Ugrás a tartalomhoz

Red Bull RB12

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Red Bull RB12
Gyártási adatok
VersenysorozatFormula–1
GyártóRed Bull Racing
ElőzőRed Bull RB11
KövetkezőRed Bull RB13
Műszaki adatok
Vázszerkezetszénszálas kompozit szerkezet
Első felfüggesztésszénszálas keresztlengőkaros nyomórudas
Hátsó felfüggesztésMint az előző
MotorRenault (TAG Heuer) R.E. 16 1,6 L V6 turbó
Váltó8 fokozatú sebességváltó
ÜzemanyagTotal
GumikPirelli
Versenyeredmények
Csapat(ok)Red Bull Racing
Pilóták3. AUS Daniel Ricciardo
26. RUS Danyiil Kvjat
33. NED Max Verstappen
Első versenyausztrál 2016-os Formula–1 ausztrál nagydíj
Utolsó versenyUAE2016-os Formula–1 abu-dzabi nagydíj
Futott versenyek21
Győzelmek2
Dobogós helyezések16
Edzéselsőségek1
Leggyorsabb körök5

A Red Bull RB12 egy Formula–1-es versenyautó, mely a 2016-os Formula–1 világbajnokság során volt a Red Bull Racing csapat autója. Pilótái a szezon kezdetekor Daniel Ricciardo és Danyiil Kvjat voltak, utóbbit a Spanyol Nagydíjat megelőzően megcserélték a Scuderia Toro Rosso pilótájával, Max Verstappen-nel[1].

Áttekintés

[szerkesztés]

Külsőre az előd-modellel szinte megegyező a kasztni, a legfeltűnőbb változás az volt, hogy a csapat lecserélte az évek óta használt festését, mégpedig egy matt alapúra. A motor ebben az évben is Renault volt, csakhogy mivel az előző évek technikai problémái miatt elmérgesedett a felek közt a viszony, és mert a Renault ebben az évben újraindítótta gyári csapatát, ezért a motorokat TAG Heuer néven futtatták. Ez volt az utolsó Red Bull-versenyautó, mely a Total üzemanyagát és kenőanyagait használta.

Az osztrák nagydíjon a pilóták különleges, a tradícionális alpesi bőrnadrágot idéző mintájú overallban versenyeztek[2].

A szezon

[szerkesztés]

Az idény nem indult túl jól: noha a szabadedzéseken ott voltak az élen, az ausztrál időmérőn már nem volt meg a teljesítmény. Kvjat ki is esett a Q1-ben, amihez valószínűleg a technikának is köze lehetett, mert másnap a futamon el sem tudott rajtolni. Ricciardo viszont negyedik lett, és megfutotta a leggyorsabb kört is. Bahreinben hasonlóan szerepeltek, azonban Kvjat itt legalább pontokat tudott szerezni, Ricciardo pedig ismét negyedik lett. Kínában Ricciardo az első sorból rajtolt és vezette is a versenyt, csakhogy egy korai defekt miatt ki kellett állnia, és végül ismét csak negyedik lett. Vele ellentétben Kvjat harmadik helyen ért célba, megszerezve az év első dobogóját. Az orosz nagydíj azonban pocsékul alakult számukra: a versenyen Kvjat felöklelte az előtte haladó Sebastian Vettelt, aki beleszállt a csapattárs Ricciardóba, és mindhárom autó megsérült. Kvjat később még egyszer eltalálta Vettelt, aki nagy sebességnél kipördült - emiatt kapott egy 10 másodperces stop-and-go büntetést. A futamon a csapat nem szerzett pontot.

Az incidens miatt, és mert egyébként is elégedetlenek voltak Kvjat teljesítményével, lefokozták őt, és átkerült a Toro Rossóhoz[3], onnan pedig felhozták Max Verstappent. A spanyol futamon Verstappen negyediknek kvalifikált, aztán a versenyen kihasználta, hogy a két Mercedes kiütötte egymást, majd jó taktikával az élre ugrott és meg is nyerte a futamot - ezzel ő lett minden idők legfiatalabb Formula-1-es futamgyőztese, és az első holland győztes[4]. Monacóban aztán Ricciardo megszerezte élete első pole pozícióját, és a győzelemre is esélye volt, de a csapat eltaktikázta magát, túl sokáig tartott a kerékcseréje, és így visszaesett a második helyre.

A szezon második felétől kezdve egyértelműen a Red Bull volt a Mercedes mögött a második erő a gyengélkedő Ferrarival szemben. Gyakran a győzelemért harcolhattak, és az olasz, valamint a szezonzáró abu-dzabi nagydíjat kivéve valamelyik pilótájuk mindig a dobogóra állhatott. Ennek oka volt közvetetten az is, hogy Verstappen nagyobb nyomást helyezett Ricciardóra, mint Kvjat, és a páros együtt igazán erős volt. Malajziában kettős győzelmet értek el (Ricciardo diadalmaskodott), habár ehhez szükségük volt a szerencsére és a Mercedesek gyengélkedésére is. A csapat az idényt a konstruktőri második helyen zárta úgy, hogy ők voltak 2014 után ismét az egyetlen csapat, amelyik győzelmet tudott szerezni a Mercedeseken kívül, sőt Ricciardo monacói pole-ja volt az egyetlen nem Mercedes-pole ebben az évben.

Eredmények

[szerkesztés]

(félkövérrel jelezve a pole pozíció, dőlt betűvel a leggyorsabb kör)

Év Csapat Motor Gumik Pilóták Futamok Pontok Helyezés
AUS BHR CHN RUS ESP MON CAN EUR AUT GBR HUN GER BEL ITA SIN MAL JPN USA MEX BRA ABU
2016 Red Bull Racing TAG Heuer

(Renault)

P
Daniel Ricciardo 4 4 4 11 4 2 7 7 5 4 3 2 2 5 2 1 6 3 3 8 5 468 2.
Danyiil Kvyat NI 7 3 15
Max Verstappen 1 KI 4 8 2 2 5 3 11 7 6 2 2 KI 4 3 4

Nem fejezte be a versenyt, de mivel megtette a táv 90 százalékát, ezért rangsorolták.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. 2016 F1 Entry List | Federation Internationale de l'Automobile. web.archive.org, 2016. február 19. [2016. február 19-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2022. december 15.)
  2. Red Bull Drivers Get Special Race Suits for Austria – The Versed. www.theversed.com. (Hozzáférés: 2022. december 15.)
  3. Kvyat still struggling to fathom departure from Red Bull | Auto Racing. web.archive.org, 2016. május 15. [2016. május 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2022. december 15.)
  4. Verstappen becomes youngest F1 winner after Mercedes crash | Auto Racing. web.archive.org, 2016. május 15. [2016. május 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2022. december 15.)

További információk

[szerkesztés]