Ugrás a tartalomhoz

Munkácsy Mihály Múzeum

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szenasi (vitalap | szerkesztései) 2021. február 25., 14:35-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Más)
Munkácsy Mihály Múzeum
ElhelyezkedésBékéscsaba
Magyarország
Alapítva1899
Megnyílt1914
Építési stílusneoklasszicizmus
Elhelyezkedése
Munkácsy Mihály Múzeum (Békéscsaba)
Munkácsy Mihály Múzeum
Munkácsy Mihály Múzeum
Pozíció Békéscsaba térképén
é. sz. 46° 40′ 55″, k. h. 21° 05′ 60″Koordináták: é. sz. 46° 40′ 55″, k. h. 21° 05′ 60″
Térkép
A Munkácsy Mihály Múzeum weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Munkácsy Mihály Múzeum témájú médiaállományokat.
A múzeum homlokzata

A Munkácsy Mihály Múzeum (5600 Békéscsaba, Széchenyi utca 9. sz.; alapítva 1899-ben) Békés megye megyei múzeuma, 1899-ben alapította a Békéscsabai Múzeumi Egyesület. Kezdettől fogva széles gyűjtőkört alakítottak ki. Folyamatosan gyűjtenek régészeti, természetrajzi, paleontológiai, történeti, néprajzi, iparművészeti és képzőművészeti múzeumi tárgyakat, sőt az újabb időkben már 50 ezer felvételt tartalmazó fotótárat is kialakítottak. A gyermekkorát s ifjú házas korát Békéscsabán töltő Munkácsy Mihály magyar festő relikviáinak és képeinek elhelyezésére nagy gondot fordítanak.

Az épület

Békéscsaba városának vezetői a múzeum gyűjteményének növekedése miatt új épületet terveztettek helyi építészükkel, Wagner Lajossal. A neoklasszicista stílusú épület 1913-ra épült fel, 1914-ben avatták. 1951-ben vette fel a múzeum Munkácsy Mihály nevét. 1959-ben helyezték el a múzeum előtt Borsos Miklós Munkácsy Mihályról készített szobrát. 1978-ban bővítették újabb épületrésszel. A 2000-es években modernizálták.

Eredetileg nemcsak múzeumnak, hanem kulturális központnak is szánták az épületet. A két világháború közt be is töltötte e szerepét, múzeum is volt, fellendült az ásatások révén az 1930-as években, másrészt otthont adott a kortárs irodalomnak és zenének. A múzeum épületében tartotta rendezvényeit az Auróra Kör, amely Bartók Béla, Kodály Zoltán szereplésével is szervezett hangversenyeket, irodalmi estjein felolvasott Illyés Gyula, Szabó Lőrinc, Móricz Zsigmond.

A gyűjtemény

A közeli múltban mintegy 170 ezer régészeti, 10 ezer néprajzi, 5500 képzőművészeti, 4500 történeti és több ezer természettudományi múzeumi tárggyal rendelkeztek, amely folyamatosan gyarapszik.
Kiemelkedő a madártani gyűjteményük. 18. századi festett, faragott és datált bútoraik a néprajzi gyűjtemény ékességei.
Munkácsy relikviái és festményei a legértékesebb műtárgyak közé tartoznak. 1994-ben a nagy magyar festő tiszteletére egy külön kiállítóhelyet is létesítettek Békéscsabán, a Munkácsy Mihály Emlékházat.
A magyarországi kisebbségek közül a szlovákok és a románok hagyományos kulturális emlékeinek bázismúzeuma a Munkácsy Mihály Múzeum, állandó múzeumi kiállító helye a Szlovák Tájház.

Állandó kiállításaik

Munkácsy Mihály: Zongoralecke (1890)
  • Hagyományos gazdálkodás Békés megyében
  • Munkácsy Mihály állandó kiállítás
  • Régészeti Kiállítás
  • Természettudományi kiállítás
  • Történeti rész
  • Jankay–Kolozsváry–Tevan Gyűjtemény

Működése

A Munkácsy Mihály Múzeum számos időszakos kiállítással is várja közönségét, 2008-ra a fenntartó megyei önkormányzat európai uniós pályázata révén megújult a múzeum, kiállítói tereit megnagyobbították, óriási akvárium, műhelyek, háromdimenziós vetítőterem, több tucat érintőképernyő, többnyelvű tárlatvezetés várja az érdeklődőket. A Múzeum 2008-ban elnyerte a „Látogatóbarát-Múzeum” díjat.

Források

  • Magyarország múzeumai. Budapest : Vince Kiadó, 1998. Munkácsy Mihály Múzeum l. 82-83. o. ISBN 963906999X
  • Czellár Katalin – Somorjai Ferenc: Magyarország. Budapest : Panoráma, 1996. Munkácsy Mihály Múzeum l. 634. o. ISBN 9632437616

Külső hivatkozások

Commons:Category:Munkácsy Mihály Museum, Békéscsaba
A Wikimédia Commons tartalmaz Munkácsy Mihály Múzeum témájú médiaállományokat.