„II. Gusztáv Adolf svéd király” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Luckas-bot (vitalap | szerkesztései)
a r2.5.2) (Bot: következő hozzáadása: an:Gustavo II Adolfo de Suecia
Luckas-bot (vitalap | szerkesztései)
a r2.5.2) (Bot: következő hozzáadása: fy:Gustaf II Adolf fan Sweden
58. sor: 58. sor:
[[fi:Kustaa II Aadolf]]
[[fi:Kustaa II Aadolf]]
[[fr:Gustave II Adolphe de Suède]]
[[fr:Gustave II Adolphe de Suède]]
[[fy:Gustaf II Adolf fan Sweden]]
[[ga:Gustaf Adolf]]
[[ga:Gustaf Adolf]]
[[he:גוסטב השני אדולף, מלך שבדיה]]
[[he:גוסטב השני אדולף, מלך שבדיה]]

A lap 2010. december 27., 14:37-kori változata

II. Gusztáv Adolf
Született1594. december 9.
Stockholm
Elhunyt1632. november 6. (37 évesen)
Lützen
Állampolgárságasvéd
Nemzetiségesvéd
HázastársaBrandenburgi Mária Eleonóra
Élettársa
  • Ebba Brahe[1]
  • Margareta Slots
GyermekeiKrisztina svéd királynő
SzüleiIX. Károly és felesége
Foglalkozásahadvezér
TisztségeSvédország uralkodója (1611. október 30. – 1632. november 6.)
Halál okabevetésben esett el
SírhelyeRiddarholmskyrkan[1][2]

II. Gusztáv Adolf aláírása
II. Gusztáv Adolf aláírása
A Wikimédia Commons tartalmaz II. Gusztáv Adolf témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

II. Gusztáv Adolf (Stockholm, 1594. december 9. - Lützen 1632. november 6.) Svédország királya, tehetséges hadvezér, kiváló stratéga.

Fiatalkora

Gondos nevelők keze alatt fejlődött. Atyja korán bevezette a birodalmi tanács és a haditanács ülésibe, 1611. október 3-án követte apját a svéd trónon.

Uralkodása

Trónra lépése és Svédország akkori állapota

II. Gusztáv Adolf svéd király.

Gusztáv Adolf 1611-ben, alig 17 évesen követte apját, IX. Károly svéd királyt (a dinasztiaalapító Vasa Gusztáv harmadik fiát) a trónon. A helyzete nagyon nehézzé vált, mivel egy háborúkkal és nehézségekkel szemben álló országot örökölt apjától. Még trónja is veszélyben volt, mert apja, IX. Károly 1599-ben letaszította a törvényes királyt, unokaöccsét, III. Zsigmondot a svéd trónról. III. Zsigmond nem hagyta annyiban a dolgot, s mivel lengyel király is volt (anyja, Jagelló Katalin révén), ez a viszály Svédország és Lengyelország között több mint fél évszázados háborúhoz vezetett. Emellett Svédország Oroszországgal is háborúban állt, mert IX. Károly svéd jelöltet akart a megüresedett orosz trónra juttatni. Ezen kívül pedig folyt a svéd-dán háború is. Mindehhez belpolitikai válság járult, amelyen a király Axel Oxenstierna kancellár segítségével lett úrrá. A belpolitikában több, hosszú időre kiható reformot vezettek be: újjászervezték az ország közigazgatását, a jogrendet és az iskolarendszert.

Ellenségein való felemelkedése

Gusztáv Adolf egymás után próbált leszámolni külső ellenfeleivel. Dániával , Oroszország-gal és Lengyelország ellen folytatott győztes háborúinak köszönhetően Svédország birtokába került Finnország egy része, Karélia, Livónia, valamint a porosz tengerpart egy szakasza. Igaz, a dánokkal kötött békében a svédek elveszítették egyetlen északi-tengeri kikötőjüket, viszont azzal, hogy elvágták Oroszországot a Baltikumtól, Svédország lett a Baltikum (Skandinávia) vezető hatalma.

A 30 éves háború

II. Gusztáv Adolf a Breitenfeldi csatában.

1620-ban Gusztáv Adolf feleségül vette Brandenburgi Mária Eleonórát, ezzel rokonságba került az egyik vezető német protestáns fejedelemmel. A svéd sikerek hatására a német protestánsok egyre inkább a szintén protestáns svéd királyban látták a protestáns világ lehetséges megmentőjét a Habsburgokkal vívott harcban. Gusztáv Adolf 1629-ben békét kötött a lengyelekkel, és 1630-ban a német protestánsok megsegítésére hadba lépett a harmincéves háborúban a katolikus Habsburgok ellen („svéd szakasz”), és ehhez még a régi rivális Dán Királyság segítségét is sikerült megnyernie. A Habsburgok fő ellenfele, a franciák támogatásával a svéd csapatok egészen Bajorországig jutottak. Sok sikeres és győzedelmes csata után 1632-ben, a lützeni csata zűrzavarában az ellenség katonái körbefogták és megölték. Bár a csatát végül a svédek nyerték, a király halála súlyos csapás volt nemcsak a svéd nagyhatalmiságra, de a német protestantizmusra is.

Forrás

Lásd még

  1. a b Gustav II Adolf (svéd nyelven)
  2. Martin Olsson: Riddarholmskyrkan - inventories and graves, 1937. (Hozzáférés: 2019. október 26.)