„Cseljabinszk” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
D'ohBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: sl:Čeljabinsk
25. sor: 25. sor:
== Fekvése ==
== Fekvése ==
Az [[Urál-hegység]] dél-keleti lejtőin épült a város a [[Miassz]] folyó partján. Fontos közlekedési csomópont Cseljabinszkon keresztül halad a Transzszibériai vasútvonal történelmi déli nyomvonala.
Az [[Urál-hegység]] dél-keleti lejtőin épült a város a [[Miassz]] folyó partján. Fontos közlekedési csomópont Cseljabinszkon keresztül halad a Transzszibériai vasútvonal történelmi déli nyomvonala.

In Cseljabinszk, a város járó sok egyedi [http://www.suvenirograd.ru/sights.php?lang=2&page=1&filtr_g=11 látnivalók] és híres nevek


== Története ==
== Története ==

A lap 2009. október 25., 18:26-kori változata

Cseljabinszk (Челябинск)
Cseljabinszk központja
Cseljabinszk központja
Cseljabinszk címere
Cseljabinszk címere
Cseljabinszk zászlaja
Cseljabinszk zászlaja
Közigazgatás
Ország Oroszország
Föderációs alanyCseljabinszki terület
Alapítás éve1736
PolgármesterMihail Jurjevics
Irányítószám454000–454999
Körzethívószám351
Testvérvárosok
Lista
Népesség
Teljes népesség1 182 517 fő (2023. jan. 1.)
Földrajzi adatok
IdőzónaYEKT (UTC+5)
Elhelyezkedése
Cseljabinszk (Oroszország)
Cseljabinszk
Cseljabinszk
Pozíció Oroszország térképén
é. sz. 55° 08′ 00″, k. h. 61° 25′ 00″Koordináták: é. sz. 55° 08′ 00″, k. h. 61° 25′ 00″
Cseljabinszk (Cseljabinszki terület)
Cseljabinszk
Cseljabinszk
Pozíció a Cseljabinszki terület térképén
Cseljabinszk weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Cseljabinszk témájú médiaállományokat.

Cseljabinszk (oroszul: Челябинск ) város Oroszországban a Cseljabinszki terület központja.

Lakosságát tekintve Oroszország 8. legnépesebb városa. A Dél-Uráli régió fontos kulturális, oktatási, politikai, pénzügyi, kereskedelmi és gazdasági központja.

Fekvése

Az Urál-hegység dél-keleti lejtőin épült a város a Miassz folyó partján. Fontos közlekedési csomópont Cseljabinszkon keresztül halad a Transzszibériai vasútvonal történelmi déli nyomvonala.

In Cseljabinszk, a város járó sok egyedi látnivalók és híres nevek

Története

1736-ban építették fel Cseljaba erődjét. Városi rangot 1781-ben kapott. Az 1900-as évek elején a Transzszibériai vasútvonal építésének központja volt. A vasútvonal megnyitását követően Cseljabinszk jelentősége gyorsan nőtt.

Cseljabinszktól 150 km-re észak-nyugatra a Majak nukleáris fűtőanyag feldolgozó üzemben súlyos, a csernobili atomkatasztrófa után, a legtöbb áldozatot követelő nukleáris baleset volt 1957-ben.

Oktatás

Cseljabinszk legfontosabb felsőoktatási intézménye az 1943. december 15-én alapított Dél-uráli Állami Egyetem (oroszul: Южно-Уральский государственный университет, ЮУрГУ).

Gazdasági élet, közlekedés

Gazdaság

A város gazdaságában meghatározó a nehézipar. Jelentőségét tekintve kiemelkedik a kohászat és a gépgyártás. A város két kiemelkedően fontos üzeme a Cseljabinszki Kohászati kombinát, a Cseljabinszki Traktorgyár és a Cseljabinszki Csőhengerművek. (Челябинский трубопрокатный завод).

A Cseljabinszki Traktorgyárat 1933-ban létesítették. 1940-ben a háborús igényeknek megfelelően ez a gyár is hadiüzemmé vált itt készültek a Vörös Hadsereg számára olyan legendás harckocsik, mint a T-34-es, SZU-152-es és a T-90-es. Napjainkban a traktorgyár nehéz traktorokat, buldózereket és rakodógépeket gyárt.

A Cseljabinszki Csőhengerművek. (Челябинский трубопрокатный завод) olaj és gázvezetékek céljára készít csöveket. Vásárlói között nem csak európai országok, hanem Japán, Irán, és az Egyesült Államok cégei is megtalálhatók.

Közlekedés

Cseljabinszk fontos vasúti csomópont, vasúti fővonal köti össze Moszkvával, Harkovon keresztül Európával és Jekatyerinburggal.

A Cseljabinszk repülőtere a Balandino repülőtér CEK (IATA: CEK , ICAO: USCC ) képes minden forgalomban lévő repülőgéptípus fogadására.

Külső kapcsolatok