Gamera

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Alensha (vitalap | szerkesztései) 2020. augusztus 30., 12:55-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Kitalált személyek, lények kategória eltávolítva; Filmszereplők kategória hozzáadva (a HotCattel))
Gamera
Gamera-szereplő
Megjelenési információk
Első megjelenéseGamera
MegalkottaSzaitó Jonedzsiró
MegszemélyesítőjeSóva széria:
Aragaki Teruó
Izumi Umenoszuke
Heiszei széria:
Manabe Naoaki
Szuzuki Dzsun
Ohasi Akira
Fukuzava Hirofumi
Millennium széria:
Szaszaki Tosinori
Epizódok száma12
Gamera adatai
Fajaóriásteknős
Képességeisugárhajtású repülés
tűzokádás
regenerálódás
emberi fegyverekkel szembeni ellenállás
manna hasznosítás (a Heiszei szériában)
Magasság60-80 m
Tömeg80-120 t
AliasA sérthetetlen
Szuperszörny
Az univerzum őre
A bátor
Minden gyerek barátja
EllenségeiBarugon
Gyaos
Viras
Guiron
Jiger
Zigra
Legion
Iris/Irys
Zedus

Gamera (ガメラ) a japán Daiei filmstúdió kitalált, teknősszerű kaidzsú (óriásszörny) karaktere. A Tóhó stúdió Godzilla filmjeinek sikere az 1960-as évek során számos utánzatot inspirált, melyek közül az 1965-ös Gamera címszereplője a legismertebb.

A két szörny között több párhuzam fedezhető fel, azonban Gamera köré idővel kialakult egy egyedi univerzum és mozifilm-franchise, aminek okán Japán leghíresebb kaidzsú karakterei között tartják számon. A Daiei 2002-es végleges csődbemenése után Gamera a stúdiót felvásárló Kadokawa Shoten kiadó Kodakawa Pictures filmrészlegének tulajdona lett.

Jellemzők

Gamera egy óriási ősteknős. Eredeti megjelenésében 60 méter magas és 80 tonna súlyú.[1] Képes két és négy lábon is közlekedni, kezeivel fogni. Szájában fogak és két hatalmas agyar van. Legjellegzetesebb képessége, hogy végtagjait páncéljába visszahúzva repülni tud, miközben a páncél nyílásaiból sugarakat lövell. Repülés közben forog, de ha csak hátsó lábait húzza be, egyenesen is képes repülni, elérve akár a 3 Mach sebességet.[1] Víz alatt 150 csomóval tud úszni.[2] Másik fő vonása a tűzokádás képessége. Petróleum-alapú anyagokkal, szénnel, tűzzel, nukleáris fegyverekkel és egyéb, hőhöz köthető anyagokkal táplálkozik, innen nyeri az energiát képességeihez. Képes a víz alatt és az űrben is életben maradni, saját erejéből bolygóról bolygóra utazni.

A Heiszei széria filmjeiben 80 méter magas és 120 tonnás, repülősebessége 3,5 Ma, vízalatti sebessége 180 csomó.[3][4] Ezekben a filmekben Gamera további képességeket nyer: könyökéből fegyverként használható csonttöviseket növeszt, szájából képes plazmagolyókat lőni. Magába tudja szívni a Föld energiáját (a „mannát”), és mentális úton akár emberekét is, ami által új erőket nyer, de ez a bolygó és az élőlényeinek rovására megy. Így képes például a mellkasát plazmaágyúvá alakítani vagy puszta energiából egy tűzkart alkotni magának, amikor saját karját harc közben elveszti.[4]

A páncélzata ellenáll az emberi fegyvereknek és a legtöbb óriásszörny támadásának. Hasa azonban puhább és védtelen. Másik gyengéje a hideg.

Gamera az első filmben ellenségként szerepel, egyedül a gyerekekre van tekintettel. Későbbi filmjeiben, miután több óriásszörnytől megvédte a Földet, a gyerekek fő védelmezőjévé válik.

Godzillával ellentétben Gamera oldalán nem harcolnak más szörnyek. Legfőbb visszatérő ellenfelei a Gyaos nevű repülőszörny-faj példányai.

Neve a japán kame (カメ), azaz teknős szóból és a -ra (ラ) képzőből származik. A -ra számos japán filmszörny nevében szerepel, s nyugati megfelelője a -zilla, lefordítva a Gamera tehát nagyjából annyit tesz, „Teknős-zilla”.[5]

Eredete

A három Gamera filmszéria három eltérő eredettörténetet írt a szereplő köré. A Sóva korszaki eredeti filmek szerint Gamera egy őskorból származó óriásteknős, amely a sarki jég alá fagyott. Az eszkimók legendái Gamerának nevezik, és kőfaragványaikból kiderül, hogy a nép korábban is találkozott ilyen lényekkel. A 60-as évek során egy szovjet bombázóhadat amerikai vadászgépek támadnak meg, mivel azok az Egyesült Államok légterében repültek. Az egyik szovjet gép lezuhan, és a bombák robbanása kiszabadítja az állatot a jég fogságából.

A Heiszei széria szerint Gamerát régen Atlantisz népe teremtette, hogy megvédje a Földet a Gyaosok támadásától. Egy kőtömbbe zárva lebegett a Csendes-óceánon, ahol emberek fedezik fel. Kiderül, hogy az atlantisziak számos másik Gamerát is létrehoztak a lény tökéletesítése előtt.

A Millennium széria szerint az eredeti Gamera 1973-ban feláldozta magát. 2006-ban egy fiú egy különleges teknőstojást fedez fel, amiből egy új Gamera kel ki, aki gazdájától a Toto nevet kapja. Felnőve szert tesz faja képességeire.

Filmek

A Gamera filmek, mint a legtöbb japán óriásszörny-film, három korszakra oszthatók. Magyar szinkronnal egy sem jelent meg.

Sóva széria

A sorozat komoly hangvitelű kaidzsú filmsorozatként indult, de főleg a gyerekek körében vált népszerűvé, ezért a későbbi epizódok inkább a fiatalabb korosztályt célozták meg. Jellemzők a gyerekfőszereplők, archív felvételek használata időkitöltésként, és a leegyszerűsített történetek.

Heiszei széria

Kaneko Suszuke filmtrilógiája, mely végig megőrizte komoly hangulatát. Kibővítette a mitológiát, kitért az óriásszörnyek létezésének lehetséges hatásaira, és a korhoz és költségvetéshez képest fejlett speciális effektusokat alkalmazott. A trilógia a korábbi részekkel ellentétben pénzügyi és kritikai siker volt, nyugaton és keleten is sokan a műfaj legjobbjai közé sorolják.[7]

Millennium korszak

A mindössze egy filmet magába foglaló korszak ismét a gyerekeket célozta meg. Itt a fiatal Totót egy élő sarkantyús teknős alakította.

Lehetséges jövőbeli film

2014 márciusában az Amiami áruház oldalán kínált Tokusatsu Newtype magazin 2014-es nyári számának termékleírása miatt felröppent a hír, hogy a Kodakawa Pictures új film készítésébe fog.[8] 2015 októberéig nem érkezett egyéb megerősítés, amikor is a New York Comic-Con rendezvény keretében[9] közzétettek egy rövid tesztfilmet, amivel a széria 50. évfordulóját ünnepelték.[10] A korai híresztelések szerint egy teljes filmet is tervbe vettek,[11] de a rövidfilmen kívül más nem került kiadásra.

Egyéb média

A Dark Horse Comics 1996-ban adta ki a négy számot megélt Gamera: The Guardian of the Universe című képregénysorozatot.[12]

Több videójáték is megjelent a franchise-ról, melyek Japánban voltak elérhetők:

  • Gamera: Daikaijuu Kutyu Kessen (Gamera: Guardian of the Universe)Game Boy, 1995
  • Gamera - Gyaosu Gekimetsu Sakusen (Gamera: Gyaos Destruction Strategy)Super Famicon, 1995
  • Gamera: The Time Adventure – Bandai Playdia, 1995
  • Gamera 2000PlayStation 1, 1997
  • Shī Aru Gamera - Batoru Pachinko (CR Gamera)pacsinko, 2009
  • Gamera Batoru (Gamera: Battle) – mobiljáték, 2012

Jelentőség

Bár nem olyan szinten, mint a Godzilla filmek szereplői, Gamera is a japán kaidzsú műfaj leghíresebb figurái közé tartozik, és hatással volt mind a keleti, mind a nyugati popkultúrára. A legtöbb 60-as évekbeli japán filmszörnyeteggel ellentétben Gamera főleg a gyerekekhez szólt, így tett szert önálló piacra.[13] Gamera és társszörnyei, vagy valamilyen utánzatuk, paródiájuk számos ismert műben szerepeltek, úgy mint A Simpson családban (10. évad, 23. epizód zárópoénja) vagy a Pokémon franchise-ban (a Squirtle nevű, teknősszerű Pokémon forgótámadása). Torijama Akira mangaka Dr. Slump és Dragon Ball című műveiben is megjelenik Gamera lekicsinyített változata, utóbbiban például Zseniális Teknőst szolgálja.

A filmszéria a 70-es, 80-as évek Amerikájában az olyan délutáni szörnyfilm-matinék révén tett szert viszonylagos ismertségre, mint a Creature Double Feature, illetve a Mystery Science Theater 3000 című, 1990-es évekbeli kultuszsorozatban is bemutatták is kiparodizálták a legtöbb első-szériás Gamera filmet. Magyarországon a Max's Midnight Movies sorozat keretében került bemutatásra az eredeti film amerikai változata. Egyéb országok forgalmazói sajátosan viszonyultak a kaidzsú filmekhez:[14] Nyugat-Németországban például a Gamera vs. Barugon-t megtévesztően egy Godzilla műként adták ki, Barugon nevét Godzillára, Gamera nevét pedig Barugonra változtatták.[15]

A Gamera márka többször visszahatott ihletőjére, a Godzilla franchise-ra. A 60-as évek romló jegyeladásai és fogyatkozó költségvetései miatt Tanaka Tomojuki, a Godzilla filmek producere, közvetlenül a Gamera filmekhez fordult, hogy leutánozza gyors és költséghatékony gyártásai technikáikat.[16] 1970 márciusában, az Expo '70 nevű oszakai világkiállításon a rivális Daiei és Tóhó stúdiók egy tíznapos jelmezes előadás során egymásnak uszították a két szörnyet.[17] Egy Godzilla film készítése Kaneko Suszuke egyik fő vágya volt, azonban a 90-es évek elején a Tóhó elutasította ezt a még ismeretlennek számító rendezőt. Később a Heiszei korszakos Gamera filmek sikerét látva a stúdió visszahívta Kanekót, és a rendezésében megjelent Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack a Millennium korszak legsikeresebb Godzilla filmje lett.[18]

A University of Maryland Gamera I és Gamera II nevű emberi meghajtású helikopterei az ő nevét őrzik. Az egyetem kabalaállata egy gyémántteknős, így a gépek a filmszereplőhöz hasonlóan repülő teknősöknek tekinthetők. 2011-ben egy Gamera nevű sarkantyús teknős, akinek amputált lábát egy görgőre cserélték, bekerült a hírekbe.[19] A késő kréta korban élt ősteknős, a Gamerabaena sonsalla szintén a nevét viseli.[20]

Források

  1. a b Gamera (Showa), kaijuphile.com (angolul)
  2. Showa Gamera Archiválva 2015. szeptember 24-i dátummal a Wayback Machine-ben, shrineofgamera.com (angolul)
  3. Gamera (Heisei), kaijuphile.com (angolul)
  4. a b Heisei Gamera Archiválva 2015. szeptember 24-i dátummal a Wayback Machine-ben, shrineofgamera.com (angolul)
  5. Kalat, David. A Critical History and Filmography of Toho's Godzilla Series, 2. kiadás (angol nyelven), McFarland Press, 107. o. (2010). ISBN 0786447494 
  6. Gammera The Invincible TV műsor, tv.animare.hu
  7. Shusuke Kaneko adatlapja, tohokingdom.com (angolul)
  8. New Gamera Project Listed by Retailer, animenewsnetwork.com (angolul)
  9. Ragone, August: "NEW GAMERA" WILL BE REVEALED AT NYCC '15! October 8th on the Live Stage (Booth #656) (angol nyelven). The Good, The Bad, & Godzilla, 2015. október 7. (Hozzáférés: 2015. október 8.)
  10. Ragone, August: TITANIC TERRAPIN SET TO RETURN IN "GAMERA"! Director Announced, Trailer Screened at NYCC! (angol nyelven). The Good, The Bad, & Godzilla, 2015. október 8. (Hozzáférés: 2015. október 8.)
  11. NYCC 2015 GAMERA Staff Interview (angol nyelven). Facebook, 2015. október 8. (Hozzáférés: 2015. október 8.)
  12. Gamera Dark Horse, 1996 Series, comics.org (angolul)
  13. August Ragone. Eiji Tsuburaya: Master of Monsters (angol nyelven). Chronicle Books, 109. o.. ISBN 1452135398 
  14. Kalat, David. A Critical History and Filmography of Toho's Godzilla Series, 2. kiadás (angol nyelven), McFarland Press, 92. o. (2010). ISBN 0786447494 
  15. Daikaijû kettô: Gamera tai Barugon (1966) Trivia (angol nyelven). IMDb. (Hozzáférés: 2016. augusztus 18.)
  16. Kalat, David. A Critical History and Filmography of Toho's Godzilla Series, 2. kiadás (angol nyelven), McFarland Press, 191. o. (2010). ISBN 0786447494 
  17. Shout! Factory TV Presents Gamera Marathon + 26 Gamera Facts (angol nyelven). SciFi Japan, 2015. október 16. (Hozzáférés: 2016. augusztus 18.)
  18. Kalat, David. A Critical History and Filmography of Toho's Godzilla Series, 2. kiadás (angol nyelven), McFarland Press, 238-242. o. (2010). ISBN 0786447494 
  19. Görgős protézist kapott a teknős - videó, borsodonline.hu
  20. (2010) „A new baenid turtle from the Upper Cretaceous (Maastrichtian) Hell Creek Formation of North Dakota and a preliminary taxonomic review of Cretaceous Baenidae”. Journal of Vertebrate Paleontology 30 (2), 394–402. o. DOI:10.1080/02724631003618389.