kiadó)
  • Lemezkiadókról írt szócikknél alkalmazni kell a {{Lemezkiadó infobox}}(?) sablont.
  • Egységes szócikk szerkezet használata a minta alapján.
  • Univerzális kategória: Kategória:Lemezkiadók

Fontos megjegyzés: Ne akarjunk a lemezkiadónál dolgozó összes előadót tartalmazó listákat tenni a szócikkekbe, mert legkevesebb 1 év alatt úgyis elavul a lista, nem lesz, aki folyamatosan karbantartsa! A sikeresebb és fontosabb előadók legyenek a kiadó történetében megemlítve!

Zenei stílusok

[szerkesztés]

Fontos megjegyzés: Kerüljük az adott zenei stílusban alkotó együttesek és előadók listázását, névlistákat tartalmazó szakaszok létrehozását! A meghatározó együttesek és előadók a szócikk szövegében legyenek megemlítve, ha a stílus kialakulásában, fejlődésében, népszerűvé tételében fontos szerepet játszottak, illetve ha aktuálisan a stílus vezető előadójának számítanak.

Zenei díjak

[szerkesztés]
  • Ha még nincs azonos című szócikk a Wikipédián, akkor a zenei díj megnevezését használjuk.
    1. megnevezés – például: Grammy-díj
  • Címazonosság esetén az alábbi névkonvenciókat kell alkalmazni:
    1. megnevezés (zene) – több azonos nevű díj esetén, például: XY-díj (zene)
  • Zenei díjakról írt szócikknél alkalmazni kell a {{Zenei díj infobox}}(?) sablont.
  • Egységes szócikk szerkezet használata a minta alapján.
  • Univerzális kategória: Kategória:Zenei díjak

Hangszerek

[szerkesztés]

Egyértelműsítő lapok

[szerkesztés]

Azonos nevű együttesek, albumok, dalok stb. esetén nem csak az adott szócikk címét egészítjük ki plusz információval annak létrehozásakor, de gyakran érdemes egy külön összefoglaló lapot is létrehozni, ahol felsoroljuk az adott címhez tartozó változatokat. Ezek a lapok az egyértelműsító lapok.

Példaként lásd:

[szerkesztés]

Együttesek illetve szólisták esetén az egyes kapcsolódó szócikkek közti navigáció megkönnyítésére navigációs sablonokat hozhatunk létre.

  1. Új szócikk létrehozása Sablon:Együttes neve címmel.
  2. Sablon leírása az alábbi másolható minta szerint. Címsorban az együttes neve és a szócikkének linkje. Alatta a jelenlegi tagok és korábbi tagok felsorolása (a jelenlegiek vastag betűvel kiemelve, a korábbiak sortörés után alattuk). Azután a csoportok és listák megadása. A csoportok száma, és a hozzájuk tartozó listák tartalma a sablonban tetszőlegesen bővíthető a sorszámozás folytatásával.
  3. A kész, lementett sablon beillesztése a kapcsolódó szócikkekbe: {{Együttes neve}} Működő példa: {{Dream Theater}}.

Másolható minta

[szerkesztés]
{{Navbox
|név = Együttes neve
|cím = [[Együttes neve szócikke|Együttes neve]]
|felül='''[[Jelenlegi Zenész 1]]''' • '''[[Jelenlegi Zenész 2]]''' •
 '''[[Jelenlegi Zenész 3]]''' '''[[Jelenlegi Zenész 4]]''' <br />
 [[Korábbi Zenész 1]] • [[Korábbi Zenész 2]] • [[Korábbi Zenész 3]] 
|csoport1 = Albumok
|lista1 = ''[[Album 1]]'' • ''[[Album 2]]'' • ''[[Album 3]]''
|csoport2 = Koncertalbumok
|lista2 = ''[[Album 1]]'' • ''[[Album 2]]'' • ''[[Album 3]]''
|csoport3 = Válogatásalbumok
|lista3 = ''[[Album 1]]'' • ''[[Album 2]]'' • ''[[Album 3]]''
|csoport4 = EP-k
|lista4 = ''[[Album 1]]'' • ''[[Album 2]]'' • ''[[Album 3]]''
|csoport5 = Kislemezek
|lista5 = ''[[Kislemez 1]]'' • ''[[Kislemez 2]]'' • ''[[Kislemez 3]]''
|csoport6 = Videófilmek
|lista6 = ''[[Videó 1]]'' • ''[[Videó 2]]'' • ''[[Videó 3]]''
}}
<noinclude>
[[Kategória:Zenei navigációs sablonok|{{PAGENAME}}]]
</noinclude>

Hiányzó kategóriák létrehozása

[szerkesztés]

A hiányzó kategóriákat a már meglévők mintájára kell létrehozni alapvetően a Könnyűzene nevű kategóriacsoporton belül.

További fontos zenei kategóriacsoportok

nincsenek alkategóriák