Hosszúság

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Crimea (vitalap | szerkesztései) 2021. április 15., 11:07-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 2001:4C4C:132D:7800:7969:D8F2:B078:AFB8 (vita) szerkesztéséről Farkasgergely szerkesztésére)
Kilométer és mérföld skála

A hossz vagy hosszúság a távolsággal rokon kifejezés, hosszról inkább egy objektum lineáris méretével kapcsolatban, azaz annak két pontja közötti távolságként szoktunk beszélni, míg távolságról különböző objektumok közötti távolságként. A hossz emellett általában a két lehetséges vízszintes méret közül a hosszabbat jelenti, míg a rövidebbik a szélesség, a függőleges méret pedig a magasság.

A köznyelvben a hossz gyakran időtartamot is jelent, például egy előadás hosszát, vagy például az utazás hosszát is órákban és nem kilométerben mérjük inkább.

Hosszmértékek

A hosszúságot nagyon sokféle hosszmérték mérheti, ezek közül az SI-egységeket kell előnyben részesíteni, néhány kivétellel.

SI hosszmértékek

Az SI-mértékegységrendszer hosszmértéke a méter, amiből származtatható pl.:

Régi és angolszász hosszmértékek

Csillagászati hosszmértékek

A csillagászat a megszokott hétköznapi egységeknél sokkal nagyobb egységeket használ:

Mikroszkopikus hosszmértékek

Számos alkalmazásban nagyon kis egységeket használnak:

Források

  • Makkai László (szerk.): Fejezetek a magyar mérésügy történetéből. Budapest: (kiadó nélkül). 1959.  

További információk

Kapcsolódó szócikkek