„Délnyugat-Ázsia” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
EmausBot (vitalap | szerkesztései)
a r2.7.3) (Bot: következő hozzáadása: diq:Asya Rocawani
Nincs szerkesztési összefoglaló
2. sor: 2. sor:
[[Fájl:Western_Asia_(orthographic_projection).svg|bélyegkép|jobbra|300px|Délnyugat-Ázsia]]
[[Fájl:Western_Asia_(orthographic_projection).svg|bélyegkép|jobbra|300px|Délnyugat-Ázsia]]


'''Délnyugat-Ázsia''' [[Ázsia]] [[kontinens]] délnyugati részén elhelyezkedő földrajzi terület. A kifejezés nagyjából felcserélhetően használható Nyugat-Ázsiával. Leggyakrabban [[régészet]]i vonatkozásban használják, illetve az [[ENSZ]] alrégió beosztásaként. Mind természet-, mind társadalomföldrajzilag elkülönül a [[Közel-Kelet]] terminológiától. Közel-Kelet elsősorban politikai, társadalom-földrajzi egység, melybe több [[észak-afrika]]i állam is beletartozik, míg Délnyugat-Ázsia csak Ázsia délnyugati területeit fogja át.
'''Délnyugat-Ázsia''' [[Ázsia]] [[kontinens]] délnyugati részén elhelyezkedő földrajzi terület. A kifejezés nagyjából felcserélhetően használható Nyugat-Ázsiával. Leggyakrabban [[régészet]]i vonatkozásban használják, illetve az [[Egyesült Nemzetek Szervezete|ENSZ]] alrégió beosztásaként. Mind természet-, mind társadalomföldrajzilag elkülönül a [[Közel-Kelet]] terminológiától. Közel-Kelet elsősorban politikai, társadalom-földrajzi egység, melybe több [[észak-afrika]]i állam is beletartozik, míg Délnyugat-Ázsia csak Ázsia délnyugati területeit fogja át.
A kifejezés használatát a Közel-Kelet szó helyett egyre inkább preferálják a nemzetközi szervezetek, tekintve, hogy a Közel-Kelet, [[Távol-Kelet]] kifejezések egyfajta eurocentrista világkép alapján határozhatók csak meg.
A kifejezés használatát a Közel-Kelet szó helyett egyre inkább preferálják a nemzetközi szervezetek, tekintve, hogy a Közel-Kelet, [[Távol-Kelet]] kifejezések egyfajta eurocentrista világkép alapján határozhatók csak meg.

A lap 2012. augusztus 14., 20:11-kori változata

Délnyugat-Ázsia

Délnyugat-Ázsia Ázsia kontinens délnyugati részén elhelyezkedő földrajzi terület. A kifejezés nagyjából felcserélhetően használható Nyugat-Ázsiával. Leggyakrabban régészeti vonatkozásban használják, illetve az ENSZ alrégió beosztásaként. Mind természet-, mind társadalomföldrajzilag elkülönül a Közel-Kelet terminológiától. Közel-Kelet elsősorban politikai, társadalom-földrajzi egység, melybe több észak-afrikai állam is beletartozik, míg Délnyugat-Ázsia csak Ázsia délnyugati területeit fogja át.

A kifejezés használatát a Közel-Kelet szó helyett egyre inkább preferálják a nemzetközi szervezetek, tekintve, hogy a Közel-Kelet, Távol-Kelet kifejezések egyfajta eurocentrista világkép alapján határozhatók csak meg.

Az ENSZ meghatározása alapján a régióhoz tartozik Törökország, Ciprus, Örményország, Azerbajdzsán és Grúzia is, bár ezek az államok Ázsia és Európa határán helyezkednek el, és kulturálisan-politikailag mindkét kontinenshez köthetők.

Délnyugat-Ázsia felszíne három nagy tájra tagolódik. Legnagyobb részét az Arab-félsziget foglalja el. Ez a terület Ázsia egyik legrégebbi ősmasszívuma, valamikor régen még Afrikához tartozott. Az üledékes kőzetréteget táblás vidéknek is emlegetjük. Ez a hatalmas terület értékes kőolaj- és földgáztelepeket rejteget. Délnyugat -Ázsia északi területén helyezkedik el az Eurázsiai-hegységrendszerhez tartozó fiatal lánchegységek. Mezopotámia a Tigris és az Eufrátesz között elterülő síkság. Ez a két folyó töltötte fel hordalékával, legfiatalabb területe Délnyugat-Ázsiának.

Délnyugat-ázsiai államok

Bár több csoportosítás is létezik, Délnyugat-Ázsiához az alábbi államok tartoznak: