Ugrás a tartalomhoz

„Fran Bošnjaković” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
88. sor: 88. sor:
Az [[égés]]i folyamatok és a [[tüzelőanyag]]-technológiai jellemzők területén Bošnjaković professzor nagy elődeinek, [[Rudolf Plank]]nak{{wd|Q1725017}}, [[Richard Mollier|Mollier]]-nak és [[Adolph Nägel]]nek{{wd|Q365476}} munkáját vitte tovább. Vizsgálta a folyadékok [[Forrás (átalakulás)|forrásának]] folyamatát, a gőzbuborékok keletkezésének intenzitását, a buborékok növekedésének és felszállási sebességének értékeit. Még az [[1920-as évek]]ben [[Leopold Carl Friedrich Merkel|Merkel]] professzorral együtt vizsgálta a kétkomponensű keverékek viselkedését.
Az [[égés]]i folyamatok és a [[tüzelőanyag]]-technológiai jellemzők területén Bošnjaković professzor nagy elődeinek, [[Rudolf Plank]]nak{{wd|Q1725017}}, [[Richard Mollier|Mollier]]-nak és [[Adolph Nägel]]nek{{wd|Q365476}} munkáját vitte tovább. Vizsgálta a folyadékok [[Forrás (átalakulás)|forrásának]] folyamatát, a gőzbuborékok keletkezésének intenzitását, a buborékok növekedésének és felszállási sebességének értékeit. Még az [[1920-as évek]]ben [[Leopold Carl Friedrich Merkel|Merkel]] professzorral együtt vizsgálta a kétkomponensű keverékek viselkedését.


[[1938]] után, az angol [[George H. Bryan|G. H. Bryan]]-hez{{wd|Q435904}} hasonlóan Bošnjaković is kiemelt jelentőséget tulajdonított a „hozzáférhető energia” vizsgálatára. Számos kísérlettel bizonyította a hőenergia [[mechanikai munka|mechanikai munkává]] átalakítható részének (később keletkezett nevén az [[exergia|exergiának]]) kulcsszerepét az alkalmazott műszaki eljárások energetikai mérlegében. Zucker és H. Schaper szerint Bošnjaković 1938-ban publikált ''Kampf den Nichtumkehrbarkeiten'' („Küzdelem a visszafordíthatatlanságok ellen”) című szakcikke indította el az exergetika tudományos kutatását.
[[1938]] után, az angol [[George H. Bryan|G. H. Bryan]]-hez{{wd|Q435904}} hasonlóan Bošnjaković is kiemelt jelentőséget tulajdonított a „hozzáférhető energia” vizsgálatára. Számos kísérlettel bizonyította a [[hőenergia]] [[mechanikai munka|mechanikai munkává]] átalakítható részének (később keletkezett nevén az [[exergia|exergiának]]) kulcsszerepét az alkalmazott műszaki eljárások energetikai mérlegében. Zucker és H. Schaper szerint Bošnjaković 1938-ban publikált ''Kampf den Nichtumkehrbarkeiten'' („Küzdelem a visszafordíthatatlanságok ellen”) című szakcikke indította el az exergetika tudományos kutatását.

[[1953]]-ban Bošnjaković egykori rabtársa, [[Zoran Rant]]{{wd|Q8074393}} gépészmérnök, aki egyébként a [[Solvay-eljárás]]on dolgozott, kiterjesztette ezt a koncepciót, és bevezette az [[exergia]]{{wd|Q663290}} (munkavégzésre alkalmas energiahányad) és az [[anergia]]{{wd|Q65921554}} (vissza nem fordítható, nem hasznosítható energiahányad) fogalmait. Ezek révén [[a termodinamika második főtétele|a termodinamika második főtétele]] szabatosabban megfogalmazható.<ref>{{cite book | author= Hans Dieter Baehr | coauthors= Stephan Kabelac | title= Thermodynamik. Grundlagen und technische Anwendungen | edition= 16 | year= 2016 | publisher= Springer Verlag GmbH | location = Berlin, Heidelberg | page= 7 | isbn= 978-3-662-49567-4 | language= német}}</ref>

A Braunschweigi Egyetemen Bošnjaković kutatta a többkomponensű keverékek termodinamikáját, ezek viselkedését grafikus [[állapotábra|állapotábrákra]] (állapot-diagramokra) vitte fel. A többkomponensű keverékekkel kapcsolatos eredményeit többek között az [[abszorpciós hűtőgép]]ek fejlesztésében hasznosították. Foglalkozott [[plazmafizika|plazmafizikával]] is.

A lap 2021. január 19., 18:52-kori változata

Fran Bošnjaković
Életrajzi adatok
Született1902. január 12.
Zágráb
Elhunyt1993. október 1. (91 évesen)
Stuttgart
Ismeretes mint
GyermekekBranko Bošnjaković
IskoláiDrezdai Műszaki Egyetem
Szakmai kitüntetések
Grashof Commemorative Medal (1969)

Fran (Franjo) Bošnjaković (Zágráb, Horvát Királyság, 1902. január 12.Stuttgart, Németország, 1993. október 1.) horvát gépészmérnök, fizikus, több műszaki egyetem tanára, akadémikus, aki munkásságát elsősorban a műszaki hőtan, a hőközlés, termodinamika és hőenergetika szakterületén fejtette ki. A hőcserélők elméletét kutatva kidolgozta a mérnöki méretezésekben máig használatos hőcserélő-hatásosság fogalmát, és azt ezt leíró Bošnjaković-féle Ψ tényezőt.[1]

Élete

Származása, iskolái

Az Osztrák–Magyar Monarchiához tartozó Horvátország fővárosában, Zágrábban született. Apja, Srećko Bošnjaković (1865–1907) kémikus, vegyipari vállalkozó volt. A fiú 1919-től hajóépítést és gépszerkesztést tanult a Zágrábi Műszaki Főiskolán. Mesterei közül megemlítendő az ukrén-orosz Sztepan Timosenko(wd) (1878–1972), az alkalmazott mechanika tudósa és a horvát Leopold Sorta(wd) (1891–1956) hajóépítő mérnök, egyetemi tanár, a gépészeti laboratórium vezetője.

1922-ben Bošnjaković átment a Drezdai Műszaki Főiskolára, ahol kiváló tanárok működtek, köztük Leopold Carl Friedrich Merkel(wd) gépészmérnök (1892–1929), az elméleti és kísérleti termodinamika tudós kutatója.

Egyetemi pályája

1926-ban hazatért szülővárosába, 1926–1928 között a Zágrábi Műszaki Főiskolán dolgozott tanársegédként. 1928-ban a Drezdai Műszaki Főiskolán műszaki doktorátust (Dr.-Ing.) szerzett. Doktori értekezésének címe „Tüzelőanyag-vizsgálat bombával, feszmérővel és Orsat-készülékkel(Brennstoffanalyse mit Bombe, Manometer und Orsat-Apparat). 1928–1933 között Richard Mollier mellett dolgozott tudományos munkatársként, eközben 1931-ben megszerezte a habilitált doktori címet „Anyagtranszprt- és hőcserefolyamat gőz és folyadék között” (Stoff- und Wärmeaustausch zwischen Dampf und Flüssigkeit) című értekezésével, ekkor az egyetem magántanárává (Privatdozent) nevezték ki.[2]

1933-ban, Hitler hatalomra jutásával a jugoszláv állampolgárságú Bošnjaković helyzete tarthatatlanná vált. 1934-ben hazatért a Jugoszláv Királyságba, a Belgrádi Egyetemen ideiglenes (interim) tanári kinevezést kapott. 1936-ban meghívták a Zágrábi Egyetemre rendes tanárnak. 1935-ben Drezdában megjelent Technische Thermodynamik című monográfiája, a mérnöki termodonamika alapvető szakkönyve, amely a következő évtizedekben több javított kiadásban jelent meg Németországban, lefordították angol (Technical Thermodynamics) és orosz nyelvre is (Tyehnyicseszkaja tyermogyinamika).

1935-ben Belgrádban feleségül vette régi barátnőjét, Zlata Luburićot. Két fiuk született: ifj. Srećko Bošnjaković mérnök (1937–2014)[3] és Branko Bošnjaković(wd) (*1939) fizikus, környezetkutató.

1942–1945 között a Horvát Mérnökegyesület elnöke volt. 1945-ben a jugoszláv kommunista hatalom koholt vádakkal letartóztatta és két évi kényszermunkára küldte. 1947 tavaszán rehabilitálták. Az 1951–52-es tanévben kinevezték a Zágrábi Egyetem rektorává. Nem titkolta ellenszenvét a regnáló hatalommal szemben, bemutatkozó beszéde hatalmas botrányt okozott.

1953-ban elfogadta a Braunschweigi Műszaki Főiskola meghívását, ahol rendes egyetemi tanári minőségben kinevezték Ernst Schmidt(wd) professzor utódjává, a Hőtani Tanszék vezetőjévé és a Hőtechnikai Intézet és Gépészeti Laboratórium (Wärmetechnisches Institut und Maschinenlaboratorium) igazgatójává. A Német Mérnökegyesület (VDI) a hőtani kutatások bizottságának elnökévé választották.[2]

1961–1968 között a Stuttgarti Műszaki Főiskolán (1967-től a Stuttgarti Egyetemen) a termodinamika (műszaki hőtan) tanszékvezető tanára volt. A Braunschweigi Egyetemről több ottani kollégája is követte Stuttgartba, így Wolfgang Springe (1925–1996), Klaus Winkler (*1930) és Klaus-Jürgen Mundo (1929–2016). Tanszékéhez később további fiatal munkatársak csatlakoztak, így Tarit Kumar Bose (*1938), Klaus Penski (*1931), Johann Algermissen (1928–2007), Hans Beer (*1932) és Karl-Friedrich Knoche(wd) (1933–2016) mérnökök.[4]

1961. április 1-jén Bošnjaković professzor megalapította a Stuttgarti Egyetem Repülőgéphajtóművek Termodinamikája Intézetét, mely először egy hatalmas faépületben kapott helyet. Ennek is intézetvezető tanára volt 1968-as nyugdíjba vonulásáig.[4] Szakcsoportokat alakított az irreverzibilis termodinamika, az anyagtranszport és termokinetika, a hősugárzás és a plazmatechnika, valamint a hőközlés (hőtátvitel) tanulmányozására. Nyugállományban még több éven át vendégtanárként működött amerikai és nyugat-európai egyetemeken.[2] 1993-ban hunyt el Stuttgartban.

Fran Bošnjaković portréja[2]

Energetikai tudományos munkássága

Franjo Bošnjaković professzor a termodinamika egyik világszerte elismert szakértője volt. Rendes tagjává fogadta őt a heidelbergi és velencei tudományos akadémia, és a Braunschweigi Tudományos Társaság. 1991-ben, Jugoszlávia felbomlása és Horvátország függetlenségének kimondása után a Horvát Tudományos és Művészeti Akadémia levelező tagjává választotta. Megkapta a Német Mérnökegyesület (VDI) Grashof-emlékérmét, továbbá kitüntették az Olasz Hőtechnikai Szövetség (Associatione Thermotechnica Italiana) és Francia Tüzelőanyag- és Energia-Intézet (Institut français des combustibles et de l’énergie) aranyérémével.[5]

Az égési folyamatok és a tüzelőanyag-technológiai jellemzők területén Bošnjaković professzor nagy elődeinek, Rudolf Planknak(wd), Mollier-nak és Adolph Nägelnek(wd) munkáját vitte tovább. Vizsgálta a folyadékok forrásának folyamatát, a gőzbuborékok keletkezésének intenzitását, a buborékok növekedésének és felszállási sebességének értékeit. Még az 1920-as években Merkel professzorral együtt vizsgálta a kétkomponensű keverékek viselkedését.

1938 után, az angol G. H. Bryan-hez(wd) hasonlóan Bošnjaković is kiemelt jelentőséget tulajdonított a „hozzáférhető energia” vizsgálatára. Számos kísérlettel bizonyította a hőenergia mechanikai munkává átalakítható részének (később keletkezett nevén az exergiának) kulcsszerepét az alkalmazott műszaki eljárások energetikai mérlegében. Zucker és H. Schaper szerint Bošnjaković 1938-ban publikált Kampf den Nichtumkehrbarkeiten („Küzdelem a visszafordíthatatlanságok ellen”) című szakcikke indította el az exergetika tudományos kutatását.

1953-ban Bošnjaković egykori rabtársa, Zoran Rant(wd) gépészmérnök, aki egyébként a Solvay-eljáráson dolgozott, kiterjesztette ezt a koncepciót, és bevezette az exergia(wd) (munkavégzésre alkalmas energiahányad) és az anergia(wd) (vissza nem fordítható, nem hasznosítható energiahányad) fogalmait. Ezek révén a termodinamika második főtétele szabatosabban megfogalmazható.[6]

A Braunschweigi Egyetemen Bošnjaković kutatta a többkomponensű keverékek termodinamikáját, ezek viselkedését grafikus állapotábrákra (állapot-diagramokra) vitte fel. A többkomponensű keverékekkel kapcsolatos eredményeit többek között az abszorpciós hűtőgépek fejlesztésében hasznosították. Foglalkozott plazmafizikával is.

  1. H. Beer, E. Hahne, J.P. Hartnett (1994). „In memoriam Professor F. Bošnjaković (1902–1993)” (angol nyelven). International Journal of Heat and Mass Transfer 37 (07), 1051. o. DOI:10.1016/0017-9310(94)90190-2. ISSN 0017-9310.  
  2. a b c d Fran Bošnjaković (pályafutás és fotó) (angol nyelven). Alchetron.com. (Hozzáférés: 2021. január 19.)
  3. Srećko Bošnjaković (német nyelven). amac-d.de
  4. a b Die Geschichte des Instituts für Thermodynamik der Luft- und Raumfahrt in Stuttgart. (német nyelven) (pdf). uni-stuttgart.de/itlr. (Hozzáférés: 2021. január 19.)
  5. W. Fratzscher, K.-F. Knoche (2004). „Fran Bošnjaković and the School of Engineering Thermodynamics in Dresden” (angol nyelven). Energy 29, 1837–1842. o. DOI:10.1016/j.energy.2004.03.054. ISSN 0360-5442.  
  6. Hans Dieter Baehr, Stephan Kabelac. Thermodynamik. Grundlagen und technische Anwendungen, 16 (német nyelven), Berlin, Heidelberg: Springer Verlag GmbH, 7. o. (2016). ISBN 978-3-662-49567-4