Koncentrációs tábor
A koncentrációs táborok (angolul concentration camp, németül Konzentrationslager, rövidítve KL vagy KZ) egy különösen kegyetlen, elrettentő büntetés-végrehajtási eszköz, lényegében börtön. Sokszor háborúk idején állítják fel az ország hatalmi rendszerének fenntartására. Békeidőben is felállításra kerülhet, ahol a legfőbb cél a politikai ellenfelek megtörése, megsemmisítése. A történelem folyamán először a britek állítottak fel koncentrációs táborokat az angol–búr háborúk idején, bár azt megelőzően évezredekre visszatekintve is találhatunk forrásokat megsemmisítő vagy büntető táborokról. Később még számos más állam is követte példájukat, a 20. században igen elterjedt büntetési forma volt.
Első táborok
[szerkesztés]Első felállításra még más néven az amerikai-indián háborúk során került sor, mikor is 1838-ban az USA hadserege jelölt ki rezervátumokat a cseroki indiánok számára, amik lényegében a koncentrációs táborok egyik előképének is tekinthetők. Az amerikai polgárháború idején a Konföderáció andersonville-i börtöntábora funkcionált hasonló módon, aminek vezetőjét, Henry Wirz kapitányt ki is végezték az ottani kegyetlenkedések miatt.[1] Később a kubai-spanyol háborúban is alkalmazták ezt a büntetési módot. Első ténylegesen ilyen használatára az angol-búr háborúban került sor, amikor is ezzel a névvel (Concentration camp) az angolok összeterelték a civil búr lakosságot, főket gyerekeket és nőket, hogy így kényszerítsék megadásra a búr harcosokat. A táborokban 26 000 ember, főleg asszony és gyermek halt meg.
Különböző államokban
[szerkesztés]Szovjetunió
[szerkesztés]Az angolok után a sztálini Szovjetunióban alkalmazták másodjára a koncentrációs táborokat, ezek Gulag néven voltak ismertek. Általában szörnyűek voltak a munkakörülmények. Rengeteg politikai és hadifogoly, vagy rendszerellenes került fogságba, de szállítottak ide köztörvényes bűnözőket is vagy népcsoportokat pusztán etnikai alapon.[2][3] A táborokban több millióan dolgoztak, az 1930-as évektől meginduló állami nagyberuházások munkaereje sokszor közvetlenül a Gulagból került ki. A második világháború ideje alatt a rendszert csúcsra járatták, milliókat deportálva és dolgoztatva halálra (civilek, hadifoglyok). A Gulag-rendszert csak az 1950-es évek legvégén számolták fel.
Harmadik Birodalom
[szerkesztés]Rögtön a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt hatalomra jutása után a Harmadik Birodalomban felállították az első, úgynevezett „vad táborokat”, ezek lettek a későbbi koncentrációs táborok elődei. A hitleri Németországban nagyon sok ilyen tábor létezett, a háború idején milliószámra deportáltak ide embereket egész Európából, főleg zsidókat, kommunistákat, a rendszer ellenségeit, megszállt országok lakóit, de nagyon sok németet is. Az európai Holokauszt is a koncentrációs-, illetve megsemmisítő táborokban zajlott le. A táborok 1933 és 1945 között léteztek.
Olaszország
[szerkesztés]Benito Mussolini Olaszországában is léteztek táborok, de ezek inkább munkatáborok voltak, semmint megsemmisítőtáborok. A táborok többségét már 1943-ban bezárták.
USA
[szerkesztés]Az Amerikai Egyesült Államokban a japán támadás (1941) után állítottak fel a hadba lépést követően koncentrációs táborokat. A táborokban japán, német és olasz származású amerikai állampolgárokat tartottak fogva. Sok esetben már másod-, illetve harmadik generációs japán-, német- és olasz-amerikaiakat vetettek fogságba, nem is nézve azt, hogy az illető szimpatizált-e a tengelyhatalmakkal. Pusztán a származás volt a döntő, így több tízezer ember sínylődött ezekben az internálólágerekben a háború folyamán. A táborokat 1946-ra számolták fel.
Jugoszlávia
[szerkesztés]Miután a tengelyhatalmak csapatai megtámadták és elfoglalták Jugoszláviát, szétesett az államrendszer, a horvátok kikiáltották a Független Horvát Államot. Már a háború alatt a hadviselő felek mindegyike (szerbek, horvátok, olaszok, németek) tízezrével tartották fogva az ellenségesnek vélt elemeket (pl. olaszok, szlovének, horvátok, albánok, szerbek). Ilyen tábor működött 1941 júniusától augusztus végéig Pag szigeten a Slano-öbölben, illetve nők és gyermekek számára ugyanezen szigeten Metanja mellett. A táborok kiürítését követően a foglyokat a legnagyobb horvát koncentrációs táborba, a Jasenovaci koncentrációs táborba vitték át. A mai napig nem történt meg sem az áldozatok összeszámlálása, sem rehabilitálódása.[4]
A második világháború után a titói jugoszláv vezetés kollektívan kívánta büntetni a szerb hegemónia, illetve a jugoszláv egység ellen fellépőket. Ennek keretében tömegével végeztek ki több ezer magyart, „kollaboránsokat”, csetnikeket, királypártiakat, usztasákat, valamint a németekkel együttműködő személyeket. A csetnikeken kívül a tisztogatás azonban teljes mértékben etnikai színezetet öltött, hiszen az egykori délvidéki németeket teljesen megsemmisítették. Ennek keretében koncentrációs táborokat állítottak fel, amelyekbe hatalmas nagyságrendben deportálták az általuk kiválasztott személyeket. Csak a Vajdaság területén ilyen tábor állt többek között Tiszaistvánfalván (Járek) a kitelepített németek házaiban, működött tábor Szávaszentdemeter mellett, Rezsőházán, Mozsoron, Gádoron, valamint Bácskörtésen.
Csehszlovákia
[szerkesztés]A második világháború utáni Csehszlovákiában is felállítottak többféle tábort, de itt – hasonlóan Jugoszláviához – igen erős etnikai színezetet is kapott az oda deportált emberek száma. Táborokba, majd menekülésre kényszerítettek rengeteg szudétanémetet, illetve a beneši dekrétumok alapján a felvidéki magyarok közül is sokakat Cseh- és Morvaország területére hurcoltak, ottani munkákra. Az itteni táborokat az 1950-es évek elejére megszüntették. Az áldozatoktól való bocsánatkérés, valamint a pontos szám megállapítása a mai napig sem történt meg.[5]
Spanyolország, Portugália
[szerkesztés]Kína
[szerkesztés]2018-tól a kínai muszlim ujgur kisebbség legalább 120 000 tagját tartják fogva fogolytáborokban, amelyeket a kínai hatóságok "átnevelő táboroknak" neveznek, és amelyek célja a fogvatartottak politikai gondolkodásának, identitásának és vallási meggyőződésének megváltoztatása.[6][7] Az Amnesty International és a Human Rights Watch szerint 1 millió embert tartanak fogva ezekben a táborokban,[8] amelyek a Hszincsiang régióban találhatók.[9]
Észak-Korea
[szerkesztés]Az észak-koreai rezsim a világ egyik legkegyetlenebb elnyomó gépezetét működteti még napjainkban is, amely nem nélkülözi a koncentrációs táborokat sem. Már az 1950-es évektől kezdve voltak ilyen jellegű objektumok Észak-Koreában, majd a koreai háború után az ellenséges hadifoglyokat is itt őrizték. A diktatúra fenntartásában oroszlánrészt vállalnak a táborok, ahol becslések között kb. a lakosság 1%-a él. A „háromgenerációs rendelet” értelmében a bűnös család 3 generációját kényszerítik táborokba. Rengetegen haltak és halnak meg napjainkban is ezekben a táborokban, becslések szerint a fogvatartottak 20%-a.[10][11]
Egy 2013-ban napvilágot látott becslés szerint a táborokban hozzávetőlegesen 150-200 ezer ember sínylődik embertelen körülmények között, akiknek mindennapos feladata a túlélés a krónikus alultápláltság miatt.[12]
Magyarország
[szerkesztés]Magyarországon a Rákosi-korszakban léteztek a koncentrációs táborokra nagyban emlékeztető létesítmények, a legismertebb példája ennek a recski kényszermunkatábor volt. A hisztérikusan felszított „mindenhol ellenség van” hangulatban tömegesen deportálták a rendszernek nem tetsző egyéneket Recskre, de sok ember jutott a Kistarcsai Központi Internálótáborba, vagy a Hortobágyra is.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Kegyetlenül bántak a rabokkal az amerikai polgárháború leghírhedtebb fogolytáborában Múlt-kor, 2015. november 12.
- ↑ A 0060. számú szovjet hadparancs.
- ↑ Stark Tamás: Magyarok szovjet kényszermunkatáborokban Archiválva 2013. október 26-i dátummal a Wayback Machine-ben - Kortárs 2002.
- ↑ Rubicon folyóirat, 2009. május, 42-47. oldal
- ↑ Joel Kotek-Pierre Rigoulot: A táborok évszázada. [2010. február 4-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. január 21.)
- ↑ China 'holding at least 120,000 Uighurs in re-education camps' (angol nyelven). the Guardian, 2018. január 25. (Hozzáférés: 2022. augusztus 18.)
- ↑ China's hidden camps (brit angol nyelven). www.bbc.co.uk. (Hozzáférés: 2022. augusztus 18.)
- ↑ „China Uighurs: One million held in political camps, UN told”, BBC News, 2018. augusztus 10. (Hozzáférés: 2022. augusztus 18.) (brit angol nyelvű)
- ↑ „Former inmates of China’s Muslim ‘reeducation’ camps tell of brainwashing, torture”, Washington Post (Hozzáférés: 2022. augusztus 18.) (amerikai angol nyelvű)
- ↑ Szökés a Pokolból[halott link], Hetek Archívum, 2007. június 26.
- ↑ Koncentrációs táborok pedig vannak Archiválva 2011. szeptember 17-i dátummal a Wayback Machine-ben, Szocháló, 2009. november 12.
- ↑ Úgy néztek ki, mint az állatok, Index.hu, 2013. augusztus 21.
További információk
[szerkesztés]- Táborok, haláltáborok
- Koncentrációs tábor – Kislexikon [Tiltott forrás?]
- Orvosi kísérletek a német koncentrációs táborokban Művész-világ
- Koncentrációs táborok bordélyai National Geographic Magyarország
- Oliver Lustig: Lágerszótár; ford. Szűcs Olga; Dacia, Kolozsvár-Napoca, 1984
- Ganczer Sándor: Lágermúzeum; Katalizátor Iroda, Budapest, 1988
- Emlékezések. A koncentrációs táborok felszabadulásának ötvenedik évfordulójára; szerk. Bakó Ágnes, Szabó Éva, Verő Gábor; Magyar Auschwitz Alapítvány Holocaust Dokumentációs Központ, Budapest, 1995
- Kényszermunka, erőltetett menet, tömeghalál. Túlélő bori munkaszolgálatosok visszaemlékezései, 1943–1944; szerk. Szele Anna, Szele György, előszó Szita Szabolcs; Makkabi, Budapest, 2004
- Joël Kotek–Pierre Rigoulot: A táborok évszázada. Fogva tartás, koncentrálás, megsemmisítés. A radikális bűn száz éve; ford. Szilágyi András, Vajda Lőrinc; Nagyvilág, Budapest, 2005
- Eugen Kogon: Az SS-állam. A koncentrációs táborok rendszere; ford. Vörös Eszter; Coldwell Könyvek, Budapest, 2006
- Áldozatok. A második világháborús hadifogolytáborok és a sztálini lágerek folklórjáról; szerk. Küllős Imola, Vasvári Zoltán; EFI–L'Harmattan, Budapest, 2006 (Folklór)
- Böszörményi Géza: Recsk, 1950–1953. Egy titkos kényszermunkatábor története; szerk. Kiczenko Judit; 2. bőv. kiad.; Széphalom Könyvműhely, Budapest, 2006 (Rejtett kulturális forrásaink)
- Benkő Levente–Papp Annamária: Magyar fogolysors a második világháborúban, 1-2.; Pallas-Akadémia, Csíkszereda, 2007 (Bibliotheca Transsylvanica)
- Pasternák Alfréd: Embertelen kutatás. Orvosi kísérletek a német koncentrációs táborokban; ford. Szelestey Dávid; Akadémiai, Bp., 2007
- Viktor E. Frankl: ...mégis mondj igent az életre! Egy pszichológus megéli a koncentrációs tábort; ford. Kalocsai Varga Éva, előszóford. Frivaldszkyné Jung Csilla, Nagy Beáta, összeáll., kiadói előszó Sárkány Péter; Jel, Bp., 2007 (Értelmes élet)
- Varga Éva Mária: Magyarok szovjet hadifogságban (1941–1956) az oroszországi levéltári források tükrében; Russica Pannonicana, Budapest, 2009 (Ruszisztikai könyvek)
- Bank Barbara–Gyarmati György–Palasik Mária: "Állami titok". Internáló- és kényszermunkatáborok Magyarországon, 1945–1953; Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, Budapest, 2012
- Jean Bernard: Lelkészblokk 25487. Egy katolikus pap emlékiratai. Dachau, 1941–42; ford. Pető Katalin; Új Ember, Budapest, 2014
- Nicolas Roth: Tizenhat évesen Auschwitzban. Egy debreceni zsidó visszaemlékezései; ford. Pelle János; Debreceni Zsidó Hitközség, Debrecen, 2015
- Nyiszli Miklós: Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az auschwitz-i krematóriumban; szerk., bev., jegyz. Vági Zoltán; 2. bőv. kiad.; Magvető Kiadó, Bp., 2016
- Sándor Zsuzsa: Az auschwitzi könyvelő. Oskar Gröning pere; fotó Láng András; Corvina, Budapest, 2016
- Szita Szabolcs: Gyógyíthatatlan sebek. Magyarok az auschwitz-birkenaui lágerbirodalomban; előszó Gyáni Gábor; Holokauszt Emlékközpont, Budapest, 2016
- Domonkos László: Goli otok, a Pokol-sziget. Tito Gulágja az Adrián, 1949–1980; CEPoliti, Budapest, 2016
- A Kárpát-medence elveszített területeiről (Kárpátalja, Felvidék, Erdély és Délvidék) szovjet típusú táborokba hurcoltak kálváriája. Konferenciakötet; szerk. Botlik József, Cseresnyésné Kiss Magdolna; Keskenyúton Alapítvány, Budapest, 2017
- Bognár Zalán: Hadifogolytáborok és (hadi)fogolysors a Vörös Hadsereg által megszállt Magyarországon, 1944–1945; 2. jav., bőv. kiad.; Kairosz, Budapest, 2012
- Bognár Zalán: (Hadi)fogolytáborok és (hadi)fogolysors a Vörös Hadsereg által megszállt Magyarországon, 1944–1946; 3. átdolg., bőv. kiad.; Gulágkutatók Nemzetközi Társasága, Miskolc, 2017
- Szabó Péter: Keleti front, nyugati fogság. A magyar honvédség a második világháborúban és azután, 1941–1946; Jaffa, Budapest, 2018 (Modern magyar történelem)
- Francesco Lotoro: Egy dal fogja megmenteni a világot. 1933–1953. A zene, amely túlélte a deportálásokat; ford. Lelik Krisztina; Európa, Budapest, 2022
- Juhász Balázs: Hadifoglyok, dezertőrök. Magyar katonák az olasz hátországban, 1915–1920; Zrínyi, Budapest, 2022
- Veszprémy László Bernát: Kápók a múlt fogságában. Náci koncentrációs táborok magyar zsidó funkcionáriusai a népbíróság előtt; NEB, Budapest, 2023 (Magyar zsidóság a diktatúrában)