„Gránit” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
B.Zsoltbot (vitalap | szerkesztései)
SamoaBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: interwikik eltávolítása (Wikidata)
105. sor: 105. sor:
{{DEFAULTSORT:Granit}}
{{DEFAULTSORT:Granit}}
[[Kategória:Mélységi magmás kőzetek]]
[[Kategória:Mélységi magmás kőzetek]]

[[en:Granite]]
[[an:Granito]]
[[ar:جرانيت]]
[[az:Qranit]]
[[be:Граніт]]
[[be-x-old:Граніт]]
[[bg:Гранит]]
[[bn:গ্রানাইট]]
[[bpy:গ্রানিটো]]
[[bs:Granit]]
[[ca:Granit]]
[[co:Granitu]]
[[cs:Žula]]
[[cy:Gwenithfaen]]
[[da:Granit]]
[[de:Granit]]
[[el:Γρανίτης]]
[[eo:Granito]]
[[es:Granito]]
[[et:Graniit]]
[[eu:Granito]]
[[ext:Granitu]]
[[fa:سنگ خارا]]
[[fi:Graniitti]]
[[fiu-vro:Graniit]]
[[fr:Granite]]
[[ga:Eibhear]]
[[gd:Clach-ghràin]]
[[gl:Granito]]
[[gv:Clagh hryal]]
[[he:גרניט]]
[[hi:ग्रेनाइट]]
[[hr:Granit]]
[[id:Granit]]
[[io:Granito]]
[[is:Granít]]
[[it:Granito]]
[[ja:花崗岩]]
[[ka:გრანიტი]]
[[kk:Гранит]]
[[ko:화강암]]
[[la:Granitum (lapis)]]
[[lb:Granit]]
[[lt:Granitas]]
[[lv:Granīts]]
[[mk:Гранит]]
[[ml:കരിങ്കല്ല്]]
[[mn:Боржин]]
[[mwl:Cantarie]]
[[my:နှမ်းဖတ်ကျောက်]]
[[nl:Graniet]]
[[nn:Granitt]]
[[no:Granitt]]
[[pl:Granit]]
[[pnb:گرینائیٹ]]
[[pt:Granito]]
[[ro:Granit]]
[[ru:Гранит]]
[[sh:Granit]]
[[simple:Granite]]
[[sk:Granit]]
[[sl:Granit]]
[[sq:Graniti]]
[[sr:Гранит]]
[[sv:Granit]]
[[sw:Itale]]
[[ta:கருங்கல் (பாறை)]]
[[th:หินแกรนิต]]
[[tr:Granit]]
[[uk:Граніт]]
[[vi:Đá hoa cương]]
[[zh:花崗岩]]

A lap 2013. március 8., 02:42-kori változata

Gránit
Adatok
Képződés típusaMetamorf
Szerkezetdurvakristályos
Szövetdurva-, közép- vagy aprószemű
Ásványos összetételkvarc, plagioklász és káliföldpát
Fajsúlyátlag: 2750 kg/m³
ElőfordulásA földkéreg számottevő része gránit.
A Wikimédia Commons tartalmaz Gránit témájú médiaállományokat.

A gránit a leggyakoribb mélységi magmás kőzet, a leggyakoribb savanyú kőzet. Neve a latin granum = szemcse szóból származik.

Összetétele

Viszonylag könnyű, szilárd, durvakristályos kőzet. Három fő ásványa:

  • az áttetsző, szürkés kvarc,
  • a fehér vagy sárga plagioklász (oligoklász, illetve albit) és
  • a rózsaszínű vagy fehér káliföldpát (ortoklász, néha mikrolin)

többnyire nagyjából egyenlő arányban fordul elő benne.

Kevesebb kvarcot tartalmazó változata a granoszienit; a kvarc nélkül, döntően földpátokból álló kőzet a szienit. Az olyan, kevés káliumot, de a szokásosnál több nátriumot (és kalciumot) tartalmazó gránitot, amiben káliföldpát nincs vagy mennyisége alárendelt, és helyette plagioklászt találunk, plagiogránitnak nevezzük.

Színét általában a földpátok határozzák meg.

Színes elegyrészként többnyire csillámokat tartalmaz:

  • gyakrabban biotitot (biotit-gránit),
  • ritkábban muszkovitot (muszkovit-gránit),
  • esetleg mindkettőt (kétcsillámos gránit, mint például a Magas-Tátrában),
  • néha-néha lítiumcsillámot.

A csillám helyett vagy mellett kőzetalkotó mennyiségig szaporodhat fel benne az amfibol (a legyakrabban hornblende) is – ilyenkor amfibol-gránitról beszélünk. Jellemző opak ásványa a magnetit (titanomagnetit). A színes és opak ásványok együttes mennyisége 5% körüli;

  • ha ennél kevesebb, a gránit leukokrata,
  • ha ennél több, a gránit melanokrata.

A még több benne a színes és opak ásvány, továbbá kevesebb a káliföldpát és több, bázikusabb a plagioklász, úgy a kőzetet granodioritnak nevezzük: mint neve is mutatja, ez a gránit és a diorit közötti összetételű, átmeneti kőzet.

Leggyakoribb akcesszórikus ásványai:

Ritkább akcesszórikus ásványai:

Modális kémiai összetétele

Szövete

A szemcsék mérete szerint lehet durva-, közép- vagy aprószemű – utóbbi az ún. mikrogránit. A szemcsék mérete a magma kihűlésének sebességétől függ: minél lassabban hűl ki, annál nagyobbak a kristályok. Azt a változatát, amelyben az aprószemű szövetben elszórtan nagy (úgynevezett porfíros) szemcsék fordulnak elő, gránitporfírnak nevezzük. Egészen finomszemű, kis mélységben megszilárdult változata a gránitaplit.

A porfíros szövetű gránitban (ritkábban más, de ugyancsak porfíros szövetű magmás kőzetekben is) időnként szélsőségesen durvakristályos, ún. pegmatitos lencséket-fészkeket találhatunk. Ezekben az egyes kristályok akár méteresre is megnőhetnek. A gránitpegmatitok közepén erősen megnyúlt kvarcmagot találunk, és azt veszik körül az óriásira nőtt földpátkristályok.

Kőzettani szempontból a gránitokat a csillámok és egynéhány színes szilikát alapján osztályozzák, így megkülönböztetnek biotit-, biotit-muszkovit-, amfibol- és piroxén-gránitokat, éppen úgy mint a gnejszeknél. A luxulian olyan gránitféleség, amelyben a vörös színű földpátok között sok a turmalin és kevés a kvarc; ehhez hasonló összetételűek a turmalin-pegmatitok (Toscana Gavorrano, Elba San Piero, Vogesek Chenarupt).

Képződését tekintve metamorf, hidrotermás úton is létrejött, amikor a szükséges anyagok oly zónába jutottak, melyben az elegyrészek kiválására a körülmények együtt voltak, a kvarc volt az utolsó, mely a még meglevő helyet kitöltötte, némely gránitok azonban eruptiv módon is keletkezhettek s ezek mind intruziókat képeznek metamorf palákban és palás meszes kőzetekben is.

Előfordulása

Pandúr-kő a Pákozdi-ingókövek természetvédelmi területen

A gránitok a földkéregnek számot tevő részét teszik úgy egymagukban, mint a gnejsszel és egyéb kristályos palákkal egyetemben, ahol azok magját képezik; a gránithegyek alakja kerekded felületű gömbszelethez hasonlít, vagy pedig több ezer km hosszú fennsíkokat képez, tömeges anyaga az őskori (laurentian-szisztéma) gránitrégióját alkotja, de ismeretesek a szilur-, devon-, sőt egyes helyeken még a jura földtörténeti korokból is (Sziklás-hegység, Sierra Nevada É.-Amerikából és egynéhány európai tartományokból.) Előfordul még mint vándorkő is Németország, Hollandia, Lengyelország, Oroszország lapályán, melyek a gleccserekkel a diluviális korban Svéd- és Finnországból származnak; hasonló vándorkövek ismeretesek Angliában és az Amerikai Egyesült Államok területén is több szövetségi államban.

Magyarországon a legrégibb idõkre utaló kõzetünk (1000 millió éves) a Keleti Mecsekben található gránit a Mórágyi-Geresd - másként Baranyai-röghegységben. A Mórágy-Kecskeméti gránit-vonulat 25–30 km széles, 200 km hosszú összefüggő lemez. A felszínen lévõ mórágyi gránit-rög folytatása nem messze Mórágytól, a Sárközben, Pilis községben 88 m, Bátaszéken 112 m, Szekszárd alatt 882 m, Szegeden már 3500 m mélyen van. Mórágyon korábban felszíni gránitbánya működött (ma természetvédelmi terület), a falu és Bátaapáti között e gránittömbben alakították ki a paksi atomerőmű alacsony radioaktivitású hulladékainak tárolóját. Velencei-hegységben is előfordul.

Mállása

A fizikai mállás (aprózódás) eredménye a gránitdara. A káliföldpát kémiai mállásának terméke a porcelán készítéséhez használt kaolin.

Felhasználása

A gránitot építőkőnek már az őskorban is használták. Napjainkban leginkább sír- és díszítőköveknek, oszlopoknak, burkolóköveknek,(járdaszegélynek) stb. dolgozzák fel. A legszebb és legtarkább színűek Svédországból kerülnek ki. Budapesti építkezésekre 1900-as évek eleéjén a meisseni bányából is kerültek gránit építőkövek.

Források

  • Pokolné Südi Eszter: Földtörténet-geológia. BME
Commons:Category:Granite
A Wikimédia Commons tartalmaz Gránit témájú médiaállományokat.