Peter Higgs

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Peter Ware Higgs
Peter Higgs Michael Atiyah brit matematikus 2009 áprilisi születésnapi összejövetele alkalmával
Peter Higgs Michael Atiyah brit matematikus 2009 áprilisi születésnapi összejövetele alkalmával
Életrajzi adatok
Született1929május 29. (93 éves)
Newcastle upon Tyne, Anglia
Ismeretes mint Peter Higgs
Nemzetiség Angol
Állampolgárság Brit
Lakhely Egyesült Királyság, Nagy-Britannia
Iskolái
Iskolái
Felsőoktatási
intézmény
King’s College London; Témavezető: Charles Coulson
Pályafutása
Szakterület Broken symmetry in electroweak theory (Szimmetria-törés az elektro-gyenge elméletben)
Kutatási terület Részecskefizika
Tudományos fokozat professzor
Aktivitási típus

Egyetemi tanár

Elméleti fizika Részecskefizika
Munkahelyek
Jelentős munkái Szimmetria-törés az elektro-gyenge elméletben
Higgs-bozon
Higgs-mező
Higgs-mechanizmus
Szakmai kitüntetések
Dirac-érem (1997)
Fizikai Wolf-díj (2004)
Sakurai-díj (2010)
Fizikai Nobel-díj (2013)

Hatással voltak rá Charles Coulson
Hatással volt Christopher Bishop
Lewis Ryder
David Wallace

Peter Ware Higgs aláírása
Peter Ware Higgs aláírása
A Wikimédia Commons tartalmaz Peter Ware Higgs témájú médiaállományokat.

Peter Ware Higgs (Newcastle upon Tyne, 1929. május 29. –) Nobel-díjas brit elméleti fizikus. Skóciában dolgozott, nyugdíjas egyetemi tanár és részecskefizikus, aki elsőnek hozta nyilvánosságra egy olyan, szubatomi részecske létezését aminek minden egyéb szubatomi részecske tehetetlensége tulajdonítható. Ezt a részecskét, amit róla Higgs-bozonnak neveztek el évtizedekig tartó kutatás után 2012-ben fedeztek fel a Svájc és Franciaország közötti CERN kutatóintézet mélyen, a talaj alatt épített részecskegyorsítóban (Nagy Hadronütköztető). Az eredményt július 4-én hozták nyilvánosságra, melyért a következő évben 2013-ban François Englert-rel közösen fizikai Nobel-díjat kaptak.

Élete[szerkesztés]

1929. május 29-én született az északkelet-angliai Newcastle upon Tyne-ban. A King’s College Londonban végzett, ahol a témavezető tanára Charles Coulson volt. Munkássága eredményeként az Egyesült Királyság neves elméleti fizikusa lett az Edinburgh-i Egyetem emeritus professzora (nyugdíjazott, de megtartott mint tiszteletbeli tanácsadó tanára). Peter Ware Higgs, FRS, (Fellow of the Royal Society, vagyis a Királyi Társaság Törzstagja) FRSE (Fellow of the Royal Society of Edinbourgh, vagyis az Edinburgh-i Királyi Társaság Törzstagja) és FKC (Fellow of Kings College, vagyis a Királyi Kollégium Törzstagja).

Peter Higgs leghíresebb az elektrogyenge elméletben előálló szimmetriatöréssel kapcsolatos 1960-as javaslatáról, amiben megmagyarázza az elemi részecskék tömegének eredetét és mechanizmusát általánosságban, különösképpen pedig a W és Z bozonokra vonatkozóan. Ezt a mechanizmust, amit ma Higgs-mechanizmusnak neveznek, mert csak ő tette papírra javaslatként, még ha nem is volt kizárólag az ő elmélete, mert bár egyezett több elméleti fizikus kortársa nézeteivel, ő azoktól függetlenül hozta nyilvánosságra. A mechanizmus elmélete megjósolta egy új, addig ismeretlen részecske felfedezését, és javaslójáról ez a Higgs bozonja, vagy Higgs-bozon nevet kapta. A részecskét azóta gyakran a modern fizika legkeresettebb részecskéje jelzőjével illetik.[1][2]

A CERN 2012. július 4-én bejelentette, hogy felfedeztek egy Higgs leírásával megegyező bozont, ugyanakkor megjegyzendő, hogy még sok munkát igényelhet a részecske jelentős tulajdonságainak mérése útján annak megállapítása, hogy azok minden szempontból megegyeznek a Standard Modell Higgs-bozon követelményeivel. Tudományos, részecskefizikus körök által elfogadott tény, hogy a Higgs-mechanizmus fontos tartozéka a részecskefizika Standard Modelljének, mert a Higgs-részecske nélkül a részecskéknek nem lenne tömegük.

Elismerések[szerkesztés]

Higgs számos díjat nyert munkássága elismeréseként:

További információk[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Griffiths, Martin (20070501) physicsworld.com The Tale of the Blog's Boson Hozzáférés ideje: 2008-05-27
  2. Fermilab Today (20050616) Fermilab Results of the Week. Top Quarks are Higgs' best Friend Hozzáférés ideje: 2008-05-27
  3. Higgs megnyerte a Nobelt, de elbújt

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Peter Higgs című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.