Ugrás a tartalomhoz

Wendiceratops

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést XXLVenom999 (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. január 17., 22:08-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (További információk)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Wendiceratops
Evolúciós időszak: 79–78,7 Ma
késő kréta
Rajz a Wendiceratops fejéről
Rajz a Wendiceratops fejéről
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Öregrend: Dinoszauruszok (Dinosauria)
Rend: Madármedencéjűek (Ornithischia)
Alrend: Cerapoda
Csoport: Marginocephalia
Alrendág: Ceratopsia
Öregcsalád: Ceratopsoidea
Család: Ceratopsidae
Alcsalád: Centrosaurinae
Nem: Wendiceratops
Faj: W. pinhornensis
Tudományos név
Wendiceratops pinhornensis
Evans & Ryan, 2015
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Wendiceratops témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Wendiceratops témájú kategóriát.

A Wendiceratops pinhornensis a hüllők (Reptilia) osztályának madármedencéjűek (Ornithischia) rendjébe, ezen belül a Ceratopsidae családjába és a Centrosaurinae alcsaládjába tartozó faj.

Tudnivalók

[szerkesztés]

A Wendiceratops pinhornensis maradványait Kanadában, a késő kréta kori rétegben találták meg.[1] Felfedezője, Wendy Sloboda egy kanadai fosszília vadász. Az állat a nemi szintű nevét - Wendiceratops - , felfedezőjéről és az állatcsoportba való hovatartozásának összevonásából kapta, míg fajneve, a pinhornensis a holotípus megtalálási helyére, az albertai Pinhorn Provincial Grazing Reserve-re utal. A holotípusra, melynek raktárszáma TMP 2011.051.0009, 2010-ben bukkant rá Sloboda, aztán a következő években a Royal Tyrrell Őslénytani Múzeum (Royal Tyrrell Museum of Palaeontology) kutatói számos más maradványát is megtalálták.[2] 2015-ben, David Evans és Michael Ryan hivatalosan leírták és megnevezték ezt a dinoszauruszt.[3]

A 2015-ös évig megtalált 184 darab csont között találhatók: koponyák, állkapcsok, csigolyák, vállcsontok, csontos medencék és végtagcsontok. Ezekből a kutatók kiszámították, hogy az átlagos Wendiceratops 6 méter hosszú és 1 tonna tömegű lehetett. A pofáján mint sok más ceratopsiának három szarv volt; a két felsőnek a vége kissé előrehajlott és hegyben végződött, míg az alsó orrszarv tompavégű volt.[1]

A legközelebbi rokonának a kínai Sinoceratopsot tartják.[4]

A Wendiceratops pinhornensis kortárs és „lakótárs” a lehetett a következő dinoszauruszokkal: Daspletosaurus, Paronychodon, Troodon, Albertaceratops, Parasaurolophus, Judiceratops, Medusaceratops és Avaceratops.[1]

Képek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b c (2015. november 4.) „Cranial Anatomy of Wendiceratops pinhornensis gen. et sp. nov., a Centrosaurine Ceratopsid (Dinosauria: Ornithischia) from the Oldman Formation (Campanian), Alberta, Canada, and the Evolution of Ceratopsid Nasal Ornamentation”. PLOS ONE 10 (7), e0130007. o. DOI:10.1371/journal.pone.0130007. PMID 26154293. PMC 4496092. 
  2. Archivált másolat. [2016. február 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2020. január 3.)
  3. Boyle, Alan: Wendiceratops: Horned Dinosaur Fossil Adds Hooks to Evolutionary Tale. NBC News, 2015. július 8.
  4. (2018) „New material and systematic re-evaluation of Medusaceratops lokii (Dinosauria, Ceratopsidae) from the Judith River Formation (Campanian, Montana)”. Journal of Paleontology in press. DOI:10.1017/jpa.2017.62. 

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Wendiceratops című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]