Ugrás a tartalomhoz

Európai Iskola

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen AtaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 13., 07:04-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jegyzetek: források --> jegyzetek AWB)

Európai Iskola (Székhely: Budapest, fennállása: 1945-1948) művészcsoport.

Alapítása

Gegesi Kiss Pál orvosprofesszor, Kassák Lajos, Kállai Ernő, Mezei Árpád és Pán Imre alapította az Európai Iskola nevű művészcsoportot 1945. október 13-án. Céljuk a szürrealista és általában a modern stílusirányzatok ápolása volt, továbbá együttműködés a nyugat-európai és a kelet-közép-európai művészvilággal.

Tagjai betűrendben

Nemes-Lampérth József: Kassák Lajos portréja (1917)
Vilt Tibor (Móser Zoltán felvétele)

Története

Kiállítóhelyiségükben (Budapest, az MNDSZ-től bérelt helységben, Üllői út 11.) a modern francia festészeti, a magyar hagyományos képzőművészeti anyagokból és saját műveikből rendeztek kiállításokat. Előadásokat is szervezetek, a művészcsoport tagjain kívül is hívtak meg előadókat, például Hamvas Bélát, Szentkuthy Miklóst. Könyvsorozatot és elméleti periodikát indítottak Az Európai Iskola Kiskönyvtára és Index Röpirat és Vitairat-Könyvtár címen. 1946-ban a non-figuratív irányzat képviselői kiváltak, létrehozták a Duna-völgyi Avantgárdok, majd az Elvont Művészek Csoportját. A kommunista diktatúra beköszöntével 1948 végén a fokozódó nyomás alatt valamennyi polgári jellegű művészcsoport, így az Európai Iskola is kénytelen volt beszüntetni tevékenységét.

Források

  • Művészeti lexikon. 3. kiad. 1. köt. Budapest : Akadémiai, 1981-84. ISBN 9630523647

Jegyzetek

Külső hivatkozások