Europa Nostra

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szenasi (vitalap | szerkesztései) 2019. november 23., 23:53-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Hungaria Nostra: Hivatk)
Europa Nostra
Europa Nostra zászló
Europa Nostra zászló

Alapítva1963. november 29.
SzékhelyHága
elnökPlácido Domingo
Az Europa Nostra weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Europa Nostra témájú médiaállományokat.

Az Europa Nostra műemlékvédelemmel, vidék- és várostervezéssel foglalkozó páneurópai non-profit szervezet 1963-ban az Európa Tanács, valamint több helyi és regionális nem kormányzati szervezet kezdeményezésére jött létre. Az intézmény megalapítása óta jelentős befolyásra tett szert a kontinens épített és természetes környezetének megőrzése, valamint a nemzeti és nemzetközi szervezetek műemlékvédelemmel és területfejlesztéssel kapcsolatos tevékenységének koordinációja területén. Az Europa Nostra az elmúlt évtizedekben szoros kapcsolatot épített ki az Európa Tanáccsal, az UNESCO-val, és az Európai Unióval. Az intézmény költségvetésének jelentős hányada közösségi forrásokból származik, 2004-ben az Európai Bizottság 100 000 eurós támogatás biztosításáról döntött. 

A 35 európai ország szervezeteit tömörítő Europa Nostra fő feladatának az európai identitás megóvását tekinti, melynek érdekében műemlékvédelmi konferenciákat szervez, számos szakmai folyóiratot jelentet meg, és 1980 óta Europa Nostra-díjjal jutalmazza az európai kulturális örökség megőrzéséhez hozzájáruló építészeket és tervezőket. 

Előzmények

Az európai kontinens kulturális örökségének megőrzése - az integráció felgyorsulásával párhuzamosan, a politikai és gazdasági kérdések mellett - egyre nagyobb hangsúlyt kap az európai fórumokon. Az Europa Nostra 1963-as megalakulásával olyan páneurópai, non-profit szervezet jött létre, amelynek célja, hogy a térségben működő műemlékvédelemmel, vidék- és várostervezéssel foglalkozó civil szervezetek és szakmai egyesületek ernyőszervezeteként elősegítse az európai identitás megerősítését és az épített és természetes környezet megóvását. Az Europa Nostra tagjai között ma több mint kétszázhúsz NGO-t (nem kormányzati szervezetet), százhetven helyi és regionális szervezetet, valamint közel ezer egyéni tagot találhatunk. A kezdeményezés tevékenysége nem korlátozódik az  Európai Unió tagállamaira - tagjai ugyanis 35 országból kerülnek ki -, hanem egy szélesebben értelmezett Európa-koncepciót igyekszik megtestesíteni, amelybe beletartozik Oroszország, Ukrajna, valamint a kaukázusi és a balkáni országok is. Az Europa Nostra megalapítása óta jelentős befolyásra tett szert a műemlékvédelem, a vidék- és várostervezés, valamint az épített és természetes környezet megőrzésének területén. A szervezet több évtizedes munkája során szoros kapcsolatot épített ki az Európa Tanács, az UNESCO és az Európai Unió szerveivel. A nemzetközi intézmények mellett az Europa Nostra több szakmai szervezettel is együttműködik, 1991-ben pedig a civil résztvevőket tömörítő szervezet egybeolvadt a dublini székhelyű Nemzetközi Kastély Intézettel (International Castle Institute).

Tevékenység

Az Europa Nostra elsődleges feladatának a politikai határokon túlmutató, kulturális sokszínűségen nyugvó közös európai identitás megóvását tekinti. Az európai öntudat kialakításának és megőrzésének érdekében a szervezet egyszerre igyekszik elősegíteni az egyes nemzeti és nemzetközi intézmények műemlékvédelemmel és területfejlesztéssel kapcsolatos döntéshozatalát, valamint tájékoztatni az európai közvéleményt. Céljainak eléréséhez az Europa Nostra koordinációs tevékenysége mellett konferenciákat, szakmai műhelyeket, fórumokat és találkozókat szervez, aktívan együttműködik - helyi és nemzetközi szinten egyaránt - a kulturális örökség védelmével összefüggő határozatok kialakításában és végrehajtásában. Szakmai észrevételeit határozatokban, nyilatkozatokban és figyelmeztetésekben juttatja el az érintett felekhez.

Mindezek mellett a szervezet széles körű publikációs tevékenységet folytat, minden évben megjelennek írásos formában a konferenciák és fórumok anyagai, az Europa Nostra éves tevékenységét bemutató jelentés (Annual Report), illetve a szélesebb közönségnek szóló Europa Nostra Magazine.

Europa Nostra-díj

A szervezet 1980 óta ítéli oda az Europa Nostra-díjat azoknak az építészeknek, tervezőknek, üzemeltetőknek és megrendelőknek, akik tevékenységükkel jelentős mértékben hozzájárultak az európai kulturális és természeti örökség megóvásához. 

2002-ben az Európai Bizottság az Europa Nostra-val együttműködve alapította meg a Kulturális Örökség Európai Uniós-díjat, az Europa Nostra-díjat. Erre az elismerésre az  Európai Unió és az  Európai Gazdasági Térség tagállamaiból, illetve tagjelölt országaiból várják a pályamunkákat, míg a többi európai ország (Albánia, Andorra, Azerbajdzsán, Bosznia-Hercegovina, Fehéroroszország, Grúzia, Horvátország, Macedónia, Moldávia, Monaco, Oroszország, Örményország, San Marino, Svájc, Szerbia és Montenegró, Ukrajna, Vatikán) jelentkezői továbbra is pályázhatnak az Europa Nostra-díjra. Évente közel 150 pályamunkából választja ki a Tanács által felkért, elismert szakemberekből álló zsűri a díjra érdemeseket. A pályázatok elbírálása nem kizárólag a benyújtott munkák feldolgozásából áll, minden egyes projektet a helyszínre küldött független szakértő értékel. A zsűri végül plenáris ülésen dönt arról, hogy melyik pályázat érdemes a díjazásra: érmet a kimagaslóan magas színvonalú projektek kapnak, míg a többi győztest oklevéllel jutalmazzák. 

A pályázatokat három kategóriában lehet benyújtani:

  1. ) természeti és épített értékek helyreállítási, rehabilitációs és megőrzési munkái, művészeti gyűjtemények és régészeti lelőhelyek;
  2. ) tanulmányok;
  3. ) a kulturális örökség megőrző-tevékenységeinek értékelése.A díjazottak között találhatunk ipari létesítményekre és egyházi épületekre, vagy akár egész falvakra vonatkozó rekonstrukciós munkákat. A magyarországi pályázatok között többek között díjazták a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, a Millenáris Park és a volt Arany János Színház épületének helyreállítási és átalakítási munkálatait.

Szervezet

Az Europa Nostra szervezeti felépítése háromszintű: Elnökség, döntéshozó szervek és Titkárság.

Elnökség: Elnök: Maestro Plácido Domingo 
Felelős elnök: Denis de Kergorlay
Döntéshozó szervek: Közgyűlés: évente ülésező testület, amelyben a szervezet minden tagja - tagságától függően vétójoggal vagy vétójog nélkül - részt vehet. A Közgyűlés helyszínének évente más-más európai ország ad otthont.
Tanács Vezetői Bizottság: 15 tagú szerv, amely a Felelős elnök vezetése alatt áll, és a Tanács döntéseinek végrehajtásáért és az Europa Nostra napi működéséért felelős. A Vezetői Bizottság munkáját több szakbizottság segíti.
Titkárság: Főtitkár és a vezetése alatt álló öttagú Titkárság.

Elérhetőség

Europa Nostra

Nemzetközi Titkárság

Hollandia, Hága

NL-2514

Lange Voorhout

Az Europa Nostra hivatalos honlapja: www.europanostra.org

cím: office@europanostra.org

Hungaria Nostra

Az Europa Nostra magyarországi tagszervezete. Elnök: Ráday Mihály

A Város- és Faluvédők Szövetsége, HUNGARIA NOSTRA, 1986-ban alakult azzal a céllal, hogy összefogja, segítse azokat a helyi civil szervezeteket, melyek a magyarországi települések épített és természeti értékeinek védelmével, nemzeti kulturális örökségünk (benne: történeti értékeink, hagyományaink) megőrzésével, a települések szépítésével foglalkoznak. A Szövetségnek jelenleg 247 tagegyesülete van az ország különböző részeiről. Az EUROPA NOSTRA - Európa legnagyobb nemzetközi civil szervezete, az UNESCO partnerszervezete - 1991-ben vette fel tagjai sorába HUNGARIA NOSTRA néven. Az Europa Nostra Tanácsában képviselettel rendelkezik és rendszeresen részt vesz az Europa Nostra rendezvényein, a Tanács ülésein, az Europa Nostra-díjak átadásán.

A Szövetség Budapesten irodát tart fenn. Alapszabályába foglaltan több olyan közhasznú tevékenységet vállalt fel, melyek állami illetve önkormányzati feladatkörbe tartoznak. Ennek érdekében folyamatosan együttműködik több szakminisztériummal, országos hatáskörű állami szervekkel.(Pl.: Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium felé szaktanácsot adtunk.)

Az Országos Választmány évente több alkalommal ülésezik. 1991 óta kéthavonta saját, országos terjesztésű lapot jelentetett meg Értékmentő néven. A Szövetség megalakulása óta minden év nyarán találkozóra hívja tagegyesületeit valamely tagegyesület székhelyére. A találkozók alkalmával a jelenlévők a település- és környezetvédelem, településszépítés, településfejlesztés, nemzeti kulturális örökségünk, a közösségek helyzete aktuális kérdéseivel foglalkoznak, kicserélik tapasztalataikat, bemutatják eredményeiket. Ezen alkalommal adják át ünnepélyes keretek közt a Podmaniczky-díjakat is.