Dilophosaurus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Jrex (vitalap | szerkesztései) 2021. január 31., 19:14-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Dilophosaurus
Evolúciós időszak: kora jura, 193 Ma
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Öregrend: Dinoszauruszok (Dinosauria)
Rend: Hüllőmedencéjűek (Saurischia)
Alrend: Theropoda
Öregcsalád: Coelophysoidea
Család: Dilophosauridae
Nem: Dilophosaurus
Welles, 1970
Fajok
  • D. wetherilli (Welles, 1954 [eredetileg Megalosaurus wetherilli]) (típus)
  • ?D. sinensis Hu, 1993
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Dilophosaurus témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Dilophosaurus témájú kategóriát.

A Dilophosaurus (jelentése 'két fejdíszű gyík', az ógörög di 'kettő', lophos 'fejdísz' és sauros 'gyík' szavak összetételéből) egy theropoda dinoszaurusznem, amely a kora jura korban élt. Első példányát 1954-ben írták le, de a nem csak egy évtized után kapta meg a jelenlegi nevét. A Dilophosaurus az egyik legkorábbi, és egyben az egyik legkevésbé ismert a jura időszaki theropodák közül.[1]

A Dilophosaurus többször is feltűnt a popkultúrában, az 1993-as Jurassic Park című filmben is látható.

Anatómia

A Dilophosaurus koponyája a Royal Tyrrell Múzeumban

A Dilophosaurus körülbelül 7 méter hosszú volt, a tömege pedig nagyjából 400 kilogramm lehetett.[2]

A legmegkülönböztetőbb jellemzője egy pár kerek fejdísz, amely feltehetően a párválasztás közbeni pózolásra szolgált.[3][4] Robert Gay tanulmányai szerint az egyik nemnél a fejdíszek nagyobbak lehettek.[1] A Dilophosaurus fogai hosszúra nőttek, de a gyökerük aránylag kicsi volt.[5] Egy másik fontos koponyajellemző az első fogsor mögötti bevágás, ami a krokodilokra és a feltételezés szerint halevő spinosaurida dinoszauruszokra emlékeztet. A bevágás a premaxilláris és maxilláris koponyacsontok közötti gyenge kapcsolat miatt alakult ki. Ez a felépítés ahhoz a feltételezéshez vezetett, ami szerint a Dilophosaurus dögevő volt, mivel az elülső fogai túl gyengék voltak a nagy méretű zsákmány megtartásához.[6]

Osztályozás

Lehetséges, hogy a Dilophosaurus a ceratosaurusokat és a tetanuránokat tartalmazó klád legkezdetlegesebb tagja volt, de egyes őslénykutatók nagy méretű coelophysidaként osztályozzák.

Felfedezés és fajok

Feltételezett Dilophosaurus lábnyom az Északnyugat-Utah-ban levő Red Fleet Dinosaur Tracks Parkban
Az St. George Dinosaur Discovery Site-nál megőrzött jura időszaki környezet rekonstrukciója, egy madárszerűen pihenő Dilophosaurus wetherillivel[7]

Az első Dilophosaurus példányt Sam Welles fedezte fel 1942 nyarán a Kayenta-formációban, Arizona államban.[8] A leletet megtisztítás és összeállítás céljából a Kaliforniai Egyetemre szállították, ahol a Megalosaurus wetherilli nevet kapta.[9] Mikor Welles egy évtizeddel később visszatért a formációhoz, hogy megállapítsa a csontok korát, az első lelőhelyétől nem messze egy újabb példányt talált. A leletek később a Dilophosaurus nevet kapták, a második példányon tisztán látható dupla fejdísz alapján.[5][9]

Egy második Dilophosaurus fajt (a D. sinensist) is felfedeztek,[10] de ez lehet hogy nem ehhez a nemhez tartozik. Feltehetően közelebb áll a különös antarktiszi theropodához a Cryolophosaurushoz, mivel a járomcsontja elülső vége nem vesz részt a koponyán levő oldalsó nyílás (a fenestra antorbitalis) kialakításában, a maxilláris fogsor pedig teljesen a szemnyílás előtt helyezkedik el és a könnycsont függőleges támasztéka előtt végződik. Ez a faj a kínai Yunnan (Jünnan) tartományból került elő 1987-ben, a Shaojin Hu (Saocsin Hu) által 1993-ban leírt és elnevezett prosauropodák közé tartozó Yunnanosaurusszal együtt.[11]

A harmadik fajt, a D. breedorumot Welles és Pickering alkotta meg (1999-ben) a fejdíszes UCMP 77270 példány alapján. Welles eredeti anyaga nem tartalmazta a jó állapotban megőrződött fejdíszeket, és a véleménye szerint a fejdíszes példányok más fajba tartoznak.[3] Már nem maradt ideje arra, hogy befejezze a leírása kéziratát, és a név végül Pickering által, magánkiadásban terjesztve jelent meg.[12] Ezt a fajt a nemről készült további áttekintésekben nem fogadták el érvényesnek.[5][13]

Popkulturális hatás

A Dilophosaurus animatronikus modellje az angliai North Devonban levő Combe Martin Wildlife and Dinosaur Parkban
Dilophosaurus modell a varsói Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego kiállításán

A Dilophosaurus fontos szerepet játszik Michael Crichton Jurassic Park című regényében és annak 1993-ban készült filmadaptációjában. A filmben a Dilophosaurus egy kifeszíthető nyakfodorral jelenik meg (a galléros gyíkhoz hasonlóan) és a szemekre célozva átmeneti vakságot és bénulást okozó mérget köp áldozatára (ahogyan egy köpködő kobra). Sem a nyakfodorra, sem a méregköpésre vonatkozóan nincs fosszilis bizonyíték,[14] így ezek a jellemzők csupán Crichton képzeletének tulajdoníthatók.[15] Emellett a film rendezője Steven Spielberg 91 centiméter magasra és 1,5 méter hosszúra csökkentette le az állat méretét (ezáltal nem a mérete dominált és egy autó utasterébe is be tudott hatolni), ami jelentősen elmarad attól, amit a valóságban elért. A Jurassic Parkhoz kapcsolódó reklámcikkek között szereplő játékszerek és videójátékok (például a Jurassic Park: Operation Genesis, a The Lost World: Jurassic Park és a Jurassic Park III) gyakran kötődnek ehhez a dinoszauruszhoz.

A pontatlanságok ellenére a Jurassic Park Dilophosaurusait újabbak követték. Az állat több más videójátékban, például a ParaWorldben és a Jurassic Warsban is szerepelt, valamint feltűnt a The Whitest Kids U'Know című szituációs komédia sorozathoz kapcsolódó, Trevor Moore által készített „Gettin' High With Dinosaurs” című videóklipben, amiben rövid gallérral látható. A 2008-as Turok című videójátékban a Dilophosaurus mérete már közelebb áll ahhoz, ami a fosszíliák alapján valószínűsíthető. Ez az állat szerepel a Dinoszauruszok, az ősvilág urai (When Dinosaurs Roamed America) című dokumentumfilmben is, melyben elejt egy Anchisaurust és elriaszt egy Syntarsus (mai nevén Megapnosaurus) falkát.

Jegyzetek

  1. a b Carpenter, Kenneth; Gay, Robert; et al. Evidence for sexual dimorphism in the Early Jurassic theropod dinosaur, Dilophosaurus and a comparison with other related forms, The Carnivorous Dinosaurs. Indiana University Press, 277–283. o. (2005). ISBN 0-253-34539-1 
  2. Paul, G.S., 2010, The Princeton Field Guide to Dinosaurs, Princeton University Press p. 75
  3. a b Welles, S. P. (1984). „Dilophosaurus wetherilli (Dinosauria, Theropoda), osteology and comparisons”. Palaeontogr. Abt. A 185, 85–180. o.  
  4. Welles, S. P. (1954). „New Jurassic dinosaur from the Kayenta formation of Arizona”. Bulletin of the Geological Society of America 65, 591–598. o. DOI:[591:NJDFTK2.0.CO;2 10.1130/0016-7606(1954)65[591:NJDFTK]2.0.CO;2].  
  5. a b c Gay, Robert (2001). „New specimens of Dilophosaurus wetherilli (Dinosauria: Theropoda) from the early Jurassic Kayenta Formation of northern Arizona”. Western Association of Vertebrate Paleontologists annual meeting volume Mesa, Arizona 1, 1. o.  
  6. Norman, David. The Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs. New York: Crescent Books, 62–67. o. (1985). ISBN 0-517-468905 
  7. Bird-Like Anatomy, Posture, and Behavior Revealed by an Early Jurassic Theropod Dinosaur Resting Trace. (Hozzáférés: 2009. április 30.)
  8. Welles, Sam: Dilophosaurus Discovered. ucmp.berkeley.edu. University of California, Berkeley, 2007. [2017. november 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. április 30.)
  9. a b Welles, Sam: Dilophosaurus Details. ucmp.berkeley.edu. University of California, Berkeley, 2007. (Hozzáférés: 2009. április 30.)
  10. Irmis, Randall (2004. december 22.). „First Report of Megapnosaurus from China” (PDF). PaleoBios 24 (3), 11–18. o. [2008. december 17-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. április 30.)  
  11. Hu, Shaojin (1993). „A Short Report On the Occurrence of Dilophosaurus from Jinning County, Yunnan Province”. Vertebr. PalAsiatica 31, 65–69. o.  
  12. Olshevsky, George: Dinosaur Genera List corrections#126. Dinosaur Mailing List Archives. Cleveland Museum of Natural History, 1999. december 5. (Hozzáférés: 2009. április 30.)
  13. Tykoski, R.S., & Rowe, T.. Ceratosauria, 2nd edition, Berkeley: University of California Press, 47–70. o. (2004). ISBN 0-520-24209-2 
  14. Bennington, J Bret (1996). „Errors in the Movie "Jurassic Park"”. American Paleontologist 4 (2), 4–7. o.  
  15. Crichton, Michael. Jurassic Park. Alfred A. Knopf (1990). ISBN 0-394-58816-9 

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Dilophosaurus című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk