Char B1

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Llz78 (vitalap | szerkesztései) 2021. május 31., 15:12-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (linkjav.)
Char B1 (bis)
A Char B1 a franciaországi Mourmelon-le-Grand military campben
A Char B1 a franciaországi Mourmelon-le-Grand military campben

Fejlesztő országFranciaország
GyártóRenault
Gyártási darabszám405
Háborús részvételmásodik világháború
Általános tulajdonságok
Személyzet4 fő (vezető, parancsnok, lövegkezelő(75mm), 1 szerelő
Hosszúság6,52 m
Szélesség2,5 m
Magasság2,79 m
Tömeg32 t
Páncélzat és fegyverzet
Páncélzat60 mm (frontpáncél, torony)
Elsődleges fegyverzet75 mm és 47 mm löveg
Másodlagos fegyverzet1 db párhuzamosított GPU (B1 bis)
Műszaki adatok
Motor6 hengeres benzinmotor
Teljesítmény225 kW (307 LE)
Felfüggesztéspáncéltesten futó
A Wikimédia Commons tartalmaz Char B1 (bis) témájú médiaállományokat.
A francia 37. páncéloszászlóalj egyik kilőtt B1-je Beaumont-ban 1940. május 16-án

A Char B1 (bis) harckocsi az utolsó első világháborús mintára épített jármű. Feltűnően hasonlít az angol Vickers A1E1 Independentre.

Felépítése

1921 és 1924 között tervezték, de prototípusa csak 1929-ben állt készen a tesztelésre. Futóműve a harckocsitesten körbefutó lánctalpat hajtotta. Forgatható tornyába 47 mm-es löveget építettek, amelyet a páncéltesten elöl mereven rögzített 75 mm-es löveg egészített ki. Mindkét géppuskája a lövegekkel párhuzamosított volt. Mozgékonyságát nem találták kielégítőnek.

A rossz teszteredmények ellenére rendszerbe állították, és egészen 1940-ig szolgáltak a francia hadseregben. Erős toronypáncélzatuk leküzdésére a Pz III harckocsik sem voltak alkalmasak (sokszor még a Pz IVC változat rövid csövű 75 mm-es lövegei sem), ugyanakkor a Char B1 75 mm-es lövege hatékony volt az összes német páncélossal szemben. Hátránya viszont a gyenge manőverező képesség miatt a merev rögzítésű löveg körülményes célzási lehetősége volt.

A tankot egy hathengeres 307 lóerő csúcsteljesítményű Renault motor hajtotta. A jármű vastag páncélzata miatt nőtt a fogyasztása, ezzel csökkent a hatótávolsága. E problémát a személyzet alapos kiképzésével és páncélozott üzemanyag-szállítókkal orvosolták.

A 47 mm-es löveg 670m/s-os sebességével a kor összes német harckocsi páncélját képes volt átütni. Másodfegyverzetét két a toronnyal párhuzamosított Riebel géppuska képezte. A toronyban elhelyezkedő fegyvereket a parancsnok kezelte. A homlokpáncélzatba épített 75mm-es, L/17-es kaliberhosszúságú ágyút csak fel-le lehetett mozgatni. Ha oldalra akartak lőni az egész járművet el kellett forgatni. Hátrány volt, hogy éles helyzetben a vezetőnek a tankon kívül ezt is irányítania kellett.

A tank páncélzatát 60mm-es acéllemezek alkották, amely e korszakban igen vastagnak számított. A lemezeket szegecseléssel rögzítették, de a tornyot öntéssel készítették. A motor páncélzata vékony volt, ha a motortért oldalról érte találat, akár fel is robbanhatott a motor.

Változatai

A paraméterek kicsiny változtatásával jött létre a Char B2 változat, amelyben leglényegesebb eltérésként a 47 mm-es toronylöveg hosszú csövűre cserélése említhető. Ez lényegében a németek a által a Franciaországi hadjárat idején zsákmányolt B1-es melyből a 75mm-es löveget eltávolították, és Pz.B2(f) néven szolgálatba állították. Char B1 "ter" a B1 "bis" továbbfejlesztett változata volt, erősebb páncéllal, oldalról eltávolításra került a hűtőrács és erősebb motort illetve erőátviteli rendszert kapott, ami miatt javult a mobilitása.

A Char B1 Bis "char de bataille" (Harci tank) 15 év fejlesztés után állt hadrendbe.

Egyéb adatai

  • Árokáthidaló képesség: 2,75 m
  • Lépcsőmászó képesség: 0,93 m
  • Lőszerjavadalmazás: 74 db 75 mm-es, 50 db 47 mm-es, 5100 db GPU

Irodalom

  • Bombay László, Gyarmati József és Turcsányi Károly. Harckocsik – 1916-tól napjainkig. Budapest: Zrínyi Katonai Kiadó (1999). ISBN 963-327-332-3