Ez a lap egy aktuális, esetleg még csak készülődő sporteseményről szól. Az itt közöltek az idő múlásával jelentősen megváltozhatnak, pontosításra, helyreigazításra szorulhatnak. Legutóbbi módosítás: 2019. november 22.
A 2020-as labdarúgó-Európa-bajnokság pótselejtezőjét 2020 márciusában játsszák le. A pótselejtező dönt arról az utolsó négy csapatról, amelyek a 2020-as labdarúgó-Európa-bajnokságra kijutnak.[1] A pótselejtezőben 16 csapat vesz részt, amelyeket a 2018–2019-es UEFA Nemzetek Ligája összesített rangsorolása dönt el. A 16 csapat négy ágra kerül, mindegyik ágra négy csapat. Egyenes kieséses rendszerben két elődöntőt és egy döntőt játszanak. Mindegyik ágról egy csapat jut ki az Eb-re.[2][3][4]
A 16 csapat a 2018–2019-es UEFA Nemzetek Ligája összesített rangsorolása alapján jut kvótához. A csapatokat négy ágra osztják, mindegyik ágon négy csapat szerepel, mindegyik ágról egy csapat jut ki az Eb-re.[5][6]
A 16 csapat a következő szabályok alapján kap kvótát a pótselejtezőre, a D ligából indulva az A ligáig:[5]
Az összes lehetséges csoportgyőztes
Ha egy csoportgyőztes már kijutott az Eb-re a selejtezőn, akkor helyette az ugyanabban a ligában az a legmagasabban rangsorolt csapat kapja a kvótát, amely nem jutott ki az Eb-re.
Ha egy ligából kevesebb mint négy csapat kapott kvótát, akkor a liga szabad kvótáit a Nemzetek Ligája összesített rangsora alapján kapja egy csapat:
Ha a ligában csoportgyőztes kapott kvótát, akkor a Nemzetek Ligája összesített rangsorában soron következő, lejjebb lévő liga csapata kapja a kvótát.
Ha a ligában már nincs csoportgyőztes, akkor a Nemzetek Ligája összesített rangsorában soron következő csapat kapja a kvótát.
A 16 kvótát kapott csapatot négy ágra osztják. Egy csoportgyőztes nem játszhat egy magasabb ligában lévő csapattal. A D ligától az A ligáig, alulról felfelé töltik fel a négy ágat:[5]
Egy ág az azonos ligából érkező négy csapatból áll.
Ha több mint négy csapat jutott kvótához ugyanabból a ligából, akkor a csoportgyőztesek automatikusan a saját ligájuk ágára kerülnek. Más esetben sorsolás dönt arról, hogy mely csapatok maradnak az adott liga ágán.
A maradék csapatokat a feljebb lévő ligák ágaira sorsolják.
További feltételek alkalmazhatók, beleértve kiemelési elveket, és tekintettel arra, hogy az Eb rendezői külön ágra is sorsolhatók. Például ha az A ligából nincs egyetlen csapat sem (mindannyian kijutottak a selejtezőből), akkor az A ág négy, lejjebbi liga csapataiból fog állni.
Mindegyik ág egyenes kieséses rendszerű. Két elődöntőből, és egy döntőből áll. Az 1. helyen rangsorolt csapat fogadja a 4. helyen rangsorolt csapatot és a 2. helyen rangsorolt csapat fogadja a 3. helyen rangsorolt csapatot. A döntők helyszíneit az elődöntők párosításaiból sorsolják 2019. november 22-én.
A továbbjutásról, illetve a döntőben a győztesről egy-egy mérkőzés dönt. Döntetlen esetén a rendes játékidő után 30 perc hosszabbítást játszanak, ha ezután is döntetlen marad az eredmény, akkor büntetőpárbaj következik. A hosszabbításban további egy cserelehetőség van.[7]
A csapatok kiválasztásának eljárása döntötte el, hogy szabályok alapján mely 16 csapat játszhat pótselejtezőt.[8][9] A vastagon jelzett csapatok pótselejtezősök.
A pótselejtező sorsolását 2019. november 22-én, 12 órától tartották az UEFA székházában, Nyonban.[10] A sorsolás döntött arról, hogy az ágakra mely, nem csoportgyőztes csapatok kerültek.[11][12] Négy külön sorsolás döntött a két elődöntő győztese között arról, hogy az ágak döntőit hol játsszák.[13]
A speciális sorsolás miatt a sorsolás menetét a selejtezők befejezése után véglegesítették. A következő általános elveket alkalmazták, de további feltételeket is jóváhagyhattak, ha bármilyen különleges feltétel fennállt:[14][15]
A tornával kapcsolatos ok: annak érdekében, hogy a rendező országok csapatainak legyen lehetőségük kijutni az Eb-re, a rendezők lehetőség szerint külön ágakra kerültek.
Tiltott párosítások: politikai okok miatt a következő párosítások nem voltak lehetségesek: Örményország és Azerbajdzsán; Gibraltár és Spanyolország; Koszovó és Bosznia-Hercegovina; Koszovó és Szerbia; Ukrajna és Oroszország. Ha nem lehetséges, hogy a csapatok külön ágra kerüljenek (pl. mindkét csapat csoportgyőztes ugyanazon az ágon), akkor a mérkőzés feltételeit külön meghatározzák (pl. semleges helyszínen és/vagy zárt kapuk mögött kell lejátszani).
Lehetséges kiemelés: kiemelés szükséges lehetett, ha a csapatok speciális kombinációi kerültek a pótselejtezőre.
Az alábbi csapatok pótselejtezőre jutottak, az egyik csapatot a C ágra, a C4 pozícióra sorsolták. A többi csapat az A ágra került, a Nemzetek Ligájában elért eredményeik sorrendjében.[15]