Lagzi Lajcsi
Ehhez a szócikkhez további forrásmegjelölés szükséges az ellenőrizhetőség érdekében. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts a szócikk fejlesztésében további megbízható források hozzáadásával. |
Ez a szócikk (vagy szakasz) leginkább egy rajongói oldalra hasonlít. Segíts te is átírni a cikket, például a fölösleges vagy irreleváns listák, magasztalások, idézetek redukálásával, szükség szerint törlésével, illetve a szöveg átfogalmazásával úgy, hogy a cikk egy kívülálló számára is könnyen érthető legyen. |
Lagzi Lajcsi | |
![]() | |
2006-ban | |
Életrajzi adatok | |
Születési név | Galambos Lajos |
Becenév | Lagzi Lajcsi |
Született |
1961. január 25. (60 éves) Budapest |
Pályafutás | |
Műfajok | lakodalmas, mulatós |
Aktív évek | 1984– |
Hangszer | ének, trombita |
Tevékenység |
|
Kiadók |
Dáridó Fekete Szemek Hungaroton Kadencia Maestro szerzői |
Galambos Lajos, művésznevén Lagzi Lajcsi (Budapest, 1961. január 25. –) zenész, előadóművész, producer, műsorvezető. A Péntek esti Dáridó és a Szuperbuli című televíziós műsorok házigazdája. Legismertebb slágere a Hosszú fekete haj, aminek szövegét Deák Bill Gyula írta. Sváb családból származik, az eredeti családnevük Grósz volt. A zenélés náluk családi hagyomány: nagyapja és apja hétvégenként lakodalmakat járva zenéltek.
Életpályája[szerkesztés]
A jelenlegi XXIII. kerületben, Soroksáron végezte el az ének-zenei általános iskolát, majd a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolába került, később pedig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán – mai nevén: a Zeneművészeti Egyetemen – trombitaművészi és zenetanári diplomát szerzett.
Mint főiskolai végzős trombitás ösztöndíjas lett az akkor egyedüli, szakmailag legmagasabb szinten elismert Magyar Rádió Stúdió 11 nevű tánczenekarában, ahol két igazi trombitás legendától: Zsoldos Imrétől és Tomsits Rudolftól tanulta a könnyűzene fortélyait. 21 évesen a Budapest Szimfonikus Zenekarral szóló trombitásként nyugat-európai turnén vett részt.
Lajos utcazenészként kezdte 1984-ben.[1] A zeneművészeti diploma megszerzése után merőben más és új szakasza következett addigi életének. A zenélést és szórakoztatást mint hivatást, missziót tekintette. Saját stílusát, a modernizált, korszerűsített magyar szórakoztató zenét, mint Lagzi Lajcsi mutatta be. Miután kevesen hittek magasra ívelő terveiben, így minden segítség nélkül, a saját maga által kiadott kazettáin kezdte népszerűsíteni e műfajt. Koncerttermek és más fellépések hiányában direkt módon a közönséggel épített kapcsolatot, így a saját zenéjét adta elő a Sugár üzletközpont előtt és más közterületeken. Később úgy gondolta, hogy egy nagyszabású gálával lepi meg közönségét, melyben komoly részt szánt a hajléktalanoknak is. Akkoriban ez volt az első ilyen jellegű esemény. A meleg étel osztás a Máltai Szeretetszolgálat és a Honvédség segítségével valósult meg. A többször megrendezett eseményen a Lajcsi által kitalált módon támogatott és saját maga által finanszírozva 30 000 ember jutott meleg ételhez.
1985-től a mai napig eladott hanghordozóinak száma – amelyeken mint Lagzi Lajcsi, Lajcsi vagy Galambos Lajos közreműködött – közelít a 4 millióhoz.
Dáridó[szerkesztés]
A TV2 kereskedelmi televízión nagy sikerrel futott Péntek esti Dáridó című könnyűzenei és szórakoztató műsorának sok előadó és együttes köszönheti ismertségét. Többek között a Romantic frontembere, Gáspár Győző is. A műsorban szinte Magyarország összes híres zenésze, énekese megfordult az évek során. Ezenkívül olyan külföldi sztárok is vendégeskedtek Lagzi Lajcsinál, mint Thalía vagy Natalia Oreiro, akik Lajcsitól egy-egy kis puli kutyát kaptak ajándékba.
A sikeres műsort – ahol Lajcsi nemcsak művészeti főszerkesztő, de producer is volt – minden péntek este sugározta a csatorna, önálló brandet építve fel rá, hiszen a Dáridó hetente jelentkező, egész estés adásai meghatározták a TV2 teljes nézettségét. Nagy népszerűségnek örvendtek a produkció szabadtéri fellépései is. A legnagyobb szabású eseményre 2000 szilveszterén Debrecenben 88 000 ember volt kíváncsi, a produkcióról televíziós felvétel is készült. A segítségnyújtás és karitatív felelősség már az első Dáridó adástól kezdődően megjelent a műsorokban, páratlan módon, a kereskedelmi szempontok mellőzésével. Sikere az akkori újságcikkek és kritikák szerint egyedülálló, és mai szemmel nézve megismételhetetlen – erről György Péter az Élet és Irodalomban írt elismerően és egyértelműen. 2010-ben a Dáridó újraindult a Muzsika TV-n.
Szuperbuli[szerkesztés]
A TV2 vezetőségének váltását követően Lajcsi régi álmát teljesítette és a közszolgálati televízióval kötött szerződést a Szuperbuli című könnyűzenei műsorra. A bemutatkozó adást a Magyar Televízió műsorán rekord nézettség fogadta, majd a legnézettebb adása lett az akkori átlag háromszorosának tekinthető kétmilliós nézettséggel.
A Televízióval egyébként korábbi kapcsolata is volt, hiszen alapítója és rendszeres támogatója az Aranyág című jótékonysági műsornak, az általa felajánlott hangszerek és más tárgyak közel 20 millió forintot hoztak az alapítványnak.
A karitatív munka a Szuperbulikban sem maradt el. Lajcsi állandó segítője és támogatója beteg gyermekeknek, nyugdíjasszervezeteknek, az elsők közt nyújtott személyesen is támogatást 2010 őszén a vörös iszap károsultjainak a Magyar Vöröskereszt koordinálásával.
Az új Szuperbulit Lajcsi az MTV után az akkor induló Story TV-ben mutatta be 2006. augusztus 20-án, ez a televíziónak országos ismertséget és gyorsan emelkedő nézettséget hozott. A reklámozók számára fontos háztartásszám megháromszorozódott. 600 ezerről több mint kétmillióra emelkedett. A műsor itt 2009. december 31-ig futott.
2010 első felében indult a Muzsika Tv nevű kábeladó, ahol Lajcsi újra használhatta az általa kitalált és felértékelt Dáridó nevet – Dáridó brandet. Nyáron a Dáridó bemutatkozott az RTL Klub műsorán, és minden vasárnap nagy sikerrel szerepelt. Az összehasonlításokban magasan a legnézettebb műsor az adott idősávban és minden korcsoportban. Lajcsi állandó szereplője volt az RTL Klubon látható magazinműsoroknak, a Vacsoracsatának és a nagy gálaműsoroknak. A Szombat esti láz című műsorban gyermekeivel szerepelt és a Csillag születik 2. 2009-es döntőjén MCDC Veres Robit kísérte a Cantaloop című dal trombitaszólójával, aki végül a közönség különdíját kapta meg.
2014-től az M3 csatorna ismételte.
Magánélete[szerkesztés]
Lajcsinak és feleségének, Boglárkának három gyermeke van: Boglárka Anna (1998. december), Lajos (2000. január) és István (2001. augusztus). Öccse, Galambos István dobos a Dáridó című műsorban a Dáridó Szimpatikusok zenekart erősítette.
Bűnügye[szerkesztés]
Közüzemi számlák 30 milliós elcsalása, okirat-hamisítás és vesztegetési kísérlet vádjával 2015. szeptember 24-én, feleségével együtt letartóztatták, majd Székesfehérvárott előzetes letartóztatásba helyezték.[2] Feleségét néhány nap múlva kiengedték, mert a másodfokú bíróság álláspontja szerint hiányzott a szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény megalapozott gyanúja.[3]
Lajost 2016. január 24-én reggel 8 órakor engedték ki a székesfehérvári börtönből.[4]
Diszkográfia[szerkesztés]
- Grüsse von Schorokschar (1987)
- Mulatós slágerek (1991)
- Mix (1992)
- Hidd el szép az élet (2001)
- Bulizzunk ma együtt (2002)
- Dáridó Café & Gipsy Style (2002)
- Elmegyek... (2004)
Televízió[szerkesztés]
- Dáridó - TV2
- Szuperbuli
- Péntek esti sztár
- Vacsoracsata
- Ilyenek voltunk! - 10 éves a TV2 (2007)
- Nem a Te napod! (2006)
- Eperfesztivál - Tahitótfalu
- „Jani 65”
- NÉVshowR
- „Nézz le rám, ó Istenem”
- Dáridó - Muzsika Tv (2010–)
Díjak, kitüntetések[szerkesztés]
- Szokolya község díszpolgára (2004)[5]
- 2006-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét
- 2001-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét
- a TV2 két alkalommal jutalmazta Nívó díjjal
- három alkalommal kapta meg a Story Csillag díját, a közönség szavazás alapján a legnépszerűbb produkció kategóriában
- két alkalommal kapta meg az Aranyszarvas díjat, közönségdíjat
- 2000-ben és 2002-ben a Líra díjat érdemelte ki
- a Magyar Televízió az Európai Unióhoz való csatlakozás alkalmával rendezett gálaműsort Nemzetközi Nívódíjra terjesztette elő
- több város - többek közt szülőhelye, Soroksár - díszpolgára
- több nagy múltú borlovagrend tagja
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ Lagzi Lajcsi a Storyonline-on. [2009. január 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. február 9.)
- ↑ Letartóztatták Lagzi Lajcsit és feleségét. NOL.hu, 2015. szeptember 24. (Hozzáférés: 2019. február 22.)
- ↑ Kiengedték Lagzi Lajcsi feleségét a rács mögül. HVG.hu, 2015. október 2. (Hozzáférés: 2019. február 22.)
- ↑ „A feleségem, a gyerekeim és a trombitám hiányzott a legjobban” – elhagyhatta a börtönt Lagzi Lajcsi. FEOL, 2016. január 24. (Hozzáférés: 2019. február 22.)
- ↑ Kitüntetettek - Szokolya.hu. [2009. június 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. május 25.)
Források[szerkesztés]
- Galambos Lajos (Lagzi Lajcsi) a PORT.hu-n (magyarul)
További információk[szerkesztés]
|