Vita:Joseph Goebbels
Új téma nyitásaKép figyelmeztetés
[szerkesztés]A következő képeket törölték vagy törlésre jelölték a Commons-on. Mielőtt eltávolítod a képet a szócikkből ellenőrizd a Commonsbeli lapját a képnek, hátha időközben visszavonták, vagy hibát követtek el a törlésre jelöléssel. A kivett képet próbáld meg helyettesíteni egy másikkal.
Miután megoldottad a problémát, kérlek azt jelezd, mind itt, mind a CommonsTicker oldalon, az üzenetet létrehozó sablon „|status=” sorában.
Ezt az üzenetet a CommonsTicker írta.
- Sanbec törölte a(z) Image:Joseph_Goebbels_delivers_a_speech_.jpg nevű képet: No source since July;
-- CommonsTicker 2006. szeptember 15., 12:17 (CEST)
Kép figyelmeztetés
[szerkesztés]A következő képeket törölték vagy törlésre jelölték a Commons-on. Mielőtt eltávolítod a képet a szócikkből ellenőrizd a Commonsbeli lapját a képnek, hátha időközben visszavonták, vagy hibát követtek el a törlésre jelöléssel. A kivett képet próbáld meg helyettesíteni egy másikkal.
Miután megoldottad a problémát, kérlek azt jelezd, mind itt, mind a CommonsTicker oldalon, az üzenetet létrehozó sablon „|status=” sorában.
Ezt az üzenetet a CommonsTicker írta.
- Crux törölte a(z) Image:Joseph_Goebbels_in_Berlin_Lustgarten.jpg nevű képet: for limited non-commercial, educational, and personal use only; see http://www.ushmm.org/priv_acc/index.php?content=disclaimer/;
-- CommonsTicker 2006. október 18., 16:31 (CEST)
Kép figyelmeztetés
[szerkesztés]A következő képeket törölték vagy törlésre jelölték a Commons-on. Mielőtt eltávolítod a képet a szócikkből ellenőrizd a Commonsbeli lapját a képnek, hátha időközben visszavonták, vagy hibát követtek el a törlésre jelöléssel. A kivett képet próbáld meg helyettesíteni egy másikkal.
Miután megoldottad a problémát, kérlek azt jelezd itt az üzenetet létrehozó sablon „|status=” sorában.
Ezt az üzenetet a CommonsTicker írta.
- Dodo törölte a(z) Image:Goebbels_praises_FDR_New_Deal12.png nevű képet: no source;
-- CommonsTicker 2007. január 11., 07:14 (CET)
Elutasították vagy sem?
[szerkesztés]"Az egyetemi évei alatt írói álmokat dédelgetett, de az összes próbálkozását elutasították. Megjelent azonban két regénye" - ha elutasították, akkor hogy jelent meg mégis? – Hkoala 2007. november 10., 16:03 (CET)
NPOV
[szerkesztés]Ez a cikk kilométerekre van a semleges nézőponttól... tudom, manapság divat őrült pszichopata bolondnak beállítani mindne nemzetiszocialistát, de van egy határ amit nem lépünk át... főleg nem egy enciklopédiában - Lenry vita 2008. május 31., 14:11 (CEST)
Kancellár
[szerkesztés]Jelentős hiányossága ennek a cikknek, hogy egy szót sem szól arról, hogy JG német kancellár volt, Hitler utódjaként. Ilyen mértékű felületesség mellett vajon mennyire lehet megbízni benne általánosságban?
- Hitler utódja az államelnöki poszton Karl Dönitz, a kormányfőin Ludwig Schwerin von Krosigk gróf volt. Goebbels egy kiegészítésben visszautasította Hitler végrendeletében neki „átadott” posztot. Meg aztán másnap már öngyilkos is lett Goebbels... Cassandro Ħelyőrség 2008. december 30., 20:22 (CET)
Reichstag felgyújtása
[szerkesztés]Nem hiszem hogy célszerű lenne a marxista történetírásra hagyatkozva evidenciaként a nemzetiszocialistákra fogni, ez ma is vitatott. Olyan meg hogy "birodalmi Reichstag" nincs. GergelyGergely vita 2011. január 14., 19:50 (CET)
A módszer kifejezetten a komcsikra vallott. Amellett a szerepe el volt túlozva, ha nem adódik ez a dolog, jött volna más. 92.249.239.57 (vita) 2011. június 22., 16:05 (CEST)
A vonatkozó részt azóta már javítottam a történészek által általánosan elfogadott verzióra, úgyszintén a Reichstag felgyújtása cikkben. – Laci.d vita 2011. június 22., 16:17 (CEST)
Nem sokkal később Goebbels és felesége, Magda Goebbels a Kancellária kertjébe mentek, ahol megölték egymást
Ezt hogy tudták kivitelezni? Én úgy tudom: Goebbels a Kancellária kertjében először lelőtte a feleségét, aztán főbelőtte magát
Goebbels és a náci ünnepkör
[szerkesztés]Az egyik dolog, amit megemlítenék, hogy érdemes lenne szerintem a Wikipedia valamelyik szócikkében (esetleg itt) elhelyezni, hogy Goebbels Himmlerrel és Rosenberggel kialakított egy sajátos náci ünnepkört (lásd: tortenelem.fazekas.hu/uploads/253.doc). A május elsejei "nemzeti munka napja" egyébként 1933-34-ben lett ünnepnappá és úgy emlékszem, hogy a a szocialista és a nemzetiszocialista május elsejék valamiért, de már nem emlékszem miért, oda-visszahatottak egymásra.
A másik dolog, amin gondolkodom, hogy nem túl erős Goebels esetében "munkássága" szót használni? Túl megtisztelő ilyen szót használni. Szerintem a "tevékenysége" szó megfelelőbb szó lenne helyette. Apród vita 2012. június 11., 22:02 (CEST)
Köszönöm @Szilas:nak, hogy jobbá tette a szócikket (és már látható az is, hogy hivatalosan is kiváló szócikk lesz, egyébként megérdemelten). Ha belegondolok, nagy lépés ez több műhely számára is.
Még a cikkértékelő sablonokról: szerintem a cikkértékelő sablonokon a szavazás után át is lehetne rangsorolni magasabb szintekre a szócikket. Egyúttal az életrajzi cikkértékelő sablonnal is ki lehetne egészíteni a vitalapot.
Egyébként a holokauszt kategóriával és a második világháborús politikusok kategóriájával is ki lehetne egészíteni a kategóriákat (mert ugyan az antiszemitizmus kategória ott van, de Hitlernél lestem meg, hogy ott is ott van a holokauszt és antiszemitizmus kategória is)? Nem tudom. Apród vita 2017. március 5., 01:08 (CET)
...a holokauszt kategóriával és a második világháborús politikusok kategóriájával is ki lehetne egészíteni a kategóriákat [...] Nem tudom. Továbbra sem tudom. Apród vita 2017. március 10., 00:02 (CET)
Szerkessz bátran. Szilas vita 2017. március 10., 06:14 (CET)
Köszönöm neked. Apród vita 2017. március 10., 22:20 (CET)
A szavazás után át is lehetne rangsorolni magasabb szintekre a szócikket – ez alap, a kiemelt szócikkeknek van a kitüntetett besorolás, ezt automatikusan megkapják a csillaggal együtt. – Tacsipacsi vita 2017. március 12., 18:09 (CET)
Rheydt vs. Mönchengladbach
[szerkesztés]Goebbels 1897-ben született az akkor még különálló Rheydtban. Rheydt 1918-ban egyesült Mönchengladbachhal. A fúziót 1933-ban (Göbbels közbenjárására) visszacsinálták, és a két város külön közigazgatási egység volt egészen 1975-ig, amikor is Rheydt ismét beolvadt Mönchengladbachba. Anakronizmus ezért Goebbelst Mönchengladbachinak nevezni. --Malatinszky vita 2015. május 7., 16:33 (CEST)
ISBN
[szerkesztés]@Szilas: Az Ormos Mária könyv adatait kifogásolja a CitLib, így jobb lesz:
- Ormos Mária: Előszó. In Joseph Goebbels: Napló. Szerk: Rátkai Ferenc. Budapest: Metropolis-Press - Intrada. 1997. ISBN 963-85804-0-2
(A tataroz sablon miatt írom ide, és nem egyenesen a cikkbe.) --Karmela posta 2017. február 2., 10:43 (CET)
Goebbels jobb lába
[szerkesztés]A jobb láb deformációja nem veleszületett rendellenesség volt. A német az orosz és a dán wikipédia szerint is oszteomielitiszben szenvedett, ez okozta a dongalábhoz hasonló deformációt. A dongaláb valóban születési rendellenesség, eebből eredhet a félreértés. Lehetséges azonban a dongaláb is – csak eltitkolta – de Peter Longerich életrajza így hivatkozik Goebbels önéletrajzi írására: At the age of ten, we are told, Michael suffered from a serious illness that left him with a lame right leg: “Michael was in despair most of the time; eventually he came to terms with it. However, it made him even more withdrawn, and he spent even less time with his comrades.” – SepulturaP's.box 2017. március 2., 18:01 (CET)
- Köszi, javítottam. Szilas vita 2017. március 2., 18:10 (CET)
Kérdések
[szerkesztés]1. „Mivel a szövetségesek már évekkel korábban megegyeztek abban, hogy a feltétel nélküli megadásig harcolnak, e tárgyalásnak eredménytelennek kellett maradnia.” Nem inkább „…e tárgyalás eredménytelen maradt.”?
- Köszi, javítottam. Szilas vita 2017. március 3., 20:08 (CET)
2. „Ezután Goebbels és felesége a kancellária kertjében öngyilkosságot követett el.” Lehet tudni, hogyan? – Vépi vita 2017. március 3., 08:43 (CET)
- A részletek nem teljesen egyértelműek; annyi biztos, hogy ciánkálit vettek be, Goebbels ezután még állítólag fejbe is lőtte magát. Szintén állítólag parancsot adott holttesteik elégetésére, de ez csak részben sikerólt; félig elszenesedett holttesteiket találták meg. Szerintem ezek a részletek kicsit „bulvárízűek”.
3. „Önálló kezdeményezései csak a saját hatáskörén belül, érzései szerint őszintén Hitler érdekeinek és a közös ügynek a képviseletében jelentek meg.” Ez nem világos: „érzései szerint őszintén”. – Vépi vita 2017. március 3., 08:48 (CET)
- Javítottam. Szilas vita 2017. március 3., 20:11 (CET)
4. „1939-ben aztán meglepetéssel, de szigorúan követte…” Meglepetéssel? Meglepve? – Vépi vita 2017. március 3., 09:05 (CET)
- Köszi, átfogalmaztam. Szilas vita 2017. március 3., 20:18 (CET)
Coventrieren
[szerkesztés]@Szilas: Egy ötlet: lehetne utalni a cikkben a coventrieren, avagy covertryzálás (= város bombázással való porig rombolása) kifejezésre, amit állítólag[forrás?] maga Goebbels alkotott Coventry bombázása után. Lásd dewiki. Sajnos nem tudom, hogy ez milyen szinten városi legenda, gyenge a német nyelvismeretem, de utánanézek. Mindenesetre magyar oldalakon is emlegetik itt-ott ([1], [2] [3]) Cvbncv Vince(érveljünk) 2017. március 3., 09:53 (CET)
- A dewiki is csak annyit ír, hogy „állítólag ”ő alkotta ezt a szót. Szerintem elég marginális dolog ahhoz, hogy belevegyük a cikkbe, de nem ellenzem, ha megoldod forrással. – Szilas vita 2017. március 3., 15:38 (CET)
- A dewiki egy másik cikke, a de:Zweiter Weltkrieg az ezt említő mondat mellett még forrást is feltüntet, (ez a lap lenne az), de a megadott lapon írottakkal nem támasztható alá az illető mondatnak ez a fele.
- Viszont Frederick Taylor történész egész fejezetet szentel ennek a szónak a Coventry: Der Luftangriff vom 14. November 1940: Wendepunkt im Zweiten Weltkrieg című történelmi munkájában, és az idézetekkel is megspékelt szöveg végül is nyitva hagyja a szó kitalálójának személyét mind a németben, mind pedig az angolban.
- Kevésbé igényes forrásokban persze találni tücsköt is, bogarat is erről kérdésről internetszerte.
- A háborús zsargon és általában véve a propaganda nyelvi eszközei érdekes és önállóan is tárgyalható témakör, de Goebbels kapcsán ez az egy szó valóban nem központi kérdés.
- --Karmela posta 2017. március 3., 19:54 (CET)
Hitler az infoboxban
[szerkesztés]- Mit keresnek Goebbels infoboxában Adolf Hitler adatai? Vagy csak valaki nagyon szereti leírni ezt a nevet, lehetőleg minél többször?--Linkoman vita 2017. július 17., 15:17 (CEST)
- Én összesen kétszer találtam meg Hitler nevét az infoboxban, mindkétszer teljesen indokoltan. A Német Birodalom négy említése nem zavar? Hitler legalább annyira fontos volt Goebbels életében, mint Németország. – Tacsipacsi vita 2017. július 23., 15:52 (CEST)
- Plusz még annyit tennék ehhez hozzá, hogy Hitler adatai nem találhatóak meg az infoboxban, csak a neve. Hungarikusz Firkász Ide írkássz! 2017. július 23., 15:54 (CEST)
- Kezdőlapra jelölt szócikkek
- Kitüntetett besorolású életrajzi szócikkek
- Nélkülözhetetlen életrajzi szócikkek
- Kitüntetett besorolású hadtudományi szócikkek
- Nagyon fontos hadtudományi szócikkek
- Kitüntetett besorolású német témájú szócikkek
- Nagyon fontos német témájú szócikkek
- Kitüntetett besorolású második világháború témájú szócikkek
- Nélkülözhetetlen második világháború témájú szócikkek
- Kitüntetett besorolású zsidósággal kapcsolatos szócikkek
- Nagyon fontos zsidósággal kapcsolatos szócikkek