Jingle Bells
Jingle Bells | |
karácsonyi zene | |
Zeneszerző | James Lord Pierpont |
Dalszövegíró | James Lord Pierpont |
Megjelenés | 1857 |
Hangnem | G-dúr |
ISWC | T-917.981.578-2 |
A Wikimédia Commons tartalmaz Jingle Bells témájú médiaállományokat. |
A Jingle Bells egyike a világ legismertebb karácsonyi dalainak. A dalt James Lord Pierpont írta, és 1857-ben publikálta, akkor még „One Horse Open Sleigh” („Egylovas nyitott szánkó”) címmel. A dal eredetileg a Hálaadás körüli ünnepi időszakra íródott, csak a későbbi időkben vált belőle karácsonyi dal.
Komponálása
[szerkesztés]A dal megírásának időpontja és körülményei annak ellenére homályosak, hogy a Massachusetts állambeli Medfordban lévő High Street 19 számú házon egy emléktábla látható, miszerint a dal abban a házban született 1850-ben. A Medfordi Helytörténeti Társaság szerint a dal ihletői a városban akkoriban tartott szánkóversenyek voltak.
A dal kottáját 1857. szeptember 16-án adták ki „One Horse Open Sleigh” címmel, majd 1859-ben újra kinyomtatták, akkor már „Jingle Bells, or the One Horse Open Sleigh” címmel. A dal kiadásának dátuma kétségessé teszi, hogy Medfordban írták volna, mivel abban az időben a szerző, Pierpoint a Georgia állambeli Savannahban volt az unitárius egyház orgonistája. Ugyanitt állt alkalmazásban a bátyja is, mint lelkész. Pierpoint abban az évben nyáron vette feleségül a polgármester lányát.
Dallam
[szerkesztés]Az eredeti, 1857-es változat refrénjének a dallama meglehetősen különbözik a ma ismerttől, inkább komolyzenei stílusú volt.
Szöveg
[szerkesztés]A dal címe, „Jingle Bells” arra a csengőfajtára utal, melyet a lóvontatta szánkókon a lovak nyakába kötöttek, hogy az egymással szemben közlekedő szánkók ne ütközzenek össze. A hó ugyanis elnyelte a szánkók és a lovak zaját, így a szemből érkező másik szánkót nem lehetett volna időben észrevenni a csengők csilingelése nélkül.
A dal szövege az idők folyamán kisebb változásokon ment keresztül. A leggyakrabban az első versszakot és a refrént éneklik:
- Dashing through the snow
- In a one-horse open sleigh
- O'er the fields we go
- Laughing all the way
- Bells on bobtail ring'
- Making spirits bright
- What fun it is to ride and sing
- A sleighing song tonight!
Refrén:
- Jingle bells, jingle bells,
- Jingle all the way.
- Oh! what fun it is to ride
- In a one-horse open sleigh.
- Jingle bells, jingle bells,
- Jingle all the way;
- Oh! what fun it is to ride
- In a one-horse open sleigh.''
A többi versszakot nem mindig adják elő:
- A day or two ago
- I thought I'd take a ride
- And soon, Miss Fanny Bright
- Was seated by my side,
- The horse was lean and lank
- Misfortune seemed his lot
- He got into a drifted bank
- And then we got upsot.
- refrén
- A day or two ago,
- The story I must tell
- I went out on the snow,
- And on my back I fell;
- A gent was riding by
- In a one-horse open sleigh,
- He laughed as there I sprawling lie,
- But quickly drove away.
- refrén
- Now the ground is white
- Go it while you're young,
- Take the girls tonight
- and sing this sleighing song;
- Just get a bobtailed bay
- Two forty as his speed
- Hitch him to an open sleigh
- And crack! you'll take the lead.
- refrén
A dal előadói
[szerkesztés]Mivel a dal világszerte az egyik legtöbbet előadott ünnepi dalok egyike, a szerzőjét jelölték a Songwriters Hall of Fame-be. A dalt először az Edison Male Quartette rögzítette 1898-ban, majd a Hayden Quartet 1902-ben.
Az egyik legismertebb változatot Bing Crosby és az Andrews-nővérek készítették 1943-ban, a dalból több mint 1 millió darabot adtak el. A Jingle Bells legismertebb előadói között találjuk Louis Armstrongot, a The Beatlest, a The Chipmunkst, Judy Collinst, Nat King Cole-t, Perry Comót, Placido Domingót, Duke Ellingtont, Ella Fitzgeraldot, Spike Jonest, Barry Manilowt, a The Million Dollar Quartetet (Johnny Cash, Jerry Lee Lewis, Carl Perkins és Elvis Presley), az ’N Syncet, Luciano Pavarottit, a Smokey Robinson and the Miraclest, Frank Sinatrát, Fats Wallert és a Yellót.
A Jingle Bells volt az első dal, amit az űrből is közvetítettek a Földre. 1965. december 16-án a Gemini-6 legénysége adta elő harmonikán.[1][2]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Smithsonian Magazine. December 2005. pp. 25.
- ↑ The song from Outer Space. YouTube.com, 2011. december 12.
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a Jingle Bells című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.