Rembrandt (vonat)
Rembrandt | ||||
Az EC 90 vasúti járat svájci panorámakocsija (Apm 19) Utrecht állomáson | ||||
Típus | Trans-Europ-Express (TEE) (1967–1983) InterCity (IC) (1983–1987) EuroCity (EC) (1987–2002) | |||
Státusz | megszűnt | |||
Hely | Hollandia Németország Svájc | |||
Első járat | 1967. május 28. | |||
Utolsó járat | 2002. december 14. | |||
Utódja | ICE, EC Rätia | |||
Volt üzemeltető | Deutsche Bundesbahn SBB-CFF-FFS | |||
Vonal kezdete | Amsterdam CS | |||
Vonal vége | München Hauptbahnhof / Bahnhof Chur | |||
Távolság | 887 km / 985 km | |||
Járatsűrűség | naponta | |||
Utasellátás | étkezőkocsi | |||
Panorámakocsi | 1991-től | |||
Vasúti jármű |
| |||
Nyomtáv | 1435 mm | |||
Villamos vontatás | 1500 V DC (Hollandia) 15 kV 16,7 Hz (Németország) & (Svájc) | |||
A Wikimédia Commons tartalmaz Rembrandt témájú médiaállományokat. | ||||
Sablon • Wikidata • Segítség |
A Rembrandt egy nemzetközi vasúti járat volt, amely Hollandia fővárosát, Amszterdamot kötötte össze a németországi Münchennel és később a svájci Churral. Nevét a holland festőről, Rembrandtról kapta.[1] Az első 16 évében csak első osztályú kocsikat továbbító Trans-Europ-Express volt, később, 1983-tól két kocsiosztályú InterCity, végül 1987-től EuroCity.
Története
Trans Europ Express
Az Arnhem–Oberhausen-vasútvonalon a holland–német határon végzett villamosítási munkák befejezésével lehetővé vált 1967. május 28-án elindítani a Rembrandt-ot.[2][3] Ezen a vonalon az akkori három TEE-járat közül a Rembrandt-ot délutáni járatként indították el Amszterdamból, reggel a Rheingold és este Rhein-Main között. A Rembrandt a TEE Helvetia járattal együttműködve közvetlen kocsikat továbbított, amelyeket Mannheimben kapcsoltak le- és fel,[3][4] így délutáni TEE összeköttetést biztosított Amszterdam és Zürich között a Rajna völgyén keresztül a TEE Edelweiss mellett, amely reggel Amszterdamból indult és Brüsszelen és Luxemburgon keresztül közlekedett Zürichbe. Étkezőkocsit is továbbított, amelyet a német Deutsche Schlafwagen- und Speisewagengesellschaft (DSG) alkalmazottai üzemeltettek.[3][5]
A Rembrandt volt az első TEE, amely Baden-Württemberg fővárosába, Stuttgartba közlekedett.[6] Észak felé a Rembrandt kora reggel indult Amszterdamba Münchenből, így reggeli eljutási lehetőséget biztosított, kiegészítve a Rheinpfeil által nyújtott meglévő délutáni TEE járatot. 1979. május 27-étől megszűnt a Helvetia közvetlen kocsija,[7] és a mannheimi megállást darmstadtira cserélték.[8] 1980. június 1-jén az útvonal déli végén Stuttgartig rövidült.[5]
A Rembrandt utolsó munkanapja TEE-ként 1983. május 28. volt. Másnap a déli végállomását északabbra, Frankfurt am Mainba költöztették, és a vonatot két kocsiosztályú InterCity járattá alakították át.[9][10] Továbbra is egy teljes étkezőkocsit továbbított. Vonatszáma észak felé IC 122, dél felé IC 123 lett.[10]
EuroCity
1987. május 31-én, az EuroCity hálózat beindításával az EC Rembrandt felváltotta a TEE Rheingold-ot, bár a svájci végállomás nem Genf, hanem Chur volt. A Rembrandt eredeti útvonalát az EC Frans Hals szolgálta ki. Amikor 1991-ben új EC90 sorozatú svájci gördülőállomány került forgalomba, a Rembrandt-ot is EC90 sorozatú kocsikkal állították ki, beleértve a "panoráma" kocsikat is (svájci Apm 19 sorozat). Mivel a Rheingold 1962 és 1976 között panoráma kocsikat is továbbított, az 1991-es változás a Rembrandt szerelvényét is kiegészítette ilyen személykocsikkal a Rajna-völgyön át tartó vonatúthoz, bár újabb típussal, nem pedig a vista-kupola típussal, amelyet a Rheingold továbbított. 2002. december 14-én a Rembrandt helyébe név nélküli ICE-járat lépett Amszterdam és Bázel között.[11]
Irodalom
- Centre for publicrelations UIC. TEE (holland nyelven). Paris: Union International des Chemins de Fer (1972)
- Hajt, Jörg. Das grosse TEE Buch (német nyelven). Bonn/Königswinter: Heel Verlag (2001). ISBN 3-89365-948-X
- La Légende des Trans Europ Express (francia nyelven). Vannes: LR Presse (2007). ISBN 978-29-036514-5-9
- Goette, Peter. TEE-Züge in Deutschland (német nyelven). Freiburg: EK-Verlag (2008). ISBN 978-3-88255-698-8
Források
- ↑ TEE, p. 22.
- ↑ La Légende des TEE, p. 266.
- ↑ a b c "Summer Services, 1967" (changes taking effect). Cooks Continental Timetable (February 1967 edition), p. 406. London: Thomas Cook Publishing.
- ↑ La Légende des TEE, p. 267.
- ↑ a b Thomas Cook International Timetable (March 1–April 5, 1980 edition), pp. 67, 556. Peterborough, UK: Thomas Cook Publishing.
- ↑ TEE Züge in Deutschland, p. 114.
- ↑ Das grosse TEE Buch, p. 86
- ↑ Thomas Cook Continental Timetable (May 27 – June 30, 1979 edition), p. 67.
- ↑ TEE Züge in Deutschland, p. 117.
- ↑ a b Thomas Cook Continental Timetable (May 29 – June 30, 1983 edition), pp. 6, 67.
- ↑ La Légende des TEE, p. 269.