2013-as sakkvilágkupa

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

A 2013-as sakkvilágkupa a 2014-es sakkvilágbajnokság versenysorozatának egyik kvalifikációs versenye volt, amelyet 2013. augusztus 11. – szeptember 2. között rendeztek Norvégiában, Tromsø városában. A zónaversenyekről továbbjutott, illetve más eredményeik alapján kiemelt 128 versenyző mérkőzött egyenes kieséses verseny formájában a világbajnokjelöltek versenyére való továbbjutásért.

A világkupát az orosz Vlagyimir Kramnyik nyerte, miután a döntőben 2,5–1,5 arányban legyőzte Dmitrij Andrejkint. Ők ketten jutottak tovább a 2014-es sakkvilágbajnokság világbajnokjelöltjeinek versenyébe.

Előzmények[szerkesztés]

A világkupán való részvételre kvalifikációt az alábbi versenyeken lehetett szerezni:

  • WC: a 2011-es sakkvilágkupa elődöntősei;[1]
  • WWC: a a női sakkvilágbajnok;[2]
  • J11 és J12: a 2011.[3] és a 2012. évi junior sakkvilágbajnok;[4]
  • R: a 2012. március és 2013. január közötti átlag-Élő-pontszám;
  • E12 és E13: a 2012.[5] és a 2013. évi Európa-bajnokság alapján;[6]
  • AM12 és AM13: a 2012. évi[7] és a 2013. évi amerikai kontinensbajnokság eredményei alapján[8]
  • AS12 és AS13: a 2012. évi[9] és a 2013. évi Ázsia-bajnokság[10] eredményei alapján;
  • AF: a 2013. évi Afrika-bajnokság eredménye alapján;[11]
  • Z2.1, Z2.2, Z2.3, Z2.4, Z2.5, Z3.1, Z3.2, Z3.3, Z3.4, Z3.5, Z3.6, Z3.7, Z4.1, Z4.2, Z4.3:– zónaversenyek;[12]
  • PN: a FIDE-elnök szabadkártyája
  • ON: a szervező bizottság szabadkártyája.

A díjazás[szerkesztés]

Forduló Díj (US $) Összesen (US $)
1. ford. 64 × 6 000 384 000
2. ford. 32 × 10 000 320 000
3. ford. 16 × 16 000 256 000
4. ford. 8 × 25 000 200 000
5. ford. 4 × 35 000 140 000
6. ford. 2 × 50 000 100 000
Döntős 80 000 80 000
Győztes 120 000 120 000
Összesen 1 600 000[13]

A résztvevők[szerkesztés]

Először vett részt világkupa-versenyen Vlagyimir Kramnyik és elindult Levon Aronján is, aki nem vett részt a 2009-es és a 2011-es világkupán. Az új szabályok szerint a világbajnokjelöltek versenyére csak a világkupán vagy a Grand Prix sorozaton lehetett kvalifikációt szerezni; az Élő-pontszám szerint csak a két legmagasabb pontszámmal rendelkező számára volt hely biztosítva. Nem vett részt a versenyen Magnus Carlsen, Visuvanátan Ánand és Veszelin Topalov. Rajtuk kívül a világranglista első 30 helyezettje közül csak a kínai Ting Li-zsen hiányzott.[14]

A nevek mellett a zárójelben levő rövidítés az előzményekben felsorolt kvalifikációs verseny tipusát jelzi. A résztvevők nemzetközi nagymesterek, kivéve ha a nevük után IM (nemzetközi mester) szerepel.[15]

  1.  Levon Aronján (ARM), 2813 (R)
  2.  Fabiano Caruana (ITA), 2796 (R)
  3.  Vlagyimir Kramnyik (RUS), 2784 (R)
  4.  Alekszandr Griscsuk (RUS), 2780 (WC)
  5.  Szergej Karjakin (RUS), 2776 (R)
  6.  Nakamura Hikaru (USA), 2775 (R)
  7.  Borisz Gelfand (ISR), 2773 (R)
  8.  Gata Kamsky (USA), 2763 (R)
  9.  Sahrijar Mamedjarov (AZE), 2761 (R)
  10.  Leinier Domínguez (CUB), 2757 (R)
  11.  Ruszlan Ponomarjov (UKR), 2756 (WC)
  12.  Vang Hao (CHN), 2752 (R)
  13.  Peter Szvidler (RUS), 2746 (WC)
  14.  Michael Adams (ENG), 2740 (R)
  15.  Lékó Péter (HUN), 2737 (R)
  16.  Alekszandr Morozevics (RUS), 2736 (R)
  17.  Nyikita Vityugov (RUS), 2734 (E12)
  18.  Anish Giri (NED), 2734 (R)
  19.  Vaszil Ivancsuk (UKR), 2733 (WC)
  20.  Tejmur Radzsabov (AZE), 2733 (R)
  21.  Dmitrij Andrejkin (RUS), 2727 (E12)
  22.  Anton Korobov (UKR), 2720 (E13)
  23.  Maxime Vachier-Lagrave (FRA), 2719 (PN)
  24.  Jan Nyepomnyascsij (RUS), 2717 (R)
  25.  David Navara (CZE), 2715 (PN)
  26.  Étienne Bacrot (FRA), 2714 (E12)
  27.  Jevgenyij Alekszejev (RUS), 2714 (E13)
  28.  Dmitrij Jakovenko (RUS), 2713 (E12)
  29.  Le Quang Liem (VIE), 2712 (AS13)
  30.  Olekszandr Arescsenko (UKR), 2709 (E13)
  31.  Vlagyimir Malahov (RUS), 2709 (E12)
  32.  Jevgenyij Tomasevszkij (RUS), 2709 (R)
  33.  Wesley So (PHI), 2708 (Z3.3)
  34.  Laurent Fressinet (FRA), 2708 (E12)
  35.  Alekszandr Rjazancev (RUS), 2708 (E12)
  36. Flag of the Balearic Islands.svg Francisco Vallejo Pons (BAL), 2706 (E12)
  37.  Pavel Eljanov (UKR), 2702 (E13)
  38.  Radosław Wojtaszek (POL), 2701 (R)
  39.  Olekszandr Moiszejenko (UKR), 2699 (E13)
  40.  Szergej Movszeszjan (ARM), 2699 (E13)
  41.  Alekszej Sirov (LAT), 2696 (R)
  42.  Polgár Judit (HUN), 2696 (PN)
  43.  Baadur Jobava (GEO), 2693 (E12)
  44.  Vladimir Hakobján (ARM), 2691 (E12)
  45.  Lázaro Bruzón (CUB), 2689 (Z2.3)
  46.  Andrej Volokityin (UKR), 2688 (E12)
  47.  Li Csao (CHN), 2686 (AS13)
  48.  Markus Ragger (AUT), 2680 (E13)
  49.  Ernyeszto Inarkijev (RUS), 2680 (E12)
  50.  Julio Granda (PER), 2679 (AM12)
  51.  Jurij Krivorucsko (UKR), 2678 (E12)
  52.  Victor Bologan (MDA), 2672 (E12)
  53.  Alekszej Drejev (RUS), 2668 (E12)
  54.  Szergej Fedorcsuk (UKR), 2667 (E13)
  55.  Alexander Onischuk (USA), 2667 (Z2.1)
  56.  Makszim Matlakov (RUS), 2665 (E12)
  57.  Alekszandr Simanov (RUS), 2664 (E13)
  58.  Jevgenyij Romanov (RUS), 2662 (E13)
  59.  Eltaj Safarli (AZE), 2660 (E13)
  60.  Krishnan Sasikiran (IND), 2660 (AS13)
  61.  Vagyim Zvjagincev (RUS), 2659 (E13)
  62.  Denisz Hiszmatullin (RUS), 2658 (E12)
  63.  Ju Jang-ji (CHN), 2657 (AS12)
  64.  Igor Liszij (RUS), 2656 (E13)

  1.  Andrei Istrăţescu (FRA), 2651 (E13)
  2.  Alekszandr Beljavszkij (SLO), 2651 (E13)
  3.  Mihail Kobalia (RUS), 2651 (E12)
  4.  Dariusz Świercz (POL), 2650 (J11)
  5.  Constantin Lupulescu (ROU), 2650 (E13)
  6.  Bassem Amin (EGY), 2650 (AF)
  7.  Anton Filippov (UZB), 2643 (Z3.4)
  8.  Gawain Jones (ENG), 2643 (E12)
  9.  Jan Smeets (NED), 2643 (E12)
  10.  Eduardo Iturrizaga (VEN), 2642 (Z2.3)
  11.  Daniil Dubov (RUS), 2638 (E13)
  12.  Szergej Azarov (BLR), 2636 (E12)
  13.  Zbyněk Hráček (CZE), 2635 (E13)
  14.  Parimarjan Negi (IND), 2634 (AS12)
  15.  Hrant Melkumyan (ARM), 2632 (E13)
  16.  Rafael Leitão (BRA), 2632 (Z2.4)
  17.  Ivan Popov (RUS), 2632 (E13)
  18.  Evgeny Postny (ISR), 2631 (E13)
  19.  Ray Robson (USA), 2628 (Z2.1)
  20.  Jevgenyij Najer (RUS), 2628 (E12)
  21.  Nguyen Ngoc Truong Son (VIE), 2625 (Z3.3)
  22.  Martyn Kravtsiv (UKR), 2620 (E13)
  23.  Isan Reynaldo Ortiz Suárez (CUB), 2612 (AM13)
  24.  Hou Ji-fan (CHN), 2600 (PN)
  25.  Jon Ludvig Hammer (NOR), 2599 (ON)
  26.  Ahmed Adly (EGY), 2596 (AF)
  27.  Alexandr Fier (BRA), 2595 (Z2.4)
  28.  Sabino Brunello (ITA), 2593 (E13)
  29.  Diego Flores (ARG), 2592 (AM13)
  30.  Rubén Felgaer (ARG), 2586 (Z2.5)
  31.  Larry Christiansen (USA), 2584 (Z2.1)
  32.  Alexander Ipatov (TUR), 2583 (J12)
  33.  Alejandro Ramírez (USA), 2583 (Z2.1)
  34.  Eric Hansen (CAN), 2581 (AM12)
  35.  Gregory Kaidanov (USA), 2577 (AM12)
  36.  Oliver Barbosa (PHI), 2572 (AS12)
  37.  Mark Paragua (PHI), 2569 (AS13)
  38.  Baskaran Adhiban (IND), 2567 (AS13)
  39.  Simen Agdestein (NOR), 2567 (ON)
  40.  Sandro Mareco (ARG), 2562 (Z2.5)
  41.  Vei Ji (CHN), 2557 (PN)
  42.  Alexander Shabalov (USA), 2553 (AM12)
  43.  Vasif Durarbayli (AZE), 2549 (E12)
  44.  Pouria Darini (IRI), 2548 (Z3.1)
  45.  Jorge Cori (PER), 2543 (AM13)
  46.  Jan-Krzysztof Duda (POL), 2536, MI (PN)
  47.  Saleh Salem (UAE), 2531 (AS12)
  48.  Conrad Holt (USA), 2530 (Z2.1)
  49.  Bator Sambuev (CAN), 2530 (Z2.2)
  50.  Leif Erlend Johannessen (NOR), 2520 (ON)
  51.  Van Jün-kuo (CHN), 2509, IM (Z3.5)
  52.  Anna Usenyina (UKR), 2500 (WWC)
  53.  Liu Csing-nan (CHN), 2500, IM (AS12)
  54.  Torbjorn Ringdal Hansen (NOR), 2492, IM (ON)
  55.  Essam El Gindy (EGY), 2490 (AF)
  56.  Samy Shoker (EGY), 2487, IM (Z4.2)
  57.  Lou Ji-ping (CHN), 2483, IM (Z3.5)
  58.  Ziaur Rahman (BAN), 2470 (Z3.2)
  59.  Deysi Cori (PER), 2434, WGM (AM13)
  60.  Ali Sebbar (MAR), 2371, untitled (Z4.1)
  61.  Igor Bjelobrk (AUS), 2341, FM (Z3.6)
  62.  Gillan Bwalya (ZAM), 2341, FM (Z4.3)
  63.  G. Akash (IND), 2332, IM (Z3.7)
  64.  Mihail Markov (KGZ), 2305, untitled (Z3.4)

A verseny szabályai[szerkesztés]

A mérkőzések két játszmából álltak (kivéve a döntőt, amely négy játszmából). A versenyzőknek 90 perc és még 30 perc állt rendelkezésre a játszma befejezésére, és az első lépéstől kezdve lépésenként 30 másodperc többletidőt kaptak. Egyenlőség esetén két rapidjátszma következett 25 perc gondolkodási idővel és lépésenként 10 másodperc többletidővel. Ha még ekkor sem született döntés, akkor két rövidített rapidjátszmára került sor 10 perc gondolkodási idővel és lépésenként 10 másodperc többletidővel. Ha továbbra is egyenlőség állt fenn, akkor két villámjátszma következett 5 perc gondolkodási idővel és lépésenként 3 másodperc többletidővel. Ha még a villámjátszmák után is egyenlő volt az állás, akkor egy armageddonjáték következett, amelyben világosnak 5 perce, sötétnek 4 perce volt a játékra, amelyben a 61. lépéstől 3 másodperc többletidőt kaptak, és döntetlen esetén sötét lett győztesnek kihirdetve.

1–4. fordulók[szerkesztés]

1. szekció[szerkesztés]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
1  ARM Levon Aronján 2  
128  KGZ Mihail Markov 0  
  1  ARM Levon Aronján 3  
    64  RUS Igor Liszij 1  
64  RUS Igor Liszij
65  FRA Andrei Istrăţescu ½  
  1  ARM Levon Aronján ½  
  32  RUS Jevgenyij Tomasevszkij  
32  RUS Jevgenyij Tomasevszkij 5  
97  USA Alejandro Ramírez 4  
  32  RUS Jevgenyij Tomasevszkij
    33  PHI Wesley So ½  
33  PHI Wesley So
96  TUR Alexander Ipatov ½  
  32  RUS Jevgenyij Tomasevszkij
  16  RUS Alekszandr Morozevics
16  RUS Alekszandr Morozevics  
113  CAN Bator Sambuev  
  16  RUS Alekszandr Morozevics
    80  BRA Rafael Leitão ½  
49  RUS Ernyeszto Inarkijev
80  BRA Rafael Leitão  
  16  RUS Alekszandr Morozevics
  17  RUS Nyikita Vityugov  
17  RUS Nyikita Vityugov 2  
112  USA Conrad Holt 0  
  17  RUS Nyikita Vityugov
    48  AUT Markus Ragger ½  
48  AUT Markus Ragger
81  RUS Ivan Popov  

2. szekció[szerkesztés]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
8  USA Gata Kamsky  
121  CHN Lou Ji-ping  
  8  USA Gata Kamsky 3  
    57  RUS Alekszandr Simanov 1  
57  RUS Alekszandr Simanov
72  ENG Gawain Jones  
  8  USA Gata Kamsky  
  89  NOR Jon Ludvig Hammer ½  
25  CZE David Navara  
104  ARG Sandro Mareco ½  
  25  CZE David Navara 1
    89  NOR Jon Ludvig Hammer 3  
40  ARM Szergej Movszeszjan
89  NOR Jon Ludvig Hammer  
  8  USA Gata Kamsky
  9  AZE Sahrijar Mamedjarov ½
9  AZE Sahrijar Mamedjarov  
120  EGY Samy Shoker ½  
  9  AZE Sahrijar Mamedjarov
    56  RUS Makszim Matlakov  
56  RUS Makszim Matlakov
73  NED Jan Smeets ½  
  9  AZE Sahrijar Mamedjarov
  105  CHN Vej Ji  
24  RUS Jan Nyepomnyascsij ½  
105  CHN Vej Ji  
  105  CHN Vej Ji
    41  LAT Alekszej Sirov ½  
41  LAT Alekszej Sirov 4
88  CHN Hou Ji-fan 2  

3. szekció[szerkesztés]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
4  RUS Alekszandr Griscsuk 2  
125  AUS Igor Bjelobrk 0  
  4  RUS Alekszandr Griscsuk  
    68  POL Dariusz Świercz ½  
61  RUS Vagyim Zvjagincev
68  POL Dariusz Świercz  
  4  RUS Alekszandr Griscsuk  
  29  VIE Lê Quang Liêm  
29  VIE Lê Quang Liêm 2  
100  PHI Oliver Barbosa 0  
  29  VIE Lê Quang Liêm
    36  ESP Francisco Vallejo Pons  
36  ESP Francisco Vallejo Pons 2
93  ARG Diego Flores 0  
  29  VIE Lê Quang Liêm
  13  RUS Peter Szvidler
13  RUS Peter Szvidler 3  
116  UKR Anna Usenyina 1  
  13  RUS Peter Szvidler
    52  MDA Victor Bologan  
52  MDA Victor Bologan
77  CZE Zbyněk Hráček  
  13  RUS Peter Szvidler
  20  AZE Tejmur Radzsabov ½  
20  AZE Tejmur Radzsabov  
109  PER Jorge Cori  
  20  AZE Tejmur Radzsabov 4
    45  CUB Lázaro Bruzón 2  
45  CUB Lázaro Bruzón 3
84  RUS Jevgenyij Najer 1  

4. szekció[szerkesztés]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
5  RUS Szergej Karjakin  
124  MAR Ali Sebbar ½  
  5  RUS Szergej Karjakin  
    60  IND Krishnan Sasikiran  
60  IND Krishnan Sasikiran
69  ROU Constantin Lupulescu  
  5  RUS Szergej Karjakin  
  37  UKR Pavel Eljanov  
28  RUS Dmitrij Jakovenko 2  
101  PHI Mark Paragua 0  
  28  RUS Dmitrij Jakovenko ½
    37  UKR Pavel Eljanov  
37  UKR Pavel Eljanov
92  ITA Sabino Brunello ½  
  5  RUS Szergej Karjakin 1
  21  RUS Dmitrij Andrejkin 3
12  CHN Vang Hao  
117  CHN Liu Csing-nan ½  
  12  CHN Vang Hao 1
    53  RUS Alekszej Drejev 3  
53  RUS Alekszej Drejev
76  BLR Szergej Azarov  
  53  RUS Alekszej Drejev 2
  21  RUS Dmitrij Andrejkin 4  
21  RUS Dmitrij Andrejkin  
108  Irán Pouria Darini  
  21  RUS Dmitrij Andrejkin
    85  VIE Nguyen Ngoc Truong Son ½  
44  ARM Vladimir Hakobján ½
85  VIE Nguyen Ngoc Truong Son  

5. szekció[szerkesztés]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
2  ITA Fabiano Caruana  
127  IND G. Akash ½  
  2  ITA Fabiano Caruana  
    63  CHN Jü Jang-ji ½  
63  CHN Jü Jang-ji 3
66  SLO Alekszandr Beljavszkij 1  
  2  ITA Fabiano Caruana 3  
  31  RUS Vlagyimir Malahov 1  
31  RUS Vlagyimir Malahov  
98  CAN Eric Hansen ½  
  31  RUS Vlagyimir Malahov 3
    34  FRA Laurent Fressinet 1  
34  FRA Laurent Fressinet
95  USA Larry Christiansen ½  
  2  ITA Fabiano Caruana 2
  50  PER Julio Granda 0
15  HUN Lékó Péter  
114  NOR Leif Erlend Johannessen ½  
  15  HUN Lékó Péter ½
    50  PER Julio Granda  
50  PER Julio Granda 5
79  ARM Hrant Melkumjan 4  
  50  PER Julio Granda
  18  NED Anish Giri  
18  NED Anish Giri  
111  UAE Saleh Salem ½  
  18  NED Anish Giri 2
    47  CHN Li Csao 0  
47  CHN Li Csao
82  ISR Evgeny Postny  

6. szekció[szerkesztés]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
7  ISR Borisz Gelfand  
122  BAN Ziaur Rahman ½  
  7  ISR Borisz Gelfand  
    71  UZB Anton Filippov ½  
58  RUS Jevgenyij Romanov ½
71  UZB Anton Filippov  
  7  ISR Borisz Gelfand  
  39  UKR Olekszandr Moiszejenko ½  
26  FRA Étienne Bacrot 2  
103  NOR Simen Agdestein 0  
  26  FRA Étienne Bacrot
    39  UKR Olekszandr Moiszejenko  
39  UKR Olekszandr Moiszejenko w/o
90  EGY Ahmed Adly[16] w/d  
  7  ISR Borisz Gelfand
  23  FRA Maxime Vachier-Lagrave
10  CUB Leinier Domínguez 2  
119  EGY Essam El-Gindy 0  
  10  CUB Leinier Domínguez
    55  USA Alexander Onischuk ½  
55  USA Alexander Onischuk
74  VEN Eduardo Iturrizaga ½  
  10  CUB Leinier Domínguez ½
  23  FRA Maxime Vachier-Lagrave  
23  FRA Maxime Vachier-Lagrave 2  
106  USA Alexander Shabalov 0  
  23  FRA Maxime Vachier-Lagrave 2
    87  CUB Isan Reynaldo Ortiz Suárez 0  
42  HUN Polgár Judit ½
87  CUB Isan Reynaldo Ortiz Suárez  

7. szekció[szerkesztés]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
3  RUS Vlagyimir Kramnyik 2  
126  ZAM Gillan Bwalya 0  
  3  RUS Vlagyimir Kramnyik  
    67  RUS Mihail Kobalia  
62  RUS Denisz Hiszmatullin
67  RUS Mihail Kobalia  
  3  RUS Vlagyimir Kramnyik 3  
  30  UKR Olekszandr Arescsenko 1  
30  UKR Olekszandr Arescsenko  
99  USA Gregory Kaidanov ½  
  30  UKR Olekszandr Arescsenko
    94  ARG Rubén Felgaer ½  
35  RUS Alekszandr Rjazancev
94  ARG Rubén Felgaer  
  3  RUS Vlagyimir Kramnyik
  19  UKR Vaszil Ivancsuk ½
14  ENG Michael Adams  
115  CHN Van Jün-kuo  
  14  ENG Michael Adams
    51  UKR Jurij Krivorucsko  
51  UKR Jurij Krivorucsko 4
78  IND Parimarjan Negi 2  
  51  UKR Jurij Krivorucsko 1
  19  UKR Vaszil Ivancsuk 3  
19  UKR Vaszil Ivancsuk  
110  POL Jan-Krzysztof Duda ½  
  19  UKR Vaszil Ivancsuk 2
    83  USA Ray Robson 0  
46  UKR Andrej Volokityin 0
83  USA Ray Robson 2  

8. szekció[szerkesztés]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
6  USA Nakamura Hikaru 2  
123  PER Deysi Cori 0  
  6  USA Nakamura Hikaru  
    59  AZE Eltaj Safarli ½  
59  AZE Eltaj Safarli
70  EGY Bassem Amin  
  6  USA Nakamura Hikaru 2  
  102  IND Baskaran Adhiban 0  
27  RUS Jevgenyij Alekszejev 3  
102  IND Baskaran Adhiban 5  
  102  IND Baskaran Adhiban
    91  BRA Alexandr Fier ½  
38  POL Radosław Wojtaszek
91  BRA Alexandr Fier  
  6  USA Nakamura Hikaru ½
  22  UKR Anton Korobov
11  UKR Ruszlan Ponomarjov  
118  NOR Torbjorn Ringdal Hansen ½  
  11  UKR Ruszlan Ponomarjov 4
    75  RUS Daniil Dubov 5  
54  UKR Szergej Fedorcsuk 0
75  RUS Daniil Dubov 2  
  75  RUS Daniil Dubov
  22  UKR Anton Korobov  
22  UKR Anton Korobov 3  
107  AZE Vasif Durarbayli 1  
  22  UKR Anton Korobov 3
    43  GEO Baadur Jobava 1  
43  GEO Baadur Jobava 3
86  UKR Martyn Kravtsiv 1  

5-7. forduló[szerkesztés]

Negyeddöntők Elődöntők Döntő
                     
       
RUS Jevgenyij Tomasevszkij
USA Gata Kamsky ½  
RUS Jevgenyij Tomasevszkij
    RUS Dmitrij Andrejkin  
RUS Peter Szvidler
RUS Dmitrij Andrejkin  
RUS Dmitrij Andrejkin
   
  RUS Vlagyimir Kramnyik
ITA Fabiano Caruana
FRA Maxime Vachier-Lagrave  
FRA Maxime Vachier-Lagrave
    RUS Vlagyimir Kramnyik  
RUSVlagyimir Kramnyik
UKR Anton Korobov ½  

A döntő[szerkesztés]

Rsz. Név Ország Élő-p. 1 2 3 4 Össz
21 Dmitrij Andrejkin  Oroszország 2727 0 ½ ½ ½
3 Vlagyimir Kramnyik  Oroszország 2784 1 ½ ½ ½

Lásd még[szerkesztés]

2014-es sakkvilágbajnokság

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. World Chess Championship 2011 World Cup (angol nyelven). mark-weeks.com. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  2. World Chess Championship (Women) 2012 Knock-out Matches (angol nyelven). mark-weeks.com. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  3. Chennai 2011 50° Campeonato Mundial Juvenil (angol nyelven). BrasilBase. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  4. Athens 2012 51° Campeonato Mundial Juvenil (angol nyelven). BrasilBase. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  5. Jakovenko wins European Championship (angol nyelven). chess.com. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  6. European Individual Chess Championship 2013 (angol nyelven). Heinz Herzog (chess-results.com). (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  7. 2012 Continental Chess Championship (angol nyelven). Chess.com. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  8. VIII Campeonato Continental de las Americas 2013 (angol nyelven). chess-results.com. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  9. Asian Continental Chess Championship 2012 (angol nyelven). Chess-results.com. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  10. MANNY PACQUIAO CUP ASIAN CONTINENTAL CHESS CHAMPIONSHIPS - Men (angol nyelven). Heinz Herzog (chess-results.com). (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  11. Daaim Shabazz: 2013 African Individual Championships (angol nyelven). The Chess Drum, 2013. május 20. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  12. The World Chess Championship Zonals (2012–2013) (C26) (angol nyelven). mark-weeks.com. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  13. Regulations for the FIDE World Chess Cup 2013 (angol nyelven). FIDE. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  14. World Cup: The pairings are there! (angol nyelven). ChessVibes, 2013. július 15. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  15. Starting list (angol nyelven). chessworldcup2013.com. [2014. november 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)
  16. Ahmed Adly was denied permission to travel to World Cup (angol nyelven). Chessdom, 2013. augusztus 7. (Hozzáférés: 2015. augusztus 1.)

Források[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]

  • Sport Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap