Ugrás a tartalomhoz

Puskás Sándor

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Holaci (vitalap | szerkesztései) 2020. június 11., 14:55-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (A Barabás Miklós Céh tagjai kategória eltávolítva (a HotCattel))
Puskás Sándor
Született1928. június 18.
Kolozsvár
Elhunyt2020. május 31. (91 évesen)
Állampolgárságaromán
HázastársaPongrácz Antónia
Foglalkozásaszobrász
SablonWikidataSegítség

Puskás Sándor (Kolozsvár, 1928. június 18.2020. május 31.)[1] erdélyi magyar szobrászművész. Névváltozat: Kolozsvári Puskás Sándor.[2]

Életútja

Középiskolai tanulmányait szülővárosa Piarista Főgimnáziumában kezdte és a Református Kollégiumban végezte (1947), ugyanitt a Magyar Művészeti Intézet hallgatója volt, majd annak felszámolása után a Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán szerzett diplomát szobrászati szakon (1953). Szabadfoglalkozású művész. Érdeklődési területe a néprajz, kerámia, ötvösművészet. A Romániai Képzőművészek Szövetségének tagja volt. 1957-ben megkapta a moszkvai Világifjúsági Találkozó díját, 1968-ban a román Kulturális Érdemrenddel tüntették ki. Műterme Marosvásárhelyen volt.

Munkássága

Népi, irodalmi és történelmi ihletettségű térszobrai közül kiemelkedik Delly Ferenc és Tyukodi Antal síremléke a Házsongárdi temetőben, a Leány kannával a kolozsvári Botanikus Kertben, a Fiatalok Mamaia fürdőtelepen, a marosvásárhelyi Tavasz, Csíkszeredában a gyermekkórház előtt a Gyermekét védő anya, a Csángó asszony Brassó megyében Magurán. Márványba örökítette Bartók Bélát, terrakotta Bethlen Gábor-szobra a szárhegyi művésztelepre, a Petőfi és Arany találkozása a nagyszalontai Arany János Múzeumba került. Horváth István-síremléke (bronz és kő, 1984) a magyarózdi temetőben van. Megyei és országos kiállításokon szerepel szobraival, kiállított Velencében, Varsóban, Moszkvában, Kairóban, Szófiában, Damaszkuszban, Párizsban; 1996-ban részt vett az erdélyi művészek budapesti kiállításán.

1972-ben a Román Televízió magyar adásához fehér-fekete, 1978-ban a Sahia filmstúdióban színes portréfilmet készítettek róla és munkáiról.

Díszlettervezéssel is kísérletezett, Asztalos István A fekete macska című darabját egy Harag György-bemutató alkalmából dekorálta.

Jegyzetek

  1. Gyászjelentés, Népújság, 2020. június 1.
  2. Nagy Miklós Kund: Kilenc évtized emlékszilánkjai. Beszélgetés a 90 éves Kolozsvári Puskás Sándor szobrászművésszel, Népújság, 2018. június 16. Online hozzáférés Archiválva 2018. június 17-i dátummal a Wayback Machine-ben

Források