Energetikai Szakkollégium Egyesület

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen TaffyZoli (vitalap | szerkesztései) 2021. március 9., 12:24-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎A szakkollégium célja: "Mi" ragozású kifejezések javítása)
Energetikai Szakkollégium Egyesület
EgyetemBudapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
KarVillamosmérnöki és Informatikai Kar, Gépészmérnöki Kar
Alapítva2002.október 17.
Cím1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3. D épület 222. szoba
Befogadólétszám47
Az Energetikai Szakkollégium Egyesület weboldala

Az Energetikai Szakkollégium 2002. október 17-én alakult, az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület (ETE), a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) és a Magyar Energetikai Társaság (MET) támogatásával, gépész- és villamosmérnök hallgatók együttműködésében. 2008. április 4-től a szakkollégium közhasznú egyesületi formában folytatja tevékenységét.

Az energetika területén működő vállalatok vezetőinek, szakembereinek, az energetika iránt érdeklődőknek, illetőleg a szakiránnyal még csak tanulmányok szintjén foglalkozóknak egyaránt közös érdeke, hogy a következő mérnök generációk elméleti és gyakorlati szinten egyaránt hiteles, és a lehetőségekhez mérten teljes képpel rendelkezzenek e sokrétű és szerteágazó tudományterület múltjáról, jelenéről és a jövőbeni fejlődési lehetőségeiről.

Mindezt elősegítendő kiemelkedően fontos az elméleti és gyakorlati tudás összekapcsolódásának elősegítése, az ipar és az egyetemek közötti kommunikáció javításának, partnerkapcsolatok létrejöttének támogatása.

Ezen gondolatok megvalósítását tűzte ki céljául az Energetikai Szakkollégium Egyesület (továbbiakban ESZK).

A szakkollégium célja

A Szakkollégium heti rendszerességgel rendez előadásokat, fórumokat, üzemlátogatásokat, melyeken lehetőséget nyújt az érdeklődőknek az egyetemi, főiskolai tananyagot meghaladó ismeretanyag megszerzésére illetőleg tapasztalt, gyakorló szakemberek álláspontjainak megismerésére. Szakmailag elismert előadókat hív meg a hallgatók körébe, folyamatosan lépést tartva a technikai fejlesztésekkel és gazdasági aktualitásokkal.

Elősegíti a hallgatók és az energetikában élen járó cégek kapcsolatfelvételét. Közreműködik nyári szakmai gyakorlatok szervezésében, a cégek számára lehetőséget ad szakmai bemutatkozásra, előadások tartására, állásajánlatokat közvetít, továbbá az egyetemi oktatókkal is együttműködve megszervez energetikai feladatok önálló hallgatói tevékenység keretében történő megoldását, kidolgozását.

Az energetika és kapcsolódó területeinek megismerését tagjai részére az egyéni igényeknek megfelelő konzultációs lehetőségek és konferencia részvételek biztosításával, TDK és diplomaterv pályázataival is segíti. Emellett 2010 őszén első alkalommal belső szakmai kurzust is szervez. Hasonló, az iparban is alkalmazott és az egyetemi képzések során nem feltétlenül elsajátítható ismereteket nyújtó kurzusok rendszeres lebonyolítását a továbbiakban is tervezi, együttműködve a kompetens vállalatokkal.

Az Energetikai Szakkollégium tagsága

Tevékenységét a hallgatók érdeklődési körével és az ipar elvárásaival összhangban folyamatosan bővíti.

A szakkollégium története

Több mint tíz évvel ezelőtt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem mérnök hallgatóinak egy csoportja, egyetemi oktatóik segítségével egy új társaság létrehozására vállalkozott. Úgy érezték, hogy az egyetemen megszerezhető alapok mellett a sikerhez elengedhetetlen, hogy a folyamatban levő iparági kutatásokkal és aktuális információkkal is tisztában legyenek. Ezért 2002. október 17-én az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület (ETE), a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) és a Magyar Energetikai Társaság (MET) támogatásával megalapították az Energetikai Szakkollégiumot.

A kitűzött céloknak és elvárásoknak megfelelve, a szakkollégium több, mint 15 éve szervez az energetika szerteágazó területéhez kapcsolódó programokat az egyetemi hallgatóknak és az egyre nagyobb számban jelentkező külső érdeklődőknek.

2008. április 4-től Szakkollégiumunk munkáját az Energetikai Szakkollégium Egyesület támogatja.

Szervezeti felépítés

Az Energetikai Szakkollégium több mint tíz évvel ezelőtti alapítása óta jelentős fejlődésen ment keresztül: formálódó szakmai körből széles tevékenységi körű, egyetemi és ipari körökben is ismert diákszervezetté vált. A tevékenységbeli bővüléssel, a belső és külső körülmények változásával párhuzamosan alakult a szervezeti forma is. A korai, gyengén definiált szerepkörök idővel pontosan körvonalazódtak, majd a működéshez illeszkedő rendszerbe foglaltattak. A formális keretek megjelenése mellett is megmaradt azonban a szakkollégiumi közösség baráti, önszerveződő jellege. Ez a sajátos légkör kiemelt értékünk, mely az elkövetkező években is biztosíthatja számunkra a megújulást. Szervezeti struktúránk vállalati mintára épül fel. Öt osztállyal működik a szakkollégium, melyek az egyenlő munkamegosztást és a feladatkörök előnyös elkülönülését szem előtt tartva alakultak ki. Ezek a következők:

  • Ipari és Stratégiai Osztály
  • Titkári Osztály
  • Nyilvános Osztály
  • Belső Osztály
  • Projekt Osztály

Az osztályok élén az elnökség tagjai állnak, akik koordinálják az osztály működését és feladatait.

Szakkollégium önkormányzati elven működik, a legfőbb döntéshozó szerv az általában havonta ülésező Közgyűlés. A Közgyűlés által hozott határozatok végrehajtására, az ügyvezetési feladatok ellátására, illetve a szervezet képviseletére a Közgyűlés ötfős Elnökséget választ, melynek tagjai az Elnök, a Titkár, illetve a három Alelnök. Míg az Elnök elsősorban a Szakkollégium képviseletéért, illetve az általános ügymenetért felel, a Titkár feladata a Szakkollégiumon belüli működés szabályosságának, valamint az erőforrások hatékony elosztásának biztosítása. Az ő munkájukat három Alelnök segíti a legfontosabb feladatok szerint csoportosítva tevékenységeiket. Megemlítendő, hogy az ESZK tevékenységét Felügyelő Bizottság ellenőrzi, mely tanácsaival, észrevételeivel segíti hosszú távú terveinek megvalósulását, illetve felügyeli a mindennapos működést is.

2014 nyarán megalakult a Szakkollégium Szakmai Tanácsadó Testülete, mely az egyetem energetikai képzésért felelős vezetői és a hazai energiaipar vezető nagyvállalatainak felsővezetői alkotják, szakmai tanácsaikra és segítségükre hagyatkozunk a szakkollégium programjainak tervezésekor.

A szervezeti felépítést a 2015-ös évben tudatosan bővítette ki a szervezet projektekkel, melyekbe a belépés a tagok közül bárkinek lehetséges, így a kiemelten fontos rendezvényeinken külön munkacsoportok dolgozhatnak, melyek minden támogatást megkapnak az alosztályok és a csoportok alapvető funkcióin keresztül. A tavaszi félév során ugyanakkor vezetőségi szinten folyamatosan zajlott a Szakkollégium 2015 tavaszán bevezetett szervezeti struktúra átalakításának tökéletesítése. A struktúraátalakítás a folyamatos megújulás fenntartása mellett alapvetően azt a célt szolgálja, hogy a pozícióhoz tartozó feladatkörök pontosabb definiálásával növelhessük tevékenységünk hatékonyságát.

Rendezvények

Előadások

Az ESZK heti rendszerességgel szervez előadásokat, melyeken lehetőséget nyújtunk az érdeklődőknek az egyetemi tananyagot meghaladó ismeretanyag megszerzésére, illetőleg tapasztalt, gyakorló szakemberek álláspontjainak megismerésére. A bárki által szabadon látogatható rendezvényekre szakmailag elismert előadókat hívunk meg az energetika széles spektrumából.

Erőművi nagykarbantartások Magyarországon

Magyarországon több mint 30 erőmű található. Annak érdekében, hogy minél tovább üzemelhessen egy adott létesítmény, meghatározott időnként karban kell tartani. Az erőművek karbantartása legalább akkora, ha nem nagyobb gondosságot igényel, mint maga a megépítése. Az idősebb egységeket a karbantartások során nem csak javítani, hanem fejleszteni is érdemes. Az előadás a karbantartási munkákról adott egy összefoglaló képet a résztvevőknek.

A blockchain technológia felforgatja az energiaszektort is?

Napjaink egyik legmegosztóbb témája az utóbbi években egyre népszerűbbé váló Bitcoin. A Bitcoin mögött álló blockchain-technológiával a felek biztonságosan, szinte valós időben bonyolíthatják le ügyleteiket. Nagy hátrány, hogy a rendszer működtetéséhez, azaz a kriptovaluták bányászatához rengeteg villamos energia szükséges, ami nem egyeztethető össze sem a fenntarthatósággal, sem az energiatakarékossággal. Ennek kérdéskörét vizsgálta meg az előadás.

Tehetséges hallgatók az energetikában

A rendezvény célja, hogy lehetőséget adjon az érdeklődő közönségnek, hogy megismerje a szakkollégisták kutatási eredményeit, miközben ők maguk újabb tapasztalatokkal gazdagodnak az előadások bemutatásával. Az est folyamán a résztvevőknek alkalma nyílt a tudományos munkákkal kapcsolatos kérdéseik megvitatására is. Az esemény keretein belül lebonyolításra került két előadás- és egy poszterszekció.

Paks II aktualitásai

Az előrejelzések szerint a 2030-as évekre a jelenlegi beépített erőművi villamos teljesítőképességnek körülbelül 60%-a fog rendelkezésre állni. Az ellátásbiztonsághoz új kapacitások építése szükséges, a jelenlegi legnagyobb projekt a Paks 2 atomerőmű beruházása. A blokkok telepítésének megkezdése előtt nagyszabású előkészítési munkálatokra van szükség mind az engedélyeztetés, mind pedig a kivitelezés területén.

Mi Energiánk - Fiatalok a tudományban

Az Energetikai Szakkollégium Kandó Kálmán emlékfélévének ötödik előadása alkalmával megrendezésre került a Szakkollégium évente esedékes szakmai előadásestje, melyen az érdeklődőknek lehetősége nyílt megismerni a szakkollégisták aktuális kutatási eredményeit. Az est egy 5 előadásból álló szekcióval indult, melyet egy 14 tagú poszterszekció követett, ahol az érdeklődők részleteiben is megismerhették az 5 előadás eredményeit, valamint további 8 hallgató kutatásait is. Az elhangzó és bemtatott kutatások tematikája az energetika minden területén átívelve érintette a villamos-, hő- és atomenergetikát, a megújulókkal kapcsolatos aktuális kérdéseket, valamint az energetika gazdasági, piaci aspektusait is.

Energiatárolás- a velünk élő jövő

Az Energetikai Szakkollégium Stoczek József emlékfélévének harmadik előadása Energiatárolás – a velünk élő jövő címmel október 17-én került megrendezésre. Az eseményen résztvevők a Power to X technológiák elismert szakértője, Dr. Pálfi Géza, az MVM energiatárolási szenior menedzsere által megismerhették az energiatárolás jövőbeli fejlődését és az ezeket kiváltó okokat.

Üzemlátogatások

Az ESZK szerint nagy jelentősége van annak, hogy a tanórákon és az előadásainkon megszerzett ismeretek gyakorlati alkalmazását is bemutassuk, ezért félévente több alkalommal üzemlátogatást szervezünk erőművekbe, alállomásokba és más ipari létesítményekbe. Az egész napos programot kínáló, térítésmentes üzemlátogatások során olyan más körülmények között nehezen meglátogatható helyszínekre juthatnak el az érdeklődők, mint például a Paksi Atomerőmű Karbantartó és Gyakorló Központja. A környező országok energetikai rendszerének megismerése és egy kellemes kirándulás élménye miatt a szakkollégium külföldi üzemlátogatásokat is szervez. Több ízben járt már Ausztriában és Szlovákiában, Németországban és Svájcban (CERN) is, és további hasonló túrákat is tervez.

MOL Nyrt. Százhalombattai Dunai Finomító

2016. október 14-én az Energetikai Szakkollégium szervezésében a hallgatók a MOL Nyrt. Dunai Finomítójába látogattak el. A program első részeként a DUFI működéséről láthattak egy filmet, melyben megismerhették a főbb folyamatokat részletesebben, valamint további érdekes információkat tudhattak meg az üzemről. Ezt követően egy makettnél megnézhették, hogy a finomító mely része milyen feladatokat lát el, közben pedig kérdéseket tehettek fel, melyre a MOL munkatársai készséggel válaszoltak. Végül egy buszos körút keretein belül lehetőség nyílt a maketten már megnevezett üzemrészek megtekintésére.

Paksi Atomerőmű

A félév harmadik üzemlátogatásán a Paksi Atomerőműbe látogathattak el az érdeklődők. A program során először a Tájékoztató és Látogató Központot tekinthették meg a résztvevők, ezután az Üzemi Területet lehetett bejárni, melynek során a turbinacsarnokot, a blokkvezénylőt végül pedig a reaktorcsarnokot lehetett megnézni. Ezután a Karbantartó Gyakorló Központ következett, a programot pedig az Atomenergetikai Múzeum megtekintése zárta.

Lengyelországi külföldi üzemlátogatás (szlovákiai és csehországi kitérővel)

2017-ben, az ősz folyamán, október 20-22. között a Szakkollégium már hagyományosnak tekinthető külföldi üzemlátogatást szervezett. Az első napon a pozsonyi Slovnaft olajfinomítót és az ostravai Landek Park bányamúzeumot tekintették meg a hallgatók. A második napon a Porabka-Zarban található szivattyús tározós erőműbe, illetve a krakkói repülési múzeumba tettek látogatást. A harmadik napon hazafelé jövet a trakovicei CCGT kombinált ciklusú erőművet keresték fel.

GólyaPaks

A korábbi évekhez hasonlóan 2018 őszén is megrendezésre került a GólyaPaks nevű rendezvény. A látogatás során elsőként a Tájékoztató és Látogató Központot tekintették meg a résztvevők, majd bejárták az üzemi területet és vele együtt a 4-es blokk látogatófolyosóját, végül az Atomenergetikai Múzeumot és a Karbantartó Gyakorló Központot látogatták meg.

TRIGA

Az üzemlátogatás kezdetén Dr. Helmuth Böck egy rövid előadást tartott a reaktor működéséről. Lehetőség nyílt megtekinteni a kutatóreaktort, valamint a reaktor vezénylőjét. Az üzemlátogatás végén egy szeminárium keretében a Szakkollégium és a Young Generation of the Austrian Nuclear Society bemutatta egymásnak tevékenységeit, valamint Ausztria, illetve Magyarország energiapolitikáját.

Paksi vízkivételi mű látogatása

Az Energetikai Szakkollégium 2019-es tavaszi félévének szakmai napjának programja a Paksi Atomerőmű Zrt. vízkivételi művének látogatása volt. A program a látogató központban indult, ahol Süli János Miniszter Úr megérkezése után beszélgetést folytattunk az Atomerőmű és az atomenergia közéleti szerepéről, majd Fenyvesi Csaba, a vízkivételi mű osztályvezetője tartott egy prezentációt a vízkivételi mű mindennapjairól, a Dunába visszaengedett víz hőmérsékletének alakulásáról és az alacsony vízállás okozta nehézségekről. Az érdekes előadások és az ellenőrzés után elindult az üzemlátogatás.

Fórumok

Az Energetikai Szakkollégium fontosnak tartja, hogy külön figyelmet biztosítson az ország jövőjét befolyásoló legfontosabb energetikai kérdéseknek. A hagyományosan megrendezésre kerülő, széles közönséget vonzó vitafórumaink többek között eddig az alábbi kérdéseket dolgozták fel:

Atom vagy zöld?

A Szakkollégium 2004. november 11-én rendezte meg az Atom vagy zöld? c. vitafórumot. A vita három órán át tartott szünet nélkül. Összesen 324 érdeklődő jelent meg rajta, nagyrészt a BME hallgatói és tanárai, de több hazai vállalat is megjelent rajta. Pl.: Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE), MAVIR, MVM Magyar Villamos Művek Zrt., stb. A vitafórumon részt vett továbbá Dr. Szerdahelyi György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Energetikai Főosztály főosztályvezető helyettese, Dr. Aszódi Attila, Ámon Ada, a Magyar Energia Klub ügyvezetője, Jan Haverkamp a Greenpeace holland szakértője.

A vízerőművek helyzete Magyarországon

2005. május 5-én rendezte meg a Szakkollégium az ,,A vízerőművek helyzete Magyarországon" címmel. A fórumon először négy előadást hallgattak meg, ezt követte maga a vita. Az első előadó Dr. Varga István volt, utána Dr. Vladimir Ondrušek, Dr. Kullmann László és Ötvös László követte. A vitát Dr. Lakatos Károly vezette. Az érintett kérdések közé tartozik a komplex vízgazdálkodás, környezetre gyakorolt hatás, hajózás, rekreáció és turizmus.

A Paksi Atomerőmű üzemidő hosszabbítása

2006. március 28-án került sor a vitára. A vita moderátora Dr. Aszódi Attila volt, a fórum főmérnöke Dr. Molnár Károly volt.

Az első előadó Dr. Gerse Károly volt, aki megemlítette hogy a Paksi Atomerőmű több mint 40%-át adja a magyar energiatermelésnek, aminek következtében nem lenne gazdaságos leállítani.

A második előadó Hamvas István volt (a MVM Paksi Atomerőmű munkatársa), aki arról beszélt, hogy az atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása mennyire biztonságos, hogy a folyamat vajon szükséges, illetve gazdaságos-e. Beszélt továbbá arról is, hogy hogyan lehetne megvalósítani.

A harmadik előadó Dr. Lux Iván volt. Ő a hazai szabályozási rendszerről, az üzemidőn túli üzemeltetés engedélyezésről, illetve a folyamat menetéről beszélt. Azt mondta, hogy ez csak akkor lehetséges, hogyha az erőműben képesek a 2006-ban aktuális problémák megoldására.

A negyedik és utolsó előadó Dr. Hegyháti József volt (A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. Ügyvezető igazgatója). A hazai radioaktív hulladékkezelésről beszélt. Azt is mondta, hogy amíg a hazai hulladékkezelés nem megoldott, addig nem lehet beszélni az üzemidő meghosszabbításáról.

Az előadások végén Dr. Aszódi Attila beszélt a nukleáris energiatermelés jövőjéről Magyarországon.

2400 MW-os szabolcsi gázerőmű kérdései

2007. december 4-én került sor az Energetikai Szakkollégium és az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület Villamosenergia Szakosztályának közös rendezvényére, melynek témája az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. által építtetendő 6x400 MW-os teljesítményű kombinált ciklusú gázturbinás erőmű fejlesztése volt. Az előadás helyszínéül a Bliber rendezvényház konferenciaterme szolgált. Az első előadást Brázai Miklós, a KPMG Hungária Kft. tanácsadója tartotta meg.

Energiatakarékosság és környezetvédelem

Energiatakarékosság, környezetvédelem címmel rendezett fórumot az Energetikai Szakkollégium 2008. október 8-án a Műegyetem I épületének Kozma László termében. A fórum célja az volt, hogy megvitassuk, mit tehetünk környezetünkért az energetika területén. A fórum fővédnöke Dr. Stépán Gábor, a Gépészmérnöki kar dékánja volt. Rajta kívül más neves előadók is megjelentek, mint Dr. Kerekes Sándor, Dióssy László és Dr. Pálvölgyi Tamás. A fórumon érintőlegesen tárgyalták a klímaváltozást is.

Erőműépítés Magyarországon

A Szakkollégium 2009. szeptember 30-án rendezte meg a fórumot. A fórumon a magyar hatóságokat és ipart képviselő neves szakértői vettek részt, mint Dr. Grabner Péter, Dr. Lux István és Dr. Bacskü Mihály. A fórumon arról beszéltek, hogyan juthat el a villamosenergia a felhasználókhoz úgy, hogy megfelel az ellátásbiztonsági és környezetvédelmi igényeit is kielégíti. Felmerült a kérdés, hogy érdemes-e szén- vagy földgáztüzelésű erőműveket építeni, mire elegek a megújuló energiaforrások, illetve, hogy van-e szükség új atomerőművi blokkok létrehozására.

Gáz vagy távhő?

A fórum 2010. október 20-án került megrendezésre a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem I épületében, melyre Dr. Zsebik Albint, Farkas Zsoltot, Lángfy Pált és Beliczay Erzsébetet kértük fel előadónak, míg az este moderálását és egy bevezető előadás megtartását Dr. Gács Iván vállalta el az egyetem Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszékéről. A fórumon beszéltek a távfűtés és távhűtés előnyeiről, illetve hátrányairól. Beszéltek a kapcsolt energiatermelés hasznosságáról is.

Üzemanyag 2050. A hajtóanyagok jövője, a jövő hajtóanyagai (2012)

2012. április 5-én rendezte meg a Szakkollégium fórumát a hajtóanyagok jövőét illetően. A meghívott előadók az energiaipar különböző területeiről érkeztek: Dr. Leveles László, Kovalcsik Tamás, Pataki István. A moderátori teendőket az Energetikai Gépek és Rendszerek tanszék docense, Dr. Gács István vállalta el. A rendezvények kb. 250 érdeklődő vett részt, akiknek többsége egyetemi hallgató volt. A fórum egyik fontos témája a Közlekedés 2050. az Európai Unió 2011-ben megjelent közlekedési terve volt.

Hogyan készül Paks II?

A 2014. november 12-én tartott fórum egyik kiváltó oka a magyar és orosz kormányok által aláírt megállapodás volt. A Paks II. melletti döntést Magyarországon heves politikai viták követték.

A fórumon előadott Fichtinger Gyula, és más neves előadók is. Beszélt róla, hogy új atomerőmű blokkok létesítése Magyarországon nagyon komoly szabályozásokon kell hogy átmenjen, nagyon fontos a nukleáris biztonság.

A második előadó Dr. Aszódi Attila volt, aki ekkor a Paksi Atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős kormánybiztos volt. Beszélt róla, hogy az atomerőmű építése nem csak azért nagy elköteleződés, ugyanis hatalmas költségekkel jár, hanem mert évtizedekre, vagy esetleg egy évszázadra is szólhat. Magyarország a villamosenergiájának nagy részét szerzi meg importból, ami kockázatosnak számít, éppen ezért szükséges a termelés megnövelése. A fórumon erről is volt szó.

Az utolsó előadó Nagy Sándor, az MVM Paks II Atomerőmű Fejlesztő Zrt. vezérigazgatója volt. Az előadásának témája elsősorban az új paksi blokkok műszaki jellemzői volt.

A fórum végén az érdeklődők az előadások alatt felmerült kérdéseikre kaphattak választ, ahol többek közt megtudatták, hogy számos új munkahely várja majd a tehetséges fiatalokat.

Az olajpiac alkonya? Az alacsony kőolajár hatása az energiaszektorra (2016)


International Youth Conference on Energy

A 2007-es évben hagyományteremtő céllal lett megszervezve az „International Youth Conference on Energetics 2007” (IYCE) nevű, angol nyelvű nemzetközi ifjúsági konferencia, melyet olyan nagy nemzetközi szakmai szervezetek támogattak, mint például az AEE, a CIGRE, vagy az ENEN. Hasonló jellegű, célzottan fiatal kutatók, egyetemi és PhD hallgatók számára korábban nem rendeztek konferenciát hazánkban. A konferencia lehetőséget nyújtott a fiatal szakemberek munkájának nemzetközi szintű ismertetéséhez, továbbá személyes kapcsolatok létesítéséhez maguk az előadók és a rendezvényen megjelenő, az ipart és az egyetemeket képviselő neves szaktekintélyek között.

A „2nd International Youth Conference on Energetics 2009” (IYCE’09) konferencia fő célkitűzése az első szervezéshez hasonlóan az energetika fontosságának és innovatív jövőjének tudatosítása, biztosítása volt, a jövő generációjának megszólításán keresztül. Az ismételten Budapesten lebonyolított konferencián 23 országból érkező 129 résztvevő összesen 63 publikációt mutathatott be.

A 2011-ben szervezett, „3rd International Youth Conference on Energetics 2011” (IYCE’11) konferencia Portugáliában, Leiria városában került megrendezésre, társszervezőként pedig közreműködött a helyi egyetem, az IPL (Polytechnic Institute of Leiria). A Szakkollégium nemzetközi porondon is megállta a helyét: közel 30 országból látogattak el a rendezvényre, 95 szerző 104 cikket publikált, adott elő 15 szóbeli és 2 poszter szekcióban.

2013-ban újra Magyarországon került megszervezésre a „4th International Youth Conference on Energy 2013” (IYCE’13). A konferenciának ezúttal Siófok, azon belül is a Hotel Residence Balaton**** adott otthont, ahol a több mint 28 országból érkező résztvevő nem csak a szakmai program élményeivel, de páratlan balatoni panoráma látványával is gazdagodhatott. Az IYCE 2013 konferencián közel 110 résztvevő 91 cikket publikált és adott elő összesen 12 szóbeli és 1 poszter szekcióban.

2015-ben szervezett „5th International Youth Conference on Energy 2015” (IYCE’15) konferenciának az olaszországi Pisa adott otthont. Az esemény 2015. május 27-30. között zajlott, melyben társszervezőként az olasz Nuclear and Industrial Engineering Srl (N.I.N.E) segítette a szervezők munkáját. A konferencia helyszínéül az olaszországi Nemzeti Kutatótanács, a CNR pisai kongresszusi központja szolgált. A konferencia sikerét jól jelzi a mintegy 190 résztvevő, akik közel 35 országból érkeztek.

2017-ben ismét Magyarország, Budapest adott otthont a „6th International Youth Conference on Energy 2017”-nek (IYCE’17). Az esemény különlegessége, hogy 10 éves jubileumhoz érkezett a konferencia, mely 2017. június 21-24. között került megrendezésre. A konferencia presztízsét jól mutatja, hogy ebben az évben 29 országból összesen 131 vendéget üdvözölhettünk, akik összesen 74 publikációt mutattak be.

Idén, 2019-ben szervezett „7th International Youth Conference on Energy 2019” (IYCE’19) újra külföldön, a szlovéniai Bledben került megrendezésre. A konferenciasorozat 2019. július harmadika és hatodika között zajlott. A programtervezet a korábbi alkalmak sikeres rendezvényeire alapozva, azonban új színben valósult meg, melyet további élményekkel teli események gazdagítottak. Hozzávetőleg száz vendéget számlált az esemény, akik körülbelül félszáz publikációt és előadást tettek az asztalra.

Nemzetközi nyári egyetem (SAE2)

2014 nyarán első alkalommal rendezte meg a szakkollégium nemzetközi, energetikai témájú nyári egyetemét, a SAE Summer Academy on Energy-t. A rendezvény célja, hogy évente Magyarországra invitálva Európa és a világ más műszaki egyetemeinek kiemelkedő hallgatóit, serkentse a nemzetközi szakmai kapcsolatok kiépítését és lehetőséget nyújtson a hallgatóknak szakmai ismereteik bővítésére, tudásuk próbára tételére. A nyári egyetem minden évben más, energetikai szempontból kiemelkedően fontos témára összpontosít. A cél az, hogy a többnapos rendezvény előadásaival, üzemlátogatásaival, illetve projektfeladatával az adott területhez kapcsolódó, a későbbiekben felhasználható szakmai tudást adjon a résztvevőknek.

Az első rendezvény 2014 nyarán sikeresen megrendezésre került, a négy napon keresztül tartó programon összesen több mint 30 hallgató vett részt. Az első nyári egyetem az üzemanyagok jövőjének témakörére összpontosított, résztvevőként pedig főként alap- és mesterszakos hallgatókat vártak a szervezők, és igyekeztek minél több – többségében európai – egyetem szakmailag kapcsolódó tanszékére eljuttatni a nyári egyetem hírét, és a jelentkezési felhívást. A szervezőkön kívül 19 külföldi és 9 BME-s, szakkollégista hallgató vett részt a programon, akik összesen 13 különböző országot képviseltek.

2015. augusztus 23-28. között került megrendezésre második nyári egyetemünk Power Grid – Plant your Power Plants címmel. Az idei rendezvény az országos villamosenergia-rendszerre, illetve annak szereplőire összpontosított. A feladat során minden csapat egy megadott természeti erőforrásokkal, illetve környezeti adottságokkal rendelkező, fiktív ország villamosenergia-rendszerének erőmű portfólióját tervezte meg, az egyszerűsített gazdasági számításokat is beleértve. A szervezőkön kívül 15 külföldi és 13 szakkollégista hallgató vett részt a programon, akik összesen 13 különböző országot képviseltek.

2016. augusztus 14-19. között került megrendezésre a harmadik nyári egyetem „The Energy After Tomorrow – Handle the crisis, plan the future!” címmel. A rendezvény az országos energiastratégiák kidolgozására koncentrált. A résztvevők ehhez kapcsolódóan hallhattak áttekintő előadásokat a hagyományos, illetve megújuló energiaforrásokat hasznosító erőművi energiatermelés, a középtávú energiastratégiák felépítésének és létrehozásának módja, az ellátásbiztonsági krízishelyzetek és haváriák kezelése, továbbá esettanulmányokon keresztül a konkrét ipari katasztrófák kezelésének témakörében. A szervezőkön kívül 8 külföldi és 13 szakkollégista hallgató vett részt a programon, akik összesen 9 különböző országot képviseltek.

2018. augusztus 12-17. között került megrendezésre a negyedik nyári egyetem „Come & be an energenius! – Energy Storage” címmel. A rendezvényen 36-an vettek részt 16 országból, amely az energiatárolási stratégiák kidolgozására összpontosított. A szakmai előadások a lehetséges alkalmazási lehetőségekről és ezek problémáiról szóltak, mint például a különböző tartalékpiaci trendek, TSO fejlesztések, stabilitási problémák. Ezen felül az előadók az elosztói szintű alkalmazási lehetőségeken és a felhasználó közeli megoldásokon vezették végig a résztvevőket. A feladat során minden csapat egy kisváros energiatárolási stratégiáját tervezte meg, majd egy szakmai zsűri előtt prezentálta a hét során kidolgozott munkáját.

Egyéb tevékenységek

  • Nyári szakmai gyakorlat szervezése
  • Diplomaterv és szakdolgozat pályázat
  • TDK energetikai témájú szekcióinak támogatása
  • Tanulmányi verseny középiskolásoknak

Nemzetközi kapcsolatok, eredmények

Association of Energy Engineers - Hungarian Student Chapter

Nemzetközi kapcsolatainak erősítése érdekében 2006-ban, első európai diáktagozatként alapította meg a szakkollégium az Association of Energy Engineers (AEE) nemzetközi, energetikai menedzsmenttel foglalkozó mérnöki egyesület magyarországi diáktagozatát (Hungarian Student Chapter – HSC.)

Az AEE-t 1977-ben alapították az Amerikai Egyesült Államok, mára több, mint 90 országban van jelen és összesen több mint 17 000 tagot számlál.

A szervezet legnagyobb rendezvénye, az évente, az Amerikai Egyesült Államokban (USA) megrendezésre kerülő World Energy Conference (WEC), melyen 2007 óta Szakkollégiumunk delegáltjai is képviselik az ESZK-t és egyben Magyarországot. Tagjai mindamellett, hogy képviselik szervezetüket a WEC keretében megrendezésre kerülő díjátadókon, gálákon, illetve szakmai találkozókon, részt vesznek a konferencia szakmai előadásain, sőt minden évben publikálnak is a több ezer fős nemzetközi konferencián.

Az előzetes jelölések és egy szakmai zsűri bírálata alapján a WEC keretei közt kerül sor minden évben az AEE legjobb tagozatainak díjazására is.

Az ESZK, mint az AEE magyarországi diáktagozata számos kiemelkedő elismerést, díjat vehetett át ezeken a díjátadókon.

A szervezet 2007 és 2013 között minden évben, összesen hét alkalommal nyerte el az AEE legjobb diáktagozatának járó „Best Student Chapter International” díjat, amelyet 2017-ben négy év kihagyás után ismét elnyert. Emellett több ízben, többek között 2011-ben, illetve 2014-ben a legjobb hírlevélért járó „Best Newsletter International” díjat is átvehették az ESZK képviselői az USA-ban.

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)

Nemzetközi ismertségeinek, kapcsolatainak bővítése céljából az IYCE’09 konferencián a nagyközönség előtt is bejelentettek a szakkollégium az „IEEE Budapest University of Technology and Economics Joint Student Branch Chapter of the Industry Applications and the Power & Energy Societies” tagozat megalapítását. Ennek első eredményeként a tagozat a 2009-es tevékenységek honorálásaként elnyerte az „IAS Outstanding Student Branch Chapter 2010” díját, melynek átvételére Houstonban, az IAS Annual Meetingen került sor. A 2011-es évben tevékenységünket „IAS Continued Outstanding Performance Student Branch Chapter 2011” díjjal jutalmazták, míg a szervezet weboldalán „IAS CMD Chapter Web Contest, First prize” díjban részesült. A díjakat a 2011-es IAS Annual Meetingen vehette át a szakkollégium, mely az Amerikai Egyesült Államokban található Orlandóban került megrendezésre. A fent említett díjakat a 2012-es évben is elnyerte: a tagozat 2011- es tevékenységét "IAS Continued Outstanding Performance Student Branch Chapter" elismeréssel honorálták, weboldala pedig a "2012 IAS Chapter Web Contest" első helyezettje lett. A 2013. évi IAS Annual Meetingen ismét átvehette az "IAS Continuously Outstanding Performance Student Branch Chapter" elismerést, a honlap pedig ezúttal második helyezést ért el az „IAS Chapter Web Contest" versenyen. A 2014-15-ös években, valamint 2016-ban a Chapter már mondhatni megszokottan nyerte el az „IAS Continuously Outstanding Student Branch Chapter Award” díjat. A 2014-es év pedig a Power and Energy Society részéről is meghozta a várva várt sikert: a „High Performing Student Branch Chapter Award” elnyerése igen megtisztelő volt, a 2015-ös évben pedig már meggyőző fölénnyel hódította el ezen elismerést. 2015 őszén a Szakkollégium részt vett az IEEE Day keretein belül meghirdetett fotópályázaton, melyet „Best Technical Photo” kategóriában megnyert. Szakmai sikerei is születtek 2015-ben: az IEEE Hungary Section Szakmai Cikk és Dolgozat versenyén első és megosztott második helyet értek el a Student Branch Chapter indulói. A Region 8 (Európa, Közel-Kelet és Afrika) éves Student Paper Contest versenyén pedig döntőbe jutott egy tag (legjobb öt dolgozat az említett térségben), ami neves konferencia részvételi és publikálási lehetőséggel járt Cipruson. 2016-ban tagjaink részt vettek az IEEE IAS Annual Meetingen Portlandben, ahol az „Outstanding Small Joint Chapter Award” és a „Continously Outstanding Student Branch  hapter Award” díj mellett az egyik tag az IYCE’15 konferencia szervezéséért elnyerte az „Industry Applications Society Outstanding Project Organizer Award” elismerést. Az IYCE konferencia megrendezéséért megkapta a szakkollégium a „Darrel Chong Student Activity Award”-ot, a Középiskolai Tanulmányi versenyért pedig a „Maker Event Winner” elismerést. A szervezet az  IYCE’17 konferencia szervezéséért elnyerte az első díjat az „IAS Most Happening Chapter Contest Award”-on, továbbá egyik tagja ismételten elnyerte a „Industry Applications Society Outstanding Project Organizer Award” elismerést. 2019- ben két tag újra a Region 8 „Student Paper Contest” döntőse lett. Az IEEE Power and Energy Society 2016-os „High Performing Student Branch Chapter Program” világszinten 13., Region 8 szinten pedig 2. helyezettje lett. Az IYCE szervezői az IYCE'19 konferencia gálaestjén az IEEE IAS CMD jelenlegi és előző elnökétől vehették át az Industrial Application Society elismerő okleveleit a  the International Youth Conference on Energy 2019 megszervezéséért. A 2019-es IAS Annual Meetingen a honlap „IAS Chapter Web Contest” verseny harmadik helyezését érte el. Az esemény az Amerikai Egyesült Államokbeli Baltimoreban került megrendezésre.

Emlékfélévek

Az Energetikai Szakkollégium a 2008-as tavaszi félévtől kezdődően minden félévét egy neves magyar energetikai személyiségről, kutatóról, feltalálóról, nevezi el. A személy nevét feltünteti minden szóróanyagán, valamint a honlapján elhelyezi önéletrajzát is. Célunk a vonatkozó hazai tudomány- és ipartörténet ápolása, kulturális ismeretterjesztés a hallgatók közt. A szakkollégium eddigi emlékfélévei:

Rendezvényeken való részvétel

Múzeumok éjszakája

A 2009-es és 2010-es évhez hasonlóan 2011-ben is az Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszékkel együttműködve a Jendrassik Hőtechnikai Laboratóriumban segítette a tanszéki bemutatókat, illetve a rendezvény lebonyolítását. Emellett saját kísérletekkel, és információs pulttal várta az érdeklődőket.

RENEXPO

A 2011 évi rendezvényen a szervezők által „Egyetemek utcájaként” elnevezett standoknál az ESZK is képviselte magát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamos Energetika Tanszéke mellett a kiállítás mindhárom napja alatt.

Magyar Műszaki Értelmiség Napja

Az ESZK a 2009-es év után 2010-ben is társszervezőként vett részt a Magyar Műszaki Értelmiség Napja alkalmából tartott rendezvényeken. A részvételt kiemelten fontosnak érzi a szervezet ezen az eseményen, hiszen az itt megfogalmazott célok az ESZK megalapításakor is központi szerepet játszottak.

Tudományok Hídja

Az ESZK 2011-ben részt vett a nagy sikerrel lezajlott Tudományok Hídja nevű rendezvényen is, ahol a látogatók ismeretterjesztő és kreativitást fejlesztő játékokon, kísérleteken keresztül ismerkedhettek meg a különböző tudományterületekkel.

Kutatók éjszakája - Fiatal kutatók az energetikában

A Szakkollégium tagjai közül sokan végeznek tudományos kutató munkát tanulmányaik mellett. Közülük néhányan poszterek segítségével mutatták be az elmúlt időszakban az energetika egy-egy területén végzett tevékenységüket az érdeklődő látogatóknak.

BME Szakkollégiumi Expo

A Szakkollégiumi Expón a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen működő szakkollégiumok mutatkoztak be az érdeklődők számára, valamint lehetőségük nyílt erősíteni a szakkollégiumi együttműködést és kapcsolatukat a jövőbeli közös projektekhez is. Az Expó keretein belül a felállított standoknál találkozhattak az érdeklődők a szakkollégiumokkal, köztük az Energetikai Szakkollégiummal is.

BME Nyílt Nap

A BME által hagyományosan minden ősszel megrendezésre kerülő, középiskolásoknak szóló nyílt napon lehetősége volt Szakkollégiumunknak is részt venni. Remek alkalom volt a tagoknak arra, hogy a középiskolásoknak bemutathassák tevékenységüket és megismertethessék velük az energetikát és a Szakkollégiumot is.

ELMŰ Akadémia

Az Energetikai Szakkollégium és az ELMŰ Akadémia együttműködéseként a 2016 őszi szemeszterben is megrendezésre került a már hagyománnyá vált szakmai előadássorozat legújabb része, ezúttal 'smart metering' témakörben.

2017-ben az ELMŰ intelligens rendszerirányításáról hallhatott a közönség előadást, melyben Komáromi Zoltán, az ELMŰ Hálózati Kft. műszaki szakértője ismertette az IDCS üzemirányítói rendszer felépítését, funkcióit, valamint hozott magával egy mobil IDCS-t, mellyel mindent helyszíni élő bemutatóval alá tudott támasztani.

MOL – Trump és OPEC hatásai az olajpiaci trendekre

2017. március 14-én került megrendezésre a Lisconnection programsorozat első előadása a Liska Tibor Szakkollégium és az Energetikai Szakkollégium közös szervezésében. Az olajpiacon nem egyszerű az olyan regionális olajcégeknek érvényesülni, mint amilyen a MOL Nyrt. Tapasztalatait Tóth Gergely, a MOL Nyrt. munkatársa osztotta meg a megjelentekkel.

GE- Szakmai nap

Az Energetikai Szakkollégium a 2019-es tavaszi félévben a Hőenergetikai Szakmai Műhely tagjai részt vettek a General Electrics Hungary Kft. veresegyházi telephelyén, a „mérnökök hete” programsorozat keretében szervezett üzemlátogatáson.

ALTEO- Szakmai nap

Az Energetikai Szakkollégium tagjai a 2019-es őszi félévben egy egész nap keretében megismerkedhettek az ALTEO alapvető működésével, illetve meglátogatták a zuglói erőművet és energiatárolót.

Sajtóban való jelenlét, internetes megjelenés

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület folyóirata, az Elektrotechnika rendszeresen megjelenteti a szakkollégium a félév során tartott programairól készült beszámolókat, de hasonlóan szoros együttműködést folytat a szakkollégium a Magyar Energetikai Társaság és az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület folyóiratainak – a Magyar Energetika, illetve az Energiagazdálkodás – szerkesztőségével. Szakkollégiumunk rendszeres lehetőséget kap a BME-VIK időszaki lapjában, az Impulzusban való megjelenésre, de a BME-GPK lapja, a KÁTÉ is rendszeresen közli írásait és felhívásait. Szorosabb együttműködés alakult ki a Műhellyel is, mely rendszeresen közli a szakkollégium tervezett programjait. Bemutatkozó írást jelentetett meg a Szakkollégiumról korábban a Világgazdaság és a Magyar Mérnöki Kamara hivatalos lapja, a Mérnök Újság is.

További információk