Demszky Gábor

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Peyerk (vitalap | szerkesztései) 2010. szeptember 30., 22:48-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (fésű (helyesírás, apróságok, lapszerkesztés nem ad származást stb.))
Demszky Gábor
Született1952. augusztus 4. (71 éves)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
HázastársaHodosán Róza
GyermekeiDemszky Alma Míra
Foglalkozásapolitikus
Tisztsége
  • magyarországi parlamenti képviselő (1990. május 2. – 1990. november 30.)
  • Budapest főpolgármestere (1990. október 31. – 2010. október 3.)
  • magyarországi parlamenti képviselő (1998. június 18. – 1998. november 2.)
  • magyarországi parlamenti képviselő (2002. május 15. – 2002. május 31.)
  • az Európai Parlament képviselője (2004. július 20. – 2004. október 28.)
  • magyarországi parlamenti képviselő (2006. május 16. – 2006. november 15.)
Iskolái

A Wikimédia Commons tartalmaz Demszky Gábor témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Demszky Gábor (Budapest, 1952. augusztus 4.) jogász, szociológus, politikus, a demokratikus ellenzék, majd a Szabad Demokraták Szövetségének (SZDSZ) volt tagja, 1990-2010 között - öt hivatali cikluson át - Budapest főpolgármestere.

Életrajza

1952-ben született Budapesten, közgazdász szülők gyerekeként. A Kaffka Margit Gimnáziumban, majd 1970-től az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán tanult. 1972-ben egy maoista tüntetésen való részvételéért egy évre kizárták az egyetemről és a KISZ-ből. Ezalatt taxisofőrként, majd könyvtárosként dolgozott. 1976-ban jogi diplomát szerzett. Tanárai közül különösen nagy hatást gyakorolt rá Kemény István szociológus. 1976 és 1981 között a Világosság munkatársa volt. 1979-ben részt vett a Szegényeket Támogató Alap megalapításában. Egy nyilatkozatban szolidaritást vállalt a Charta 77-tel; ezután politikai tevékenysége miatt elvesztette állását, egy időre utazási és publikációs tilalom alá került.

1981-ben az ELTE-n szociológus diplomát szerzett. Ugyanebben az évben Rajk Lászlóval együtt létrehozta az AB Független Kiadót. 1982-től élt együtt Hodosán Róza szociológussal, a demokratikus ellenzék tagjával, aki később SZDSZ-es országgyűlési képviselő is lett. 1985-ben házasodtak össze, 1991-ben elváltak. Megalapította és szerkesztette a Hírmondót, részt vett a Beszélő, a Máshonnan Beszélő és a Magyar Zsidó szamizdat lapok kiadásában, nyomtatásában és terjesztésében. 1984-ben hatóság elleni erőszak címén fél év börtönt kapott, három évre felfüggesztve. 1988-89-ben ösztöndíjasként tíz hónapig az egyesült államok-beli Columbia University-n tanult.

1988-ban alapító tagja volt a Szabad Kezdeményezések Hálózatának, majd a belőle kialakuló Szabad Demokraták Szövetségének. 1989. június 16-án, a budapesti Hősök terén, Nagy Imre és mártírtársai újratemetésén, ő koszorúzott Béki Gabriellával az SZDSZ nevében. Az 1990-es választásokon a VII. kerület parlamenti képviselőjévé választották, majd 1990. október 31-én Budapest főpolgármesterévé; a két tisztség összeférhetetlensége miatt parlamenti posztjáról lemondott. 1990-től 2010-ig főpolgármester (négyszer választották újra). 1998-ban, 2002-ben és 2006-ban parlamenti képviselő is lett az SZDSZ listavezetőjeként, de mindháromszor a főpolgármesterséget választotta. A 2004-es választásokon az SZDSZ listájának vezetőjeként az Európai Parlamentnek (EP) is tagja lett, mandátumáról azonban a két tisztség összeférhetetlensége miatt még ugyanabban az évben lemondott. A BKV-vel kapcsolatos 2009-es nyári botrány következményeinek felszámolása körüli egyet nem értés oda vezetett, hogy 2009. október 13-án az MSZP budapesti elnöksége megállapította, a Szabad Demokraták Szövetsége felmondta az MSZP-vel 2006-ban megkötött fővárosi koalíciós megállapodást,[1] így felbomlott az MSZP és az SZDSZ koalíciója, ami 1994 óta biztosította a többséget Demszky számára.[2]

2010 nyarán az SZDSZ tagrevíziót tartott, párttagságát nem újította meg.[3]

Művei

Díjak

Kritikák

Demszky Gábor ellentüntetőknek mond ünnepi beszédet 2007. március 15-én

Kritikusai leggyakrabban a be nem tartott ígéreteit kérik számon. Szemére vetik, hogy 1994 óta az azóta sem megépült 4-es metróval kampányolva nyerte meg mindegyik választást, mások meg pont a 4-es metró iránti fanatikus ragaszkodását bírálják, amelynek árából hasznosabb beruházásokat vélnek megvalósíthatónak - a beruházásnak 2003-ban kellett volna elkészülnie, de az Orbán-kormány 1998-ban a Fővárossal fennálló szerződést megsértve megvonta az állami támogatást a beruházástól, amikor pedig a Főváros egyedül is bele akart vágni, az állami hatóságok indokolatlanul lassan adták ki az engedélyeket. Sokan szemére vetik még a horvátországi villájának ügyét, csak úgy, mint amikor kiderült, hogy az adófizetők terhére használ gyakorlatilag fillérekért egy igen magas kategóriájú terepjárót. 2006-ban szóba került felelőssége az ún. villamosbotrány ügyében is. Szintén 2006-ban került a kritika középpontjába a szabad véleménynyilvánítás korlátozására irányuló traktortilalomra és a demonstrációkon való kihangosítási tilalomra vonatkozó rendeletei miatt is. Bírálni szokták azért is, hogy a Főváros főpolgármestereként miért lakik Budakeszin - mások ellenérvként azt hozzák föl, hogy így nap mint nap szembesül a kiköltözőket érintő közlekedési anomáliákkal. Felháborodást váltott ki Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitányának 2006-os kitüntetése, amely alig pár héttel az október 23-ai erőszakos események után történt, amelyeken az utcai rendőri túlkapások miatt többen súlyosan vagy könnyebben megsebesültek, köztük Révész Máriusz országgyűlési képviselő is. 2007. március 15-én ünnepi beszédét a kormány ellen tüntető tömeg előtt tartotta. Az ünnepség során folyamatosan kifütyülték és tojással dobálták meg.[4]

A sorozatos BKV-botrányok hatására több tanú is terhelően vallott Hagyó Miklós alpolgármesterre és Mesterházy Ernőre, Demszky főtanácsadójára. Az Index című internetes újságnak 2010 februárjában Demszky Gábor úgy nyilatkozott, hogy politikai értelemben emiatt ő is felelős a kialakult helyzetért, mivel Antal Attila kinevezését ő is támogatta. A főpolgármesteri székről azonban nem kívánt lemondani.[5]

Szimpatizánsai leginkább kiégettségét kifogásolják, általános vélemény szerint már korábban abba kellett volna hagynia a főpolgármesterséget. 2000-ig kifejezetten népszerű politikus volt, amikor azonban rövid ideig az SZDSZ elnökeként politizált, a közvélemény-kutatási gyors hanyatlást mutattak.

Erényei

Erényének szokták tartani a város kulturális sokszínűségének megőrzését, ezt politikai ellenfele, Tarlós István is elismerte egy interjúban.[6] Főpolgármestersége alatt kiterjedt Art-mozi hálózat létesült, a Toldi, a Művész, a Corvin és más mozik részvételével. A Főváros rengeteg színházat tart fönt, sok színvonalas előadással. Főpolgármesteri regnálása alatt indult a Budapesti Búcsú, amelyet a szovjet csapatok kivonulásának emlékére rendeznek meg. Szintén Demszky alatt indult el a Diáksziget, amely ma "Sziget Fesztivál" néven nemzetközileg ismert eseménnyé nőtte ki magát. Az 1981-ben indult Budapesti Tavaszi Fesztivált is lelkesen támogatta.

Az első két ciklusban végzett munkáját jobban ismerők szerint távol tartotta a korrupciót és Atkári János gazdasági főpolgármester-helyettessel vigyáztak a Főváros költségvetésére, ennek eredményeképp a Főváros időnként a Magyar Államnál is jobb adósnak számított a nemzetközi pénzpiacon. Később a fentieknek egyre kevésbé tudott vagy akart eleget tenni, 2010-re korrupciós gyanúk botrányaitól lett hangos a városháza.

Lásd még

Jegyzetek

Külső hivatkozások


Elődje:
{{{előző}}}
A Szabad Demokraták Szövetségének elnökeA Szabad Demokraták Szövetsége címere
Utódja:
{{{következő}}}