Kóbor János
Kóbor János | |
Stekovics Gáspár felvétele | |
Életrajzi adatok | |
Becenév | Mecky |
Született | 1943. május 17. Budapest |
Elhunyt | 2021. december 6.[1][2][3] (78 évesen) Budapest |
Sírhely | Szent István-bazilika |
Iskolái | Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (építészet) |
Pályafutás | |
Műfajok | rock, hard rock, progresszív rock, beat |
Aktív évek | 1960–2021 |
Együttes | Omega Cyklon Próféta |
Hangszer | ritmusgitár |
Hang | tenor |
Díjak |
|
Tevékenység | énekes |
Kiadók | Hungaroton MI5 Records Universal Music Decca Records Bellaphon Warner Music Group |
A Wikimédia Commons tartalmaz Kóbor János témájú médiaállományokat. | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
Kóbor János (Budapest, 1943. május 17. – Budapest, 2021. december 6.) Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar énekes, becenevén „Mecky”, az Omega frontembere.
Élete
[szerkesztés]„Őseim között van osztrák, szász, sváb és ki tudja, még milyen germán törzsbéli. A Kóbor pedig valószínűleg a Cobourg név átírásából született. Anyai nagyanyám részéről pedagógus, pap is van a felmenőim között. Édesanyám apai ágán gazdálkodókról tudunk, nagyapám is a földből élt. Ezeket a nagyszüleimet sváb kulákként aztán 1946-ban marhavagonban ki is telepítették az országból, Nyugat-Németországba kerültek.[4]”
Budapesten született id. Kóbor János[5] és Reinauer Éva gyermekeként,[6] szülei pénzügyi területen dolgoztak. Gyerekkora vakációit Bátaszéken, sváb rokonainál töltötte.[7] Eleinte sportoló szeretett volna lenni, szép eredményeket ért el gátfutásban, azonban egy sérülés miatt kénytelen volt lemondani a sportolói pályáról.[8] Apai nagyapja és nagybátyja építészek voltak, emiatt döntött úgy, hogy ő is építésznek tanul.[9]
Első együttesét a József Attila Gimnázium tanulójaként alapította osztálytársaival. A hangszereket sorsolással választották ki, Kóbornak a ritmusgitár jutott, a bőgős, basszusgitáros Varsányi István lett, a dobos pedig Laux József (ő volt az egyetlen, akire nem sorsolással osztották a hangszerét). Később Laux a Benkó Dixieland Bandhez került, Kóbor és Varsányi pedig megalapították a Ciklon együttest, többek között Kovacsics András szólógitáros társaságában. A repertoárjukat instrumentális nyugati számok alkották.
Mivel állandó fellépőhelyet nem sikerült szerezniük, 1962-ben Kovacsiccsal és Varsányival együtt kiszemelték a Próféta együttest és elhatározták, hogy egyenként bekerülnek oda. A tervüket sikerült megvalósítaniuk, majd ősszel a Próféta utódjaként létrejött az Omega. 1964-ben csatlakozott a volt osztálytárs Laux is.
Már pályafutásának elején ráragadt a Mecky becenév, aminek eredetére később már maga sem emlékezett. Presser Gábor visszaemlékezése szerint, mivel Kóbor akkori példaképe a Rolling Stones-os Mick Jagger volt, valószínűleg az ő keresztnevének elferdítéséből keletkezhetett a ragadványnév (Mick, Micky → Mecky).
A kezdeti években továbbra is nyugati slágereket dolgoztak fel. Ekkor még Kóbor mellett énekelt Benkő László is, néhány alkalommal Koncz Zsuzsa, majd csatlakozott Somló Tamás és Wittek Mária. A hatvanas évek második felében azonban az Omega saját slágereinek többségét már Kóbor énekelte, az 1971 óta felvett dalokban pedig ő az egyedüli szólóénekes. A 6–13. és 16. albumokon az összes háttérvokál is az ő hangján hallható (leszámítva a 7–9. albumok néhány dalában a női vokált).
Az angol albumokon szintén ő énekel, kivétel az 1968-as Omega Red Star from Hungary, aminek felvételére nem tudott kiutazni Angliába, valamint az 1996-os Transcendent, amin csak vokálozott a holland Edwin Balogh mellett. A gitározással Presser Gábor tanácsára 1970-ben felhagyott, és csak az 1980-as kisstadioni koncerteken (a Nem tilhatom meg és a 10000 lépésb dalokban[10]) , majd az Omega Oratórium turnéján akasztotta a nyakába újra a hangszert, az Álmod őrzi egy kép című dalban.
A dalok megírásánál az 1970-es években főképp az énekdallam és a szöveg egymáshoz igazítása volt a feladata, ezekben a dalokban a nevét a zeneszerző és a szövegíró között jegyzik. Írt néhány szöveget önállóan is: Hűtlen barátok, Régvárt kedvesem, Helló, Elefánt! (nem került lemezre), Addig élj, Ne legyen / Never feel shame. Olyan dal, aminek a zenéjét írta, sokáig csak kevés volt (Félbeszakadt koncert, Levél – Posta restante), 2006-ban az Égi jel albumon azonban többségében az ő szerzeményei hallhatók: négy önálló (köztük a címadó dal), kettő Mihály Tamással, egy Szekeres Tamással közös. Az utolsó Omega-album, a Testamentum új dalai is nagyrészt az ő alkotásai lehetnek[11], bár itt újra az Omegát nevezték meg kollektíven zeneszerzőként.
Énekesi pályafutása szinte teljesen az Omegához kötődik, ugyanakkor az Omega-stúdióban számos lemez készítésében vett részt producerként, zenei rendezőként, hangmérnökként. Első közreműködése más produkcióban a Scorpions budapesti és kassai koncertje volt 2009-ben, ezzel Klaus Meine és Rudolf Schenker 1994-es vendégszereplését viszonozta.
2010-ben elkészítette az Omega Rhapsody albumot, amit szólóalbumként harangoztak be, de címéből is kitűnik, hogy nagyban az Omegához kapcsolódó anyagról van szó. 2011-ben élőben is bemutatták a művet. 2012-ben megjelent magyar változata is az Omega Szimfónia & Rapszódia dupla albumon, majd 2013-ban az Omega Oratórium album következett, amelyet templomi koncerteken mutattak be élőben. A bátaszéki templom tornyának felújítására több jótékonysági koncertet adtak az album turnéja során.[12] 2014-ben Kóbor régi vágya teljesült – koncertet adhatott a rendszerváltás 25. évfordulójának tiszteletére a Hősök terén. A koncerten fellépett a Scorpions is, Kóbor együtt énekelte a Wind of Change-t Klaus Meinével.
2018-ban A Dal című műsor első válogatójának extra produkciójaként kivételesen nem az Omegával lépett fel: a Balkan Fanatikkal közösen adta elő a Régi csibészek feldolgozását. Ugyancsak kivételes alkalom volt vendégszereplése Demjén Ferenc év végi koncertjén 2019-ben (ami, mint utóbb kiderült, az utolsó színpadi fellépése volt): három Omega-dalt adott elő, valamint duettben a Sohase félj című Demjén-dalt. Utóbbiról készített egy saját demófelvételt is, aminek videóját az Omega Facebook-oldalán tették közzé.
Magánélete
[szerkesztés]Első feleségétől egy fia született (Dániel, 1976), aki technikusként dolgozik. 2008 júliusában másodjára nősült, a nála 23 évvel fiatalabb Deme Zsókát vette el Balatonaligán,[13] akitől egy lánya (Léna, 2007) született. Dániel révén két unoka (Hanga Szófia, 2018; Sára, 2020) nagyapja volt ,[14] ugyanakkor a második felesége idősebb lányától született Elza nevű kislányt is hasonlóan szerette. Ugyanakkor nem tartotta magát tipikus nagypapának, aki gügyörészik a kicsikkel.
A Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett építészmérnöki diplomát, azonban sosem dolgozott ezen a területen. Korábban atletizált, de egy sérülés miatt felhagyott ezzel a sporttal. Hobbija a vitorlázás volt, amit Balatonaligán űzött, de nem versenyszerűen, mert elmondása szerint nem szeretett megszabott útvonalon haladni.[15]
Kóbor János a Covid19-pandémia során koronavírus-fertőzés következtében hunyt el.[16][17] A koronavírus elleni védőoltást nem adatta be magának[18] – pedig felesége és zenésztársai is győzködték, hogy térjen jobb belátásra, és oltassa be magát.[19][20] Az Emberi Erőforrások Minisztériuma az énekest saját halottjának tekinti.[21]
Kóbor János búcsúztatóját 2021. december 17-én a Szent István-bazilikában tartották. A gyászmisét Mohos Gábor segédpüspök celebrálta. A szertartáson a pályatársak nevében Frenreisz Károly tartott búcsúbeszédet, az Omega rajongói klub nevében pedig Gazdag László. A szertartáson megjelent többek között Debreczeni Ferenc, Molnár György, Nagy Feró, Gömöry Zsolt és Pataky Attila is.[22] A hamvait két urnában helyezték el: az egyik a Szent István-bazilika altemplomába került, a másik, egy speciális lebomló urna pedig a végakarata szerint a Balatonba.[23]
Diszkográfia
[szerkesztés]Omega
[szerkesztés]Itt az együttes sorlemezeinek listája olvasható, bővebben lásd az Omega szócikket. Az együttes valamennyi kiadványán közreműködött, kivéve az Omega Red Star from Hungaryn, amelynek felvételeire nem tudott kiutazni (de a borítón ott szerepel a képe és a neve).
- Trombitás Frédi és a rettenetes emberek (1968)
- 10000 lépés (1969)
- Éjszakai országút (1970)
- Élő Omega (1972)
- Omega 5 (1973)
- Omega 6: Nem tudom a neved (1975)
- Omega 7: Időrabló (1977)
- Omega 8: Csillagok útján (1978)
- Gammapolis (1979)
- Omega X: Az arc (1981)
- Omega XI (1982)
- Omega 12: A Föld árnyékos oldalán (1986)
- Babylon (1987)
- Trans and Dance (1995)
- Omega XV: Egy életre szól (1998)
- Égi jel: Omega (2006)
- Testamentum (2020)
Komolyzenei Omega-átiratok
[szerkesztés]Közreműködés
[szerkesztés]- Benkő László – Omega-mix (1991) (Kóbor János közr.: gitár-, ritmus- és nagyzenekari programok)
Díjai, elismerései
[szerkesztés]- Yamaha fesztivál fődíja (1970)
- Liszt Ferenc-díj – megosztva az Omega együttes tagjaival (1987)
- A Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje (1995)[24]
- Pro Urbe Budapestért díj – megosztva az Omega együttes tagjaival (2011)
- Kossuth-díj – megosztva az Omega együttes tagjaival (2013)
- Budapest díszpolgára (2013)[25]
- Ortodox Érdemrend Nagykeresztje – Oroszország (2013)
- Pro Urbe Bátaszék (2013)[26]
- Tolna Megyei Príma Díj (2015)[26]
- Emberi Méltóságért-díj (2016)[27]
- Fonogram Életműdíj – megosztva az Omega együttes tagjaival (2018)
- Inter-Lyra-díj[28]
Jelentősebb zenész- és szerzőtársai
[szerkesztés]- Adamis Anna
- Benkő László
- Csordás Levente
- Debreczeni Ferenc
- Demeter György
- Földi Albert
- Gömöry Zsolt
- Jankai Béla
- Keresztes Ildikó
- Kovacsics András
- Küronya Miklós
- Laux József
- Mihály Tamás
- Molnár György
- Presser Gábor
- Somló Tamás
- Szöllössy Katalin
- Sülyi Péter
- Szekeres Tamás
- Trunkos András
Emlékezete
[szerkesztés]2022. október 22-én Bátaszéken, Sóház utca 1. szám alatti épületen emléktáblát avattak a tiszteletére. Születésének 80. évfordulóján, 2023. május 17-én Budapest II. kerületének önkormányzata a Modori utca és a Hűvösvölgyi út találkozásánál, Kóbor János családjának egykori házához közel emlékpadot állított.[29]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Meghalt Kóbor János, az Omega frontembere. (Hozzáférés: 2021. december 6.)
- ↑ https://www.blikk.hu/aktualis/politika/kobor-janos-halala-koronvirus-karacsony-gergely-omega/p3t64ng
- ↑ https://femina.hu/hazai_sztar/kobor-janos-meghalt/
- ↑ A nap sztorija – 75 éves Kóbor János
- ↑ Pimasz úr ott alszik: Kóbor János 7:44-8:00
- ↑ MEGA - Multimédia Kft.. [2022. február 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. augusztus 9.)
- ↑ Árpád, Szeri: TEOL - A kis Kóbor János legszebb nyarai Bátaszéken teltek (magyar nyelven). TEOL - A kis Kóbor János legszebb nyarai Bátaszéken teltek, 2021. december 8. (Hozzáférés: 2024. január 15.)
- ↑ Kóbor János, az Omega énekese 70 éves Archiválva 2014. december 10-i dátummal a Wayback Machine-ben kisalfold.hu, 2013.05.15. 12:31
- ↑ Kóbor János életét egy sérülés változtatta meg. zene.hu, 2010. május 20. (Hozzáférés: 2021. december 16.)
- ↑ Gábor Tóth (2024. június 1.). „Omega - LGT - Beatrice koncert (1980.09.05. Kisstadion) szebb kép, jobb hang”.
- ↑ Music Media: Fejezetek egy menedzser életéből „A Testamentum hagyaték. Valójában Meckyvel ketten kezdtük csinálni, mert a banda itt már nehezen volt kezelhető. Már csak azért is, mert Kóbor a felvételeknél ragaszkodott önálló elképzeléseihez, még a zenekari tagoknak sem nagyon engedett beleszólást. Tulajdonképpen Vámos Zsolt azért került a produkcióba, mert Szekeres Tomival ellentétben hajlandó volt az ötleteket napra készen megvalósítani. Véleményem szerint a Testamentum Omega lemez, noha lehetne Mecky szóló produkció is.”
- ↑ A bátaszéki templomtorony felújítására gyűjt Szegeden az Omega (magyar nyelven). 24.hu, 2013. november 8. (Hozzáférés: 2024. január 15.)
- ↑ Titokban esküdött az Omega énekese. [2011. október 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. július 30.)
- ↑ https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/kobor-janos-omega-unoka-nagypapa-korhaz-ujszulott/
- ↑ P. Horváth Gábor: Szabadságra született Vasárnap Reggel: Sztárok és sztorik, 2003. november 2.
- ↑ Kovács Ferenc, Pogonyi Nóra: A koronavírus miatt halt meg Kóbor János. index.hu. Index, 2021. december 7. (Hozzáférés: 2021. december 16.)
- ↑ Meghalt Kóbor János. 24.hu. 24.hu, 2021. december 6. (Hozzáférés: 2021. december 16.)
- ↑ Kóbor János korábban arról beszélt, nem oltatja be magát, aztán koronavírussal kórházba került
- ↑ A felesége könyörgött Kóbor Jánosnak, hogy oltassa be magát
- ↑ Zenésztársai könyörögtek Kóbor Jánosnak: Mecky, oltasd be magad!
- ↑ Az Emmi saját halottjának tekinti Kóbor Jánost. hang.hu. Magyar Hang, 2021. december 6. (Hozzáférés: 2021. december 16.)
- ↑ Elkezdődött Kóbor János búcsúztatója - élőben jelentkezünk a helyszínről blikk.hu
- ↑ Végső helyükre kerültek Kóbor János hamvai. hvg.hu. HVG, 2022. március 21. (Hozzáférés: 2022. szeptember 1.)
- ↑ http://www.opten.hu/opten/light/torvtar/ke-kozlemeny-208678.html
- ↑ Budapest díszpolgára lesz Halász Judit és Kóbor János. Hír24, 2013. április 24. [2013. május 9-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. április 24.)
- ↑ a b Pogonyi Nóra: Bátaszéken is gyászmisét tartanak Kóbor Jánosért. index.hu. Index, 2021. december 13. (Hozzáférés: 2021. december 16.)
- ↑ Kóbor János és Benkő László elismerése. magyarhirlap.hu. Magyar Hírlap, 2016. május 5. [2021. március 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2021. december 16.)
- ↑ Inter-Lyra-díjazottak. geocities.ws. (Hozzáférés: 2021. december 16.)
- ↑ Emlékpaddal és rózsaszigettel emlékeznek Kóbor Jánosra – Index.hu 2023.05.17. 17:43