Paulhac-en-Margeride a Margeride-hegység gerincén fekszik, 1168 méteres (a községterület 1056-1497 méteres) tengerszint feletti magasságban, Le Malzieu-Ville-től 13 km-re északkeletre, Lozère, Cantal és Haute-Loire megyék határán a Dège patak völgyében. A község északi határán magasodik a Mouchet-hegy (1497 m), a Margeride legmagasabb csúcsa. A község területének 35%-át (548 hektár) borítja erdő (nagyrészt fenyves).[2]
A községhez tartoznak Brossous, Dièges és Vachellerie szórványtelepülések. Le Malzieu Ville-lel (12 km) és Saugues-al (17,5 km) a D989/D589-es, Auvers-al (9 km) a D23/D41-es; Ruynes-nel (19 km) pedig a D123/D4-es megyei út köti össze (az utak számozása a megyehatár átlépése után megváltozik).
A falu a történelmi Gévaudan tartományban fekszik. A 11. században említik először, mint a Mercoeur-báróság részét. 1928-ban hivatalos neve Paulhacról Paulhac-en-Margeride-re változott.[3] A második világháború alatt a Mont Mouchet-n több ezer ellenálló táborozott, a náci megszállók ennek megtorlásaként 1944 júniusában az egész falut felégették (a templomon kívül egyetlen lakóház maradt épen). A község fő gazdasági ágazata a szarvasmarhatartás, a korábban jelentős burgonyatermesztés háttérbe szorult. Címerét, mely a gévaudani fenevadat ábrázolja, 2001-ben fogadták el, tervezője Jean-Claude Molinier.
Temploma a 12. században épült román és gótikus stílusban
A Notre-Dame-de-Beaulieu kápolna Szűz-Mária-szobra révén zarándoklatok célpontja.
A helyi ellenállás (maquis) vezetőjének, Alfred Coutarelnek emlékoszlopot állítottak.
Számos útmenti gránitkereszt található a község területén (Dièges-ben 19. századi, Vachellerie-ben 1774-ből származó keresztek, valamint Croix de Fau-nál a Margeride hágójánál).
Vachellerie-ben három 19. századi tanyaépület maradt fenn. Ez a településrész az egyetlen, mely megmenekült a megszállók bosszújától.