„Wikipédia:Javaslatok kiemelt szócikkekre” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Adaniel (vitalap | szerkesztései)
106. sor: 106. sor:
----
----


=== [[Isztambul tömegközlekedése]] ===
:'''Összesen: 55 pont'''


* '''5''' kint a helye a főlapon -- [[User:Serinde|Serinde]] 2005. szeptember 19., 11:53 (CEST)
* '''5''' elég extrém téma, de pont ez adja meg a kiemelt jellegét. --[[User:NZs|NZs]] 2005. szeptember 19., 14:29 (CEST)
* '''5''' szép cikk, érdekes téma [[User:Alensha|Alensha]]  [[User vita:Alensha|*]] 2005. szeptember 19., 16:13 (CEST)
* '''5''' ok a cikk -- [[user:kgyt|kgyt]] [[user vita:kgyt|(vita)]] 2005. szeptember 19., 17:49 (CEST)
* <s> '''4''' ugyanaz a véleményem, mint a Jom Kippur-nál volt [[User:Filoma|Filoma]] 2005. szeptember 20., 21:43 (CEST) <s> (Mathae...)
* '''5''' [[User:Filoma|Filoma]] 2005. szeptember 26., 19:05 (CEST)
* '''5''' Szakszeru, infromativ, es erdekesen koritett. Latszik, hogy az irojat erdekli a dolog, ert hozza, benne el. --[[User:Math|Math]] 2005. szeptember 21., 15:35 (CEST)
*'''5''' najgen. Terjedelem, szakszerűség, szerkesztettség... Bár talán még egy-két kép elférne.--[[User:Mathae|Mathae]] [[user vita:Mathae|V]] 2005. szeptember 21., 17:41 (CEST)
*'''5'''- teccik :) [[User:Data Destroyer|Data Destroyer]] 2005. október 4., 17:05 (CEST)
*'''5''' szép, érdekes cikk -[[User:nagytibi|nagytibi ]]<sup>[[User vita:nagytibi|üzen]], [[Speciális:Contributions/nagytibi|''?'']]</sup> 2005. október 31., 11:54 (CET)
: Ahá, szóval ezért nõtt meg az érdeklõdés a lapon! :-> Köszi a jelölést, igazán megtisztelõ. Filoma: az a vélemény arról szól, hogy hiányzik az irodalomjegyzék? Minden szakasznál ott vannak a linkek, az infók onnan és az angol lapról vannak összeollózva. Nem látnám értelmét a linkek újbóli felsorolásának. De az üzenetet vettem, máskor/máshol figyelek a pontosabb forrásjelölésre is. -- [[User:CsTom|CsTom]] 2005. szeptember 20., 21:56 (CEST)
:'''javaslat''' - Kedves CsTom, a Wikipédián a linkeket a végén szokás elhelyezni, külön cím alatt. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne másként, de a cikkek zöménél így van. Lehet, hogy Filoma kolléga ezt kifogásolta. --[[User:Mathae|Mathae]] [[user vita:Mathae|V]] 2005. szeptember 20., 22:23 (CEST)
::Átpakoltam őket a végére, tényleg ez a hagyományos elrendezés. -- [[User:Serinde|Serinde]] 2005. szeptember 21., 15:15 (CEST)
:::OK, köszi! Végülis így se rossz :) A linkek eredetileg azért voltak ott, ahol, mert az adott ''szekcióhoz'' tartoztak, nem a ''szócikk'' egészéhez. De így, látva az eredményt, jó helyen vannak ott külön is. Ja, és Adam78, kösz a helyesírás-ellenõrzést! :) -- [[User:CsTom|CsTom]] 2005. szeptember 21., 15:50 (CEST)
*'''5''' – Szultán! – [[User:Váradi Zsolt|Váradi&nbsp;Zsolt]] 2005. november 17., 12:49 (CET)
*'''5''' - Címlapra érett [[User:Leicester|˘˛˘]] 2005. november 23., 01:00 (CET)
[[Kép:Istanbul tram RB2.jpg|left|140px]] '''[[Isztambul tömegközlekedése]]''' [[1869]]. [[augusztus 30]]-tól, a [[villamos]]hálózat építési szerződésének aláírásától számítható. A tízmilliós nagyvárosban a villamosok, nosztalgia villamosok, buszok, metró, HÉV, könnyű vasút, s vízibuszok és kompok mellett egy [[1993]]-ban épült Libegő és a mai napig üzemelő, [[1875]]. [[január 17]]-én megnyitott ''Tünnel'', a világ második legrégebbi földalatti vasútja is a nagyközönség rendelkezésére áll. Ez utóbbi [[1910]]-ig lóvontatású volt, az állati erőt ekkor váltotta föl elektromos motor. Az eredeti fa kocsikat [[1971]]-ben cserélték fém szerelvényekre.

<br style="clear:both">
----


=== [[Európai zászló]] ===
=== [[Európai zászló]] ===

A lap 2005. november 28., 11:36-kori változata

Erre a vitalapra írjátok a kezdőlapra szánt kiemelt szócikk összefoglalóját. Érdekes, említésre méltó szócikkeket a Wikipédia:Kiemelt szócikkek lapon találhatsz (vagy sorolhatsz fel).

Nem kritérium, de célszerű olyan szócikkeket választani, melyekhez kép is van. Lehetőség szerint olyan szócikket javasolj, melyet nagyrészt nem te írtál! (A javaslathoz elég akár a szócikk neve is, és utána mindegy, hogy a rövid összefoglalót ki írja, csak nem szerencsés, ha "saját alkotásodat" jelölöd...)

Az összefoglalóban a definícióba ne felejtsetek el hivatkozást tenni a szócikkre!

Vita

Rövid cikkek, hibátlan szöveg, képek

Szerintem olyan cikkeket, amik 1 lapnál rövidebbek nem érdemes javasolni; ezek nagy része „nem teljes” (valahol a „csonk” és a teljes cikk között helyezkedik el). Az alaszka és a borg jó példa egy teljes cikkre (a történelemtől a földrajzon át az általános tudnivalókig minden benne van), míg az országgyűlés (mérete, jogköre, mai jellemzői, külföldi példák, ...) szerintem meglehetősen rövidke.

Szintén figyeljetek oda, hogy a javasolt cikkeket javaslat előtt olvassátok át, hogy ne maradjon benne hiba (sem pontatlanság, sem stilisztikai hibák), és a benne levő képek mindegyikén szerepeljen a szabad licenc!

Kösz! --grin 2004. november 23., 12:14 (CET)[válasz]


Javaslatok

Ide kerülnek azok a cikkek, melyeket megjelenésre javasoltok. Ha lehet, végleges formában írjátok meg a javaslatot, úgy ahogy az a lapra majd kikerüljön. Ha csak a cím szerepel, nyugodtan bővítheti bárki a leírással.

Minden javaslat előtt lehet szavazni arról, hogy az kikerüljön-e a lapra vagy sem. A szavazás előfeltétele az, hogy a cikket gondosan átolvasd!

Minden javaslatra egy -5 és +5 közötti pontszámot adj (a pontszámod add hozzá az összesítőhöz!), és esetleg – ha szeretnél – indoklást. A legtöbb pontot szerző lap fog először kikerülni a Kezdőlapra, ideális esetben minden hétfőn. A tartósan negatív pontszámú lapokat kb. 2 hét múlva töröljük a javaslatok közül.

(Szavazni minden legalább 1 hónapja aktív és mininum 5 nem apró szerkesztéssel rendelkező Wikipédista tud.)


Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége

Összesen: 6 pont
  • 5 DD es Nyenyec trollkodasat ellensulyozando. Az o "kritikajuk" ugyanis ektelen vandalsag. Nyenyec: ha nem sikerult elkulonitened a nemzetkozi es hazai reszt, akkor az nem a cikk hibaja. :) Masok is jeloltek sajat lapot. A kepek jogi statuszanak kerdese az egyetlen valamirevalo kritika. --Math 2005. augusztus 19., 16:29 (CEST)[válasz]
"Masok is jeloltek sajat lapot." Kik? Én nem találtamn ilyet, de ha van is, akkor sem illik ilyet csinálni. Data Destroyer 2005. augusztus 19., 16:44 (CEST)[válasz]
Pl. én (Goldberg-variációk) --NZs 2005. augusztus 19., 18:06 (CEST)[válasz]
Fájl:Kirsna.JPG

A Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége az i.e. 3-4000 körül keletkezett hinduizmus gyökereire támaszkodik. A hinduizmus gyűjtőfogalom, India azon több ezer éves vallásait foglalja magában, amelyek a védikus irodalmon, India ősi szanszkrit nyelvű szentírásain alapulnak. A védikus vallásbölcselet szerint a tisztaság, a lemondás, az igazmondás és a kegyesség a vallás négy egyetemes alapelve. Ezek következetes alkalmazása a vallási gyakorlatok végzésével együtt biztosítja az ember lelki felemelkedését, elutasításuk pedig erkölcsi és lelki hanyatláshoz vezet.

A Somogyvámos melletti, 260 hektár területű Krisna-völgy Indiai Kulturális Központ és Biofarm azzal a céllal létesült, hogy az embereket hozzásegítse egy ősi, lelki kultúra értékeinek, valamint ugyanezen a szellemiségen alapuló természetes életmódnak a megismeréséhez. Jelenleg a Krisna-völgyben kb. 150 szerzetes él. Vannak köztük cölibátusban élõk, de a nagy részük családos. A völgy egyben turistalátványosság is.



Jom kippur

Összesen: 47 pont

Bár saját cikk, de szerintem érdemes volna mostanában kitenni, mivel közeleg az ünnep is, és nem is lett olyan rossz a cikk... kgyt (vita) 2005. szeptember 18., 16:07 (CEST)[válasz]

Kell az egy hónap, lásd a szöveget a javaslatok felett. Shenki október 18-án szavazhat itt először érvényesen. Akkor visszajöhet és megerősítheti a pontszámot, addig sajnos nem él. - Serinde 2005. október 11., 09:02 (CEST)[válasz]
18 betöltve --Shenki 2005. október 18., 00:12 (CEST)[válasz]
  • 5 - Csak most volt időm elolvasni, ezért elnézést kérek a szerzőjétől. Ez ugyan nem vitalap, de nem értem miért ne volna helye a "címlapon". Megvagyok győződve arról, hogy nagyon kevesen ismerik még a zsidó vallást, így ez a cikk (is) hiánytpótló. - Üdv. » KeFe « * 2005. november 21., 11:15 (CET)[válasz]
  • 5 Egyetértek az előttem szólóval. Informatív szép cikk, lehet belőle tanulni. ˘˛˘ 2005. november 23., 01:02 (CET)[válasz]
  • 4 Szép vallásos téma, de keveslem a képeket meg azért nem tartom annyira különlegesnek, h kezdőlapra kerüljön. Pontjaimmal a szerző munkáját értékelem.
Aláírás nélkül nem tudjuk figyelembe venni a szavazatodat - Serinde üzenet 2005. november 24., 07:47 (CET)[válasz]
Maurycy Gottlieb: Zsidók imája a zsinagógában jom kippur idején
Maurycy Gottlieb: Zsidók imája a zsinagógában jom kippur idején

Jom kippur a zsidóság egyik legnagyobb ünnepe. Az ókori Izraelben a főpap egyedül ezen a napon léphetett be a jeruzsálemi szentély legszentebb helyére, a Szentek Szentélyébe (vagy Szentek Szentjébe), ahol megvallotta Izrael népének bűneit és Isten bocsánatáért esedezett, de mielőtt még bement volna meg kellett térnie. Ez volt az egyetlen nap, amelyen a főpap kimondhatta Isten nevét (héberül: יהוה – pontos kiejtése nem ismert, valószínűleg Jahve vagy Jehova) úgy, hogy ne kellett volna meghalnia. Isten nevét a zsidóság arcra borulva hallgatta, miközben így kiáltottak: Áldott legyen a Név, akinek dicső királysága örökkön örökké tart!. Amennyiben élve jött ki a főpap a bűnvallás után, a nép örvendezett a bűnök bocsánata miatt.

Az ünnep ma is a megbocsátásról és megtérésről szól...




Európai zászló

önjelölés, azért is (lásd: Porta) -- Alensha  * 2005. szeptember 20., 22:48 (CEST)[válasz]

Összesen: 11 pont

Fájl:Flag of Europe.png

Az európai zászló kék háttéren tizenkét aranycsillagból áll. Bár leginkább az Európai Unióval hozzák összefüggésbe, eredetileg az Európa Tanács használta, és egész Európa jelképének tartották, nem csak az Unióénak vagy a Tanácsénak.

A zászlót Gerard Slevin írországi főheraldikus tervezte, és a Tanács 1955. december 8-án az ő javaslatára fogadta el a zászlót jelképeként, a kezdetektől fogva arra szánva, hogy az európai integrációra törekvő helyi szervezetek is használják. 1986. május 26-án az Európai Gazdasági Közösség is elfogadta a zászlót, majd később, az 1990-s években a Maastrichti Szerződéssel megalakuló Európai Unió is. Ettől kezdve a zászló használatát az Európa Tanács és az Európai Unió közösen szabályozza.




New York's Village Halloween Felvonulás

Összesen: 41 pont
  • 4 jo, de mivel forditas, ezert nagyjabol megegyezik az angol cikkel, nincs "hozzaadott ertek", nem mutatja a magyar WP egyediseget. --Math 2005. október 10., 18:14 (CEST)[válasz]
  • 4 jó, csak nem magyar... --NZs 2005. október 10., 18:16 (CEST) Bach sem volt magyar... :-) Alensha  * De, Patak Sebestyen Janos.:) (Math) Viszont az egyetemes kultúra része, ez meg nem. --NZs 2005. október 10., 19:57 (CEST) -- szerintem az egész világ az egyetemes kultúra részének számít... Alensha  * 2005. október 11., 21:28 (CEST) -- kérdezz meg egy amerikait, hogy mennyit tud weöres sándorról ... : Gubb   [válasz]
  • 3 jól van megírva, de a közepe - a szeptember 11.-és nyavajgás (ami valószínűleg nincs semleges lexikonstílusban írva) - nemigen tetszik (ez persze nem a fordító, hanem az eredeti cikkíró hibája). A címe sem nagyon nem tetszik, még akkor sem, ha lehetetlen magyarosítani (bocs). : Gubb   2005. november 19., 09:13 (CET)[válasz]

ez egy jó cikk, azért fordítottam le amolyan hirtelen felindulásból :-) még van benne piros link, de amire megszavazzuk, hogy kikerül, megírom. Alensha  * 2005. október 10., 01:19 (CEST)[válasz]

Fájl:NYC Halloween Parade - Shuffle.jpg

A New York's Village Halloween Felvonulás egy évente megrendezett ünnepi felvonulás, melyre minden évben mindenszentek napján kerül sor (október 31.) New York Greenwich Village városrészében. A több mint egy mérföld hosszú felvonulás, melyen ötvenezer jelmezes résztvevő – táncosok, művészek, cirkuszi előadók, zenekarokat és színészeket szállító kocsik – évről évről kétmillió nézőt vonz a helyszínre, és körülbelül százmillióan követik a tévében.

A 2001-es felvonulás volt a város első nagyszabású ünnepsége a szeptember 11-ei terrortámadás után. A szervezők ebben az évben egy főnixet tettek meg a rendezvény jelképévé, az újjászülető várost szimbolizálva.



Augustus

Összesen: 49 pont

Felőlem... :) --Mathae V 2005. október 11., 22:22 (CEST)[válasz]
  • 5 nagyon sok benne a tiltott szín; az angolnál hosszabb, a németnél rövidebb, egyébként szép tényleg. NCurse 2005. október 11., 22:47 (CEST) az olasznál is jóval hosszabb :-D --Alensha  * 2005. október 12., 13:57 (CEST)[válasz]
  • 5 NCurse indoklasa kisse homalyos, ha arra gondolt, hogy sok a piros link a cikkben, en ezt elonynek, es nem hatranynak gondolom. Sokminden megirasat motivalja. Talan jo volnanak benne magyarositott kifejezesek. --Math 2005. október 13., 08:00 (CEST)[válasz]

(**azt NCurse mondta, én csak azt mondtam, hogy tökjó, hogy hosszabb cikkünk van róla, mint az olaszoknak :) Alensha  * 2005. október 13., 14:28 (CEST) ok, bocs. --Math 2005. október 13., 14:51 (CEST))[válasz]

A pirosság "bűnét" elismerem, orvoslása folyamatban van. A magyarítást továbbra is mereven ellenzem. Alátámasztásul: Mind a magyarra lefordított forrásokban, mind a tankönyvekben (egy középiskolás, a népszerű Száray, és egy egyetemi, a non plus(z) ultra Ferenczy-Maróti-Hahn alapján) latinos átiratban vannak a köztársasági magistratusi és hivatali címek. Amellett az Akadémia így szól (MHSz 222): "A szaktudományok (...), a tudományos ismeretterjesztés területén, továbbá a térképeken olyan átírást szokás alkalmazni, amilyet az adott nyelvet beszélő országban hivatalosan előírnak, vagy elterjedten ismernek, amilyet a szaktudományok a nemzetközi érintkezésben általában alkalmaznak, vagy amilyet valamely nemzetközi testület (melynek hazánk is tagja) használatra javasol. Ehelyett vagy emellett - a munka jellegétől függően - a magyar átírás is alkalmazható."
Tehát alkalmazható a magyar is elvileg, de javasolt a latin, mint nemzetközileg és ismeretterjesztésben elterjedt verzió. Főleg hogy a Wikipédia is ismeretterjesztő. A Római Birodalom már úgysem nyilatkozik arról, hogy hogy gondolja...--Mathae V 2005. október 20., 15:16 (CEST)[válasz]
  • 5 - nagyon szép cikk, de még egy kis pontosítás nem ártana: Én minden esetre megigérem, hogy a halálom után nem írok önéletrajzot.(Augustus életének és tetteinek felbecsülhetetlen értékű forrása a halála, Kr. u. 14 körül írt önéletrajza,...) - Üdv. » KeFe « * 2005. november 19., 08:10 (CET)[válasz]
Fájl:AugustusPrimaporta(det).jpg

Caesar Augustus, születési nevén Caius Octavius Thurinus (Kr. e. 63. szeptember 23. - Kr. u. 14. augusztus 19.) a Római Birodalom első császára volt (uralkodott Kr. e. 31-től haláláig). A köztársaság válságát és a polgárháborút lezárva úgy szerezte meg az egyeduralmat, hogy közben fenntartotta a res publica látszatát. Augustus 76 éves korában hunyt el békében úgy, hogy megmentette az államot a romlásból, és új rendszerével századokig biztosította fennmaradását. Uralma alatt a Római Birodalom minden szempontból virágázását élte: sok hódítással büszkélkedhetett, a tartományok és Itália gazdasága töretlenül fejlődött, megindult a birodalom romanizációja. Róma a világ fővárosává nőtte ki magát: csupa márványépület ékesítette, vízvezetékek épültek, elkészült az eredeti Pantheon és Augustus mauzóleuma. A római irodalom is ekkor élte virágkorát: Augustus és minisztere, Gaius Cilnius Maecenas bőkezűen támogatta a költőket és írókat, így Horatiust és Vergiliust is. Halála után özvegye, Livia Drusilla családja került Róma élére, és mintegy fél évszázadon át vitték tovább Augustus örökét.


Szauna

Összesen: 53 pont

megj.leesett az első hó, így igazán aktuálissá vált :) --Mihalyia 2005. november 20., 11:21 (CET)[válasz]
Egy füstszauna és lékfürdő egy élményfürdő-hotel komplexumban a Finnországi Vuokatti térségben

Szauna, avagy svédül bastu avagy oroszul banya (баня), avagy az indiánoknál inipi.

A szauna története több ezer éves múltra tekint vissza, elsősorban északi népeknél, és különféle fajtái alakultak ki a történelem során, és nemzetek szerint. Feltehetőleg a szaunát az északi népek legalább kétezer éve ismerik, ugyanakkor az első írásos említések kb. ezer évre nyúlnak vissza. Eredetilega szauna egy mosakodásra, fürdésre használatos helyiség volt. Ugyanakkor, mivel olyan hely volt, ahol volt tiszta víz és általában tisztaság, szülésekhez és betegek gyógyulásához is használták. Az idősebb finn emberek még ma is elmondhatják magukról, hogy ők szaunában születtek. A vándorló nomádoknak már voltak primitív szaunáik. A finn „szauna” szó egy igen ősi szó, amelynek nincs ismert etimológiai eredete, feltehetőleg a nomád gödör-fürdő megnevezésére szolgált mindig is. A skandináv országokban járó idegent az 1600-as években bevezették a 90–100 Celsius-fokra felfűtött füstszaunába, és a legnagyobb tisztelet és megbecsülés jeléül megengedték, hogy pucérra vetkőzzön, sőt, azt is megígérték neki, hogy hamarosan nyírfavesszővel jól megcsapkodják ...


Hegedűoktett

Összesen: 23 pont

Elég elvont téma, de szerintem nyugodtan lehetne címlaptéma. Kár, hogy a fránya eidinburghiakkal nem tudtam meg egyezni a képek ügyében, így most csak ilyen szegényes illusztrációra futja... --NZs 2005. október 15., 22:42 (CEST) (ja igen, és teszek rá, hogy önjelölés)[válasz]

Fájl:Violin octet.jpeg

A hegedűoktett vagy „Új hegedűcsalád” egy próbálkozás a vonós hangszerek megújítására. Az ötlet megalkotója Carleen Hutchins, aki az ötletre a vertikális brácsa kifejlesztésekor jött rá, miszerint a vonós hangszerek sokkal szebb és erősebb hangot adnak, hogyha az elő- és hátlap rezgésének magassága megegyezik a második legmagasabb húr, a két lap közötti terület rezgésének magassága pedig a második legmélyebb húr hangmagasságával. Az oktettben végül a három legmélyebb hangszer kivételével érvényesült ez a szabály. A mélyeknél (bariton, basszus, kontrabasszus) ez a rezgésszám pár hanggal lejjebb van, igazodva az előadóművészek kéréséhez. Később a két középső hangszernél (alt és tenor) ezeket a rezgésszámokat megemelték, hogy ne legyen olyan mély és sötét a hangjuk.

A gambák óta ez az első hiánytalan vonós hangszercsalád, mivel a hegedű család tagjainak hangja minőségben igen eltérő, és elég heterogén képet mutat. Ezen kívül ezen hangszerek már megfelelnek a 20.- 21. század akkusztikai követelményeinek.



Hárfa

Összesen: 16 pont

Nah, megpróbálkoznék valami populárisabb cikkel is. Majd még egy kicsit dolgozok rajta amíg kikerül, de buzdítok mindenkit hasonlókra :-)

Kérem mindenkit, hogy ne a képek liszencét, hanem a tartalmat pontozza... --NZs 2005. október 21., 16:29 (CEST)[válasz]

A hárfa egy pengetős hangszer. Az emberiség egyik legősibb hangszere, amely feltehetőleg Egyiptomból vagy Mezopotámiából származik, bár a rómaiak a hárfát sohsem fogadták be. Szinte az összes földrészen megtalálhatjuk: Afrika, Európa, Amerika és Ázsia egyformán otthonának tekinthető.

Az ókorban pszaltérion, magadisz és szambüké néven is léteztek variánsai. Ezek a hangszerek később népi hangszerekké váltak. A középkorban viszont a hárfa és társai a főurak kedvelt hangszerei lettek. A 16. századra jelentősége igen megcsappant, bár Walesen kívül német földön és Spanyolországban kedvelték. Ebben az időben a húrok nem a később használatos esztergált gombocskákkal kapcsolódtak a hangszerhez, hanem kis fakampók segítségével. Mivel a húrok általában nekiverődtek a kampóknak, jellegzetes mellékzörej keletkezett. A continuo korszakban korszakban a hárfa egyáltalán nem játszott jelentős szerepet. A Basso Continuo egyik lehetséges vagy előírt hangszere volt. Ekkoriban kezdődtek meg a kísérletek a hangszer kromatizálására. A klasszicizmusban a pengetős hangszerek eltűnését figyelhetjük meg: egyedül a hárfa maradt talpon.


Technológiai szingularitás

Összesen: 25 pont

Jelölöm Cunya művét, ami kivételesre sikeredett. Rengeteg munka van benne, és - legalábbis szerintem - rendkívül érdekes. Sok szempontból taglalja a témát, és számtalanszor hivatkozik. Van benne jónéhány piros, de ezért kell többünknek is dolgozni rajta. :) NCurse 2005. november 5., 22:05 (CET) A kép maradjon fent, ma magyarosítom. NCurse 2005. november 6., 08:08 (CET) [válasz]

A grafikon az emberi történelem kulcsfontosságú eseményei között eltelt idő logaritmusát ábrázolja, az exponenciális vízszintes időtengelyen.

A jövőkutatásban technológiai szingularitásnak (vagy Szingularitásnak) azt az eseményt nevezzük, amikor az emberfeletti intelligencia megjelenése miatt a technológiai fejlődés és a társadalmi változások felgyorsulnak, olyan módon és sebességgel változtatva meg a környezetet, amit a Szingularitás előtt élők képtelenek felfogni vagy megbízhatóan megjósolni. Az esemény a nevét a fekete lyukak közelében létrejövő gravitációs szingularitás analógiájára kapta. A fekete lyukak közelében a jelenleg ismert fizikai modellünk használhatatlanná válik a végtelen nagy vagy nullához tartó mennyiségek megjelenése miatt. Ehhez hasonlóan a technológiai szingularitást megközelítve sem tudjuk az eseményeket előrejelezni jelenlegi jövőmodelleinkkel.

Az esemény következményeit I. J. Good írta le először az 1960-as években bár a technológiai fejlődéshez kapcsolódóan a szingularitás kifejezést már Neumann János is használta az 1950-es években. A Szingularitást Vernor Vinge tette ismertté az 1980-as években. Az esemény bekövetkezése és annak előrelátható időpontja vitatott. A jövőkutatók többnyire a 21. század harmadik évtizedére jósolják.



IV. László

Összesen: 35 pont

Kun László ábrázolása Thuróczy János krónikájában
Kun László ábrázolása Thuróczy János krónikájában

IV. (Kun) László az utolsó előtti Árpád-házi magyar király volt. Apja, V. István alig két évnyi uralkodás után hunyt el, így 1272-ben tízéves gyermekként került a magyar trónra. Uralkodása alatt a főurak hatalma megnőtt, pártharcaik a király külpolitikáját is erősen befolyásolták. II. Ottokár cseh királlyal való rossz kapcsolata miatt szövetséget kötött Habsburg Rudolffal, és a magyar-német egyesített csapatok 1278. április 20-án megsemmisítő vereséget mértek a cseh hadakra. A király azonban nem tudta hosszú távon kamatoztatni megnövekedett presztízsét. Mivel hatalma komolyan támaszkodott a kunokra, az oligarchák elérték a pápánál egy legátus, Fülöp fermói püspök Magyarországra küldését, aki rávette Lászlót a kunok életmódjának megváltoztatását célzó törvények kihirdetésére. A vonakodó király egyházi átok alá is került, és bár a kunok foglyul ejtették a püspököt, László végül 1280-ban kénytelen volt fellépni a lázadó kun csapatok ellen. Az egyre jobban elszigetelődő király mind kevesebbet törődött az országgal, és szeretett kunjai közé vonult, ám 1290. július 10-én épp közülük kerültek ki Borsa Kopasz által felbérelt gyilkosai.



Trolibusz

Összesen: 42 pont

  2005. november 19., 11:58 (CET)[válasz]

Optikai nyomvezetéses trolibusz.

A trolibusz egy olyan közúti tömegközlekedési jármű, amely áramszedők segítségével kapcsolódik a felsővezetékéhez, és így kapja a mozgáshoz szükséges energiát.

Az elektromos hajtású közúti járművek története, szinte egyidős a villamosokkal. Az első ilyen járművet 1882-ben helyezték üzembe Berlin közelében, egy 540 méter hosszú próbapályán. A felsővezetékkel való kapcsolatot a korai trolibuszoknál többféleképpen oldották meg. Elterjedt megoldás volt a kontakt-kocsi használata, ahol magán a felsővezetéken futott egy görgős kiskocsi, és ez a kiskocsi volt egy vezetékkel összekötve a járművel. Később jelent meg az egy-, majd kétrudas áramszedőt használó rendszerek, innen jön a trolibusz elnevezés is, mert magát a rúd-áramszedőt hívták trolley-nak. A kettős rúd-áramszedős rendszer (a Schiemann-rendszer) terjedt végül el az 1920-as évektől kezdve, főleg Angliából kiindulva. Az utolsó, különleges rendszerű, egyrudas áramszedőjű trolibusz 1967-ig közlekedett Norvégiában.



Vasa (hajó)

Összesen: 31 pont

A Vasa

A Vasa (svédül Wasa) egy svéd hadihajó volt, melyet 1626-1628 között építettek II. Gusztáv Adolf svéd király megrendelésére. A svéd király a Harmincéves háború alatt, Lengyelország elleni harcok miatt rendelte meg a hajót. A feltörekvő, tengeri nagyhatalomá váló református svédek biztosítani akarták a kender importját az új hajóik kötélzetéhez az akkoriban a katolikus lengyelek befolyása alatt álló Balti-térségből. A stratégiai és vallási okokon túl személyes indok is vezette Gusztáv Adolfot: a lengyel király saját unokatestvére, III. Zsigmond volt, aki 1599-ig svéd királyként is uralkodott. Gusztáv Adolf remélte, hogy a két országot ismét egyesítheti.


Közzétett összefoglalók

Lásd: Kiemelt szócikkek