Ugrás a tartalomhoz

Wikipédia:Szócikkek felépítése

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tudnivalók

Ezen a lapon egy olyan vázlatot találsz, ami a magyar Wikipédia szócikkeinek általános felépítését tárgyalja. A lap könnyebb megértéséhez található itt egy ábra. A vázlat nem vonatkozik az egyértelműsítő lapokra, átirányításokra és listákra. Az útmutató rugalmasan, észszerűen kezelendő a szócikk méretének és tartalmának függvényében. Kerülendő az üres szakaszok létrehozása.



Cikktörzs

1: Egyértelműsítés

A címben szereplő kifejezés lehetséges egyéb jelentéseiről a lap tetején található egyértelműsítő sablon tájékoztat, többek között az {{egyért2}}(?), vagy a {{más}}(?) sablonok segítségével. Ha egyértelműsítő sablon szükséges, akkor az a cikk állandó része marad. Az egyértelműsítésről bővebben a Wikipédia:Egyértelműsítő lapokon olvashatsz.

2: Bevezető

A bevezető a cikk témájának rövid összefoglalására szolgál. A bevezető tartalmi és formai követelményeit lásd a Wikipédia:Bevezető lapon. A bevezető a szócikk kötelező része.

3: Tartalomjegyzék

A tartalomjegyzék háromnál több szakasz megléte esetén automatikusan jelenik meg.

4: A szócikk fő része

A szócikk témájának kifejtése, szakaszokra, alszakaszokra tagolva. Vannak olyan témakörök, amikben kialakult a szakaszok megnevezésének és sorrendjének szokásos módja. A szakasznevekre minták (ha léteznek) a témához kapcsolódó műhelyeknél találhatók meg.

5: Információs doboz

Vannak olyan témakörök, amikben szokásos, hogy egy információs doboz (elterjedtebb nevén infobox) foglalja össze a cikk tárgyával kapcsolatos adatokat. Használatának és elkészítésének módját lásd a Wikipédia:Infoboxsablonok lapon. Egyes cikkekben (a fenti példában is) infobox helyett navigációs oszlopot találunk (10b; {{navoszlop}}(?)).

A jegyzetek és források szakaszai

6: Jegyzetek

Ebben a szakaszban jelenik meg a szövegtörzsben elhelyezett referenciahivatkozások (röviden ref-ek) listája, ami közvetlenül a cikktörzset követi. A jegyzetekről többet megtudhatsz a Wikipédia:Jegyzetelés lapon. A szakaszban azonos nevű sablon gondoskodik a ref-ek megjelenítéséről: {{Jegyzetek}}.
A Jegyzetek szakasz egyaránt tartalmazza a megjegyzéseket, a hivatkozásokat és a hivatkozással ellátott megjegyzéseket.

A Jegyzetek szakasz helyett választható a következő két szakasz használata is: Megjegyzések,[* 1] valamint Hivatkozások, bennük az azonos nevű sablonokkal: {{Megjegyzések}}, {{Hivatkozások}}.

7a: Fordítás

Ha egy cikk egészben vagy részben egy idegennyelvű Wikipédia fordításaként készült, akkor ide kerül a {{Fordítás}}(?) sablon. Az eredetiből átvett forrásokat a következő szakasz ismerteti részletesen.

7: Források

Ebbe a szakaszba kerül a források listája, azaz azoknak a forrásműveknek a részletes leírása, amiket az adott szócikk szerzői ténylegesen fel is használtak a szócikk megírásához.

Az alábbi lapok további útbaigazítást adnak a forrásolásról:

8: További információk

Ebbe a szakaszba kerül azoknak a műveknek, honlapoknak stb. listája, amik az adott szócikk megírásához nem lettek felhasználva, de fontos kiegészítő információkkal szolgálhatnak a témával kapcsolatban, esetleg segíthetnek a szócikk további fejlesztésében. Kerülendő ugyanakkor a linkgyűjtemény létrehozása, amit a Wikipédia irányelve tilt (lásd: WP:NEM).

9: Kapcsolódó szócikkek

Néhány kapcsolódó szócikk felsorolása lista formájában, olyan cikkeké, amelyek a szócikk tárgyához szorosan kapcsolódnak (pl. Liszt Ferenc, Liszt Ferenc munkássága, Liszt Ferenc műveinek listája, Liszt Ferenc emlékezete Erdélyben). Kerülendő a piros linkek (azaz meg nem írt szócikkek) behivatkozása ebbe a szakaszba, ugyanakkor kerülendő a belső linkfarm létrehozása ezen szakaszban. A tágabb kapcsolódási kört már a kategóriák biztosítják.

10: Navigációs doboz

A navigációs dobozokban (elterjedtebb nevén navbox, ill. navoszlop) a témához kapcsolódó szócikkekre való hivatkozások gyűjteménye található. Ennek két változata: az oldal alján található vízszintes doboz (10a; {{navbox}}(?)) és a lap tetején lévő függőleges doboz (10b; {{navoszlop}}(?)). A navoszlop helyén infobox (5) is lehet.

10c: Taxonbar

A {{Taxonbar}}(?) sablon helye a navigációs dobozok után, de még a nemzetközi katalógusok előtt van.[1]

10d: Nemzetközi katalógusok

A {{Nemzetközi katalógusok}}(?) sablont a navigációs dobozok után, de még a portálok előtt helyezzük el.[2][3]

11: Portálajánló

Hivatkozás a Wikipédia releváns portáljaira a {{portál}}(?) sablon segítségével. A portálok listája a Portál:Portálok lapon olvasható.

12: Hivatkozás a társprojektek megfelelő lapjaira

Hivatkozás akár a Wikimédia Commons, Wikiszótár, Wikidézet stb., akár a {{társprojekt}}(?) sablon segítségével, vagy a Wikimédia Commonsra hivatkozó sablonokkal (például {{commons}}(?), {{commons-natúr}}(?)).

13: Kategóriák

A kategóriák, amikben a szócikk szerepel. A kategóriákról és használatukról többet is megtudhatsz a Wikipédia:Kategóriák lapon.

14: Nyelvközi hivatkozások

A nyelvközi hivatkozások (elterjedtebb nevén interwiki, iw), azaz a más nyelvű Wikipédiák megfelelő szócikkeire mutató hivatkozások listája. Bővebben a Wikipédia:Nyelvközi hivatkozások lapon olvashatsz róluk.

Üzenetsablonok

15: Figyelmeztető sablon

A lap hiányosságait ({{formázandó}}(?), {{átdolgozandó}}(?), {{nem semleges}}(?) stb.), valamint az aktuális eseményeket, tatarozást, törlésre jelölést ({{azonnal törlendő}}(?), {{törlésre jelölve}}(?)) jelző sablonok. Ezek az olvasókat és a szerkesztőket tájékoztatják a cikk problémáival kapcsolatban, a probléma megoldása után eltávolítandók.

16: Csonksablon

A hiányos, nagyon rövid szócikkeket jelölő sablon. Ez az olvasókat és a szerkesztőket tájékoztatja a cikk hiányosságáról és felhívja őket a cikk jobbá tételére. Ha a cikk már nem csonk, a csonksablon eltávolítandó. Bővebb leírás a Wikipédia:Csonk lapon olvasható. A csonksablont a forrásszövegben közvetlenül a kategóriák elé (ha van a kategóriák előtt DEFAULTSORT, akkor azelé) helyezzük el. Ha több csonksablon is indokolt, azokat egymás alá, külön sorba írjuk.

Egyéb

17: Védettség

A lap védettségét jelző ikon. (Kapcsolódó sablonok: {{teljesen védett lap}}(?), {{félig védett lap}}(?).) Bővebben: lásd a Wikipédia:Lapvédelem lapot.

18: Kiemeltség

A lap kiemeltségét jelző ikon. (Kapcsolódó sablon: {{kiemelt}}(?).) Bővebben: lásd a Wikipédia:Kiemelt szócikk és Wikipédia:Jó szócikkek lapokat.

19: Más nyelvű szócikkek kiemeltsége

A más nyelvű szócikkek kiemeltségét jelző ikon. (Kapcsolódó sablon: {{Link FA}}(?).)

Megjegyzések

  1. a b Ebben az esetben a szövegben a megjegyzéseket a {{jegyzet*}} sablon segítségével vagy pedig a <ref>-ben a group="*" megadásával jó írni.

Jegyzetek

Lásd még