Bhakta

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Milei.vencel (vitalap | szerkesztései) 2016. szeptember 2., 14:47-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Új oldal, tartalma: „{{építés alatt}} {{Hinduizmus}} A '''bhakta''' szanszkrit szó, amely hívőt jelent. A bhakta az, aki a bhakti-jógát – a Legfelsőbbnek (Kr…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A bhakta szanszkrit szó, amely hívőt jelent. A bhakta az, aki a bhakti-jógát – a Legfelsőbbnek (Krisna, Visnu) végzett szeretetteljes odaadás útját – követi.

Míg a karma-jóga a testet és a gjána-jóga az elmét helyezi a cselekvés középpontjába, addig az e kettő magában foglaló bhakti-jóga a szív tetteire épít. A vaisnava szentírások szerint ha valaki bhakta életet él, bizonyos lehet abban, hogy előző életében már mindent elért, amit a jóga többi válfajával elérhetett.

Definíciók

A legnagyvonalúbb definíció szerint ahhoz, hogy valaki bhakta legyen, még a Legfelsőbbel való kapcsolatról sem kell tudnia. Mivel minden élőlény – puszta léte okán – Isten szerves része, minden élőlény bhaktának tekinthető. A vaisnava szentírások kijelentik, hogy minden élő lélek Krisna szolgája. E szerint a meghatározás szerint minden élőlény – ember, növény, állat – bhakta.

A bhakta közkeletűbb meghatározását a Csaitanja-csaritámrita adja, ahol az Úr Csaitanja maga jelenti ki: Bárki, aki nagyra becsüli az Úr szent nevének éneklését, bhaktának tekintendő. Tehát már a pozitív hozzáállás is elegendő. Más vallások követői is bhakták: olyan mértékben, amilyen mértékben képviselik tradíciójuk lényegét és méltányolják Isten dicsőítését.

A szó legigazibb értelmezésében bhakta az, aki tiszta bhakta. Tiszta bhakta az a hívő, akinek a spontán istenszeretet felébredt a szívében. Amíg ez nem történik meg, bhakta csupán kötelességtudatból követi a bhakti folyamatát, és könnyen lehet, hogy az igazi szeretetteljes szolgálattól, ami a valódi bhakti védjegye, még igen messze van.

Hivatkozások

  • Steven J. Rosen: India rejtett kincse, 2006