Csíki-medence

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2018. november 14., 09:57-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta10))
Csíki-medence
A Csíki-medence Csíkszeredánál
A Csíki-medence Csíkszeredánál
Ország Románia
Elhelyezkedése
Csíki-medence (Románia)
Csíki-medence
Csíki-medence
Pozíció Románia térképén
é. sz. 46° 22′, k. h. 25° 47′Koordináták: é. sz. 46° 22′, k. h. 25° 47′
A Csíki-medence Csíkszeredánál
Egy horgász az Olt folyónál

A Csíki-medence (románul Depresiunea Ciucului) egy 600-700 m magasságban elterülő hegyközi medence a Keleti-Kárpátokban, Romániában, Hargita megyében, az egykori Csík vármegye területén. A Hargita-hegység és a Csíki-havasok között húzódik. Észak-dél irányú, hossza 60 km, legnagyobb szélessége 10 km, átfolyik rajta az Olt. Három részre oszlik: Felcsík, Középcsík és Alcsík. A Csíki-medencét a Tolvajos-hágó (985 m) köti össze Székelyudvarhellyel, a Marosfői-hágó (891 m) a Gyergyói-medencével, a Gyimesi-hágó (1159 m) a Tatros völgyével, a Nyerges-tető (878 m) a Kászoni-medencével és a tusnádfürdői Olt-szoros Háromszékkel.

Népesség

A Csíki-medencét főleg székelyek lakják. Románok csak Balánbányán, Csíkszeredában, Lóvészen és Tusnádfürdőn élnek.

Települések

Felcsík

Balánbánya, Csíkszentdomokos, Csíkjenőfalva, Csíkszenttamás, Csíkkarcfalva, Csíkdánfalva, Csíkmadaras.

Középcsík

Lóvész, Ajnád, Csíkszentmihály, Vacsárcsi, Csíkrákos, Csíkszépvíz, Göröcsfalva, Csíkborzsova, Csíkszentmiklós, Madéfalva, Csíkcsicsó, Csíkdelne, Csaracsó, Csíkpálfalva, Csíkcsomortán, Csobotfalva, Csiba, Csíkszereda, Fitód, Hosszúaszó, Csíkszentlélek, Csíkmindszent, Zsögödfürdő.

Középcsík tulajdonképpen kitalálmány, hisz földrajzilag pontosan nem határolható le és egyház-kerületileg sem létezett, nem létezik. Orbán Balázs szerint is: „A tulajdonképi Csíkot elnevezésileg a kormányzatilag is két részre, Fel- és Al-Csíkra osztották, és ezen felosztályt természeti határvonalok jelölték, mert Csík-Szeredán alól, hol Felcsík végződik, az Oltnak addig tágas tere ujból elszorul, a két oldali havasokból kifutványok nyulván le, melyek az Oltot ismét szük völgybe ágyalják. Ezen szorulat a zsögödi szoros, mely Fel-Csíkot Al-Csíktól különíti el.”[1]

Alcsík

Pottyond, Csíkménaság, Ménaságújfalu, Csíkszentgyörgy, Csíkbánkfalva, Kotormány, Csíkszentkirály, Csíkszentimre, Csíkszentmárton, Csíkszentsimon, Csatószeg, Csíkcsekefalva, Csíkkozmás, Csíkverebes, Tusnád, Lázárfalva, Újtusnád, Tusnádfürdő.

Jegyzetek

További információk