Castor és Pollux temploma

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Reas (vitalap | szerkesztései) 2020. november 28., 14:15-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (javítás)
Róma történelmi központja
Világörökség
Castor és Pollux templomának romjai
Castor és Pollux templomának romjai
Adatok
OrszágOlaszország
TípusKulturális helyszín
KritériumokI, II, III, IV, VI
Felvétel éve1980
Elhelyezkedése
Castor és Pollux temploma (Róma)
Castor és Pollux temploma
Castor és Pollux temploma
Pozíció Róma térképén
é. sz. 41° 53′ 30″, k. h. 12° 29′ 08″Koordináták: é. sz. 41° 53′ 30″, k. h. 12° 29′ 08″
A Wikimédia Commons tartalmaz Castor és Pollux temploma témájú médiaállományokat.

Rómában a Forum Romanumon helyezkedik el az ókorból fennmaradt Castor és Pollux temploma. A Forum környezetét zárja be. Latin neve Templum (Aedes) Castorum vagy Castoris.

Castor és Pollux – ahogy a rómaiak nevezték őket – a Dioszkuroszok nagy tiszteletnek örvendtek. A római mondák szerint ők segítették győzelemre a köztársaságot Lucius Tarquinius Superbus ellenében i. e. 496-ban.

Története

A Kr. előtt 484-ben felszentelt templomot a köztársaság alatt többször javították, i. sz. 6-ban Augustus uralkodása alatt Tiberius saját maga és testvére, Drusus tiszteletére pompásan újra építtette. Caligula összekapcsolta a szomszédos Palatinus-szal, hogy benne magát a Dioszkuroszok között imádtassa. Hadrianus oly pazar fénnyel restauráltatta, hogy Castor temploma lett a Forum egyik legremekebb épülete.

A templomcsarnok több alkalommal is a szenátus üléseinek színtere volt.

Ma már csak alapja és három korinthoszi oszlopa áll. Magas alapzatában hivatalos helyiségek (mértékhitelesítő hivatal) voltak.

Szomszédságában 1900 folyamán ásták ki Juturna tavát, továbbá oltárát, kútját és sacellumát, amelyek körül más gyógyító istenségek tiszteletére mutató emlékek is napfényre kerültek.

Források

  • Petz Vilmos: Ókori lexikon
  • Fajth Tibor: Itália (Panoráma útikönyvek, Athenaeum Nyomda, Bp. 1980) ISBN 963-243-235-5