Ugrás a tartalomhoz

Kiss-Rigó László

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen BinBot (vitalap | szerkesztései) 2015. december 13., 01:04-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (AkH. 12. kiadás: -szerű kézi ellenőrzéssel)
Kiss-Rigó László
Kiss Rigó László püspök 2014-ben
Kiss Rigó László püspök 2014-ben
Életrajzi adatok
Született1955április 6. (69 éves)
Budapest
Nemzetiségmagyar
IskoláiPPKE Hittudományi Kar
Munkássága
Vallásrómai katolikus
Tisztség
  • Roman Catholic Bishop of Szeged–Csanád
  • címzetes püspök
  • segédpüspök

Hivatalesztergom-budapesti segédpüspök
Hivatali idő20042006
Felszentelés2004. február 21.

Hivatalszeged-csanádi püspök
Hivatali idő2006
ElődjeGyulay Endre
Utódjahivatalban
A Wikimédia Commons tartalmaz Kiss-Rigó László témájú médiaállományokat.

Sablon:Apostoli utódlás infobox

Kiss-Rigó László (Budapest, 1955. április 6.) szeged-csanádi püspök.

Pályafutása

Gyermekkora egy részét Indiában töltötte. Két év sorkatonai szolgálat után Esztergomban és Budapesten végezte teológiai tanulmányait. 1981. június 14-én szentelték pappá Esztergomban, majd 1982-ben teológiai doktorátust szerzett a Pázmány Péter Hittudományi Akadémián. Szécsényben, majd a budapesti Haller téri templomban volt káplán. 1983-tól 1985-ig a római Pápai Magyar Intézet ösztöndíjasa volt. A Lateráni Egyetemen szerzett egyházjogi licenciátust.

1985-től az esztergomi Szent Anna-plébániatemplom káplánja, 1997-től plébánosa volt. 1986-tól az Esztergomi Hittudományi Főiskola tanára, 2003-tól főigazgatója. 1991-től 2004-ig az Esztergom-Budapesti főegyházmegye Katolikus Iskolai Főhatóságának igazgatója volt. 1998 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának tanára. II. János Pál pápa 1994-ben pápai káplán címmel tüntette ki.

Püspöki pályafutása

2004. február 21-én szentelték pudentianai címzetes püspökké Esztergomban, miután január 24-én az Esztergom-Budapesti főegyházmegye segédpüspökévé nevezték ki. Jelmondata: „Erő, szeretet, józanság” („Virtus, dilectio, sobrietas”). Megyés püspökké a Szeged-Csanádi egyházmegye élére 2006. augusztus 26-án nevezték ki.

Fájl:Kiss-Rigó László mpp.jpg
Kiss Rigó László

Kiss-Rigó László nyújtja át 2008-tól a magyar alapítású nemzetközi irodalmi díj, a Balassi Bálint-emlékkard ünnepségén az egyik szablyát. 2013-ban kardátadó társa Szilágyi Áron olimpiai bajnok kardvívó volt.[1] 2009-től ő celebrál az emlékkardhoz kapcsolódó Balassi-mise alkalmain. 2013. január 25-én a bécsi Szent István-székesegyházStephansdom – adott helyet ennek az istentiszteletnek.[2]

2010 februárjában Hódmezővásárhelyen részt vett a FideszKDNP kampányrendezvényén, ahol a pártszövetség melletti szavazásra buzdította a jelenlevőket.[3] Tettét többen kritizálták.[4][5] A Magyar Szocialista Párt sajtótájékoztatóján bocsánatkérésre szólította föl a főpapot, és tiltakozott az ellen, hogy „bármely egyház nyíltan kiálljon a választásokon egy párt mellett és kampányoljon egy másik politikai közösség és annak tagjai ellen.” Az MSZP véleménye szerint a püspök ezzel megbántotta a párt hívő szavazóit.[6] A Jobbik Magyarországért Mozgalom azt sérelmezte, hogy visszautasította a párt meghívását szegedi rendezvényükre, jóllehet szerintük a Jobbik – a Fidesz–KDNP-vel ellentétben – „nem csak nevében keresztény, hanem programjában is kiáll a keresztény értékek mellett.”[7] A főpásztor az őt ért kritikákra válaszul kijelentette, hogy nem közösített ki senkit, és párbeszédre hívta az MSZP szóvivőjét, Nyakó Istvánt.[8] Véleménye szerint jelenleg csak egy olyan párt van, ami „hitelesen tudja képviselni a keresztény egyház által vallott józan és észszerű értékeket.” Hozzátette azt is, hogy a baloldali értékek keresztény értékek is, valamint hogy a liberális értékek is fontosak a keresztény egyháznak.[9]

Elismerések

Jegyzetek

Források

Előde:
Gyulay Endre
szeged-csanádi püspök
2006 – hivatalban
Utóda: