Vértesszőlős

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen JAnDbot (vitalap | szerkesztései) 2010. február 19., 14:11-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Bot: következő hozzáadása: cs:Vértesszőlős)
Vértesszőlős
Vértesszőlős címere
Vértesszőlős címere
Közigazgatás
Ország Magyarország
RégióKözép-Dunántúl
VármegyeKomárom-Esztergom
KistérségTatabányai
Jogállásközség
Irányítószám2837
Körzethívószám34
Népesség
Teljes népesség3538 fő (2023. jan. 1.)[1]
Népsűrűség176,34 fő/km²
Földrajzi adatok
Terület17,12 km²
IdőzónaCET, UTC+1
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 47° 37′ 08″, k. h. 18° 22′ 49″Koordináták: é. sz. 47° 37′ 08″, k. h. 18° 22′ 49″
Vértesszőlős (Komárom-Esztergom vármegye)
Vértesszőlős
Vértesszőlős
Pozíció Komárom-Esztergom vármegye térképén
Vértesszőlős weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Vértesszőlős témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Vértesszőlős község Komárom-Esztergom megyében, a Tatabányai kistérségben. Nemzetközi hírnevét a Vértesszőlős Őstelep elnevezésű archeológiai bemutatóhelynek köszönheti, ahol 1965-ben a Homo erectus leleteit tárták fel.

Fekvése

A község a Tatabányát és Tatát összekötő rendkívül forgalmas 1-es főút mellett fekszik. Tatabánya 2,5 km; Tata 4,5 km távolságra található.

Története

Vértesszőlős már ősidők óta lakott helynek számít. Neve az 1960-as években vált világszerte ismertté, amikor Pécsi Márton geográfus két tanítványa Mészáros Imre és Schweitzer Ferenc megtalálta az első csonttöredékeket, illetve eszközöket, majd Vértes László ősrégész vezetésével feltárták Európa egyik legrégibb, mintegy félmillió évvel ezelőtt élt ősemberének, Samunak telephelyét. A leletek helyén, a falu mésztufa bányájában a Magyar Nemzeti Múzeum Vértesszőlős Őstelep néven bemutatóhelyet alakított ki.

Nagy gazdagságban maradtak meg kőeszközei, tűzhelye, táplálékának maradványai, de előkerült koponyájának egy darabja (tarkócsontja) és foga is. A leleteket az egykori melegforrásból lerakódott mésztufában és a közbetelepült löszben találták meg. Az átégett csontokból megállapították, hogy ez az ősember már ismerte és használta is a tüzet.

Egy őskori forrás környékét üvegpavilonnal védik, az egykori dagonyázóhely őskori állatok és emberősünk megkövesedett lábnyomait őrzi.

Vértesszőlős: előembertelep

A későbbi időkből a településen avar kori leletek is előkerültek.

A települést írásban 1244-ben említik először.

A török korban sokszor feldúlták, majd a 18. század elején az Esterházy-uradalom részévé vált. Ugyanekkor szlovák telepesek gyarapították a község lakosságát.

1994-ben a szlovák nemzetiségi hagyományokat bemutató tájházat nyitottak.

Az egykoron királyi vincellérek által lakott község legrégebbi építészeti emléke a 18. századi római katolikus templom.

A község központjának mai képe a 19. század végén alakult ki.

Látnivalók

Hivatkozások

  1. Magyarország helységnévtára (magyar és angol nyelven). Központi Statisztikai Hivatal, 2023. október 30. (Hozzáférés: 2023. november 5.)

Külső hivatkozás

Sablon:Komárom-Esztergom megye helységei