Ugrás a tartalomhoz

Kaszonyi-hegy Természetvédelmi Terület

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsuzsakossuth (vitalap | szerkesztései) 2019. december 1., 19:50-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Földrajza)
Kaszonyi-hegy Természetvédelmi Terület
A Kaszonyi-hegy
A Kaszonyi-hegy
Ország Magyarország
ElhelyezkedéseSzabolcs-Szatmár-Bereg megye
Legközelebbi városVásárosnamény
Terület1,566 km²
Alapítás ideje1991. december 31.
Elhelyezkedése
Kaszonyi-hegy Természetvédelmi Terület (Magyarország)
Kaszonyi-hegy Természetvédelmi Terület
Kaszonyi-hegy Természetvédelmi Terület
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 48° 14′ 49″, k. h. 22° 29′ 11″48.247000°N 22.486400°EKoordináták: é. sz. 48° 14′ 49″, k. h. 22° 29′ 11″48.247000°N 22.486400°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Kaszonyi-hegy Természetvédelmi Terület témájú médiaállományokat.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye beregi részén, Barabás község határában található az ukrán-magyar határon fekvő Kaszonyi-hegy Magyarországra átnyúló, déli része, egy egykori szigetvulkán maradványa. A hegy a nevét a szomszédos, időközben Ukrajnához került Mezőkaszony faluról kapta. A Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozó 156,6 hektáros védett területen gazdag az élővilág.

Fekvése

Barabás község határában, a falutól északkeletre, az ukrán-magyar határ mellett található.

Földrajza

A Beregi-síkságból kiemelkedő, a Kaszony-Bégányi-dombvidék hegy-láncolatához tartozó szigetvulkán, a Kaszonyi-hegy teteje lapos, plató formájú. 240 méteres tengerszint feletti magasságával ez a megye legmagasabb pontja. A vulkán a középső pleisztocén korban működött. Háromféle vulkáni kőzete közül a leggyakoribb a riolitláva. A hegy déli, délnyugati oldalán található kőbányát időnként még napjainkban is művelik.

Növényvilága

Növényvilága változatos, sajátosan kettős arculatú. Keleti felén a Kárpátokra jellemző fajok vannak többségben, a déli–délnyugati oldalon viszont az alföldi jellegű gyep- és egyéb növénytársulások uralkodnak. Megtalálható itt az ezüst hársas szurdokerdő és a dárdás karéjú kocsánytalan tölgyesek fás vegetációja, de védelmet érdemelnek a hegy sziklagyeptársulásai is.

Állatvilága

Állatvilága sokszínű. A nyaranta itt táborozó természetvédők madárgyűrűzés közben a Kaszonyi-hegyen és környékén közel 70 madárfajt számoltak össze, mint például:

Több ritka rovarfaj is otthonra lelt a Kaszonyi-hegyen és környékén. Ilyen például a beregi sokbordás futrinka (Carabus hampei ormayi), amely fokozottan védett és Natura 2000 jelölőfaj.

Lásd még

Források

  • E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület

Külső hivatkozások